Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-3.4011.395.2017.1.PP
z 9 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2017 r. (data wpływu 19 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaż nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest wyłącznym właścicielem nieruchomości niezabudowanej (dalej „Nieruchomość”), stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów pod numerem 11 (jedenaście), objętej księgą wieczystą, prowadzoną przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych.


Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawczynię w 1998 r. na podstawie umowy darowizny. Nieruchomość stanowi, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, grunty rolne i nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.


Nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rolnego i była na niej prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność rolnicza (działy specjalne produkcji rolnej). Nieruchomość nie była przez nią oddana do odpłatnego korzystania na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy innej umowy o podobnym charakterze.


Wnioskodawczyni nie prowadzi ksiąg podatkowych, natomiast dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych, zgodnie z art. 24 ust. 4 - 4e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.


Wnioskodawczyni w przeszłości nie dokonywała sprzedaży nieruchomości.


Wnioskodawczyni nie ponosiła żadnych nakładów na uzbrojenie działki.


Obecnie Wnioskodawczyni zawarła umowę przedwstępną sprzedaży działki lub działek gruntu, które mają być wyodrębnione z Nieruchomości (przedmiot planowanej sprzedaży będzie dalej zwany „Działką”).


To, czy przedmiotem sprzedaży będzie ostatecznie jedna, czy więcej działek wyodrębnionych geodezyjnie z Nieruchomości, i które z nich to będą, zależeć będzie od tego, czy spełnione będą następujące warunki:

  1. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży dojdzie do wydania ostatecznej i bezwarunkowej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2031 z późn. zm.), obejmująca jedną z działek wyodrębnionych geodezyjnie z Nieruchomości, w zakresie realizacji drogi publicznej (dalej zwanej „Decyzją ZriD”, a w ramach decyzji o warunkach zabudowy („Decyzja WZ”) oraz pozwoleniu na budowę dla Działki wskazana zostanie wyłącznie obsługa techniczna (w zakresie infrastruktury mediów oraz drogi dojazdowej) ,
  2. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży nie dojdzie do wydania Decyzji ZriD, a w ramach Decyzji WZ oraz pozwoleniu na budowę dla Działki nie zostanie wskazana wyłącznie obsługa techniczna (w zakresie infrastruktury mediów oraz drogi dojazdowej),
  3. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży dojdzie do wydania Decyzji ZriD, a jednocześnie w ramach Decyzji WZ oraz pozwoleniu na budowę dla Działki nie zostanie wskazana wyłącznie obsługa techniczna (w zakresie infrastruktury mediów oraz drogi dojazdowej),
  4. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży nie dojdzie do wydania Decyzji ZriD, a w ramach Decyzji WZ oraz pozwoleniu na budowę dla Działki wskazana zostanie wyłącznie obsługa techniczna (w zakresie infrastruktury mediów oraz drogi dojazdowej).

W zależności od tego, który z wariantów opisanych w lit. a) - d) powyżej się ziści, przedmiot ostatecznej umowy sprzedaży (zwany dalej „Działką”) będzie się różnił obszarem, tzn. będzie obejmował inną działkę lub działki wyodrębnione geodezyjnie z Nieruchomości niż w przypadku pozostałych wariantów.


Co za tym idzie, w przypadku poszczególnych wariantów cena sprzedaży Działki będzie się różnić. W umowie przedwstępnej ustalono cenę sprzedaży dla wariantu a) powyżej i przewidziano mechanizm jej korygowania o iloczyn metrów kwadratowych, o jaki ulegnie zmianie powierzchnia przedmiotu sprzedaży (Działki) i ustalonej stawki za m2.


Sprzedająca nie ogłaszała zamiaru zbycia Działki - to Kupujący zgłosił się do niej z ofertą zakupu części Nieruchomości.


Zgodnie z umową przedwstępną, warunkiem zawarcia umowy ostatecznej jest w szczególności:

  • wydanie ostatecznej decyzji zatwierdzającej podział Nieruchomości w ten sposób, że wydzielona zostanie z niej Działka i ujawnienie tego w ewidencji gruntów oraz założenie odrębnej księgi wieczystej dla Działki,
  • dokonanie w ewidencji gruntów zmiany przeznaczenia (korzystania) Działki na oznaczone symbolem „B” zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków z dnia 29 marca 2001 roku,
  • wydanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę dla Działki o parametrach satysfakcjonujących dla Kupującego,
  • osiągnięcie przez Kupującego porozumienie z wszelkimi gestorami mediów, na satysfakcjonujących warunkach dla Kupującego, w zakresie przyłączenia planowanej inwestycji na Działce do mediów.

Wnioskodawczyni zobowiązana jest udzielić Kupującemu zgody na dysponowanie Nieruchomością na cele budowlane w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę odnośnie Działki.


Ponadto Wnioskodawczyni zobowiązana jest udzielić Kupującemu lub wskazanemu przez niego podmiotowi pełnomocnictw niezbędnych m.in. do reprezentowania jej:

  • w postępowaniu o wyłączenie Działki z produkcji rolnej,
  • w postępowaniu podziałowym Nieruchomości mającym na celu wydzielenie z niej działek, które w zależności od wariantu opisanego lit. a) - d) składać się będą na Działkę,
  • sprawach oraz postępowaniach koniecznych do realizacji planowanej inwestycji na Działce i uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, dotyczących: (i) występowania o wszelkie interpretacje i odstępstwa do właściwych organów, a w szczególności Straży Pożarnej, Ministra Infrastruktury, (ii) uzgadniania dokumentacji projektowej i technicznej, (iii) uzyskania decyzji wodno-prawnej, (iv) uzyskania decyzji środowiskowej, (v) uzgodnień komunikacyjnych z właściwymi organami, a w szczególności ZDM oraz Inżynier ruchu m.st. Warszawa; (vi) uzyskiwania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków właściwej dla Nieruchomości, a także (vii) do przeprowadzenia procedury zmiany klasy gruntu Działki,
  • w zakresie uzyskania warunków technicznych i przyłączeniowych dla Działki, a w tym upoważnienie do występowania oraz prowadzenia negocjacji odnośnie warunków technicznych i przyłączeniowych przed wszelkimi właściwymi organami w tym zakresie oraz gestorami mediów (w przypadku zmiany przepisów prawa i zaistnienia takiej konieczności Sprzedająca udzieli Kupującemu pełnomocnictwa do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla Działki),
  • w postępowaniach administracyjnych zainicjowanych przez właścicieli nieruchomości sąsiednich tj. dz. ew. 10, 5/8, 6/6, 12/,4 16, 17 z obrębu 6-13-05,
  • w zakresie uzyskania warunków technicznych i przyłączeniowych dla jednej z działek mających być wyodrębnionych z Nieruchomości, a w tym upoważnienie do występowania oraz prowadzenia negocjacji odnośnie warunków technicznych i przyłączeniowych przed wszelkimi właściwymi organami w tym zakresie oraz gestorami mediów na warunkach zatwierdzonych przez Sprzedającej,
  • w sprawach związanych z uchwaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
  • w postępowaniu wieczystoksięgowym dotyczącym wyodrębnienia nowej księgi wieczystej dla nowopowstałych działek,
  • w sprawie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dla planowanej inwestycji na Działce.


W umowie przedwstępnej Kupujący oświadczył, że to on będzie podejmował kroki w celu realizacji opisanych powyżej warunków zawarcia umowy ostatecznej oraz poniesie wszelkie związane z tym koszty, natomiast Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do podejmowania kroków w celu realizacji ww. warunków poza obowiązkiem udzielenia ww. pełnomocnictw oraz współpracy z należytą starannością, ale jedynie w zakresie ograniczonym celem umowy przedwstępnej oraz doprowadzeniem aby księga wieczysta założona dla Działki Przyszłej wolna była od wpisu służebności osobistej, wpisanej do niej na dzień zawarcia umowy przedwstępnej.

Sprzedająca zobowiązuje się, w przypadku zgłoszenia pisemne żądania przez Kupującego, do ustanowienia na Nieruchomości rzecz każdorazowego właściciela Działki lub właściwych gestorów mediów, służebności uprawniającej każdorazowego uprawnionego do wybudowania niezbędnej infrastruktury w ramach danej służebności, a w szczególności ciągu jezdnego, jak także chodnika, a w tym drogi serwisowej; do korzystania z niej 24h na dobę przez 365 dni w roku i usuwania awarii, dokonywania kontroli, przeglądów, konserwacji, wymian, remontów i modernizacji oraz rozbudowy; poprowadzenia przez nieruchomość obciążoną w pasie służebności wszystkich mediów, w szczególności wody, energii elektrycznej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, ciepłociągu, gazociągu oraz sieci teletechnicznej, oraz na dostępie do tych mediów celem ich eksploatacji, remontu i modernizacji. Sprzedająca będzie zobowiązana do ustanowienia ww. służebności, o ile Kupujący w terminie 2 dni roboczych od przedstawienia pisemnego żądania, złoży do depozytu notarialnego określoną umowie przedwstępnej kwotę tytułem wynagrodzenia za ustanowienie służebności.

Na poczet ceny zakupu Działki Kupujący zobowiązany jest do zapłaty zaliczki. W przypadku zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Działki Przyszłej, zaliczka zostanie zaliczona na poczet Ceny Działki. Zaliczka jest bezzwrotna co oznacza, że nie podlega ona zwrotowi na rzecz Kupującego w żadnym przypadku, w tym w przypadku niedojścia do zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej Umowy z jakiejkolwiek przyczyny.

Wnioskodawczyni w 2010 r. uzyskała decyzję o warunkach zabudowy dla części Nieruchomości (niewielka część powierzchni, dla której została wydana ta decyzja, wchodzi w skład Działki), ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-biurowo-magazynowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową. Wnioskodawczyni planowała realizację ww. inwestycji we własnym zakresie (nie planowała sprzedaży nieruchomości w celu zrealizowania tej inwestycji przez inny podmiot), jednakże ostatecznie nie przystąpiła do jej realizacji.


Powyższa decyzja o warunkach zabudowy z 2010 r. jest również pozbawiona znaczenia dla Kupującego - nie jest on zainteresowany realizacją ww. inwestycji, a Działka jedynie w niewielkiej części obejmuje powierzchnie Nieruchomości, dla której wydana została ww. decyzja.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy planowana sprzedaż Działki przez Wnioskodawczynię będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. W przypadku uznania, że sprzedaż Działki przez Wnioskodawczynię podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy będzie ona korzystać ze zwolnienia od podatku?
  3. Czy zaliczka otrzymana na poczet ceny zakupu Działki skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w chwili jej otrzymania?
  4. Czy sprzedaż Działki będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytań nr 3 i nr 4. W zakresie pytań nr 1 i nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawczyni,


Ad. 3. Zaliczka otrzymana na poczet ceny zakupu Działki nie skutkuje powstaniem po jej stronie przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w chwili jej otrzymania,


Ad. 4. Sprzedaż Działki nie będzie skutkować powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Uzasadnienie.


Ad 3. Źródłem przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest m.in. „odpłatne zbycie nieruchomości”. Oznacza to, że zdarzeniem skutkującym powstaniem przychodu podatkowego jest odpłatne zbycie, a wiec przeniesienie własności nieruchomości - dotyczy to zarówno odpłatnego zbycia nieruchomości prywatnych (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.- dalej - updof), jak i odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiących środki trwałe (art. 14 ust. 2 pkt 1 updof).

W przypadku nieruchomości skutek w postaci ich zbycia (przeniesienia własności) następuje z chwilą podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości, zgodnie z art. 155 § 1 w zw. z art. 158 Kodeksu cywilnego: „Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.”


„Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.”


Oznacza to, że momentem powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (w sytuacji gdy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 updof oraz innymi przepisami ustawy, zbycie to w ogóle skutkuje powstaniem przychodu podatkowego), jest moment podpisania aktu notarialnego zawierającego umowę przenoszącą własność nieruchomości.

Dopóki zatem nie dojdzie do podpisania aktu notarialnego, nie dochodzi do zdarzenia gospodarczego wywołującego skutki w podatku dochodowym, jakim jest dostawa (przeniesienie własności) nieruchomości.


W konsekwencji zdarzeniem skutkującym powstaniem przychodu podatkowego nie jest otrzymanie zaliczki na poczet ceny sprzedaży nieruchomości. Wniosek ten ma oparcie w art. 14 ust. 3 pkt 1 updof, zgodnie z którym do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Również w zakresie sprzedaży nieruchomości prywatnych w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego konsekwentnie prezentowany jest pogląd, że zdarzeniem skutkującym powstaniem przychodu podatkowego może być dopiero sprzedaż nieruchomości dokonana w formie aktu notarialnego, natomiast nie jest nim wcześniejsze otrzymanie zaliczki na poczet ceny sprzedaży - tak m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2014 r. nr ITPB2/415-490/14/MM i z dnia 9 grudnia 2013 r. nr ITPB3/423-456/13/AW, czy Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 listopada 2013 r. nr IBPBII/2/415-859/13/JG.


Oznacza to, że zaliczka otrzymana na poczet ceny zakupu Działki nie skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawczyni przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w chwili jej otrzymania.


Na wniosek ten nie ma wpływu okoliczność, że powyższa zaliczka ma charakter bezzwrotny, tzn. nie podlega ona zwrotowi na rzecz Kupującego w żadnym przypadku, w tym w przypadku niedojścia do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, rozwiązania lub wygaśnięcia umowy przedwstępnej z jakiejkolwiek przyczyny.


Trzeba bowiem mieć na względzie, że do momentu ziszczenia się przesłanki rozwiązania umowy przedwstępnej/zaistnienia okoliczności uniemożliwiającej zawarcie umowy przyrzeczonej, zaliczka pełni funkcję przedpłaty ceny sprzedaży Działki - która ma zostać zaliczona na jej poczet w umowie ostatecznej i powinna być traktowana z punktu widzenia podatkowego identycznie jak pozostała, niezapłacona jeszcze część ceny sprzedaży.

Dopiero ewentualne zaistnienie okoliczności powodującej, że zawarcie umowy ostatecznej stanie się niemożliwe, stanowi zdarzenie skutkujące zmianą statusu prawnego zaliczki. Dopiero w tym momencie przestaje być ona przedpłatą na poczet zakupu nieruchomości, który ma nastąpić w przyszłości, a staje się definitywnym przysporzeniem Wnioskodawczyni z innego tytułu, tj. z tytułu niedojścia do zawarcia umowy przyrzeczonej.


Z uwagi na to, że dopiero w tym momencie przestaje być ona zaliczką na poczet ceny zakupu nieruchomości - która z przyczyn opisanych powyżej nie wywołuje skutków w zakresie podatku dochodowego - a staje się świadczeniem o innym charakterze prawnym, należy uznać, że dopiero w tym momencie jej kwota może stanowić dla sprzedającej przychód podatkowy.

Powyższe stanowisko ma oparcie w jednolitej linii interpretacyjnej, dotyczącej skutków otrzymania zadatku na poczet ceny sprzedaży nieruchomości, który podobnie jak analizowana zaliczka, podlega zatrzymaniu przez sprzedającego, gdy do zawarcia umowy nie dojdzie. Tak orzekł m.in.:

  • WSA w Warszawie w wyroku z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 181/15: „Zdaniem Sądu, organ odwoławczy prawidłowo wskazał, że zatrzymany z tytułu nie dojścia do skutku umowy definitywnej zadatek stał się odszkodowaniem w dacie zatrzymania (18 grudnia 2008 r.). (...) Odszkodowanie to należało uznać za przychód w 2008 r., skoro wtedy nastąpiło zatrzymanie zadatku. Sąd nie dostrzega tu sprzeczności stanowiska organów podatkowych z art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f.”,
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji podatkowej z 15 listopada 2010 r. (sygn. ITPB1/415-870a/10/PSZ) „w sytuacji gdy następuje zatrzymanie kwoty wpłaconej przez klienta tytułem zaliczki, ze względu na to, że nie doszło do transakcji z winy tegoż klienta, który nie wywiązał się z warunków wynikających z zawartej umowy, wówczas w dacie zatrzymania kwota zaliczki zmienia swój charakter. Od tego momentu nie jest to już wpłata, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wpłacona kwota staje się, w związku z zapisem umowy - kwotą należną.”

Reasumując, niezależnie od tego, czy dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży Działki, kwota zaliczki nie stanowi dla Wnioskodawczyni przychodu podatkowego w chwili jej otrzymania. Zdarzeniem skutkującym powstaniem przychodu może być bowiem dopiero zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego (o ile ziszcza się przesłanki przewidziane w art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 updof) albo zaistnienie okoliczności powodującej, że zawarcie umowy ostatecznej stanie się niemożliwe.


W związku z powyższym uzasadnione jest uznanie za prawidłowe stanowiska Wnioskodawczyni w tym zakresie.


Ad. 4.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, do źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym do osób fizycznych, należy m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Jak wspomniano, Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami (dotychczas nie dokonała żadnego zbycia nieruchomości). Jednocześnie od końca roku, w którym nabyła Nieruchomość (której częścią jest Działka, mająca być przedmiotem sprzedaży), upłynęło ponad 5 lat, bowiem Nieruchomość została nabyta w drodze darowizny w 1998 r.

Oznacza to, że zgodnie z zasada ogólną zawartą w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, planowana sprzedaż Działki nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Jednocześnie w przypadku jej sprzedaży nie mamy do czynienia z żadnym wyjątków od powyższej zasady przewidzianych w art. 10 ust. 2 updof. Zgodnie z nim, „Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.”


Kwestią bezsporną jest, że analizowanej sytuacji nie dotyczą art. 10 ust. 2 pkt 1 i 2 updof. Jeśli chodzi natomiast o pkt 3 tego przepisu, to odsyła on do art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, zgodnie z którym „Przychodem z działalności gospodarczej są również:

  1. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
    1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
    2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
    3. majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
    4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.”

Jednakże w przypadku sprzedaży Działki art. 14 ust. 2 pkt 1 updof nie ma zastosowania. Jak wspomniano, Nieruchomość, której częścią jest Działka, była wykorzystywana przez Wnioskodawczynię do prowadzenia działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Przy czym Wnioskodawczyni nie prowadzi ksiąg podatkowych, natomiast dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych, zgodnie z art. 24 ust. 4 - 4e updof.

Wobec powyższego należy podkreślić, że zgodnie z art. 15 ust. 1 updof, „Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2.”


Z przywołanego przepisu wynika, że jeśli podatnik, jak Wnioskodawczyni, nie prowadzi ksiąg wykazujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, do ustalenia tych przychodów nie mają zastosowania zasady określone w art. 14 updof. W szczególności oznacza brak zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof do oceny skutków zbycia Działki przez Wnioskodawczynię.

Dodatkowo o braku możliwości zastosowania powyższego przepisu do planowanej sprzedaży Działki decyduje fakt, że przepis ten dotyczy zbycia „środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”. Tymczasem Działka, ani Nieruchomość nie podlegają obowiązkowi ujęcia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z tego względu, że Wnioskodawczyni, ustalając dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych, a nie na podstawie ksiąg, nie jest obowiązana do prowadzenia tej ewidencji. Ma to jednak znaczenie drugorzędne wobec faktu, że zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof wobec Wnioskodawczyni jest wyłączone przez jednoznaczną normę zawartą w art. 15 ust. 1 updof.


Podsumowując, z uwagi na to, że:

  1. sprzedaż Działki nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej,
  2. sprzedaż Działki nastąpi po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym została nabyta Nieruchomość,
  3. nie zachodzi żaden z wyjątków od art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, przewidzianych w art. 10 ust. 2 updof

- uzasadnione jest uznanie za prawidłowe stanowiska Wnioskodawczyni, że sprzedaż Działki nie będzie skutkować powstaniem po Jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj