Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-224/14/CzP
z 4 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 19 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 lutego 2014 r.), uzupełnionym 16 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków udokumentowanych fakturami - poprawionymi notami korygującymi - a dotyczącymi zdarzeń zaistniałych po przejęciu przedsiębiorstwa osoby fizycznej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków udokumentowanych fakturami - poprawionymi notami korygującymi - a dotyczącymi zdarzeń zaistniałych po przejęciu przedsiębiorstwa osoby fizycznej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 5 maja 2014 r. Znak: IBPP1/443-215/14/BM, IBPBI/2/423-224/14/CzP wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 maja 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), której wspólnicy są osobami fizycznymi; prowadzi działalność gospodarczą polegająca na produkcji i sprzedaży wyrobów mięsnych. Jeden ze wspólników Spółki (dalej: Wspólnik) objął udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wniesiony do niej aport w postaci przedsiębiorstwa. Równocześnie, w tym samym dniu Wspólnik zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa do Spółki i dokonał wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej. Spółka kontynuuje działalność gospodarczą w ramach nabytego przedsiębiorstwa. W ramach aportu przedsiębiorstwa Spółka otrzymała różnego rodzaju składniki majątkowe, względem nabycia których wnoszącemu je Wspólnikowi przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług. W ramach aportu Spółka przejęła prawa i obowiązki wynikające z różnorodnych umów zawartych przez Wspólnika, a dotyczących przedsiębiorstwa. Kontrahenci Wspólnika od chwili uzyskania informacji o przejęciu tychże praw i obowiązków, w ramach tychże umów świadczą usługi, jak również dostarczają towary na rzecz Spółki. Część z tych usług i dostaw została realizowana na rzecz Wspólnika jeszcze przed dniem wniesienia aportu, aczkolwiek dokumentujące je faktury zostaną wystawione i doręczone po jego dokonaniu. W związku z przejęciem zobowiązań w ramach aportu należności względem kontrahentów wynikające z tychże faktur zostaną uregulowane przez Spółkę. Spółka przypuszcza, że w przyszłości mogą mieć miejsce sytuacje, w których kontrahenci będę kierować do Wspólnika faktury dotyczące składników majątkowych i zobowiązań przejętych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa. Spółka przewiduje, że po dniu wniesienia aportu może dojść do sytuacji, w której będą do niej napływać faktury za media (prąd, gaz) wykorzystany jeszcze w ramach działalności przedsiębiorstwa przed wniesieniem aportu, płatne już po dniu wniesienia aportu. Wówczas powstanie konieczność rozliczenia VAT naliczonego z faktury za media bowiem obowiązek rozliczenia podatku powstaje w dacie płatności tejże faktury. Mogą także zaistnieć sytuacje, kiedy faktury korygujące dotyczące transakcji dokonanych przed wniesieniem aportu będą wpływać do Spółki w związku z zakończeniem działalności gospodarczej przez Wspólnika. Mogą także zaistnieć sytuacje, kiedy kontrahenci Wspólnika, w przypadku zaginięcia lub zniszczenia faktury, będą w związku z dokonanym aportem zwracać się do Spółki o wystawienie duplikatu takiej faktury. Spółka przewiduje także, że po dniu wniesienia aportu mogą pojawić się sytuacje kiedy do Spółki wpłyną faktury VAT, w których jako nabywca oznaczony będzie Wspólnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Będzie to wymagało wystawienia do tychże faktur not korygujących wobec faktu, że Wspólnik z dniem 1 lipca 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku z 12 maja 2014 r. (wpływ do tut. Organu 16 maja 2014 r.) Wnioskodawca wyjaśnił wątpliwości w przedmiocie rodzaju not korygujących, których dotyczyć ma pytanie numer 4 wskazując, że pytanie to dotyczy zdarzeń kiedy w ramach złożonego przez Spółkę zamówienia następuje faktyczna dostawa towaru potwierdzona fakturą dokumentującą nabycie towaru, jednakże faktura ta zawiera błędne dane Nabywcy, a to zamiast danych Spółki kontrahent błędnie zamieścił na fakturze dane Wspólnika. Nota korygująca, której dotyczy pytanie 4 wniosku o interpretację dotyczyć zatem będzie prawidłowego oznaczenia Nabywcy (nazwa, adres, NIP) na fakturze dokumentującej nabycie towaru. Nadto przedmiotowe faktury nie dokumentują nabycia towaru jeszcze przez Wspólnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przed wniesieniem aportu lecz nabycie towaru przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy faktury opisane w pytaniu oznaczonym Nr 4 (które wpłynęły do Spółki lecz wskazują jako nabywcę Wspólnika, jednakże zostały wystawione w dacie już po dniu wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do Spółki, poprawione w drodze wystawienia przez Spółkę not korygujących celem wykazania prawidłowych danych nabywcy) zostaną uznane za koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Spółki, w zakresie w jakim faktury dokumentują rzeczywiste zdarzenia gospodarcze zachodzące pomiędzy Spółką a jej kontrahentami, związane z przedsiębiorstwem wniesionym w ramach aportu, co do transakcji udokumentowanych już po dniu jego wniesienia do Spółki, należności wykazane powyższymi fakturami będą mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodu w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „updop”), bowiem zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu generowanego przez Spółkę. Sam fakt dokonania przez kontrahenta Spółki omyłki w przedmiocie prawidłowego określenia nazwy nabywcy nie dyskwalifikuje poniesionego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Artykuł 15 ust. 1 updop stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W konsekwencji zapisów art. 15 ust. 1 updop, z obowiązkiem obniżenia przychodu podatkowego będziemy mieli do czynienia w przypadku wystąpienia kosztu:

  • który został poniesiony przez podatnika,
  • służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 updop jako wyłączony z katalogu kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe uwagi niewątpliwie należności wykazane fakturami, których dotyczy zdarzenie przyszłe zostały przez podatnika poniesione przez co należy rozumieć zaistnienie zobowiązania do świadczenia czegoś po stronie podatnika. Nadto należy wskazać, że wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia, jak i zachowania źródeł przychodów, bowiem są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem wniesionym aportem do Spółki, która to działalność jest nadal kontynuowana i służą osiągnięciu przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Obejmują one także koszty poniesione w celu pozostania w posiadaniu przychodów, dochowania status quo w przypadku otrzymywanych przychodów. Dodatkowo należności te nie zostały zamieszczone w katalogu art. 16 updop. Równocześnie skoro powyższe faktury VAT wraz z notą korygującą jako nabywcę wykazują Spółkę, a wykazane tam należności spełniają wszelkie wymogi art. 15 updop, będą one mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, jako poniesione w związku z działalnością Spółki w ramach przedsiębiorstwa wniesionego aportem przez Wspólnika, co się wiąże z kontynuacją działalności przedsiębiorstwa w dotychczasowym rozmiarze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że jeden ze wspólników Spółki objął udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wniesiony do niej aport w postaci przedsiębiorstwa. Równocześnie, w tym samym dniu Wspólnik zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa do Spółki i dokonał wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej. Spółka kontynuuje działalność gospodarczą w ramach nabytego przedsiębiorstwa. W ramach aportu Spółka przejęła prawa i obowiązki wynikające z różnorodnych umów zawartych przez Wspólnika, a dotyczących przedsiębiorstwa. Spółka przewiduje, że po dniu wniesienia aportu mogą pojawić się sytuacje kiedy do Spółki wpłyną faktury VAT, w których jako nabywca oznaczony będzie Wspólnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Będzie to wymagało wystawienia do tychże faktur not korygujących wobec faktu, że Wspólnik z dniem 1 lipca 2013 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej,

Z uzupełnienia wniosku wynika ponadto, że powyższe dotyczy sytuacji kiedy w ramach złożonego przez Spółkę zamówienia następuje faktyczna dostawa towaru potwierdzona fakturą dokumentującą nabycie towaru, jednakże faktura ta zawiera błędne dane nabywcy, a to zamiast danych Spółki kontrahent błędnie zamieścił na fakturze dane Wspólnika. Nota korygująca, dotyczyć zatem będzie prawidłowego oznaczenia nabywcy (nazwa, adres, NIP) na fakturze dokumentującej nabycie towaru. Nadto przedmiotowe faktury nie dokumentują nabycia towaru jeszcze przez Wspólnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przed wniesieniem aportu lecz nabycie towaru przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

Wątpliwości Spółki budzi możliwość uznania przez nią za koszt uzyskania przychodu wydatków udokumentowanych fakturami, które wpłynęły do Spółki lecz błędnie wskazują jako nabywcę Wspólnika, jednakże zostały wystawione już po dniu wniesienia przedsiębiorstwa aportem do Spółki (co istotne, faktury te dotyczą zamówionych i zakupionych już przez Spółkę towarów).

Odnosząc się do powyższego należy zauważyć, że przepisy updop nie określają zasad dokumentowania zdarzeń gospodarczych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updop, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Tymi odrębnymi przepisami jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U z 2013 r. poz. 330 ze zm.), która w art. 20 ust. 2 stwierdza, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zwane „dowodami źródłowymi”:

  1. zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,
  2. zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom,
  3. wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.

Art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości określa, że dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

  1. określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  2. określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  3. opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
  4. datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
  5. podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
  6. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Przepisy art. 20 i art. 21 ustawy o rachunkowości ustalają zasady dokumentowania operacji gospodarczych, a w szczególności warunki, jakim powinny odpowiadać dowody księgowe stanowiące podstawę zapisów w księgach rachunkowych. W świetle tych przepisów, dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, wolne od błędów rachunkowych, zawierające wymienione wyżej elementy. Dowód księgowy, który będzie właściwy do wprowadzenia kosztu do ksiąg rachunkowych, będzie również stosownym dokumentem do celów podatkowych.

Zwrócić przy tym należy uwagę na istotę dowodów w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym. Stosownie do art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami w postępowaniu podatkowym, zgodnie z art. 181 Ordynacji podatkowej, mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności” wskazuje, że katalog dowodów jest otwarty. Wskazane jest zatem posiadanie (pod kątem ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego) wszelkich dowodów, potwierdzających zaistnienie danego zdarzenia gospodarczego.

W tym miejscu zauważyć należy, że w kwestii możliwości wystawienia przez Spółkę not korygujących do faktur, które wpłynęły do Spółki lecz wykazują jako nabywcę Wspólnika, w dniu 4 czerwca 2014 r. została wydana odrębna interpretacja indywidualna Znak: IBPP1/443-215/14/BM.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że skoro poniesione przez Spółkę wydatki na zakup towarów spełniają przesłanki, o których mowa w art. 15 ust. 1 updop, to stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zakup towarów do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Podkreślić jednak ponownie należy, że to Spółka w oparciu o posiadane dowody – w toku ewentualnego postepowania kontrolnego lub podatkowego – będzie zobowiązana do wykazania, że wydatki, o których mowa we wniosku zostały przez nią poniesione.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 3 i 4 (podatek od towarów i usług) wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj