Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-504/13-2/MS1
z 9 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2013r. (data wpływu 08.07.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od udostępnionych kontrahentom środków trwałych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 08.07.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od udostępnionych kontrahentom środków trwałych.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka świadczy m. in. usługi związane z grami losowymi, usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. W związku z tym w celu efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej Spółka zawarła umowę z podmiotem, który posiada wyspecjalizowane kadry do obsługi in. in. procesów biurowych, administracyjnych, księgowych, informatycznych. W ramach umowy Spółka może udostępnić drugiej stronie niezbędne narzędzia, w tym w szczególności komputery, które mają służyć do wykonywania czynności zgodnych z zawartą umową, polegających na wsparciu procesów operacyjnych, sprzedażowych, zarządczych, informacyjnych, sprawozdawczych. W sytuacji gdy dojdzie do udostępnienia sprzętu Spółka nie będzie pobierać żadnego wynagrodzenia, gdyż będą one stanowiły narzędzia do wykonania czynności na rzez Spółki.

Urządzenia, o których mowa powyżej stanowią środki trwałe podlegające odpisom amortyzacyjnym zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011, Nr 74 poz. 397 z późn. zm.) dalej zwaną „ustawa o CIT”. W rezultacie, czego Spółka po przekazaniu sprzętu do używania będzie nadal dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które będą kwalifikowane, jako koszty uzyskania przychodów.


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy dokonywane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, które mogą być udostępnione innemu podmiotowi w okresie ich używania przez ten podmiot na potrzeby Spółki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?


Stanowisko Wnioskodawcy:


W świetle przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a - 16m przy uwzględnieniu katalogu wyłączeń określonego w art. 16.

W przepisach art. 16a — 16m zostały zdefiniowane składniki majątku podatnika, które mogą podle gać odpisom amortyzacyjnym oraz sposób dokonywania tych odpisów. Jak wynika z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT odpisom amortyzacyjnym podlegają stanowiące m. in. własność podatnika nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny i urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane środkami trwałymi (w przedstawionym przypadku art. 16c nie znajdzie zastosowania).

W związku z powyższym, aby można było traktować odpisy amortyzacyjne od środka trwałego, jako koszty uzyskania przychodów powinny być spełnione łącznie poniższe warunki:

  1. Środek powinien stanowić własność podatnika;
  2. Powinien być kompletny, zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania;
  3. Przewidywany okres jego używania dłuższy niż rok;
  4. Środek powinien być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą;
  5. Odpisy amortyzacyjne od tego środka nie powinny znajdować się w katalogu wyłączeń art. 16 ustawy o CIT.

W przedstawionym przypadku posiadane przez Spółkę komputery spełniają warunki, o których mowa powyżej. Spółka nabyła komputery w drodze zakupu, przez co jest ich właścicielem. W dniu przyjęcia ich do używania były one kompletne, zdatne do użytku i także obecnie są one kompletne i zdatne do użytku. Okres ich używania przyjęty dla celów prowadzonej działalności był określony na kilka lat, zatem i ten warunek jest spełniony. Natomiast warunek dotyczący ich wykorzystywania przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością jest i będzie po ich udostępnieniu także spełniony, ponieważ Spółka nadal będzie wykorzystywać ten środek na takie potrzeby. Pojęcie „wykorzystywania przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością” określone w tym przepisie należy rozumieć, jako używanie środka trwałego do celów lub potrzeb dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik może go wykorzystywać na dwa sposoby. Wykorzystywać samodzielnie, tj. przekazać do używania swoim pracownikom lub też przekazać go do używania innej osobie/podmiotowi, który będzie zobowiązany do używania go wyłącznie na potrzeby właściciela środka, a co za tym idzie udostępni (użyczy) ten środek innemu podmiotowi dla zaspokojenia swoich potrzeb wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że środek trwały będzie wykorzystywany przez podatnika dla celów prowadzonej działalności, pomimo tego, iż fizycznie będzie używany przez inny podmiot. W przypadku gdyby ten środek nie były wykorzystywany mogłoby dojść do zakłóceń w procesach dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do utraty źródła przychodów.

Co się tyczy spełnienia ostatniego warunku to odpisy amortyzacyjne dotyczące komputerów nie będą podlegały wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ustawy o CIT po ich udostępnieniu. W przepisie tym zostały wymienione odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków w trwałych oddanych do nieodpłatnego używania za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania (art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c). W tym przypadku komputery nie będą oddane do nieodpłatnego używania. Oddanie do nieodpłatnego używania może wystąpić tylko w sytuacji, gdy jedna ze stron oddaje drugiej stronie do używania rzecz w zamian nie oczekując żadnego świadczenia lub zobowiązania. W sytuacji, gdy oddający rzecz do używania w zamian oczekuje określonego świadczenia a otrzymujący zobowiązuje się do spełnienia tego świadczenia (określonych usług na rzecz dającego) mamy do czynienia z dwustronną umową na podstawie, której uzyskują korzyści dwie strony.

W związku z tym oddanie do używania komputerów innemu podmiotowi w celu wykonania na rzecz dającego określonych świadczeń nie stanowi oddania do nieodpłatnego używania, a co za tym idzie czynność ta nie jest objęta regulacją art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT.

Ponadto w celu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych powinien być spełniony zasadniczy warunek wynikający z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jak wynika z tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku odpisów amortyzacyjnych od udostępnionych komputerów nie ulega żadnej wątpliwości, że będą to koszty (odpisy) ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Za pomocą tych urządzeń Spółka może i będzie mogła po ich udostępnieniu świadczyć należycie swoje usługi dla kontrahentów, a co za tym idzie przyczynia się to do generowania przychodów dla Spółki.

Biorąc pod uwagę powyższe zdaniem Spółki dokonywane odpisy amortyzacyjne od komputerów udostępnionych innemu podmiotowi za okres czasu ich udostępnienia będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ponieważ będą one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością, a ponoszone koszty będą miały na celu wygenerowanie przychodu dla Spółki.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wydanej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11.02.2011 r. znak IPPB3/423-792/10-2/GJ.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o pdop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.


Zgodnie z powyższym, wymienione w pkt 1-3 środki trwałe podlegają amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:

  1. zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  2. stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  3. są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  4. przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  5. są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (tzw. operacyjnego),
  6. nie są wymienione w katalogu środków trwałych wymienionych w art. 16c ustawy.

Analizując przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy mieć na uwadze brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o pdop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

Odnosząc powyższe unormowania prawne do sprawy będącej przedmiotem rozpatrzenia należy stwierdzić, że udostępnianie przez Spółkę kontrahentowi do używania narzędzi, w szczególności komputerów, które mają służyć do wykonywania czynności zgodnych z zawartą między podmiotami umową, polegających na wsparciu procesów operacyjnych, sprzedażowych, zarządczych, informacyjnych, sprawozdawczych, nie powinno zostać zakwalifikowane jako nieodpłatne oddanie do używania. W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym nie można bowiem mówić o nieodpłatności świadczenia na rzecz kontrahenta Spółki, gdyż za nieodpłatne uznaje się takie świadczenie, którego spełnienie nie powoduje, po stronie otrzymującego, obowiązkowego wzajemnego świadczenia na rzecz podmiotu przekazującego. Z konstrukcji zawartej między stronami umowy wynika natomiast, iż kontrahent zobowiązuje się do świadczenia na rzecz Wnioskodawcy usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując, w świetle powyższych przepisów należy uznać, iż Spółce przysługuje prawo do amortyzacji wskazanych w przedmiotowym wniosku ORD-IN składników majątku udostępnianych kontrahentowi do używania, a w związku z tym odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj