Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-54/11-4/KS
z 13 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-54/11-4/KS
Data
2011.05.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
bonus
faktura
faktura korygująca
korekta
koszt
koszty uzyskania przychodów
powstanie przychodu
premia pieniężna
przychód
rabaty
zakup


Istota interpretacji
1. Kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu faktur wystawionych za premie i bonusy: czy w dacie wystawienia faktury, czy w dacie otrzymania zapłaty na konto bankowe Spółki?
2. Czy z tytułu faktur wystawionych w styczniu 2011 opisanych w punktach a) i b) przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w dacie 31.12.2010, czy też w dacie faktycznego otrzymania zapłaty za te faktury?
3. Jeśli przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstałby w dacie faktycznego otrzymania zapłaty, to w jakiej dacie powstaje przychód z tytułu faktur zaliczkowych: pieniądze z tytułu faktur zaliczkowych wpłynęły na konto Spółki w miesiącach: kwiecień, lipiec i październik 2010 r., a ostatnia wpłata z tytułu rozliczenia tej faktury wpłynie do Spółki w miesiącu lutym 2011 roku?



Wniosek ORD-IN 739 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 02 lutego 2011 r. (data wpływu 07.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tyt. premii pieniężnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 28.04.2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tyt. premii pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest dealerem samochodowym. Przedmiotem działalności jest sprzedaż samochodów, części zamiennych i usług serwisowych. Spółka ma zawartą umowę z dostawcą (importerem) dotyczącą zasad współpracy handlowej. W umowie strony zamieściły postanowienia, zgodnie z którymi dostawca zobowiązał się do udzielenia Spółce premii pieniężnej, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Warunki te polegają na tym, że Spółce zostaje przyznany bonus lub premia pieniężna wówczas, jeśli obrót roczny Spółki z tytułu sprzedaży samochodów, części i usług przekroczy określony w umowie pułap. Wysokość bonusu określona procentowo jest zależna od obrotu rocznego.

Spółka otrzymuje ponadto premie pieniężne i bonusy za jakość przedsiębiorstwa, jakość obsługi klienta, jakość usług serwisowych. Zgodnie ze stanowiskiem dostawcy, Spółka dokumentuje bonusy i premie pieniężne fakturami VAT.

W myśl umowy w 2010 r. po zakończeniu I, II i III kwartału Spółka wystawiła faktury zaliczkowe, za które otrzymała zapłatę na rachunek bankowy. Zaliczki te nie były przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Zaliczki te w przypadku niezrealizowania planu rocznego podlegają zwrotowi do dostawcy.

Spółka zrealizowała plan roczny i po całkowitym rozliczeniu w miesiącu styczniu 2011 r. została wystawiona faktura, na której jednocześnie zostały rozliczone zaliczki otrzymane w roku 2010. Tym samym, Spółka otrzyma w 2011 r. wpłatę na rachunek bankowy tylko w wysokości różnicy pomiędzy rozliczeniem rocznym a wcześniej otrzymanymi zaliczkami.

Niektóre faktury zostały wystawione w roku 2011 za rok 2010, np.:

  1. „specjalny bonus jesienny 2010 r. za sprzedaż samochodów osobowych”,
  2. „premia za jakość obsługi klienta w II półroczu 2010 r.”.


Pismem z dnia 27 kwietnia 2011 r. Spółka uzupełniła przedstawiony we wniosku stan faktyczny o następujące informacje:

  1. Spółka wystawia faktury zaliczkowe do premii pieniężnej za sprzedaż samochodów osobowych po zakończeniu I, II, III kwartału na podstawie szczegółowych wyliczeń osiągniętych progów bonusowych zrealizowanych w poszczególnych kwartałach, otrzymanych od importera po zakończeniu każdego z kwartałów. Importer rozlicza te ilości sprzedanych samochodów narastająco za okresy I kwartał, I-II kwartał, I-III kwartał oraz ostatecznie I-IV kwartał i po osiągnięciu za każdy kwartał wymaganego poziomu zakupów wypłaca zaliczkowo premie. Jeśli natomiast po zakończeniu roku nie zostałby zrealizowany wymagany na dany rok próg sprzedaży, dealer zobowiązany jest zwrócić otrzymane wcześniej zaliczki.
  2. Z ww. wyliczenia wynika osiągnięty procent bonusu za sprzedaż i wskazana jest konkretna kwota netto zaliczki do wystawienia faktury zaliczkowej za dany okres rozliczeniowy.
  3. Z wyliczeń otrzymanych od dostawcy Spółki wynika, że faktury zaliczkowe i faktura końcowa dotyczą osiągniętych bonusów za sprzedaż samochodów, natomiast dostawca w skierowanym do Spółki piśmie wyraźnie wskazuje, by w treści faktury wpisać np.: „Zaliczka do premii za sprzedaż X Osobowe w III kwartale 2010” lub „Premia za sprzedaż X Osobowe – rozliczenie za rok 2010”.
  4. Premie pieniężne i bonusy są przyznawane przez importera za różne okresy rozliczeniowe: niektóre faktury są wystawiane za okresy miesięczne, kwartalne, inne za okresy półroczne, jak również za okresy roczne.
  5. Spółka określenia premia pieniężna / bonus nie używa zamiennie.
  6. W rozumieniu Spółki, pojęcie bonus powinno odnosić się do osiągniętych rabatów, natomiast premia pieniężna powinna mieć charakter nagrody. Zdaniem Spółki, z umowy zawartej pomiędzy Spółką a importerem, a właściwie ze szczegółowych rozliczeń otrzymywanych od importera, na podstawie których są wystawiane faktury nie wynika jednoznacznie charakter otrzymanych premii/bonusów. Zdaniem Spółki, importer używa tych pojęć zamiennie.
  7. Faktury zaliczkowe (za poszczególne kwartały, a następnie fakturę końcową – rozliczeniową (za dany rok) Spółka wystawia wyłącznie w odniesieniu do premii za sprzedaż samochodów osobowych, zgodnie z systemem bonusowym obowiązującym u importera. Natomiast wszystkie inne premie / bonusy dokumentowane są fakturami (nie ma faktur zaliczkowych). Spółka wystawia faktury i faktury zaliczkowe na wyraźną prośbę importera, na podstawie otrzymanych wyliczeń ze wskazaniem treści faktury i kwoty netto.
  8. Opis konkretnych sytuacji, kiedy Spółka otrzymała premie, bonusy - przykłady:
    1. „Specjalny bonus wiosenny za sprzedaż X osobowe w marcu 2010” - Spółka otrzymała bonus pieniężny za udział w akcji handlowej - realizację indywidualnego celu sprzedaży samochodów osobowych w m-cu marcu 2010 (za zakup od dostawcy i sprzedaż określonej ilości samochodów) - udokumentowane fakturą VAT na podstawie informacji otrzymanej od importera,
    2. „Premia za jakość przedsiębiorstwa dealera X osobowe w I kwartale 2010” - Spółka otrzymuje premie za spełnienie określonych wymogów jakościowych estetyki wyglądu salonu sprzedaży wynikających z umowy dealerskiej - udokumentowane fakturą VAT po zakończeniu każdego kwartału na podstawie szczegółowego wyliczenia otrzymanego od importera,
    3. „Premia za jakość obsługi klienta X osobowe w I półroczu 2010” - Spółka otrzymuje premie za okresy półroczne pod warunkiem spełnienia określonych standardów jakościowych obsługi klientów wynikających z postanowień umowy dealerskiej - dokumentowane fakturą VAT na podstawie szczegółowego wyliczenia otrzymanego od importera,
    4. „Premia pieniężna - części wymienione w ramach gwarancji III kwartał 2010” - premia udokumentowana fakturą VAT na podstawie informacji pisemnej otrzymanej od dostawcy o wysokości osiągniętej premii.
  9. Spółka wystawia faktury zaliczkowe wyłącznie w odniesieniu do premii za sprzedaż X samochody osobowe.
  10. Faktury wystawione w roku 2011 za rok 2010 dotyczą:
    1. Opisana w pkt a wniosku „Specjalny bonus jesienny 2010 za sprzedaż X osobowe” – Spółka otrzymała bonus za zrealizowanie zakupu i sprzedaży określonej ilości samochodów w okresie od 30.11.2010 do 31.12.2010 r. – udokumentowane fakturą VAT wystawioną w m-cu 01/2011 na podstawie rozliczenia otrzymanego od dostawcy,
    2. opisana w pkt b wniosku „Premia za jakość obsługi klientów X osobowe w II półroczu 2010” – jest to faktura dokumentująca otrzymanie premii za jakość obsługi klientów w odniesieniu do samochodów osobowych za okres II półrocza 2010, wystawiona w m-cu 01/2011 na podstawie szczegółowego wyliczenia otrzymanego od dostawcy.
  11. Sytuacje wskazane w punktach a) i b) wniosku odnoszą się do stanu faktycznego zacytowanego w wezwaniu – dokładny stan faktyczny i treści faktur wskazane przez importera zostały opisane w pkt 10.
  12. Faktury opisane w pkt 10 i 11 nie są fakturami zaliczkowymi.
  13. Spółka ma wątpliwości odnośnie daty powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu faktur wystawionych za premie pieniężne / bonusy – tzn. czy przychód powstaje w dacie wystawienia faktury czy dacie wpływu pieniędzy na konto bankowe Spółki.
    Szczególnie wątpliwość ta dotyczy sytuacji, gdy w 2011 roku zostały wystawione faktury za rok 2010 – czy w odniesieniu do faktur, które dotyczą roku 2010 przychód powstaje w dacie 31.12.2010, czy w dacie wystawienia faktury, czy w dacie otrzymania zapłaty...
    1. faktura opisana w pkt a wniosku – data wystawienia faktury styczeń 2011 r., data otrzymania zapłaty luty 2011 r.,
    2. faktura opisana w pkt b wniosku – data wystawienia faktury styczeń 2011 r., data otrzymania zapłaty luty 2011 r.,
    3. daty wystawienia faktur i otrzymania zapłat w przypadku faktury za sprzedaż samochodów osobowych:
    1. faktura zaliczkowa za I kwartał 2010 wystawiona w m-cu 04/2010 zapłacona w m-cu 05/2010,
    2. faktura zaliczkowa za II kwartał 2010 wystawiona w m-cu 07/2010 zapłacona w m-cu 08/2010,
    3. faktura zaliczkowa za III kwartał 2010 wystawiona w m-cu 10/2010 zapłacona w m-cu 11/2010,
    4. faktura rozliczeniowa za rok 2010 wystawiona w m-cu 01/2011 zapłacona w m-cu 02/2011 (zapłacona została kwota wynikająca z faktury rozliczeniowej pomniejszona o wcześniej otrzymane zaliczki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu faktur wystawionych za premie i bonusy: czy w dacie wystawienia faktury, czy w dacie otrzymania zapłaty na konto bankowe Spółki...
  2. Czy z tytułu faktur wystawionych w styczniu 2011 opisanych w punktach a) i b) przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w dacie 31.12.2010, czy też w dacie faktycznego otrzymania zapłaty za te faktury...
  3. Jeśli przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstałby w dacie faktycznego otrzymania zapłaty, to w jakiej dacie powstaje przychód z tytułu faktur zaliczkowych: pieniądze z tytułu faktur zaliczkowych wpłynęły na konto Spółki w miesiącach: kwiecień, lipiec i październik 2010 r., a ostatnia wpłata z tytułu rozliczenia tej faktury wpłynie do Spółki w miesiącu lutym 2011 roku...


W piśmie uzupełniającym Spółka doprecyzowała, iż ma wątpliwości odnośnie daty powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu faktur wystawionych za premie pieniężne / bonusy – tzn. czy przychód powstaje w dacie wystawienia faktury czy dacie wpływu pieniędzy na konto bankowe Spółki. Szczególnie wątpliwość ta dotyczy sytuacji, gdy w 2011 roku zostały wystawione faktury za rok 2010 – czy w odniesieniu do faktur, które dotyczą roku 2010 przychód powstaje w dacie 31.12.2010, czy w dacie wystawienia faktury, czy w dacie otrzymania zapłaty...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu premii i bonusów powstaje w dacie faktycznego otrzymania zapłaty, zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie potrafi wskazać daty osiągnięcia przychodu w przypadku wystawiania faktur zaliczkowych. Zdaniem Spółki, premie pieniężne nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie Spółki, przedmiotowe premie nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.

Pismem uzupełniającym Spółka doprecyzowała własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego. Zdaniem Spółki, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu otrzymanych premii pieniężnych i bonusów powstaje w dacie wpływu zapłaty za te faktury na konto bankowe Spółki.

  1. Zdaniem Spółki, za faktury wystawione w roku 2011 a dotyczące roku 2010 przychód powstaje w dacie wpływu zapłaty za te faktury na konto bankowe Spółki.
  2. Zdaniem Spółki, w odniesieniu do faktur za sprzedaż samochodów osobowych (faktury zaliczkowe i faktura rozliczeniowa opisane w pkt 13 ppkt 3 przychód powstanie w dacie zapłaty ostatniej raty wynikającej z faktury rozliczeniowej za rok 2010, ale w kwocie łącznej będącej sumą kwot z faktur zaliczkowych i faktury rozliczeniowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Podstawowa zasada określenia daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana w treści art. 12 ust. 3a omawianej ustawy. W myśl postanowień tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Przytoczony przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadzają zapisy art. 12 ust. 3c-3e omawianej ustawy podatkowej.

Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 12 ust. 3c ww. ustawy). Przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 12 ust. 3d ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu – z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje dwie kategorie kosztów:

  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami,
  • koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Zgodnie natomiast z treścią art. 15 ust. 4b tej ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

   - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Art. 15 ust. 4c stanowi z kolei, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami – art. 15 ust. 4d ustawy stanowi, że są one potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle wyżej wskazanych zasad data potrącalności kosztów zależy od charakteru powiązania kosztów z przychodem podatkowym.

Jednocześnie w art. 15 ust. 4e ustawodawca wyjaśnił, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f - 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest dealerem samochodowym. Przedmiotem Jego działalności jest sprzedaż samochodów, części zamiennych i usług serwisowych. Spółka ma zawartą umowę z dostawcą (importerem) dotyczącą zasad współpracy handlowej. W umowie strony zamieściły postanowienia, zgodnie z którymi dostawca zobowiązał się do udzielenia Spółce premii pieniężnej, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Warunki te polegają na tym, że Spółce zostaje przyznany bonus lub premia pieniężna wówczas, jeśli obrót roczny Spółki z tytułu sprzedaży samochodów, części i usług przekroczy określony w umowie pułap. Wysokość bonusu określona procentowo jest zależna od obrotu rocznego. Spółka do powyższych premii wystawia faktury zaliczkowe za sprzedaż samochodów osobowych po zakończeniu I, II, III kwartału na podstawie szczegółowych wyliczeń osiągniętych progów bonusowych zrealizowanych w poszczególnych kwartałach. Dostawca (importer) rozlicza ilość sprzedanych samochodów narastająco za okresy I kwartał, I-II kwartał, I-III kwartał oraz ostatecznie I-IV kwartał i po osiągnięciu za każdy kwartał wymaganego poziomu zakupów wypłaca zaliczkowo premie. Jeżeli natomiast po zakończeniu roku nie zostałby zrealizowany wymagany na dany rok próg sprzedaży Spółka (dealer) zobowiązana jest zwrócić otrzymane wcześniej zaliczki.

Ponadto, Spółka wskazała, iż otrzymuje również premie pieniężne / bonusy za jakość przedsiębiorstwa, jakość obsługi klienta, jakość usług serwisowych. Jako przykład Spółka wskazała:

  • „specjalny bonus wiosenny za sprzedaż X osobowe w marcu 2010”,
  • „Premia za jakość przedsiębiorstwa dealera X osobowe w I kwartale 2010”,
  • „Premia za jakość obsługi klienta X osobowe w I półroczu 2010”,
  • „Premia pieniężna - części wymienione w ramach gwarancji III kwartał 2010”.

Faktury zaliczkowe, jak wskazała Spółka za poszczególne kwartały, a następnie fakturę końcową – rozliczeniową (za dany rok) wystawia wyłącznie w odniesieniu do premii za sprzedaż samochodów osobowych, zgodnie z systemem bonusowym obowiązującym u dostawcy (importera). Natomiast wszystkie inne premie / bonusy dokumentowane są wystawianymi przez Spółkę fakturami (nie ma faktur zaliczkowych).

Powyższy sposób rozliczenia, jak wskazała Spółka wygląda w ten sposób, że za sprzedaż samochodów osobowych Spółka wystawia:

  • fakturę zaliczkową za I kwartał 2010 w m-cu 04/2010, którą importer płaci w m-cu 05/2010,
  • fakturę zaliczkową za II kwartał 2010 w m-cu 07/2010, którą importer płaci w m-cu 08/2010,
  • fakturę zaliczkową za III kwartał 2010 w m-cu 10/2010, którą importer płaci w m-cu 11/2010,
  • fakturę rozliczeniową za rok 2010 w m-cu 01/2011, którą importer płaci w m-cu 02/2011 (w kwocie wynikającej z faktury rozliczeniowej pomniejszonej o wcześniej otrzymane zaliczki).

W pozostałych przypadkach opisanych przez Spółkę dotyczących otrzymywanych premii pieniężnych / bonusów, Spółka, na podstawie rozliczenia otrzymanego od dostawcy, wystawia fakturę VAT – np.: faktura VAT wystawiona w m-cu 01/2011, zapłacona przez importera w m-cu 02/2011.

W interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2011 r. nr ILPP2/443-303/11-4/AK wydanej Wnioskodawcy dotyczącej podatku od towarów i usług stwierdzono, że „przedmiotowe premie pieniężne / bonusy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako świadczenie usług, bowiem w istocie stanowią rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami – zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy – zmniejszający podstawę opodatkowania”.

Ponadto, w ww. interpretacji wskazano, że: „ (…) udzielenie przedmiotowych premii pieniężnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i na podstawie przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., obligują importera (udzielającego premię) w takiej sytuacji do wystawienia faktury korygującej uwzględniającej wymogi wynikające z § 13 ust. 2 tego rozporządzenia”.

W kontekście powyższego, stwierdzić należy, iż otrzymanej premii pieniężnej zarówno z tyt. sprzedaży samochodów osobowych, jak i z tyt. opisanych w pkt a i b przedstawionego stanu faktycznego (tj. premii pieniężnej / bonusu pn. „specjalny bonus jesienny 2010 r. za sprzedaż samochodów osobowych i premii za jakość obsługi klienta w II półroczu 2010 r.) nie należy traktować jako zapłaty za usługę. Przedmiotowe premie nie mają też charakteru nagrody. Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym nie występuje sytuacja, do której w ogóle mogłyby mieć zastosowanie rozwiązania zawarte w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Otrzymane przez Wnioskodawcę przedmiotowe premie pieniężne należy traktować jako rabat związany z zakupem towaru od dostawcy (importera).

Zatem należy stwierdzić, że wartość rabatu obniża określony przychód u zbywcy tego towaru, jednocześnie kupujący powinien dokonać odpowiedniego zmniejszenia kosztów.

W tym miejscu należy wskazać, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów. Zatem, bez względu na to czy poniesiony koszt ma charakter kosztu bezpośredniego, czy też kosztu pośredniego wystawiona faktura korygująca nie zmienia momentu poniesienia i potrącenia kosztu a jedynie jego wysokość. Otrzymanie rabatu powinno skutkować dokonaniem korekty tych kosztów z tyt. zakupu towarów, z którymi dany rabat jest związany. Koszty powinny być pomniejszone w związku z otrzymaniem rabatu w okresie sprawozdawczym, w którym zostały wykazane.

W rezultacie, udzielony Wnioskodawcy rabat w każdym opisanym w stanie faktycznym przypadku ma wpływ na wartość zakupu określonych towarów. Zatem rabat udzielony przez dostawcę (importera) powoduje, że Wnioskodawca winien skorygować koszt nabycia towaru na zakup którego udzielony został rabat. Koszty powinny być pomniejszone w związku z otrzymaniem rabatu w okresie sprawozdawczym, w którym zostały wykazane.

Jednocześnie nadmienia się, iż wniosek Spółki w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 10 maja 2011 r. nr ILPP2/443-303/11-4/AK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj