Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/4513-16/15/JK
z 8 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2015 r. (data wpływu 23 marca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2015 r. (wpływ 27 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawidłowości obrotu olejem opałowym z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 marca 2015 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawidłowości obrotu olejem opałowym z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Spółka w ramach swojej działalności sprzedaje m.in. oleje opałowe z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy. Obrót wszystkimi rodzajami paliw z danym kontrahentem jest regulowany jedną umową zawieraną co do zasady na czas nieoznaczony. Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym, zwanej dalej ustawą, która umożliwiła zastąpienie oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych, oświadczeniem zawartym w okresowej umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą a nabywcą olejów opałowych. Ze względu na fakt, że Spółka sprzedaje oleje opałowe swoim stałym kontrahentom zamierza zawrzeć w umowach z tymi podmiotami ich oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe. Spółka rozważa w jaki sposób ująć w umowach z kontrahentami ww. oświadczenie, tak aby było ono zgodne z regulacjami ustawy i jednocześnie nie wymuszało czasochłonnej i kosztownej operacji wymiany obecnych umów (podpisywania odrębnych umów okresowych regulujących wyłącznie obrót olejem opałowym) i związanych z tym zmian ustanowionych już zabezpieczeń finansowych.


Zdarzenie przyszłe nr 1

W umowie pomiędzy Spółką a kontrahentem A zawartej na czas nieoznaczony, kontrahent A zamierza zawrzeć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych na podstawie tej umowy olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu.

Spółka rozważa, czy w powyższej sytuacji, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 2

Spółka zawarła umowę z kontrahentem B. Kontrahent B zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Przedmiotowe oświadczenie zostanie złożone w załączniku do umowy pomiędzy Spółką a kontrahentem A stanowiącym integralną część tej umowy i regulującym wyłącznie zasady sprzedaży olejów opałowych.

Spółka rozważa, czy w tej sytuacji istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 3

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem C, kontrahent C zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

W umowie z kontrahentem C Spółka zamierza wprowadzić mechanizm zmiany tego oświadczenia. Zgodnie z tym mechanizmem, zmiana ww. oświadczenia będzie następowała poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych tym oświadczeniem w zakresie ilości wyrobów objętych oświadczeniem, bądź w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia. Z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do dokonania takiej zmiany, a Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie zmienionego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy.

Spółka rozważa, czy w tej sytuacji, wobec olejów opałowych sprzedanych na podstawie zmienionego w powyższy sposób oświadczenia istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 4

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem D, kontrahent D zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

W umowie z kontrahentem D Spółka zamierza wprowadzić mechanizm złożenia ww. oświadczenia na nowy okres. Zgodnie z tym mechanizmem, złożenie oświadczenia na nowy okres w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie dokonane poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie okresu oraz jednoczesne wskazanie ilości wyrobów objętych oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia. Z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do złożenia oświadczenia na nowy okres w takiej formie, a Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie nowo złożonego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy.

Spółka rozważa czy w tej sytuacji, wobec olejów opałowych sprzedanych na podstawie oświadczenia złożonego na nowy okres w powyższy sposób istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 5

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem E, kontrahent E zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, Spółka zamierza złożyć do właściwego naczelnika urzędu celnego wyłącznie kopię załącznika do umowy okresowej, który dotyczy akcyzowych aspektów obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą i zawiera m.in. oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe.

Spółka rozważa czy w tej sytuacji, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 6

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem F, kontrahent F zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Na składanej zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, do właściwego naczelnika urzędu celnego, kopii umowy okresowej Spółka zakryje dane wrażliwe (np. cenę, formuły cenowe).

Spółka rozważa czy w tej sytuacji, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 7

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem G, kontrahent G zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Powyższe oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe składane przez kontrahenta G w okresowej umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem G nie będzie zawierało wskazania kodu CN wyrobów objętych oświadczeniem.

Spółka rozważa czy w tej sytuacji, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 8

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem H, kontrahent H zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Kontrahent H zamierza nabywać oleje opałowe z przeznaczeniem tych olejów do ich dalszej odsprzedaży do celów opałowych.

W związku z faktem, że nabycie olejów opałowych przez kontrahenta H będzie następowało z przeznaczeniem do ich dalszej odsprzedaży do celów opałowych, w złożonym oświadczeniu nie zostanie wskazany rodzaj, typ oraz liczba posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia.

Spółka rozważa czy w tej sytuacji, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych na podstawie ww. umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 9

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem I, kontrahent I zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tej umowy będzie następowała sprzedaż olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.

Kontrahent I ostatecznie dokona nabycia na podstawie oświadczenia złożonego w ww. umowie mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie.

Spółka rozważa czy w takiej sytuacji, powstanie obowiązek w podatku akcyzowym wobec tej ilości olejów opałowych, która nie została nabyta, a została wskazana w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie.


Zdarzenie przyszłe nr 10

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem J, kontrahent J zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tej umowy będzie następowała sprzedaż olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.

Kontrahent J ostatecznie dokona nabycia na podstawie oświadczenia złożonego w ww. umowie mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie.

Spółka rozważa czy w takiej sytuacji, powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy wobec tej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte i wskazane w przedmiotowym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 11

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem K, kontrahent K zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tej umowy będzie następowała sprzedaż olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.

Spółka rozważa czy nabycie przez kontrahenta K większej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie spowoduje konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy wobec całej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte na podstawie złożonego w umowie okresowej oświadczenia.

Przy czym pozostałe warunki formalne zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w przypadku nabywania wyrobów akcyzowych zostaną zachowane.


Zdarzenie przyszłe nr 12

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem M, kontrahent M zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tej umowy będzie następowała sprzedaż olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Sprzedaż wyrobów do kontrahenta M będzie następowała z przeznaczeniem olejów opałowych do dalszej odsprzedaży do celów opałowych.

Spółka rozważa czy będzie podatnikiem podatku akcyzowego i czy będzie zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem wobec olejów opałowych wyższej stawki podatku akcyzowego niż stawka preferencyjna, jeżeli nabywca olejów opałowych, który złożył oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe odsprzeda je z przeznaczeniem do innych celów niż na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 13

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem N, kontrahent N zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka zamierza dokonywać równolegle sprzedaży do kontrahenta N olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również odrębnej sprzedaży olejów opałowych na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka rozważa czy w przypadku dokonywania powyższej równoległej sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta N jest uprawniona do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w przypadku obu rodzajów sprzedaży olejów opałowych, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 14

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem O, kontrahent O zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka zamierza dokonywać równolegle sprzedaży do kontrahenta O olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również odrębnej sprzedaży olejów opałowych na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka rozważa czy naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych, na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczenia złożonego w umowie okresowej zgodnie z art. 89 ust. 8a, skutkować może utratą prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego w przypadku zarówno nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, jak również w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 15

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem P, kontrahent P zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka zamierza dokonywać równolegle sprzedaży do kontrahenta P olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również odrębnej sprzedaży olejów opałowych na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.

Spółka rozważa, czy naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 8a ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczeń składanych zgodnie z art. 89 ust. 5, skutkować może utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w przypadku zarówno nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, jak również w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Zdarzenie przyszłe nr 16

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem R, kontrahent R zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tego oświadczenia Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do kontrahenta R. Jednocześnie, Spółka nie będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta R na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy.

Spółka rozważa, czy będzie zobowiązana do składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem, preferencyjnej stawki podatku akcyzowego wyłącznie na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie z kontrahentem zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.


Zdarzenie przyszłe nr 17

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem S, kontrahent S zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tego oświadczenia Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do kontrahenta S. Równolegle Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta S na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy.

Spółka rozważa, czy jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczenia zawartego w okresowej umowie, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, to czy ma obowiązek w składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, wskazywania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczeń złożonych w okresowej umowie, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.


Zdarzenie przyszłe nr 18

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem T, kontrahent T zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tego oświadczenia Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do kontrahenta T. Jednocześnie, Spółka nie będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta T na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy.

Spółka rozważa, czy jeżeli istnieje obowiązek wykazania oświadczenia złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy w zestawieniu, o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, to czy takie oświadczenia podlega jednorazowemu wykazaniu w zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 dotyczącym tego okresu, w którym zostało złożone oświadczenie, czy też podlega wielokrotnemu wykazywaniu w miesięcznym zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, tj. w każdym miesiącu, w którym następowało nabycie olejów opałowych na podstawie tego oświadczenia.


Zdarzenie przyszłe nr 19

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem U, kontrahent U zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tego oświadczenia Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do kontrahenta U.

W związku z dokonywaniem sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta U mogą wystąpić sytuacje w których, kontrahent U dokona zwrotu do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe zawartego w umowie, a Spółka następnie dokona jego wymiany na nowy olej i ponownie wyda do kontrahenta U. Spółka rozważa czy w powyższej sytuacji należy ilość ponownie wydanego oleju opałowego w związku z ww. wymianą na skutek zwrotu uwzględniać w limicie ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu kontrahenta A złożonym w umowie.


Zdarzenie przyszłe nr 20

W umowie zawartej pomiędzy Spółką a kontrahentem W, kontrahent W zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Na podstawie tego oświadczenia Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego do kontrahenta W. W związku z dokonywaniem sprzedaży olejów opałowych do kontrahenta W mogą wystąpić sytuacje w których, kontrahent W dokona zwrotu do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe zawartego w umowie, jednakże Spółka nie dokona wymiany tego oleju na nowy olej. Spółka rozważa, czy w powyższej sytuacji dokonanie przez kontrahenta W zwrotu do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego zawartego w umowie, który nie wiąże się z wymianą tego oleju na nowy olej, będzie skutkowało pomniejszeniem wykorzystania limitu ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie przez kontrahenta W.


Zdarzenie przyszłe nr 21

Spółka posiada kontrahentów: X, Y i Z. W umowach zawartych pomiędzy Spółką a poszczególnymi kontrahentami każdy z kontrahentów zamierza złożyć oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Przy czym kontrahent X będzie nabywał oleje opałowe z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego wyłącznie z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Kontrahent Y będzie nabywał oleje opałowe z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego z przeznaczeniem do własnych celów. Kontrahent Z będzie nabywał oleje opałowe z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego z przeznaczeniem do własnych celów i do odsprzedaży.

Spółka rozważa czy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy złożone przez ww. kontrahentów w załączniku do umowy z danym kontrahentem o poniższej treści jest prawidłowe i upoważnia Spółkę do zbycia olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy:


  • „ Art. 1. Nabycie olejów na cele opałowe zgodnie z niniejszą umową nastąpi na podstawie złożonego przez nabywcę olejów opałowych w art. 2 niniejszego załącznika, oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe bądź na podstawie odrębnie uzyskanego oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego w formie przewidzianej przez regulacje akcyzowe na zasadach wskazanych w art. 5 niniejszego załącznika”,
  • Art. 2 Oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe:


    Kupujący oświadcza, iż w okresie od do dokona nabycia na podstawie niniejszej umowy olejów opałowych z zapłaconą akcyzą przeznaczonych na cele opałowe w maksymalnej ilości:


    1. .....dm3..... (nazwa wyrobu - przyp. Spółki)


  • Następnie w zależności od umowy z kontrahentem w dalszej części art. 2 załącznika do umowy z kontrahentem alternatywnie w zależności od danego typu kontrahenta (X, Y lub Z) wskazane zostanie następujące oświadczenie:
  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    dalszej odsprzedaży do celów opałowych” bądź
  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    własnych celów opałowych. Kupujący oświadcza, że posiada następujące urządzenia grzewcze:


    1. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    2. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    3. (....)”.


  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    własnych celów opałowych lub do odsprzedaży do celów opałowych. Kupujący oświadcza, że posiada następujące urządzenia grzewcze:


    1. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    2. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    3. (....)”.


  • Art. 3 Strony uzgadniają, że możliwa/e jest:


    1. zmiana złożonego zgodnie z Art. 2 niniejszego załącznika oświadczenia poprzez:


      1. wskazanie nowej ilości wyrobów które mogą zostać nabyte na podstawie uprzednio złożonego oświadczenia
      2. zmiana w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia ze wskazaniem daty od kiedy ta zmiana nastąpi,


    2. złożenie oświadczenia o którym mowa w Art. 2 na nowy okres poprzez:


      1. wskazanie nowego okresu w jakim będzie następowała sprzedaż na podstawie złożonego oświadczenia i jednocześnie wskazanie ilości wyrobów jaka będzie objęta nowym oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia.


Strony uzgadniają, że ww. zmiana złożonego oświadczenia lub złożenie oświadczenia na nowy okres będzie następowała poprzez jednostronne poinformowanie w wersji pisemnej Sprzedawcy przez Kupującego o wystąpieniu tych zmian, przesłane co najmniej na dni przed dokonaniem ww. zmian. Przedmiotowa informacja składana przez Kupującego Sprzedawcy stanowi integralną część niniejszej umowy. Kupujący zobowiązuje się do wskazania w ww. pisemnej informacji daty i miejsca jej sporządzenia oraz jej podpisania czytelnym podpisem zgodnie z zasadami reprezentacji Kupującego.


Sprzedawca oświadcza, że po otrzymaniu od Kupującego powyższej pisemnej informacji o zmianie ww. danych stanowiącej integralną część niniejszej umowy, przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, do którego dostarczył uprzednio kopię okresowej umowy, kopię przekazanej przez Kupującego informacji o zmianie ww. danych, przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych, na podstawie zmienionego lub złożonego na nowy okres oświadczenia”,


  • Art. 4 Kupujący w przypadku nabywania na podstawie niniejszej umowy olejów przeznaczonych na cele opałowe zgodnie z oświadczeniem złożonym w art. 2 niniejszego załącznika, zmienionym ewentualnie pisemną informacją o której mowa w art. 3 dotycząca zmiany złożonego oświadczenia lub złożenia oświadczenia na nowy okres, zobowiązuje się do poinformowania o każdorazowej zmianie danych objętych złożonym w umowie oświadczeniem o przeznaczeniu nabywanych z zapłaconą akcyzą olejów na cele opałowe w terminie dni przed dokonaniem takiej zmiany pod rygorem odpowiedzialności finansowej Kupującego za wynikłą w przypadku Sprzedającego szkodę związaną z koniecznością uiszczenia przez Sprzedającego podatku akcyzowego z zastosowaniem wyższej stawki akcyzy niż stawka akcyzy zastosowana przez Sprzedającego w przypadku sprzedaży olejów opałowych Kupującemu.


    Kupujący oleje opałowe z zapłaconą akcyzą ponosi również odpowiedzialność finansową za wynikłą w przypadku Sprzedającego szkodę związaną z koniecznością uiszczenia przez Sprzedającego podatku akcyzowego z zastosowaniem wyższej stawki akcyzy niż stawka akcyzy zastosowana przez Sprzedającego w związku ze sprzedażą olejów opałowych Kupującemu, jeżeli konieczność uiszczenia wyższej stawki akcyzy przez Sprzedającego wyniknęła:


    1. ze zmiany przez Kupującego przeznaczenia nabytego z zapłaconą akcyzą oleju opałowego tj: przeznaczenia go do innych celów niż uprawniające do zastosowania obniżonej stawki akcyzy lub odsprzedania go z przeznaczeniem do innych celów niż opałowe bądź
    2. złożenia oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych zgodnie z Art. 2 i Art. 3 lub zgodnie z Art. 5 niniejszego załącznika, które zostanie uznane za nieprawidłowe bądź
    3. niepoinformowaniem przez Kupującego Sprzedawcy o zmianie danych objętych złożonym w umowie oświadczeniem, w terminie dni przed wystąpieniem tych zmian w formie przewidzianej w Art. 3.


  • Art. 5 W przypadku nabywania olejów opałowych z zapłaconą akcyzą w ilości przekraczającej maksymalną ilość olejów opałowych, którą Kupujący może nabyć na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zawartego w art. 2 niniejszego załącznika, zmienionego ewentualnie pisemną informacją o której mowa w art. 3 dotycząca zmiany złożonego oświadczenia lub złożenia oświadczenia na nowy okres, warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego dla sprzedawanych olejów opałowych jest złożenie przez Kupującego odrębnego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe w formie przewidzianej przez przepisy akcyzowe”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 1, umową spełniającą warunek o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, a w konsekwencji upoważniającą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, jest umowa zawarta z kontrahentem Spółki na czas nieoznaczony, jeżeli w tej umowie zostało złożone oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych na podstawie tej umowy olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  2. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 2, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zostanie złożone w załączniku do tej umowy stanowiącym integralną część tej umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  3. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 3, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie zmienionego oświadczenia, w przypadku gdy oświadczenie złożone w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie zmienione poprzez złożenie przez nabywcę olejów opałowych Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie ilości wyrobów objętych oświadczeniem bądź w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do dokonania takiej zmiany oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie zmienionego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  4. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 4, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie złożonego na nowy okres oświadczenia, gdy złożenie oświadczenia na nowy okres w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie dokonane poprzez złożenie przez nabywcę olejów opałowych Spółce pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie okresu oraz jednoczesne wskazanie ilości wyrobów objętych oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do złożenia oświadczenia na nowy okres w takiej formie oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie nowo złożonego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego?
  5. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 5, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy Spółka złoży do właściwego naczelnika urzędu celnego wyłącznie kopię załącznika do umowy okresowej, który dotyczy obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą i zawiera m.in. oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  6. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 6, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy na składanej do właściwego naczelnika urzędu celnego kopii umowy okresowej Spółka zakryje dane wrażliwe (np. cenę, formuły cenowe), przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  7. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 7, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe składane w okresowej umowie nie będzie zawierało wskazania kodu CN wyrobów objętych oświadczeniem, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  8. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 8, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, jeżeli nabywca olejów opałowych dokona nabycia olejów opałowych z przeznaczeniem tych olejów do ich dalszej odsprzedaży do celów opałowych, a w złożonym w okresowej umowie oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe nie wskaże rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  9. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 9, gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie powstanie obowiązek w podatku akcyzowym wobec tej ilości olejów opałowych, która nie została nabyta, a została wskazana w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie?
  10. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 10, gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, wobec tej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte i wskazane w przedmiotowym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  11. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 11, gdy nastąpi nabycie przez nabywcę większej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust 4 pkt 1 ustawy wobec całej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte na podstawie złożonego w umowie okresowej oświadczenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  12. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 12, Spółka będzie podatnikiem podatku akcyzowego i czy będzie zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem wobec olejów opałowych wyższej stawki podatku akcyzowego niż stawka preferencyjnej, jeżeli nabywca olejów opałowych, który złożył oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe odsprzedał je z przeznaczeniem do innych celów niż na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  13. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 13, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy bądź zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, gdy Spółka będzie dokonywała równolegle sprzedaży do tego samego kontrahenta olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  14. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 14, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczenia złożonego w umowie okresowej zgodnie z art. 89 ust. 8a, skutkować może utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w przypadku zarówno nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, jak również w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  15. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 15, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 8a ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczeń składanych zgodnie z art. 89 ust. 5, skutkować może utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w przypadku zarówno nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, jak również w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego?
  16. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 16, Spółka będzie zobowiązana do składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych wyłącznie na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie z kontrahentem zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy?
  17. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 17, jeżeli Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, to czy ma obowiązek w składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń wskazywania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczenia złożonego w okresowej umowie?
  18. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 18, jeżeli istnieje obowiązek wykazania oświadczenia złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, to czy takie oświadczenie podlega jednorazowemu wykazaniu w zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 dotyczącym tego okresu, w którym zostało złożone oświadczenie, czy też podlega wielokrotnemu wykazywaniu w miesięcznym zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust 14 ustawy, tj. w każdym miesiącu, w którym następowało nabycie olejów opałowych na podstawie tego oświadczenia?
  19. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 19, gdy w przypadku zwrotu do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe zawartego w umowie, a następnie jego wymianie przez Spółkę na nowy olej i ponownym wydaniu do kontrahenta należy ilość ponownie wydanego oleju opałowego w związku z ww. wymianą na skutek zwrotu uwzględniać w limicie ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie?
  20. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 20, zwrot do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych zawartego w umowie, który nie wiąże się z wymianą tego oleju na nowy olej, pomniejsza wykorzystanie limitu ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie?
  21. Czy w przypadku zdarzenia przyszłego nr 21, oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, złożone przez kontrahentów (X, Y lub Z), o poniższej treści, podpisane czytelnie ze wskazaniem daty i miejsca jego sporządzenia, jest prawidłowe i upoważnia Spółkę do zbycia olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy pod warunkiem zachowania pozostałych warunków formalnych zastosowania tej stawki akcyzy:


  • „ Art. 1. Nabycie olejów na cele opałowe zgodnie z niniejszą umową nastąpi na podstawie złożonego przez nabywcę olejów opałowych w art. 2 niniejszego załącznika, oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe bądź na podstawie odrębnie uzyskanego oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego w formie przewidzianej przez regulacje akcyzowe na zasadach wskazanych w art. 5 niniejszego załącznika”,
  • Art. 2 Oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe:


    Kupujący oświadcza, iż w okresie od do dokona nabycia na podstawie niniejszej umowy olejów opałowych z zapłaconą akcyzą przeznaczonych na cele opałowe w maksymalnej ilości:


    1. .....dm3..... (nazwa wyrobu - przyp. Spółki)


  • Następnie w zależności od umowy z kontrahentem w dalszej części art. 2 załącznika do umowy z kontrahentem alternatywnie w zależności od danego typu kontrahenta wskazane zostanie następujące oświadczenie:
  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    dalszej odsprzedaży do celów opałowych” bądź
  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    własnych celów opałowych. Kupujący oświadcza, że posiada następujące urządzenia grzewcze:


    1. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    2. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    3. (....)”.


  • „Kupujący oświadcza, że przeznaczy nabywane oleje opałowe objęte ww. oświadczeniem do
    własnych celów opałowych lub do odsprzedaży do celów opałowych. Kupujący oświadcza, że posiada następujące urządzenia grzewcze:


    1. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    2. rodzaj urządzenia grzewczego:....., typ urządzenia grzewczego:....., liczba posiadanych urządzeń grzewczych tego rodzaju....., miejsca (adresy), gdzie znajdują się te urządzenia.....;
    3. (....)”.


  • Art. 3 Strony uzgadniają, że możliwa/e jest:


    1. zmiana złożonego zgodnie z Art. 2 niniejszego załącznika oświadczenia poprzez:


      1. wskazanie nowej ilości wyrobów które mogą zostać nabyte na podstawie uprzednio złożonego oświadczenia
      2. zmiana w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia ze wskazaniem daty od kiedy ta zmiana nastąpi,


    2. złożenie oświadczenia o którym mowa w Art. 2 na nowy okres poprzez:


      1. wskazanie nowego okresu w jakim będzie następowała sprzedaż na podstawie złożonego oświadczenia i jednocześnie wskazanie ilości wyrobów jaka będzie objęta nowym oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia.


Strony uzgadniają, że ww. zmiana złożonego oświadczenia lub złożenie oświadczenia na nowy okres będzie następowała poprzez jednostronne poinformowanie w wersji pisemnej Sprzedawcy przez Kupującego o wystąpieniu tych zmian, przesłane co najmniej na dni przed dokonaniem ww. zmian. Przedmiotowa informacja składana przez Kupującego Sprzedawcy stanowi integralną część niniejszej umowy. Kupujący zobowiązuje się do wskazania w ww. pisemnej informacji daty i miejsca jej sporządzenia oraz jej podpisania czytelnym podpisem zgodnie z zasadami reprezentacji Kupującego.

Sprzedawca oświadcza, że po otrzymaniu od Kupującego powyższej pisemnej informacji o zmianie ww. danych stanowiącej integralną część niniejszej umowy, przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, do którego dostarczył uprzednio kopię okresowej umowy, kopię przekazanej przez Kupującego informacji o zmianie ww. danych, przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych, na podstawie zmienionego lub złożonego na nowy okres oświadczenia”,


  • Art. 4 Kupujący w przypadku nabywania na podstawie niniejszej umowy olejów przeznaczonych na cele opałowe zgodnie z oświadczeniem złożonym w art. 2 niniejszego załącznika, zmienionym ewentualnie pisemną informacją o której mowa w art. 3 dotycząca zmiany złożonego oświadczenia lub złożenia oświadczenia na nowy okres, zobowiązuje się do poinformowania o każdorazowej zmianie danych objętych złożonym w umowie oświadczeniem o przeznaczeniu nabywanych z zapłaconą akcyzą olejów na cele opałowe w terminie dni przed dokonaniem takiej zmiany pod rygorem odpowiedzialności finansowej Kupującego za wynikłą w przypadku Sprzedającego szkodę związaną z koniecznością uiszczenia przez Sprzedającego podatku akcyzowego z zastosowaniem wyższej stawki akcyzy niż stawka akcyzy zastosowana przez Sprzedającego w przypadku sprzedaży olejów opałowych Kupującemu.


    Kupujący oleje opałowe z zapłaconą akcyzą ponosi również odpowiedzialność finansową za wynikłą w przypadku Sprzedającego szkodę związaną z koniecznością uiszczenia przez Sprzedającego podatku akcyzowego z zastosowaniem wyższej stawki akcyzy niż stawka akcyzy zastosowana przez Sprzedającego w związku ze sprzedażą olejów opałowych Kupującemu, jeżeli konieczność uiszczenia wyższej stawki akcyzy przez Sprzedającego wyniknęła:


    1. ze zmiany przez Kupującego przeznaczenia nabytego z zapłaconą akcyzą oleju opałowego tj: przeznaczenia go do innych celów niż uprawniające do zastosowania obniżonej stawki akcyzy lub odsprzedania go z przeznaczeniem do innych celów niż opałowe bądź
    2. złożenia oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych zgodnie z Art. 2 i Art. 3 lub zgodnie z Art. 5 niniejszego załącznika, które zostanie uznane za nieprawidłowe bądź
    3. niepoinformowaniem przez Kupującego Sprzedawcy o zmianie danych objętych złożonym w umowie oświadczeniem, w terminie dni przed wystąpieniem tych zmian w formie przewidzianej w Art. 3.


  • Art. 5 W przypadku nabywania olejów opałowych z zapłaconą akcyzą w ilości przekraczającej maksymalną ilość olejów opałowych, którą Kupujący może nabyć na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zawartego w art. 2 niniejszego załącznika, zmienionego ewentualnie pisemną informacją o której mowa w art. 3 dotycząca zmiany złożonego oświadczenia lub złożenia oświadczenia na nowy okres, warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego dla sprzedawanych olejów opałowych jest złożenie przez Kupującego odrębnego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe w formie przewidzianej przez przepisy akcyzowe”.


Stanowisko Wnioskodawcy.


Ad 1

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 1, umową spełniającą warunek, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, a w konsekwencji upoważniającą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego jest umowa zawarta z kontrahentem Spółki na czas nieoznaczony, jeżeli w tej umowie zostało złożone oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych na podstawie tej umowy olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 2

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 2, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zostanie złożone w załączniku do tej umowy stanowiącym integralną część tej umowy i regulującym wyłącznie zasady sprzedaży olejów opałowych, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 3

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 3, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie zmienionego oświadczenia, w przypadku gdy oświadczenie złożone w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie zmienione poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych tym oświadczeniem w zakresie ilości wyrobów objętych oświadczeniem, bądź w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do dokonania takiej zmiany oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie zmienionego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 4

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 4, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie złożonego na nowy okres oświadczenia gdy złożenie oświadczenia na nowy okres w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie dokonane poprzez złożenie przez nabywcę olejów opałowych Spółce pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie okresu oraz jednoczesne wskazanie ilości wyrobów objętych oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do złożenia oświadczenia na nowy okres w takiej formie oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie nowo złożonego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 5

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 5, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy Spółka złoży do właściwego naczelnika urzędu celnego wyłącznie kopię załącznika umowy okresowej, który dotyczy akcyzowych aspektów obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą i zawiera m.in. oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 6

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 6, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy na składanej do właściwego naczelnika urzędu celnego kopii umowy okresowej Spółka zakryje dane wrażliwe (np. cenę, formuły cenowe), przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego


Ad 7

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 7, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożone w okresowej umowie nie będzie zawierało wskazania kodu CN wyrobów objętych oświadczeniem, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 8

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 8, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, jeżeli nabywca olejów opałowych dokona nabycia olejów opałowych z przeznaczeniem tych olejów do ich dalszej odsprzedaży do celów opałowych, a w złożonym w okresowej umowie oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe nie wskaże rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 9

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 9, gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie nie spowoduje to powstania obowiązku w podatku akcyzowym wobec tej ilości olejów opałowych, która nie została nabyta, a została wskazana w przedmiotowym oświadczeniu.


Ad 10

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 10, gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie nie spowoduje to konieczności uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, wobec tej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte i wskazane w przedmiotowym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego


Ad 11

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 11, gdy nastąpi nabycie przez nabywcę większej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nie powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy wobec całej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte na podstawie złożonego w umowie okresowej oświadczenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, ale powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego według stawki wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 od tej ilości olejów opałowych, która przekracza ilość olejów opałowych, która mogła zostać nabyta na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie.


Ad 12

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 12, Spółka nie będzie podatnikiem podatku akcyzowego i nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem wobec olejów opałowych wyższej stawki podatku akcyzowego niż stawka preferencyjna, jeżeli nabywca olejów opałowych, który złożył oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe odsprzedał je z przeznaczeniem do innych celów niż na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego.


Ad 13

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 13, istnieje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, bądź zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, gdy Spółka będzie dokonywała równolegle sprzedaży do tego samego kontrahenta olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 14

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 14, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych, na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczenia złożonego w umowie okresowej zgodnie z art. 89 ust. 8a, może skutkować utratą prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego wyłącznie w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 15

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 15, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 8a ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczeń składanych zgodnie z art. 89 ust. 5, skutkować może utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego wyłącznie w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 16

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 16, Spółka nie będzie zobowiązana do składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych wyłącznie na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie z kontrahentem zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.


Ad 17

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 17, jeżeli Spółka będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczenia zawartego w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, to nie ma obowiązku w składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń wskazywania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczenia złożonego w okresowej umowie.


Ad 18

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 18, jeżeli istnieje obowiązek wykazania oświadczenia złożonego, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, w zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, to takie oświadczenia podlega jednorazowemu wykazaniu w zestawieniu o którym mowa w art. 89 ust. 14 dotyczącym tego okresu, w którym zostało złożone oświadczenie.


Ad 19

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 19, gdy w przypadku zwrotu do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe zawartego w umowie, a następnie jego wymianie przez Spółkę na nowy olej i ponownym wydaniu do kontrahenta nie należy ilości wydanego oleju opałowego w związku z ww. wymianą w związku ze zwrotem uwzględniać w limicie ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie.


Ad 20

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 20, zwrot do Spółki oleju opałowego uprzednio dostarczonego na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych zawartego w umowie, który nie wiąże się z wymianą tego oleju na nowy olej, pomniejsza wykorzystanie limitu ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie.


Ad 21

Zdaniem Spółki, w przypadku zdarzenia przyszłego nr 21, oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, złożone przez kontrahentów (X, Y lub Z) w załączniku do umowy z danym kontrahentem, o treści wskazanej w pytaniu 21 jest prawidłowe i upoważnia Spółkę do zbycia olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy, pod warunkiem zachowania pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy.


Uzasadnienie stanowiska Spółki


Ad 1

Zgodnie z art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, sprzedawca olejów opałowych jest zobowiązany do uzyskania od nabywcy olejów opałowych oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe. Jednakże, jak wskazuje art. 89 ust. 8a ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą olejów opałowych. Regulacje akcyzowe nie precyzują co należy rozumieć poprzez pojęcie „umowa okresowa”. W ocenie Spółki, umową, o której mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, jest także umowa zawarta z kontrahentem Spółki na czas nieoznaczony, jeżeli w tej umowie zostało złożone oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych na podstawie tej umowy olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu. Tak skonstruowana umowa, może zdaniem Spółki być uznana za umowę o której mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, gdyż dotyczy m.in. sprzedaży olejów opałowych na podstawie złożonego w umowie oświadczenia, które dotyczy ustalonego w tej umowie okresu w jakim będą nabywane oleje opałowe na podstawie tego oświadczenia. Tym samym, reguluje zasady sprzedaży olejów opałowych nabywcy w pewnym okresie. Spółka pragnie podkreślić, że w przypadku dużych podmiotów, takich jak Wnioskodawca, umowy handlowe z kontrahentami dotyczące m.in. sprzedaży olejów opałowych są zawierane co do zasady na czas nieoznaczony, a jej poszczególne postanowienia są zmieniane odpowiednimi aneksami do umowy. W praktyce, takie umowy regulują nie tylko zasady sprzedaży olejów opałowych ale też wiele innych elementów wynikających z utrzymywanych z danym podmiotem stosunków handlowych. Procedura zmiany zawartych umów handlowych oraz okres negocjacji ich postanowień są często długotrwałe.

W ocenie Spółki, jeżeli uznać by, że za umowę okresową, o której mowa w art. 89 ust. 8a, mogą być uznane tylko umowy zawarte na czas oznaczony, wtedy w praktyce przepis ten nie mógłby być stosowany przez duże podmioty, gdyż tak jak zostało wskazane powyższej, praktyką jest zawieranie umów na czas nieoznaczony.


Ad 2

Jak już zostało wskazane powyżej, art. 89 ust. 8a w swojej treści odwołuje się do pojęcia umowy okresowej. W ocenie Spółki, załącznik do umowy okresowej stanowi integralną część umowy. W związku z tym, nie ma przeszkód, aby oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zostało złożone w załączniku do umowy handlowej. Umieszczenie oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe w załączniku do umowy ma na celu zachowanie przejrzystości umów handlowych z kontrahentami, gdzie wszelkie postanowienia związane z obrotem olejami opałowymi byłyby regulowane właśnie w tym załączniku.


Ad 3 i 4

Jak już Spółka wskazała powyżej, wprowadzanie zmian w umowach handlowych z kontrahentami bywa z różnych względów czasochłonne. W związku z tym, zdaniem Spółki, o ile zostanie to sprecyzowane w umowie handlowej, można w takiej umowie ustanowić mechanizm zmiany danych objętych oświadczeniem złożonym w okresowej umowie (w przypadku Spółki w zakresie ilości wyrobów objętych oświadczeniem), który pozwalałby na zmianę ww. danych poprzez złożenie przez nabywcę olejów opałowych sprzedawcy tych wyrobów jednostronnej pisemnej informacji o zmianie danych wskazanych w oświadczeniu zawartym w umowie. Jednocześnie, o ile to zostanie sprecyzowane w umowie, zdaniem Spółki, można w takiej umowie ustanowić również mechanizm złożenia oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe na nowy okres, który pozwalałby na złożenie takiego oświadczenia na nowy okres poprzez złożenie przez nabywcę olejów opałowych sprzedawcy tych wyrobów jednostronnej pisemnej informacji o zmianie danych skutkujących złożeniem nowego oświadczenia w umowie. Wprowadzenie powyższego mechanizmu uelastyczni możliwość nabywania olejów opałowych na podstawie oświadczenia zawartego w okresowej umowie, gdyż w związku z nadejściem kolejnego okresu w którym będą nabywane oleje opałowe, ich nabywca będzie mógł poprzez złożenie Spółce ww. pisemnej informacji, sprecyzować warunki nabywania olejów przeznaczonych na cele opałowe w kolejnym okresie. Spółka pragnie podkreślić, że warunkiem skutecznego dokonania zmiany treści oświadczenia w okresowej umowie, jak również złożenia przedmiotowego oświadczenia na nowy okres, będzie przekazanie przez Spółkę kopii uzyskanej od kontrahenta pisemnej informacji o zmianie treści oświadczenia złożonego w umowie do właściwego naczelnika urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie zmienionego ww. pisemną informacją oświadczenia. Powyższy mechanizm zmiany oświadczenia złożonego w okresowej umowie, jak również złożenia przedmiotowego oświadczenia na nowy okres będzie więc z jednej strony umożliwiał zmianę treści oświadczenia w zależności od potrzeb nabywcy, przy czym jednocześnie wykluczy sytuacje w których organ podatkowy nie zostałyby poinformowany o zmianie treści oświadczenia złożonego w okresowej umowie lub o złożeniu ww. oświadczenia na nowy okres przed pierwszą sprzedażą na podstawie takiego oświadczenia. Jednocześnie, w związku z faktem, iż mechanizm dokonania zmiany treści oświadczenia lub złożenia ww. oświadczenia na nowy okres zostanie sprecyzowany w zawartej umowie handlowej pomiędzy Spółką a nabywcą olejów opałowych, to należy uznać, że jest to mechanizm usankcjonowany wzajemnie wiążącymi postanowieniami tej umowy i w związku z tym dopuszczalny w świetle regulacji akcyzowych.


Ad 5 i 6

W niniejszym wniosku Spółka wskazała już, że umowy handlowe z kontrahentami dotyczące sprzedaży olejów opałowych z zapłaconą akcyzą, regulują nie tylko zasady obrotu tymi wyrobami pomiędzy stronami umowy, ale też szereg innych aspektów wzajemnych relacji handlowych, w tym dotyczących obrotu innymi wyrobami. Ponadto, takie umowy handlowe regulują także wrażliwe informacje handlowe takie jak np. ceny, czy sposoby ustalania ceny, kwestie dotyczące premii, rabatów, czy też wzajemnej odpowiedzialności za wystąpienie poszczególnych naruszeń umowy. Co więcej, umowy handlowe dotyczą nie tylko zasad sprzedaży olejów opałowych z zapłaconą akcyzą, ale też szczegółowych zasad sprzedaży innych towarów. Jednocześnie, w związku z faktem, iż praktyką jest zawieranie umów handlowych na czas nieoznaczony, przedmiotowe umowy handlowe są często bardzo obszerne gdyż były wielokrotnie aneksowane. Tymczasem, dla celów podatku akcyzowego istotnym są jedynie postanowienia dotyczące zasad obrotu olejami opałowymi. Natomiast wszelkie inne informacje, w tym ww. informacje wrażliwe są nieistotne dla celów podatku akcyzowego. W związku z tym, zdaniem Spółki, aby zrealizować warunek związany ze złożeniem kopii okresowej umowy do właściwego naczelnika urzędu o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy, wystarczające jest, aby Spółka złożyła do właściwego naczelnika urzędu celnego kopię załącznika umowy handlowej z kontrahentem, który dotyczy obrotu olejami opałowym z zapłaconą akcyzą i zawiera m.in. oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe. W przypadku Spółki, załącznik ten będzie regulował podatkowe aspekty dotyczące obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą. Ewentualnie, na składanej do właściwego naczelnika urzędu celnego kopii umowy handlowej Spółka może zakryć istotne dla działalności Spółki dane wrażliwe, które nie są związane bezpośrednio z zasadami obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą (np. dotyczące ceny, czy sposobu jej określania).


Ad 7 i 8

Zgodnie z art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy, w przypadku sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, sprzedawca olejów opałowych jest zobowiązany do uzyskania od nabywcy olejów opałowych oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe. Przepisy ustawy akcyzowej określają również niezbędne elementy tego oświadczenia, oddzielnie w przypadku dokonywania sprzedaży olejów opałowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (dalej łącznie: osoby prawne). W przypadku oświadczenia składanego przez osoby prawne zamierzające nabywać oleje do celów opałowych, niezbędne elementy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zostały wskazane w art. 89 ust. 6 ustawy. Przepis ten wskazuje, że oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe powinno zawierać: dane dotyczące nabywcy, w tym nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP lub REGON, określenie ilości i rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów, wskazanie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, datę i miejsce złożenia oświadczenia, czytelny podpis składającego oświadczenie. Natomiast zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych. Jak w dalszej części wskazuje ten przepis, oświadczenie złożone w umowie powinno zawierać informacje określone w art. 89 ust. 6 (jeżeli składane jest przez osoby prawne).

Należy zauważyć, że wśród informacji, które powinny być wskazane na oświadczeniu, zgodnie z art. 89 ust. 6 ustawy, istnieje jedynie obowiązek wskazania „rodzaju” nabywanych wyrobów akcyzowych, bez konieczności wskazywania kodu CN tych wyrobów. W ocenie Spółki, w związku z takim ujęciem powyższego obowiązku w przepisach akcyzowych nie istnieje konieczność wskazania w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie kodu CN wyrobu, a jedynie wskazanie jego rodzaju np. poprzez wskazanie „olej opałowy X”.

Elementem oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe jest również obowiązek wskazania rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych, jak również miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia. Przedmiotowy obowiązek ma o tyle istotne znaczenie, że ma na celu ułatwić organom podatkowym zweryfikowanie czy nabywane oleje opałowe są w istocie zużywane do celów opałowych. Jednakże, w sytuacji gdy nabywcą olejów opałowych jest podmiot przeznaczający nabywane oleje do dalszej odsprzedaży, wtedy nie istnieje możliwość wskazania przez ten podmiot informacji o rodzaju, typie oraz liczbie posiadanych urządzeń grzewczych, jak również miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia. W związku z tym, w ocenie Spółki nie ma również konieczności wskazywania w oświadczeniu składanym w okresowej umowie, informacji o rodzaju, typie oraz liczbie posiadanych urządzeń grzewczych, jak również miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, o ile z treści umowy będzie wynikało, że nabycie olejów opałowych na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie następuje z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży do celów opałowych. Spółka pragnie wskazać, że sposób składania tradycyjnego oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe w przypadku zamiaru ich dalszej odsprzedaży był w przeszłości przedmiotem interpretacji Ministra Finansów m.in. w interpretacji indywidualnej sygn. akt ITPP3/443-55b/09/JK. W przedmiotowej interpretacji wskazano, że: „sprzedawca oleju opałowego musi uzyskać oświadczenie od nabywcy dokonującego jego odsprzedaży zawierające elementy wskazane w art. 89 ust. 6 ustawy za wyjątkiem wskazania ilości urządzeń grzewczych”. Podobnie więc, w przypadku składania oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju do jego dalszej odsprzedaży do celów opałowych w okresowej umowie, nie powinno być również konieczności wskazywania w oświadczeniu składanym w okresowej umowie, informacji o rodzaju, typie oraz liczbie posiadanych urządzeń grzewczych, jak również miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia.


Ad 9 i 10

Jak już zostało wskazane powyżej, jednym z elementów oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, jest wskazanie ilości tych wyrobów objętych oświadczeniem. Należy mieć na uwadze, że w przypadku olejów opałowych, zapotrzebowanie na te wyroby jest zmienne w czasie i uzależnione przede wszystkim od czynników atmosferycznych. W związku z tym, zdaniem Spółki określenie w oświadczeniu składanym w okresowej umowie ilości olejów opałowych, które nabywca zamierza nabyć do celów opałowych na podstawie złożonego oświadczenia nie może wywoływać negatywnych skutków podatkowych dla sprzedawcy lub nabywcy wyrobów, jeżeli rzeczywista ilość sprzedanych olejów opałowych będzie niższa niż wskazana w ww. oświadczeniu złożonym w okresowej umowie. Powyższe stanowisko Spółki, znajduje również potwierdzenie w treści przepisów akcyzowych. Mianowicie, samo złożenie oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe w okresowej umowie nie jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą wskazaną w art. 8, 9, 9a, 9b i 9c ustawy. W związku z tym, iż złożenie oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów akcyzowych na cele opałowe nie jest czynnością opodatkowaną, to nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, wobec tej ilości olejów opałowych, która nie została nabyta, a została wskazana w przedmiotowym oświadczeniu. Jednocześnie, nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie nie może powodować konieczności uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, wobec tej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte i wskazane w przedmiotowym oświadczeniu. Takie stanowisko, zdaniem Spółki znajduje uzasadnienie w treści art. 89 ust. 8a ustawy, który wskazuje: „Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, zawierającym dane określone w ust. 6 lub 8, pod warunkiem: przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów; potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą”. Z powyższego wynika więc, że oświadczenie złożone w okresowej umowie wywiera skutek w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w „ilości wynikającej z tej umowy”. Bez wątpienia w przypadku sprzedaży wyrobów akcyzowych z przeznaczeniem na cele opałowe w ilości mniejszej niż wskazana w oświadczeniu zawartym w umowie, ilość wyrobów akcyzowych, która została w nabyta na podstawie tego oświadczenia, jest częścią ilości wyrobów akcyzowych wskazaną w umowie. W związku z tym opodatkowaniu wyższą stawką akcyzy, mogłaby podlegać dopiero ta ilość wyrobów akcyzowych, która przewyższa ilość wyrobów akcyzowych wskazanych w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie.


Ad 11

W ocenie Spółki, nabycie przez nabywcę większej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie nie może powodować konieczności uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, wobec całej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte na podstawie złożonego w umowie okresowej oświadczenia, ale może powodować konieczność uiszczenia podatku akcyzowego według stawki wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 od tej ilości olejów opałowych, która przekracza ilość olejów opałowych, która mogła zostać nabyta na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie. Powyższe stanowisko Spółki, znajduje wprost uzasadnienie w treści art. 89 ust. 8a ustawy. Przepis ten wskazuje: „Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, zawierającym dane określone w ust. 6 lub 8, pod warunkiem: przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów; potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą”. Z powyższego wynika, że oświadczenie złożone w okresowej umowie wywiera skutek w stosunku do tej ilości olejów opałowych, która została wskazana w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie. Tym samym, skoro art. 89 ust. 8a wskazuje wprost, że oświadczenie złożone w okresowej umowie wywiera skutek w odniesieniu do tej ilości olejów opałowych, która została wskazana w okresowej umowie, to należy uznać, że przekroczenie ilości olejów opałowych, która mogła zostać nabyta na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie, nie może powodować, że oświadczenie złożone w okresowej umowie jest nieskuteczne wobec tej ilości olejów opałowych, która jest objęta oświadczeniem złożonym w umowie. W związku z powyższym, ewentualna konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 może dotyczyć wyłącznie tej ilości wyrobów akcyzowych, która jest nieobjęta oświadczeniem złożonym w okresowej umowie.


Ad 12

Katalog ogólnych czynności opodatkowanych akcyzą został ujęty w art. 8 ustawy. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 3 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: „sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy”. Jak więc wynika z powyższego, przedmiotem opodatkowania akcyzą w przypadku sprzedaży olejów opałowych jest również ich sprzedaż o ile odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania obniżonej stawki akcyzy. Natomiast, art. 89 ust. 16 ustawy wskazuje, że w przypadku gdy warunki, o których mowa w art. 89 ust. 5-12 ustawy akcyzowej, nie zostały spełnione i w wyniku postępowania podatkowego, postępowania kontrolnego albo kontroli podatkowej ustalono, że wyroby, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a (a więc wyroby przeznaczone do celów opałowych i sprzedawane z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy), nie zostały użyte do celów opałowych lub gdy nie ustalono nabywcy tych wyrobów, stosuje się stawkę akcyzy określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1 (tzw. sankcyjną stawkę akcyzy). Z powyższego wynika więc, że warunki zastosowania obniżonej stawki akcyzy zostały wskazane w art. 89 ust. 5-12 ustawy akcyzowej. W konsekwencji, jeżeli Spółka będąca sprzedawcą wyrobów akcyzowych wypełni te warunki, to wobec Spółki nie będzie mogło powstać zobowiązanie w podatku akcyzowym, na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 3 ustawy. Jednakże, wśród katalogu ogólnych czynności podlegających znajdują się również czynności wskazane w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, zgodnie z którymi, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również: „użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie: było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy”. Zdaniem Spółki, będąca sprzedawcą olejów opałowych z preferencyjną stawką podatku akcyzowego nie będzie podatnikiem podatku akcyzowego na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, jeżeli wyda oleje opałowe swojemu kontrahentowi po spełnieniu warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego, a nabywca olejów opałowych odsprzeda je z przeznaczeniem do innych celów niż cele opałowe. W związku z tym, Spółka nie będzie w ww. przypadku zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem wobec olejów opałowych wyższej stawki podatku akcyzowego niż stawka preferencyjna.


Ad 13, 14 i 15

W ocenie Spółki, art. 89 przewiduje w swojej treści dwa odrębne mechanizmy złożenia oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe tj. odrębne oświadczenie o przeznaczeniu olejów na cele opałowe składane na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy oraz oświadczenie składane w okresowej umowie o którym mowa w art. 89 ust. 8a ustawy. Oba wskazane powyżej modele złożenia oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe różnią się w pewnym zakresie. Jednakże, przepisy ustawy akcyzowej nie wskazują, że nie mogą być stosowane równolegle. Jeżeli bowiem, zostaną dopełnione warunki formalne związane ze składaniem danego rodzaju oświadczenia to należy uznać, że jest ono skuteczne wobec ilości olejów opałowych objętych tym oświadczeniem.

W związku z faktem, iż w ocenie Spółki, wskazane powyżej sposoby składania oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych są od siebie odrębne, a ich skuteczność jest uzależniona od spełnienia odrębnych warunków formalnych związanych ze złożeniem danego oświadczenia, to zdaniem Spółki naruszenie warunków formalnych związanych ze złożeniem danego typu oświadczenia nie może wpływać na skuteczność złożenia drugiego typu oświadczenia. W konsekwencji, zdaniem Spółki, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy akcyzowej, przy jednoczesnym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczenia złożonego w umowie okresowej zgodnie z art. 89 ust. 8a, może skutkować utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego wyłącznie w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5. Równocześnie, naruszenie któregokolwiek warunku zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 8a ustawy, przy jednoczesnym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczeń składanych zgodnie z art. 89 ust. 5, może skutkować utratą prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego wyłącznie w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a.


Ad 16, 17 i 18

Zgodnie z art. 89 ust 14 ustawy, sprzedawca wyrobów akcyzowych przeznaczonych do celów opałowych i sprzedawanych z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy, sporządza i przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, miesięczne zestawienie oświadczeń, o których mowa w art. 89 ust. 5 ustawy akcyzowej. Szczegółowe informacje, które powinno zawierać miesięczne zestawienie oświadczeń zostały wskazane w art. 89 ust. 15 ustawy. W ocenie Spółki, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży wyłącznie na podstawie oświadczeń złożonych w okresowej umowie z kontrahentami to dla zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego nie ma obowiązku składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń. Przede wszystkim, ustawodawca w treści art. 89 ust. 14 odwołuje się wyłącznie do oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe wskazanych w art. 89 ust. 5 ustawy akcyzowej, pomijając przy tym oświadczenia składane w okresowej umowie o których mowa w art. 89 ust. 8a. Ponadto, zdaniem Spółki, powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w art. 89 ust. 8a, która wskazuje, że możliwość zastąpienia „tradycyjnego” oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych, oświadczeniem składanym w okresowej umowie jest uzależniona od: przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów, potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą. Tym samym realizując powyższe obowiązki, Spółka dostarczy właściwemu naczelnikowi urzędu celnego szczegółowych informacji co do ilości wyrobów akcyzowych, które mają zostać nabyte na podstawie okresowej umowy oraz co do danych ich nabywcy. Na podstawie tych informacji, organ podatkowy będzie mógł dokonać analizy ryzyka i ewentualnie podjąć decyzję o działaniach kontrolnych. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, także w przypadku, gdy będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie, to nie ma obowiązku na składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń wskazania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczeń złożonych w okresowych umowach. W związku z powyższym stanowiskiem Spółki, także w sytuacji gdy będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy akcyzowej, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy akcyzowej, to nie ma obowiązku w składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń wskazywania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczeń złożonych w okresowych umowach. Jednakże w przypadku stwierdzenia w wydanej Spółce interpretacji, że ww. przypadku istnieje obowiązek składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń to zdaniem Spółki złożone oświadczenie w umowie handlowej podlega jednorazowemu wykazaniu w zestawieniu dotyczącym tego okresu, w którym zostało złożone oświadczenie. W ocenie Spółki, niecelowe byłoby bowiem wielokrotne wykazywanie złożonego w umowie okresowej oświadczenia w składanym miesięcznym zestawieniu tj. w każdym miesiącu, w którym następowało nabycie olejów opałowych na podstawie tego oświadczenia, gdyż byłoby to zbędnym obowiązkiem formalnym, ponieważ dane objęte złożonym w umowie okresowej oświadczeniem zostałyby wykazane przez Spółkę z momentem złożenia pierwszego miesięcznego zestawienia.


Ad 19 i 20

W praktyce obrotu olejami opałowymi mogą wystąpić sytuacje w których kontrahent, który złożył oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych na cele opałowe w okresowej umowie dokona ich zwrotu. Jeżeli Spółka przyjmie zwrot olejów opałowych dokonany przez kontrahenta wtedy może dokonać przyjęcia zwracanych olejów opałowych i następnie wydać kontrahentowi nowe oleje opałowe w ilości nie wyższej niż ilość olejów opałowych zwrócona bądź przyjąć zwrócone wyroby bez wydawania nowych olejów opałowych. Zdaniem Spółki, czynność przyjęcia przez Spółkę zwróconych olejów opałowych i następnie wydania nowych olejów opałowych w takiej samej ilości nie powinna wpływać na zmniejszenie lub zwiększenie ilości olejów opałowych, które nabywca może nabyć na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie, gdyż sprzedaż pierwotna olejów opałowych, które zostały zwrócone pomniejszyła ilość olejów opałowych, które mogły zostać nabyte na podstawie oświadczenia ujętego w okresowej umowie. Tym samym, z momentem wydania nowych wyrobów, ilość olejów opałowych, które nabywca może nabyć na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie powinna pozostać taka sama. Natomiast w sytuacji, gdy nabywca olejów opałowych zwróci olej opałowy, a Spółka przyjmie zwracany olej opałowy nie wydając jednocześnie nowego oleju opałowego, to taka czynność powinna pomniejszyć wykorzystanie limitu ilości sprzedaży olejów opałowych zawartego w oświadczeniu złożonym w umowie, gdyż ostatecznym wynikiem sprzedaży oleju opałowego nie jest jego wykorzystanie przez odbiorcę.


Ad 21

Oświadczenie złożone w załączniku do umowy z kontrahentem o treści wskazanej pytaniu 21 jest zgodne z prezentowanym przez Spółkę w niniejszym wniosku o interpretację stanowiskiem Spółki dotyczącym poszczególnych zagadnień prawnych wskazanych w zdarzeniach przyszłych nr 1-20 i omówionych przez Spółkę w niniejszym wniosku. Tym, samym w ocenie Spółki ww. oświadczenie jest prawidłowe i upoważnia do zbycia olejów opałowych z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy, pod warunkiem zachowania pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy. Spółka pragnie podkreślić, że zaproponowane przez Spółkę w treści pytania 21 zapisy załącznika do umowy handlowej zapewniają należytą kontrolę nad wyrobami akcyzowymi, gdyż zobowiązują sprzedawcę wyrobów akcyzowych do dostarczenia do właściwego naczelnika urzędu celnego kompletu informacji umożliwiających przeprowadzenie analizy ryzyka i podjęcia ewentualnej decyzji o przeprowadzeniu kontroli akcyzowej. Jednocześnie, przedmiotowe zapisy są zdaniem Spółki nie tylko zgodne z treścią regulacji akcyzowych, ale też umożliwiają realizację celu deregulacyjnego dla którego została wprowadzona możliwość składania oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe w okresowej umowie. Dzięki zaproponowanym przez Spółkę zapisom załącznika do umowy z kontrahentem, wyeliminowane zostaną obciążenia administracyjne związane z koniecznością uzyskiwania „tradycyjnych” oświadczeń, a organy podatkowe będą posiadały niezbędne dla celów prawidłowej kontroli informacje.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:


  1. produkcja wyrobów akcyzowych;
  2. wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
  3. import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
  4. nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
  5. wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
  6. wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.


Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:


  1. użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:


    1. było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub
    2. nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;


  2. dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
  3. sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
  4. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.


Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej (art. 10 ust. 1 ustawy).

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 3 i ust. 5, powstaje z dniem wydania ich nabywcy (art. 10 ust. 8 ustawy).


Zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a, jest obowiązany w przypadku sprzedaży:


  1. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a;
  2. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a; oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.


W myśl art. 89 ust. 6 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 7, powinno być dołączone do kopii faktury oraz powinno zawierać:


  1. dane dotyczące nabywcy, w tym nazwę oraz adres siedziby lub zamieszkania, a także NIP lub REGON;
  2. określenie ilości i rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów;
  3. wskazanie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia;
  4. datę i miejsce złożenia oświadczenia;
  5. czytelny podpis składającego oświadczenie.


Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, jeżeli jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawianej fakturze, ze wskazaniem rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia (art. 89 ust. 7 ustawy).


Z kolei zgodnie z art. 89 ust. 8 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, powinno zawierać:


  1. imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub nazwę i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, numer PESEL nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca;
  2. adres zameldowania nabywcy oraz adres zamieszkania, jeżeli jest inny od adresu zameldowania;
  3. określenie ilości, rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów;
  4. określenie liczby posiadanych urządzeń grzewczych, w których mogą być wykorzystane te wyroby oraz miejsc (adresów), gdzie znajdują się te urządzenia;
  5. wskazanie rodzaju i typu urządzeń grzewczych;
  6. datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz czytelny podpis składającego oświadczenie.


Natomiast zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, zawierającym dane określone w ust. 6 lub 8, pod warunkiem:


  1. przekazania kopii tej umowy właściwemu dla sprzedawcy naczelnikowi urzędu celnego przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów;
  2. potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą.


Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabywająca wyroby akcyzowe określone w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a jest obowiązana do okazania sprzedawcy dokumentu, o którym mowa w ust. 8 pkt 1, w celu potwierdzenia jej tożsamości (art. 89 ust. 9 ustawy).


W myśl art. 89 ust. 10 ustawy, sprzedawca wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej jest obowiązany zastosować stawkę akcyzy określoną w ust. 4 pkt 1 albo odmówić sprzedaży tych wyrobów w przypadku, gdy:


  1. osoba nabywająca te wyroby odmawia okazania dokumentu, o którym mowa w ust. 8 pkt 1;
  2. dane zawarte w oświadczeniu są niekompletne, nieczytelne lub nie zgadzają się z danymi wynikającymi z dokumentu, o którym mowa w ust. 8 pkt 1;
  3. adres, pod który sprzedawca dostarczył wyroby akcyzowe, jest inny niż wskazane w oświadczeniu nabywcy miejsce (adres), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze;
  4. ilość i rodzaj nabywanych wyrobów akcyzowych są inne niż wskazane w oświadczeniu.


Zgodnie z art. 89 ust. 14 ustawy, sprzedawca wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a sporządza i przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, miesięczne zestawienie oświadczeń, o których mowa w ust. 5; oryginały oświadczeń powinny być przechowywane przez sprzedawcę przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały sporządzone, i udostępniane w celu kontroli.


W myśl art. 89 ust. 15 ustawy, miesięczne zestawienie oświadczeń powinno zawierać:


  1. w przypadku sprzedawcy, o którym mowa w ust. 14:


    1. imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby podmiotu przekazującego zestawienie,
    2. ilość i rodzaj oraz przeznaczenie wyrobów, których dotyczy oświadczenie,
    3. datę i miejsce sporządzenia zestawienia oraz czytelny podpis osoby sporządzającej zestawienie,
    4. w przypadku oświadczeń, o których mowa w:


      1. ust. 5 pkt 1 - imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby, a także NIP lub REGON składającego oświadczenie,
      2. ust. 5 pkt 2 - imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL składającego oświadczenie;


  2. w przypadku importera, o którym mowa w ust. 13 - dane, o których mowa w pkt 1 lit. a-c.


W przypadku gdy warunki, o których mowa w ust. 5-12, nie zostały spełnione i w wyniku postępowania podatkowego, postępowania kontrolnego albo kontroli podatkowej ustalono, że wyroby, o których mowa w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a, nie zostały użyte do celów opałowych lub gdy nie ustalono nabywcy tych wyrobów, stosuje się stawkę akcyzy określoną w ust. 4 pkt 1 (art. 89 ust. 16 ustawy).

Przepisy dotyczące składania wskazanych wyżej oświadczeń wprowadzono w celu zapewnienia właściwej kontroli w zakresie obrotu wyrobami energetycznymi korzystającymi z preferencyjnych stawek akcyzy ze względu na przeznaczenie do celów opałowych. Między innymi na sprzedawców olejów przeznaczonych do celów opałowych nałożono szczególne obowiązki w zakresie składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów uprawniającym do zastosowania niższych stawek akcyzy oraz szczegółowo określono zakres danych jakie powinny zawierać oświadczenia. Brzmienie przepisu określającego treść oświadczenia wskazuje, że uprawniony organ zamierzający dokonać kontroli obrotu wyrobami energetycznymi korzystającymi z preferencyjnych stawek akcyzy, powinien posiadać możliwość faktycznej weryfikacji ilości zużytego oleju. Informacje zawarte w oświadczeniu pozwalają organom podatkowym na stwierdzenie, czy olej nabyty na cele opałowe został faktycznie wykorzystany na te cele.

Z kolei, aby ułatwić dokonywanie obrotu przedmiotowymi wyrobami umożliwiono zastąpienie oświadczenia składanego przy każdej transakcji sprzedaży oleju opałowego oświadczeniem złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą a nabywcą wyrobów akcyzowych, przy spełnieniu określonych warunków.

Wskazać należy, iż „umowa” zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w: „Język polski. Współczesny słownik języka polskiego”, pod red. Bogusława Dunaj, Warszawa 2007, s. 1910, to: „pisemny lub ustny układ zawierany pomiędzy stronami, służący określeniu czegoś, wyrażający zgodę w jakiej kwestii, ustalający wzajemne prawa i obowiązki”. Z kolei, pojęcie „okres” oznacza – wyodrębniony umownie dowolny przedział czasowy. Natomiast „okresowy” to: „taki, który powtarza się co pewien okres; periodyczny” oraz „taki, który trwa przez pewien okres; czasowy, chwilowy” lub „dotyczący określonego okresu, czasu” (tamże s. 1108).

Podmioty kształtują swoje stosunki prawne za pomocą umów w ramach unormowań prawa cywilnego. Strony, w zakresie kształtowania treści zobowiązania, co do zasady mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Spośród kryteriów ograniczających swobodę umów, podstawowe znaczenie należy przypisać wymogowi zgodności treści i celu stosunku z ustawą. Ustawą kodeks cywilny określa wszelkie obowiązujące przepisy prawne.

Wskazać należy, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądowym wszelkiego rodzaju przywileje podatkowe są w swojej istocie odstępstwem od jednej z głównych zasad podatkowych, a mianowicie zasady sprawiedliwości podatkowej, przejawiającej się w powszechności opodatkowania oraz równości podatkowej. Zatem rzeczą zupełnie wyjątkową jest sytuacja, w której pewna grupa podmiotów korzysta z uprawnień, których nie posiada większość. Z powyższego wynika, że wszelkiego rodzaju uprzywilejowanie w systemie prawa podatkowego jako wyjątek, odstępstwo od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości opodatkowania) nie może być oderwane od zasad wykładni gramatycznej i odbywać się według wykładni rozszerzającej. Zasadą jest bowiem, jak to sformułowano w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1997 r. (III RN 22/97 - OSNAPU 1998 nr 5 poz. 142), ścisła interpretacja przepisów wprowadzających przywileje podatkowe.

Ponadto wskazać należy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie C-185/00, wskazał, że wprowadzenie przywileju w zakresie podatku akcyzowego powinno być uzależnione od wykonywania przez państwo kontroli nad zużywaniem wyrobów akcyzowych (zgodnie z przeznaczeniem), aby nie prowadziło to do pogorszenia warunków konkurencji.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Jednocześnie wniosek o interpretację indywidualną może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej). Z kolei zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Natomiast ochrona prawna w zakresie unormowanym w art. 14k-14n Ordynacji podatkowej przysługuje podmiotom, które zastosowały się do wydanych na ich rzecz rozstrzygnięć. Aby zastosowanie się do uzyskanej interpretacji indywidualnej było możliwe, rozstrzygnięcie to musi dotyczyć kwestii objęcia zainteresowanego - ściślej sytuacji faktycznej jaka zaistniała lub zaistnieje po stronie zainteresowanego - zakresem zastosowania normy prawnej zawartej w interpretowanym przepisie prawa podatkowego (z zastrzeżeniem art. 14n § 1 Ordynacji podatkowej, gdy rozstrzygnięcie to dotyczy kwestii objęcia zakresem zastosowania normy prawnej zawartej w interpretowanym przepisie prawa podatkowego: spółki, której utworzenie jest planowane przez wnioskodawcę albo oddziału lub przedstawicielstwa, którego utworzenie jest planowane przez wnioskodawcę będącego przedsiębiorcą). Przedmiotem interpretacji mogą być zatem przepisy prawa podatkowego zawierające normy prawne adresowane do wnioskodawcy - normy, do których wnioskodawca mógłby się zastosować. Zatem konstrukcja ochrony prawnej przewidziana w przywołanych przepisach Ordynacji podatkowej prowadzi do wniosku, że przedmiotem wykładni w ramach postępowania interpretacyjnego mogą być jedynie normy o charakterze materialnoprawnym. Udzielenie interpretacji dotyczącej przepisu innego niż materialnego prawa podatkowego, pomimo nawet wyczerpania procedury postępowania interpretacyjnego i formalnego nie będzie mogło wywołać przewidzianych prawnopodatkowych skutków ochronnych.

Jednocześnie jak wynika z treści powołanych przepisów, przedmiotem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego może być ocena prawna danego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego, dotyczącego Wnioskodawcy, dokonywana na gruncie przepisów prawa podatkowego. Zatem organ wydający interpretację ogranicza się jedynie do wykładni przepisów prawa podatkowego w ramach żądania, które podmiot zainteresowany określa poprzez postawione pytanie (pytania). W ramach prowadzonego postępowania interpretacyjnego organ upoważniony przez Ministra Finansów potwierdza istnienie, bądź nieistnienie określonych obowiązków (praw) w sferze prawa podatkowego. W efekcie Wnioskodawca ma uzyskać rzetelną informację, jak - w dotyczącym go stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) - organ podatkowy interpretuje przepisy podatkowe znajdujące w nim zastosowanie, co może mieć wpływ na prawidłowość dokonania przez niego rozliczenia danego podatku. Podkreślić jednak należy, że nawet samo wskazanie przepisu prawa podatkowego, jako budzącego wątpliwości interpretacyjne, nie zawsze jest wystarczające do uzyskania interpretacji indywidualnej. Oceniając, czy konkretny wniosek dotyczy interpretacji przepisów prawa podatkowego i może podlegać merytorycznemu rozpatrzeniu w ramach procedury uregulowanej w rozdziale 1a działu II Ordynacji podatkowej, należy mieć na względzie szczególny charakter tego postępowania. Postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych, z uwagi na przedmiot i charakter rozstrzygnięć wydawanych w jego toku, jest postępowaniem szczególnym, odrębnym, do którego nie mają bezpośredniego zastosowania inne (poza wskazanymi w ustawie) przepisy Ordynacji podatkowej.

W szczególności, postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych, nie jest postępowaniem dowodowym, które może być prowadzone w toku kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających. Organ wydający interpretację indywidualną nie może więc zbadać w sensie merytorycznym „sprawy podatkowej” wynikającej z przytoczonego we wniosku zdarzenia, lecz jedynie pozytywnie lub negatywnie ocenić, z przytoczeniem przepisów prawa podatkowego, czy stanowisko pytającego zawarte we wniosku odnoszące się do regulacji przepisów prawa podatkowego jest słuszne i znajduje oparcie w okolicznościach przedstawionego zdarzenia.

Postępowanie w przedmiocie wydania interpretacji indywidualnej opiera się wyłącznie na stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym), przedstawionym przez Wnioskodawcę, tym bardziej, że w stosunku do tak opisanego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wyrażane jest stanowisko. Organ nie może opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku (lub ewentualnie w piśmie uzupełniającym wniosek) własnymi ocenami podważać, ustalać, uzupełniać, ani też zmieniać w jakimkolwiek zakresie. Instytucja interpretacji podatkowej nie daje bowiem organowi w tym względzie stosownych uprawnień dowodowych, co ma swoje uzasadnienie w zupełnie innej roli, jaką ma do spełnienia organ w tym postępowaniu. Co ponadto istotne, organ wydając interpretację indywidualną nie ustanawia normy indywidualnej, nie rozstrzyga też o prawach i obowiązkach. Jego rola sprowadza się do przedstawienia poglądu dotyczącego rozumienia treści przepisów prawa podatkowego i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej.

W związku z powyższym mając na uwadze opis zawarty we wniosku, przytoczone wyżej przepisy stwierdzić należy, że tutejszy organ nie może się w pełni zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy.


Odnosząc się kolejno do pytań Zainteresowanego wskazać należy, że:


Ad 1

Umowa zawarta z kontrahentem Spółki na czas nieoznaczony, jeżeli w tej umowie zostało złożone oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cel opałowy, które określa ilość nabywanych na podstawie tego oświadczenia olejów opałowych, którą nabywca zamierza nabyć w okresie wskazanym w tym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego nie będzie upoważniała do zastosowania wskazanej stawki podatku akcyzowego.

Powyższe wynika z faktu, że warunkiem skuteczności złożonego oświadczenia o przeznaczeniu olejów opałowych do celów opałowych jest w opisanym zdarzeniu złożenie przedmiotowego oświadczenia w umowie okresowej. Natomiast Spółka zamierza wskazane oświadczenie złożyć w umowie zawartej na czas nieoznaczony.


Ad 2

W ocenie tutejszego organu, istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy (zawartej na czas określony), gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe zostanie złożone w załączniku do tej umowy stanowiącym integralną część tej umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 3

Odnosząc się do kwestii przypadku, gdy oświadczenie złożone w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie zmienione poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych tym oświadczeniem w zakresie ilości wyrobów objętych oświadczeniem, bądź w zakresie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do dokonania takiej zmiany oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie zmienionego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania niższej stawki podatku akcyzowego – stwierdzić należy, że nie będzie istniała możliwość do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie zmienionego oświadczenia.

Powyższe wynika z faktu, że o ile przepisy prawa cywilnego nie stoją na przeszkodzie zmianie wcześniejszej umowy, to takiej zmiany nie przewidują regulacje ustawy dotyczące składanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych do celów opałowych. Natomiast nie ma przeszkód, aby zainteresowane podmioty zawarły nową umowę okresową z inną dostosowaną do realiów obrotu gospodarczego ilością wyrobów akcyzowych i dopełniły pozostałych warunków stosowania preferencyjnej stawki akcyzy.


Ad 4

Odnosząc się do kwestii przypadku, gdy złożenie oświadczenia na nowy okres w umowie okresowej z kontrahentem Spółki zostanie dokonane poprzez złożenie Spółce przez nabywcę olejów opałowych pisemnej informacji o zmianie danych objętych oświadczeniem w zakresie okresu oraz jednoczesne wskazanie ilości wyrobów objętych oświadczeniem i ewentualnie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), jeżeli z treści umowy będzie wynikało, że nabywca olejów opałowych jest uprawniony do złożenia oświadczenia na nowy okres w takiej formie oraz pod warunkiem, że Spółka przekaże kopię tej pisemnej informacji przed dokonaniem pierwszej sprzedaży olejów opałowych na podstawie nowo złożonego oświadczenia do naczelnika urzędu celnego, któremu dostarczyła kopię umowy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego – stwierdzić należy, że nie będzie istniała możliwość do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie zmienionego oświadczenia.

Powyższe − jak wyżej − wynika z faktu, że o ile przepisy prawa cywilnego nie stoją na przeszkodzie zmianie wcześniejszej umowy, to takiej zmiany nie przewidują regulacje ustawy dotyczące składanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych do celów opałowych. Natomiast nie ma przeszkód, aby zainteresowane podmioty zawarły nową umowę okresową z inną dostosowaną do realiów obrotu gospodarczego ilością wyrobów akcyzowych i dopełniły pozostałych warunków stosowania preferencyjnej stawki akcyzy.


Ad 5

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy Spółka złoży do właściwego naczelnika urzędu celnego wyłącznie kopię załącznika do umowy okresowej, który dotyczy obrotu olejami opałowymi z zapłaconą akcyzą i zawiera m.in. oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 6

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy na składanej do właściwego naczelnika urzędu celnego kopii umowy okresowej Spółka zakryje dane wrażliwe (np. cenę, formuły cenowe), przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Zaznacza się przy tym, że ocena organu dotyczy ww. przykładowych danych, tj. ceny i formuł cenowych.


Ad 7

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, gdy oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe składane w okresowej umowie nie będzie zawierało wskazania kodu CN wyrobów objętych oświadczeniem, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 8

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, wobec wyrobów sprzedanych na podstawie umowy Spółki z kontrahentem, jeżeli nabywca olejów opałowych dokona nabycia olejów opałowych z przeznaczeniem tych olejów do ich dalszej odsprzedaży do celów opałowych, a w złożonym w okresowej umowie oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe nie wskaże rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 9

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie – nie powstanie obowiązek w podatku akcyzowym wobec tej ilości olejów opałowych, która nie została nabyta, a została wskazana w oświadczeniu złożonym w okresowej umowie.


Ad 10

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że gdy na podstawie oświadczenia o przeznaczeniu olejów na cele opałowe złożonego zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nastąpi nabycie przez nabywcę mniejszej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie – nie powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy, wobec tej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte i wskazane w przedmiotowym oświadczeniu, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 11

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że gdy nastąpi nabycie przez nabywcę większej ilości olejów opałowych niż wskazana w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe złożonym w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, nie powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem stawki akcyzy wskazanej w art. 89 ust 4 pkt 1 ustawy wobec całej ilości olejów opałowych, które zostały nabyte na podstawie złożonego w umowie okresowej oświadczenia, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego. Należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że w opisanym zdarzeniu powstanie konieczność uiszczenia podatku akcyzowego według stawki wskazanej w art. 89 ust. 4 pkt 1 od tej ilości olejów opałowych, która przekracza ilość olejów opałowych, która mogła zostać nabyta na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie.


Ad 12

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że w opisanym zdarzeniu nie będzie podatnikiem podatku akcyzowego i nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku akcyzowego z zastosowaniem wobec olejów opałowych wyższej stawki podatku akcyzowego niż stawka preferencyjnej, jeżeli nabywca olejów opałowych, który złożył oświadczenie o przeznaczeniu nabywanych olejów na cele opałowe odsprzedał je z przeznaczeniem do innych celów niż na cele opałowe, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 13

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że istnieje możliwość zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy, zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy bądź zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, gdy Spółka będzie dokonywała równolegle sprzedaży do tego samego kontrahenta olejów opałowych z zastosowaniem obniżonej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego.


Ad 14

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że w opisanym przypadku, naruszenie warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanej ze sprzedażą olejów opałowych, na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych na podstawie oświadczenia złożonego w umowie okresowej zgodnie z art. 89 ust. 8a, skutkuje utratą prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego w zakresie transakcji dotyczących nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 5, które nie będą spełniały warunków zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy.


Ad 15

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że w opisanym przypadku, naruszenie warunku zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego związanego ze sprzedażą olejów opałowych na podstawie art. 89 ust. 8a ustawy, przy równoległym dokonywaniu sprzedaży olejów opałowych także na podstawie oświadczeń składanych zgodnie z art. 89 ust. 5, skutkować będzie utratą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy wyłącznie w przypadku nabywania olejów opałowych zgodnie z art. 89 ust. 8a, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków formalnych zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego.


Ad 16

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że w opisanym przypadku, nie będzie zobowiązana do składania miesięcznego zestawienia uzyskanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe o którym mowa w art. 89 ust. 14 ustawy, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych wyłącznie na podstawie oświadczenia złożonego w okresowej umowie z kontrahentem zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy.


Ad 17

W ocenie tutejszego organu, należy zgodzić się ze Spółką, że w opisanym przypadku, jeżeli będzie dokonywała sprzedaży olejów opałowych z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego na podstawie zarówno odrębnie uzyskiwanych oświadczeń o przeznaczeniu olejów na cele opałowe, tj. zgodnie z art. 89 ust. 5 ustawy, jak również na podstawie oświadczeń zawartych w okresowej umowie zgodnie z art. 89 ust. 8a ustawy akcyzowej, to nie będzie miała obowiązku w składanym miesięcznym zestawieniu uzyskanych oświadczeń wskazywania informacji o dokonanych wydaniach olejów opałowych dotyczących oświadczenia złożonego w okresowej umowie.


Ad 18

W związku z akceptacją stanowiska Spółki – w zakresie zdarzenia 17 – odpowiedź na pytanie jest bezprzedmiotowa.


Ad 19

W ocenie tutejszego organu, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Spółki w przedmiotowym zakresie, gdyż unormowania w zakresie obrotu olejem opałowym z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy nie zawierają przepisów (procedury) umożliwiających zwrot przedmiotowego oleju. W opisanej sytuacji należy zastosować ogólne zasady dotyczące obrotu olejem opałowym, w tym możliwość zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy, przy wypełnieniu określonych warunków.


Ad 20

W ocenie tutejszego organu, w tym przypadku również nie można zgodzić się ze stanowiskiem Spółki w przedmiotowym zakresie, gdyż unormowania w zakresie obrotu olejem opałowym z zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy nie zawierają przepisów (procedury) umożliwiających zwrot przedmiotowego oleju. W opisanej sytuacji należy zastosować ogólne zasady dotyczące obrotu olejem opałowym, w tym możliwość zastosowaniem preferencyjnej stawki akcyzy, przy wypełnieniu określonych warunków.


Ad 21

W przedmiotowym przypadku wydano odrębne rozstrzygniecie.


W związku z faktem, że tutejszy organ nie mógł w pełnym zakresie zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy – stanowisko to uznano za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego z dnia wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj