Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-761/14-3/EC
z 9 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 14 kwietnia 2014 r.) oraz piśmie z dnia 7 lipca 2014 r., (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udziału Farmaceutów prowadzących działalność gospodarczą w konferencjach, w części dotyczącej:


  • braku obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w stosunku do Farmaceutów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - jest prawidłowe,
  • określenia źródła przychodu w przypadku powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika w stosunku do farmaceutów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą dotyczących pokrywania przez Spółkę kosztów związanych z udziałem farmaceutów w konferencjach.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


S. Sp. z o. o. (dalej „S.” lub „Spółka”) jest spółką zajmującą się między innymi działalnością marketingową w zakresie promocji produktów leczniczych i wyrobów medycznych (dalej „Produkty”). W ramach świadczonych usług marketingowych Spółka odpowiedzialna jest między innymi za prowadzenie działań promocyjnych i reklamowych w odniesieniu do produktów na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej z S. (dalej „Usługobiorca”).

Z tytułu świadczonych usług, Spółka otrzymuje wynagrodzenie ustalane według formuły „koszt plus”, tzn. poniesione przez Spółkę koszty i wydatki związane ze świadczeniem usług są powiększane o ustaloną marżę.


Czynności i działania prowadzone przez Spółkę w ramach świadczonych usług stanowią reklamę produktów leczniczych (Produktów) w rozumieniu przepisów art. 52 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271 z późn. zm.; dalej „Prawo farmaceutyczne”), tj. podlegają m.in. na informowaniu i zachęcaniu do stosowania Produktów oraz mają na celu zwiększenie liczby przepisywanych recept, zwiększenie sprzedaży lub konsumpcji Produktów.


W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem zapytania, reklama prowadzona przez Spółkę jest kierowana do osób uprawnionych do wystawiania recept (dalej „Lekarze”) oraz osób prowadzących obrót Produktami (dalej „Farmaceuci”). Opierając się między innymi na zasadach wskazanych w art. 52 ust. 2 pkt 6 Prawa farmaceutycznego, tj. sponsorowanie konferencji, warsztatów organizowanych przez Spółkę, zjazdów, sympozjów i kongresów naukowych przeznaczonych dla Lekarzy / Farmaceutów odbywających się zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju (dalej „Konferencje”) S. umożliwia Lekarzowi/ Farmaceucie udział w Konferencji poprzez pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z jego/jej udziałem w Konferencji oraz kosztów podróży na Konferencje, przy czym finansowanie to nie jest uregulowane umową między Lekarzem/ Farmaceutą a Spółką.


Spółka pokrywa określone koszty związane z uczestnictwem Lekarza/Farmaceuty w Konferencji (dalej „Koszty Konferencji”). Koszty Konferencji, w zależności od charakteru Konferencji oraz uzasadnionych potrzeb Lekarza/ Farmaceuty, mogą obejmować następujące kategorie:


  1. Koszty przejazdu Lekarza/Farmaceuty na Konferencję oraz koszty powrotu z Konferencji do miejsca zamieszkania Lekarza/ Farmaceuty;
  2. Koszty opłat konferencyjnych (opłaty rejestracyjne);
  3. Koszty zakwaterowania Lekarza/ Farmaceuty w trakcie Konferencji;
  4. Koszty wyżywienia podczas Konferencji;
  5. Inne koszty, w tym np. koszty dojazdu z hotelu do centrum konferencyjnego i z powrotem.

Koszty Konferencji organizowanych przez podmioty zewnętrzne są pokrywane przez Spółkę bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora Konferencji, przewoźnika lub podmiotu zapewniającego zakwaterowanie w zależności od uzasadnionych potrzeb, na podstawie wystawionych faktur, rachunków i faktur proforma. Jednocześnie, Lekarz/Farmaceuta nie otrzymuje od Spółki środków w celu samodzielnego sfinansowania jakichkolwiek Kosztów Konferencji. Koszty Konferencji organizowanych/współorganizowanych przez Spółkę są również pokrywane przez Spółkę.


Pokrywane przez Spółkę Koszty Konferencji są uwzględniane, jako koszty związane ze świadczeniem usług na rzecz Usługobiorcy, w wynagrodzeniu należnym Spółce z tytułu świadczenia usług promocji i reklamy Produktów.


W piśmie z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) Spółka złożyła wyjaśnienie odnośnie osób prowadzących obrót Produktami (zdefiniowanymi we Wniosku) („Farmaceuci”).


Spółka wskazała, że w odniesieniu do Farmaceutów Spółka pokrywa Koszty Konferencji (zdefiniowane we Wniosku) osobom prowadzącym obrót produktami leczniczymi (Farmaceutom), którzy:


  1. prowadzą działalność gospodarczą lub
  2. są zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych na podstawie (a) umowy o pracę lub (b) umowy zlecenia.


Spółka nie rozważa wprowadzenia ograniczeń w zakresie sfinansowania uczestnictwa Farmaceuty w Konferencji z uwagi na formę, w której prowadzi on obrót Produktami (tj, działalność gospodarcza, umowa zlecenie, umowa o pracę). W konsekwencji, grupa Farmaceutów, którym Spółka sfinansuje Koszty Konferencji może okazać się zróżnicowana pod tym względem i może obejmować osoby zarówno prowadzące działalność gospodarczą jak i zatrudnione na postawie umowy o pracę, czy umowy zlecenia w aptekach / hurtowniach farmaceutycznych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w związku z pokrywaniem kosztów udziału Lekarza/Farmaceuty w konferencji i osiąganiem przez Lekarza/Farmaceutę przychodu z tego tytułu, Spółka jako podmiot zobowiązany do przekazywania informacji o wysokości przychodów na podstawie przepisu art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307; dalej również jako „ustawa o PIT”) może wyłączyć z ww. przychodów koszty opłat konferencyjnych (opłatę rejestracyjną) oraz należności za czas podróży Lekarza/Farmaceuty przysługujące osobom odbywającym podróż na zasadach i do wysokości określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej również jako „Rozporządzenie”), zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 w zw. z art. 21 ust. 13 ustawy o PIT, i w konsekwencji, na skutek wyłączenia ww. przychodów zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 w zw. z art. 21 ust. 13 ustawy o PIT, nie wystawiać informacji PIT-8C?


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie dotyczącym obowiązków Spółki jako płatnika w stosunku do Farmaceutów prowadzących działalność gospodarczą.


Wniosek Spółki w części dotyczącej lekarzy nieprowadzących działalności gospodarczej zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Na mocy art. 42a ustawy o PIT S. nie ma obowiązku sporządzania informacji PIT-8C oraz przekazywania tej informacji Lekarzowi/Farmaceucie i właściwemu organowi podatkowemu w odniesieniu do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT, a które są uzyskiwane przez Lekarza/Farmaceutę w wyniku pokrycia przez Spółkę Kosztów Konferencji, z uwagi na mające zastosowanie w zdarzeniu przyszłym zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu z tytułu uzyskania nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT (przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT) oraz przy zachowaniu zasad określonych w Rozporządzeniu.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.


Przychód z innych źródeł.


Z uwagi na fakt, iż Spółka zapewnia wymienione w zdarzeniu przyszłym, może powstać pytanie, czy w rezultacie pokrywania ich przez Spółkę Lekarz/Farmaceuta otrzymuje nieodpłatne przysporzenie majątkowe, które w odmiennej sytuacji musiałby sfinansować samodzielnie.

W przypadku, kiedy osoba fizyczna otrzymuje korzyść (przysporzenie majątkowe), otrzymanie której wynika z danego tytułu prawnego łączącego strony, korzyść taka stanowi przychód z tego źródła przychodów.


Mając na uwadze fakt, że Lekarz/Farmaceuta otrzymuje określone świadczenia, zdaniem Wnioskodawcy wartość tych świadczeń należy uznać za przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Natomiast klasyfikacja przychodu otrzymanego przez podatnika jako uzyskanego z określonego źródła w rozumieniu ustawy o PIT uzależniona jest od tytułu prawnego, na podstawie którego doszło do powstania takiego przychodu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W ocenie Spółki w analizowanym zdarzeniu przyszłym będzie miał zastosowanie przepis zawarty w art. 10 ust. 9 ustawy o PIT, który jako źródło przychodów wskazuje „inne źródła”, wśród których art. 20 ust. 1 ustawy o PIT wymienia w szczególności m.in. nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o PIT.

Stosownie do przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT pojęcie przychodu obejmuje pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, które zostały przez podatnika otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym.


Zgodnie z dyspozycją przepisu ust. 2 art. 11 ustawy o PIT wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.


Natomiast na podstawie przepisu ust, 2a art. 11 ustawy o PIT wartość pieniężną innych nieodpłatnych Świadczeń ustala się w sposób następujący:


  • według cen stosowanych wobec innych odbiorców - jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia;
  • według cen zakupu - jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione;
  • według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku - jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku;
  • na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia - w pozostałych przypadkach.

Zdaniem Spółki, pokrycie przez Spółkę Kosztów Konferencji w związku z uczestnictwem Lekarza/Farmaceuty w Konferencji powoduje powstanie po stronie Lekarza/Farmaceuty przychodu z innych źródeł na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż przychód ten nie stanowi przychodu z tytułów, o których mowa w art. 12-14 i 17 ustawy o PIT. Wartość nieodpłatnych świadczeń powinna zaś zostać ustalona w oparciu o przepisy art. 11 ustawy o PIT.


Zwolnienie z opodatkowania.


Mając na uwadze brzmienie art. 9 ust. 1 ustawy o PIT dochody wymienione w art. 21 ustawy o PIT nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika (lit. a tego przepisu) lub podróży osoby niebędącej pracownikiem (lit. b tego przepisu). Wymienione zwolnienie jest ograniczone kwotowo do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy i w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, tj. w przepisach Rozporządzenia.


Jak wynika z przepisów Rozporządzenia, do należności takich zalicza się pokryte przez pracodawcę koszty poniesione na rzecz diet, przejazdów i dojazdów pracownika, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.


W opinii Wnioskodawcy z uwagi na brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT przepisy Rozporządzenia odnoszą się nie tylko do sytuacji pracowników, ale również bezpośrednio do podróży osoby niebędącej pracownikiem. W konsekwencji, w przypadku, gdy Lekarz/ Farmaceuta odnosi korzyść z tytułu zapewnienia mu przez Spółkę przejazdów i dojazdów, noclegów i innych wydatków, określonych przez Spółkę (np. opłaty za udział w Konferencji) w związku z odbywaną podrożą, nie dochodzi do powstania przychodu po stronie Lekarza/ Farmaceuty.


Zdaniem Wnioskodawcy fakt powstania przychodu (oraz zastosowania zwolnienia) nie zależy od sposobu sfinansowania kosztu określonego świadczenia, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie może mieć miejsca sytuacja zwolnienia z opodatkowania świadczenia otrzymanego przez pracownika/osobę niebędącą pracownikiem w przypadku opłacenia noclegu lub dojazdu przez niego i otrzymania zwrotu takich kosztów od pracodawcy (zamawiającego), oraz jednoczesnego opodatkowania takiego świadczenia w przypadku opłacenia noclegu lub dojazdu bezpośrednio przez pracodawcę (zamawiającego).

A zatem, Spółka jest zdania, że wartość zapewnianych bezpośrednio Lekarzowi/ Farmaceucie świadczeń takich jak: koszt dojazdu i powrotu z konferencji, zakwaterowania w hotelu i wyżywienia, a także wydatki związane z zapewnieniem udziału w Konferencji będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Spółka ponadto pragnie zauważyć, że świadczenia, o których mowa powyżej są wymienione bezpośrednio we wskazanych przepisach Rozporządzenia.


Ponadto, przepis zawarty w art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy o PIT wskazuje, że powyższe zwolnienie stosuje się m.in., jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.


Reasumując, w przypadku, gdy Lekarz/Farmaceuta bierze udział w Konferencji oraz jego udział w Konferencji jest finansowany przez Spółkę, zdaniem Spółki zastosowanie będzie miał art. 21 ust 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT ponieważ:


  • Spółki i Lekarza/ Farmaceuty nie łączy stosunek pracy, w konsekwencji będziemy mieli do czynienia z podróżą osoby niebędącej pracownikiem oraz
  • Lekarz/ Farmaceuta odbywa podróż w związku z Konferencją oraz
  • udział Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji jest zapewniany przez Spółkę (Spółka pokrywa koszty udziału Lekarza/ Farmaceuty) oraz
  • spełniony jest warunek zawarty w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT (Lekarz/ Farmaceuta nie zalicza otrzymanych świadczeń do kosztów uzyskania przychodów oraz Spółka ponosi koszty związane z udziałem Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji w celu osiągnięcia przychodów).

W konsekwencji pokrycie przez Spółkę kosztów udziału Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji nie będzie prowadziło do powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT.


Podróż Lekarza/ Farmaceuty w związku z Konferencją.


W odniesieniu do punktów (1) oraz (2) powyżej Spółka chciałaby wskazać, że podziela jednolity pogląd przedstawiany zarówno w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy, jak i w praktyce rynkowej odnośnie rozumienia pojęcia „podróży" zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT, w świetle którego zakres zastosowania tego przepisu jest szeroki i obejmuje wszelkie podróże osób niebędących pracownikami, niezależnie od tego czy pomiędzy taką osobą a podmiotem niebędącym pracodawcą istnieje jakikolwiek stosunek prawny, czy też nie. Takie stanowisko zostało zaprezentowane przykładowo w następujących interpretacjach:


  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2013 r. (sygn. IPPB4/415-464/13-4/JK2);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2013 r. (sygn. ILPB1/415-280/13-2/AG);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2013 r. (sygn. IPPB2/415-136/13-2/MG);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 października 2012 r. (sygn. IPPB2/415-692/12-2/MK);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 grudnia 2010 r. (sygn. IPPB4/415-744/10-4/MP);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 grudnia 2008 r. (sygn. IPPB1/415-1012/08-9/AŻ);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 października 2008 r, (sygn. IPPB2/4I5-1326/08-3/MK).

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki w przypadku finansowania przez S. Konferencji przeznaczonych dla Lekarzy/ Farmaceutów będziemy mieli do czynienia z „podróżą osoby niebędącej pracownikiem” w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT.


Sposób uzyskania należności przez Lekarza/ Farmaceutę od Spółki (punkt 3 powyżej).


W odniesieniu do punktu (3) powyżej, mając na uwadze, że z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT nie wynika, w jaki sposób powinno nastąpić otrzymanie (uzyskanie) diet i innych należności za czas podróży przez osobę niebędącą pracownikiem, zdaniem Spółki - opartym na ugruntowanym podejściu organów podatkowych, dla celów zastosowania powyższego przepisu nie ma znaczenia sposób, w jaki następuje otrzymanie (uzyskanie) przez osobę niebędącą pracownikiem diet i innych należności za czas podróży (zwrot wydatków poniesionych przez Lekarza/ Farmaceutę, czy pokrycie wydatków bezpośrednio przez Spółkę - jak to ma miejsce w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego zapytania).


Powyższe zostało potwierdzone m.in. w następujących interpretacjach:


  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2013 r. (sygn. IPPB4/415-465/13-7/JK2);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 października 2012 r. (sygn. IPPB2/415-721/12-2/MK);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. (sygn. IBPBII/415-924/11/BJ);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2011 r. (sygn. IBPBII/415-747/11/ BD);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 października 2010 r. (sygn. IPPB4/415-554/10-6/SP);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 grudnia 2008 r. (sygn. IPPB1/415-1012/09-9/AŻ).

W konsekwencji, zdaniem Spółki sposób pokrycia kosztów udziału Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji nie będzie miał znaczenia dla możliwości zastosowania zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT.


Warunek zastosowania zwolnienia: art. 21 ust. 13 ustawy o PIT.


Mając na uwadze warunek przedstawiony w punkcie (4) powyżej Spółka stoi na stanowisku - popartym stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych, że przepis zawarty w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT należy rozumieć w ten sposób, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest, aby Koszty Konferencji nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podatnika, tzn. osoby fizycznej otrzymujące diety i inne należności za czas podróży oraz zostały poniesione w celu uzyskania przychodu przez podmiot finansujący podróż.


Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane w następujących interpretacjach:


  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2013 r. (sygn. ILPB1/415-280/13-2/AG);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2013 r. (sygn. IPPB2/415-136/13-2/MG);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 października 2012 r. (sygn. IPPB2/415-721/12-2/MK);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. (sygn. IBPBII/1/415-924/11/BJ);
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2011 r. (sygn. IBPBII/1/415-747/11/BD).

W konsekwencji, zdaniem Spółki w opisanym zdarzeniu przyszłym będą spełnione warunki wynikające z art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy o PIT, ponieważ:


  1. Koszty Konferencji nie będą w żadnym przypadku zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Lekarza/ Farmaceuty; oraz
  2. Koszty Konferencji będą ponoszone w każdym przypadku w celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę (będą one każdorazowo uwzględniane w wynagrodzeniu z tytułu usług reklamy świadczonych przez S. na rzecz Usługobiorcy, ustalanym według formuły „koszt plus”).

Koszty Konferencji pokrywane przez Spółkę.


Mając na uwadze brzmienie przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT, diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21 ust. 13 ustawy o PIT - podlegają zwolnieniu z opodatkowania z uwzględnieniem wysokości określonej w Rozporządzeniu.


Spółka, opierając się na jednolitej interpretacji oraz praktyce stosowania przepisów Rozporządzenia, stoi na stanowisku, że przepisy Rozporządzenia odnoszące się do podróży służbowych pracowników oraz do relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą - będą odpowiednio stosowane również do podróży osób niebędących pracownikami.


Zgodnie z § 2 Rozporządzenia z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują:


  • diety;
  • zwrot kosztów:
    1. przejazdów,
    2. noclegów,
    3. dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
    4. innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

W konsekwencji, w opinii Spółki, katalog należności przysługujących z tytułu podróży zawarty w § 2 Rozporządzenia obejmuje Koszty Konferencji Lekarza/ Farmaceuty które są pokrywane przez Spółkę.


Powyższe oznacza, że uzyskany przez Lekarza/ Farmaceutę przychód z innych źródeł w związku z pokryciem przez Spółkę Kosztów Konferencji w związku z uczestnictwem Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji, będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT.


W ocenie Spółki przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT nie należy interpretować zawężająco i w konsekwencji należy uznać, że należności za czas podróży obejmują nie tylko wydatki związane z samym „przetransportowaniem” osoby, ale również – z uwagi na § 2 Rozporządzenia, który wskazuje inne niezbędne udokumentowane wydatki, określone lub uznane przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb wszelkie wydatki nierozerwalnie związane z daną podróżą. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, do niezbędnych należności otrzymanych przez Lekarzy będących w trakcie podróży służbowej należą m.in. wydatki na transport (np. bilet lotniczy), zakwaterowanie, wyżywienie, opłaty za wstęp na Konferencję.


Brak obowiązku Spółki w zakresie PIT-8C.


W myśl art. 42a ustawy o PIT „osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.”

W konsekwencji, w przypadku dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o PIT - przy spełnieniu warunków wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b), art. 21 ust. 13 ustawy o PIT, nie będzie powstawał obowiązek w zakresie sporządzenia informacji PIT-8C.


Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając opis zdarzenia przyszłego, w opinii Spółki w zakresie, w jakim ponoszone przez S. Koszty Konferencji w związku z uczestnictwem Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji będą zwolnione z PIT na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT, przy spełnieniu warunków z art. 21 ust. 13 ustawy o PIT oraz Rozporządzenia, na Spółce nie będzie spoczywał obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C i przekazania jej Lekarzowi/ Farmaceucie oraz właściwemu organowi podatkowemu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych udziału Farmaceuty prowadzącego działalność gospodarczą w konferencjach, w części dotyczącej - braku obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w stosunku do Farmaceutów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - jest prawidłowe, w części dotyczącej określenia źródła przychodu w przypadku powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń – jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Cytowany wyżej art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera ogólną definicję przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast w art. 14 ust. 2 wymienione zostały jedynie przykładowe zdarzenia powodujące powstanie tego przychodu. Z powyższego wynika, iż przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia lub korzyści majątkowe związane z tą działalnością. Zauważyć przy tym należy, iż korzyść ta nie musi skutkować bezpośrednim zwiększeniem aktywów podmiotu gospodarczego. Korzyścią taką może być także zwolnienie podatnika z obowiązku wydatkowania określonych środków, co skutkuje brakiem uszczerbku w majątku podatnika jaki nastąpiłby w przypadku gdyby do takiego nieodpłatnego świadczenia nie doszło, a podatnik musiałby taką kwotę wydatkować.


W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.


W myśl powołanych przepisów wszystkie nieodpłatne przysporzenia osób prowadzących działalność gospodarczą należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.


Z treści wniosku wynika, że Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się między innymi działalnością marketingową w zakresie promocji produktów leczniczych i wyrobów medycznych. W ramach świadczonych usług marketingowych Spółka odpowiedzialna jest między innymi za prowadzenie działań promocyjnych i reklamowych w odniesieniu do produktów na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej z Usługobiorcą.


Z tytułu świadczonych usług, Spółka otrzymuje wynagrodzenie ustalane według formuły „koszt plus”.


Czynności i działania prowadzone przez Spółkę w ramach świadczonych usług stanowią reklamę produktów leczniczych (Produktów) w rozumieniu przepisów art. 52 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.

W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem zapytania, reklama prowadzona przez Spółkę jest kierowana do osób uprawnionych do wystawiania recept (Lekarze) oraz osób prowadzących obrót Produktami (Farmaceuci).


W odniesieniu do Farmaceutów Spółka pokrywa Koszty Konferencji osobom prowadzącym obrót produktami leczniczymi (Farmaceutom), którzy:


  1. prowadzą działalność gospodarczą lub
  2. są zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych na podstawie (a) umowy o pracę lub (b) umowy zlecenia.

Opierając się między innymi na zasadach wskazanych w art. 52 ust. 2 pkt 6 Prawa farmaceutycznego, tj. sponsorowanie konferencji, warsztatów organizowanych przez Spółkę, zjazdów, sympozjów i kongresów naukowych przeznaczonych dla Lekarzy / Farmaceutów odbywających się zarówno na terytorium Polski, jak poza granicami kraju (dalej „Konferencje”) Spółka umożliwia Lekarzowi/ Farmaceucie udział w Konferencji poprzez pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z jego/ jej udziałem w Konferencji oraz kosztów podróży na Konferencje, przy czym finansowanie to nie jest uregulowane umową między Lekarzem/ Farmaceutą a Spółką. Spółka pokrywa określone koszty związane z uczestnictwem Lekarza/ Farmaceuty w Konferencji (dalej „Koszty Konferencji”). Koszty Konferencji, w zależności od charakteru Konferencji oraz uzasadnionych potrzeb Lekarza/ Farmaceuty, mogą obejmować następujące kategorie: koszty przejazdu Lekarza/ Farmaceuty na Konferencję oraz koszty powrotu z Konferencji do miejsca zamieszkania Lekarza/ Farmaceuty; koszty opłat konferencyjnych (opłaty rejestracyjne); koszty zakwaterowania Lekarza/ Farmaceuty w trakcie Konferencji; koszty wyżywienia podczas Konferencji; inne koszty, w tym np. koszty dojazdu z hotelu do centrum konferencyjnego i z powrotem. Koszty Konferencji organizowanych przez podmioty zewnętrzne są pokrywane przez Spółkę bezpośrednio na rachunek bankowy organizatora Konferencji, przewoźnika lub podmiotu zapewniającego zakwaterowanie w zależności od uzasadnionych potrzeb, na podstawie wystawionych faktur, rachunków i faktur proforma. Jednocześnie, Lekarz/ Farmaceuta nie otrzymuje od Spółki środków w celu samodzielnego sfinansowania jakichkolwiek Kosztów Konferencji.


Na gruncie prawa podatkowego przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest każda forma przysporzenia majątkowego tzn. zarówno pieniężna jaki niepieniężna.


Świadczenia ponoszone za osoby biorące udział w Konferencjach, tj. sponsorowania konferencji, warsztatów, zjazdów, sympozjów i kongresów naukowych odbywających się zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju, na podstawie sponsoringu niewątpliwie należą do nieodpłatnych świadczeń, jakie osoby te otrzymują od Spółki.


Wobec niezdefiniowania w ustawie podatkowej pojęcia „nieodpłatnego świadczenia” należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 353 § 2 ww. Kodeksu, świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.

Dla celów podatkowych pojęcie „nieodpłatnego świadczenia” ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby, ale również wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.


Wobec powyższego należy stwierdzić, że sfinansowanie przez Spółkę kosztów podróży związanych z udziałem Farmaceuty w przedmiotowych konferencjach, na które składają się: koszty transportu, tj. koszty przejazdu Farmaceuty na Konferencję oraz koszty powrotu z Konferencji do miejsca zamieszkania Farmaceuty; koszty opłat konferencyjnych (opłaty rejestracyjne); koszty zakwaterowania Farmaceuty w trakcie Konferencji; koszty wyżywienia podczas Konferencji; inne koszty, w tym np. koszty dojazdu z hotelu do centrum konferencyjnego i z powrotem, stanowić będą dla Farmaceuty nieodpłatne świadczenie.


Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzić należy, że jeżeli Farmaceuta prowadzący działalność gospodarczą uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń to przychód ten należy zakwalifikować u niego do przychodów z działalności gospodarczej.


Odnosząc się do zagadnienia będącego przedmiotem wniosku, tj. do obowiązków Spółki jako płatnika w stosunku do Farmaceutów prowadzących działalność gospodarczą, wskazać należy, że obowiązki płatnika regulują przepisy art. 41 oraz 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.


W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


Z powyższych przepisów nie wynika, aby Spółka była zobowiązana jako płatnik do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych lub wystawienia Informacji PIT-8C dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Skoro jak stwierdzono powyżej Farmaceuci prowadzący działalność gospodarczą z tytułu udziału w konferencjach uzyskają przychód z działalności gospodarczej to na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika.


Ponadto wskazać należy, że w związku z tym, że z tytułu uczestnictwa w spotkaniach Farmaceuci prowadzący działalność gospodarczą uzyskają przychód z działalności gospodarczej, a na Wnioskodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika tut. Organ nie dokonał analizy zwolnień z art. 21 ust. 1 pkt 16 oraz z art. 21 ust. 13. W zakresie stosowania powyższych zwolnień Wnioskodawca nie jest osobą zainteresowaną. Osobami zainteresowanymi są bowiem podatnicy (Farmaceuci) otrzymujący taki przychód.


Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Spółkę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące. W związku z tym, organy podatkowe mimo, iż w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami - nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego zwykłego powodu, iż nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj