Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-245/09-3/MB
z 16 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-245/09-3/MB
Data
2009.07.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wyłączenia spod amortyzacji

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
podatek od nieruchomości
środek trwały


Istota interpretacji
Czy Spółka maże dokonywać amortyzacji środków trwałych, tj. bocznic kolejowych, które czasowo przestały być używane oraz zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tych bocznic w oparciu o przepisy updop?
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, podatek od nieruchomości od nieużywanych czasowo bocznic kolejowych?



Wniosek ORD-IN 727 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5.05.2009 r. (data wpływu 11.05.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ujęcia w kosztach uzyskania przychodów:

  • odpisów amortyzacyjnych od czasowo nieużywanych środków trwałych oraz
  • podatku od nieruchomości od czasowo nieużywanego środka trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.05.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ujęcia w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od czasowo nieużywanych środków trwałych oraz podatku od nieruchomości od czasowo nieużywanego środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka jest dostawcą produktów i usług dla przemysłu rolno - spożywczego. Jednym z warunków lokalizacji zakładów produkcji pasz jest posiadanie własnej bocznicy kolejowej. Spółka zakupiła w przeszłości wytwórnie pasz posiadających własne bocznice kolejowe, jak również wybudowała bocznice kolejowe w nowych wytwórniach.

Ponieważ transport kolejowy stał się mniej rentowny, a Spółka obecnie korzysta z transportu kołowego, bocznice kolejowe czasowo nie są używane. Zdaniem Spółki, możliwe jest w przyszłości wznowienie użytkowania bocznic kolejowych, gdy transport szynowy stanie się bardziej opłacalny niż transport samochodowy.

Ww. bocznice kolejowe są kompletne, zdatne do użytku w prowadzonej przez Spółkę działalności oraz znajdują się w ewidencji środków trwałych. Nie używane w chwili obecnej bocznice kolejowe nie zostały zlikwidowane, zniszczone ani też w inny sposób nie utraciły trwale swojej przydatności technicznej i użytkowej.

Spółka opłaca podatek od nieruchomości od posiadanych bocznic kolejowych, które dla potrzeb tego podatku są traktowane jako budowle.

Spółka zadała pytania:

  1. Czy Spółka maże dokonywać amortyzacji środków trwałych, tj. bocznic kolejowych, które czasowo przestały być używane oraz zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tych bocznic w oparciu o przepisy updop...
  2. Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, podatek od nieruchomości od nieużywanych czasowo bocznic kolejowych...

Stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1:

Spółka może dokonywać amortyzacji środków trwałych, tj. bocznic kolejowych, które czasowo przestały być używane oraz zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tych bocznic w oparciu o przepisy updop.

Zdaniem Spółki bocznice kolejowe czasowo nieużywane mogą być amortyzowane dla celów podatkowych, a odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 updop.

Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być również, stosownie do art. 15 ust. 6 updop, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m updop, z uwzględnieniem art. 16 updop.

Powyższy przepis ma zastosowanie do wydatków związanych ze składnikami majątku wykorzystywanymi w okresie czasu dłuższym niż rok.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 updop amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c updop, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 updop, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 updop odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k updop, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e updop, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z kolei na podstawie art. 16c pkt 5 updop amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zdaniem Spółki, treść art. 16c pkt 5 updop wskazuje, że amortyzacji podatkowej nie podlega składnik majątku, który nie jest używany na skutek zaprzestania działalności, w której był on wykorzystywany. Tym samym, okresowy brak wykorzystania danego środka trwałego w przypadku dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, w której środek ten był wykorzystywany, nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego środka, stanowiących koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 6 updop.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka może amortyzować wyłączone czasowo z używania środki trwałe, ponieważ nie zaprzestała ona wykonywania działalności gospodarczej, w której bocznice kolejowe były używane, głównie do transportu surowców. Spółka nadal prowadzi działalność produkcyjną (produkcja pasz zwierzęcych), nadal dostarcza wyprodukowane towary swoim kontrahentom, z tą różnicą że od pewnego czasu dostawy te dokonywane są za pomocą transportu kołowego. Spółka okresowo zaprzestała używania bocznic kolejowych w działalności gospodarczej, ponieważ transport kolejowy stał się mniej opłacalny, a kontrahenci preferują dostawy przy użyciu samochodów.

Czasowe zaprzestanie używania środka trwałego nie wyklucza jednak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy kontynuowaniu działalności w której te środki były wykorzystywane. Takie stanowisko znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie organów skarbowych, które wyraźnie wskazuje, że fakt, iż:

„dane składniki majątkowe nie są przez podatnika okresowo używane z innych powodów niż zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, w której składniki te były wykorzystywane, przerwa w ich używaniu nie powoduje konieczności zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych” - postanowienie naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia 10 lipca 2006 r. nr PD.423-26/06.

Należy zauważyć, iż Spółka nie wyklucza korzystania z bocznic kolejowych w przyszłości. Opłacalność różnych rodzajów transportów podlega wpływowi wielu zmiennych czynników takich jak m. in. ceny paliwa, stan dróg czy sieci kolejowej. Są to cechy łatwo ulegające zmianie i nie można wykluczyć, że transport kolejowy stanie się w przyszłości rentowniejszy w stosunku do transportu samochodowego. Wówczas Spółka nie będzie musiała budować nowych bocznic kolejowych lecz będzie korzystać z już istniejących, które czasowo nie były eksploatowane. Zdaniem Spółki dodatkowym czynnikiem wspomagającym argumentację, iż nie wykorzystywanie bocznic kolejowych ma charakter przejściowy jest fakt, że Spółka w przyszłości może nawiązać kontakty handlowe z nowymi kontrahentami. Zarówno nowi dostawcy jak i odbiorcy mogą preferować transport kolejowy np. z uwagi na posiadaną już infrastrukturę w swoich przedsiębiorstwach, wówczas Spółka może wznowić używanie bocznic kolejowych w działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki odpisy amortyzacyjne dokonywane od czasowo nie używanych bocznic kolejowych są też kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 updop. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, przedstawionym w postanowieniu z dnia 6 lipca 2007 r. nr 1471/DRP2/423-55/07/JB:

„w przypadku braku wykorzystania posiadanych przez podatnika środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, przy równoczesnym kontynuowaniu prowadzenia działalności (...), dokonywane w tym okresie odpisy amortyzacyjne w wysokości wynikającej z ustawy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Spełniają one bowiem podstawową zasadę wynikającą z art. 15 ust. 1 oraz art. 15 ust. 6 updop, a mianowicie służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.”

Podsumowując, z analizy przepisów updop jednoznacznie wynika, że nie ma obowiązku zaprzestania amortyzacji środków trwałych w przypadku czasowego niewykorzystywania ich w prowadzonej działalności gospodarczej, nie ma również podstawy prawnej w updop do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych od takiego środka trwałego z kosztów uzyskania przychodów. Zatem wnioskująca Spółka jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieużywanych czasowo bocznic kolejowych, a odpisy te są kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 updop.

Stanowisko prezentowane przez Spółkę potwierdzają dotychczasowe orzeczenia organów skarbowych: decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 14 września 2006 r. nr PDI/42181-0014/06/MC/l, postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 5 lipca 2005 r. nr 1472/ROP1/423-185-150/05/PS, postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań Nowe Miasto z dnia 20 listopada 2003r. nr ND-A/423-39/03, postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 1 lutego 2006 r. nr DP/PD/423-0143/1/05/AK.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2:

Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, podatek od nieruchomości od nieużywanych czasowo bocznic kolejowych.

Zdaniem Spółki podatek od nieruchomości płacony od czasowo nieużywanych bocznic kolejowych jest kosztem uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 updop. Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika.

Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, jak również koszty pośrednie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe. Tego rodzaju kosztem, w opinii Spółki, jest podatek od nieruchomości opłacany na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 - dalej powoływana jako „upol”).

Podatek ten jest związany z własnością majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z upop obowiązek ponoszenia kosztu z tytułu podatku od nieruchomości zachodzi niezależnie od tego czy dany składnik majątku podatnika jest używany cały czas, czy okresowo jest przerwa w jego eksploatacji.

Takie stanowisko znajduje też potwierdzenie w orzecznictwie organów skarbowych, które stwierdzają, że podatek od nieruchomości:

„który osoba prawna jest obowiązana uiszczać od posiadanych nieruchomości, stanowi kategorie kosztów stałych, jakie z mocy prawa podatnik obowiązany jest ponosić w związku z posiadanym majątkiem. Należy on do tej grupy kosztów, które ponoszone są w związku z funkcjonowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa, a zatem stanowi koszt uzyskania przychodów” - postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto z dnia 11 marca 2005 r. nr PDP 423-1-05 BA.

Wnioskodawca podkreśla, że mimo iż bocznice kolejowe są czasowo niewykorzystane, to według racjonalnej i rzetelnej oceny Spółki, mogą one być eksploatowane w przyszłości w prowadzonej działalności gospodarczej i przyczyniać się do generowania przychodów. Transport kolejowy w przyszłości może stać się bardziej rentowny niż transport samochodowy i wówczas Spółka nie będzie musiała budować nowych bocznic kolejowych lecz będzie korzystać z już istniejących, które czasowo nie są używane.

Takie samo stanowisko zajął Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 17 marca 2005 r. nr ZD/423-52-29/05. Stan faktyczny dotyczył zaprzestania, w wyniku restrukturyzacji, produkcji w kilku oddziałach cukrowni. Organ podatkowy uznał, że skoro podatnik jest zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości dla oddziałów, w których wygaszono produkcję i nie może uniknąć tych opłat, ponieważ w każdej chwili produkcja może być wznowiona, to wskazane wydatki można uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodów i tym samym zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Wskazuje na to następujący fragment wyżej powołanej interpretacji:

„Jeżeli zatem Jednostka jest zobowiązana opłacać podatek od nieruchomości oraz opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów dla oddziałów w których wygaszono produkcję a nie może uniknąć stosownych opłat mając na uwadze fakt, że w każdej chwili produkcja taka może zostać wznowiona należy stwierdzić, że wydatki te podlegają uznaniu za poniesione w celu osiągnięcia przychodów i tym samym zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów”.

Podsumowując, z analizy przepisów upol wynika, że opłacanie podatku od nieruchomości, jako prawny obowiązek istnieje niezależnie od faktycznego wykorzystania składnika majątku. Ponadto, opłacanie podatku od nieruchomości, pośrednio wpływa na generowanie w przyszłości przychodów przez podatnika. W updop nie ma również podstawy prawnej do wyłączenia opłacania podatku od nieruchomości z kosztów uzyskania przychodów. Zatem wnioskująca Spółka jest uprawniona do uznania, iż opłacany podatek od nieruchomości za okresowo nieużywane bocznice kolejowe, jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj