Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-456/13/AW
z 9 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku rozpoznania przychodu w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży gruntu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku rozpoznania przychodu w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży gruntu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Na podstawie umowy z dnia 26 listopada 2012 r., zawartej w formie aktu notarialnego (repertorium A nr …), Wnioskodawca sprzedał osobom fizycznym prawo własności dwóch działek – o numerach 428/1 oraz 428/2, położonych w B. w gminie S.

Powyższe działki są niezabudowane. Stanowią one – zgodnie z zapisami w rejestrze gruntów – grunty orne. Działka o numerze 428/1 stanowi grunt orny, sad o symbolu klasoużytku R III a, S-R III a. Z kolei działka o numerze 428/2 stanowi grunt orny o symbolu klasoużytku R III a.

Dla przedmiotowych działek nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego ani też nie są wydane decyzje o warunkach zabudowy.

Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 26 listopada 2012 r., zawartej w formie aktu notarialnego (repertorium A nr …), Wnioskodawca zobowiązał się sprzedać osobie fizycznej prawo własności zabudowanych działek o numerach 156 oraz 157. Przy czym działka nr 156 stanowi składnik nieruchomości rolnej o powierzchni 267,5949 ha, zaś działka nr 157 stanowi część gospodarstwa rolnego o powierzchni 12,530 ha. Strony umówiły się, że zapłata ceny nastąpi w ten sposób, że: 20 000 zł tytułem zadatku było uiszczone w dniu zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży, kwota 100 000 zł płatna miała być do dnia 31 stycznia 2013 r., zaś pozostała część ceny – do dnia 31 grudnia 2013 r.

Ponadto, dla działek 156 oraz 157 nie ma aktualnie wiążącego planu zagospodarowania przestrzennego, zaś działki oznaczone są w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jako tereny produkcyjno-przemysłowe (część działki 156 oraz 157), strefa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej z towarzyszącym zagospodarowaniem terenu i uzupełniającymi usługami (część działki 156 oraz 157) a także jako uprawa rolnicza (część działki 157).

Dla tychże działek nie wydano także decyzji o warunkach zabudowy.

Jak wskazano wyżej, działki o numerach 156 oraz 157 są zabudowane. Działka 156 zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, z kolei działka 157 zabudowana jest czterema budynkami gospodarczymi.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy dostawa działek o numerach 428/1 oraz 428/2 na podstawie umowy sprzedaży zawartej przez Wnioskodawcę jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
  2. Czy dostawa zabudowanych działek o numerach 156 oraz 157 na podstawie umowy sprzedaży zawartej przez Wnioskodawcę będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
  3. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany uiścić zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży działek o numerach 156 oraz 157 i otrzymaniem zadatku i części ceny?


Niniejsza interpretacja dotyczy pytania oznaczonego we wniosku numerem 3. W zakresie pozostałych pytań zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 3 – nie powinien on uiszczać zaliczki na podatek dochodowy w związku z zawarciem przedwstępnej umowy sprzedaży działek o numerach 156 oraz 157 i otrzymaniem zadatku oraz części ceny.

Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów (art. 7 ust. 1). Dochodem z kolei jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2).

W przepisie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wskazał jako źródło przychodu jedynie odpłatne zbycie rzeczy lub praw majątkowych. W przedmiotowym przypadku nie doszło jednak jeszcze do zbycia nieruchomości. Przedwstępna umowa sprzedaży nie przenosi własności nieruchomości, zatem otrzymany przez Wnioskodawcę zadatek oraz część ceny nie mogą stanowić podstawy opodatkowania. Ponadto, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się między innymi pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Ustawodawca przy tym nie wskazał jakichkolwiek dodatkowych warunków, aby pobrane płatności (jak zadatek czy zapłata części ceny) mogły pozostawać niezaliczone do przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj