Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/403/WD/423/122/05/J.L
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/403/WD/423/122/05/J.L
Data
2005.12.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy za prawidłowy moment zaliczenia składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodu (zarówno w części finansowanej przez pracowników jak i pracodawcę)należy uznać okres zgodny z okresem naliczania i wypłaty wynagrodzeń pracownikom (czyli okres, którego te wynagrodzenia faktycznie dotyczą), czy też miesiąc następny, czyli okres w którym zostaje dokonana faktyczna wpłata składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (j .t Dz. U. z 2005r Nr. 8, póz. 60 z p. zm) po rozpatrzeniu wniosku z miesiąca listopada 2005r Spółki z o.o żądającego interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne zarówno w części finansowanej przez pracowników jak i pracodawcę. - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

stwierdza, że:

stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku dotyczące momentu zaliczania w koszty uzyskania przychodów:

� składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowej przez pracowników jest prawidłowe

� składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zakładem produkcyjnym zatrudniającym 15 osób. Wynagrodzenia za pracę naliczone i wypłacane są nie później niż ostatniego dnia każdego miesiąca. Składki na ubezpieczenie społeczne, które są naliczane w momencie rozliczania wynagrodzeń za pracę, każdorazowo płacone są do ZUS do dnia 15 następnego m-ca zarówno w części finansowanej przez pracowników jak i w części finansowanej przez pracodawcę jako płatnika. W związku z tym Spółka pyta, czy za prawidłowy moment zaliczenia składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodu (zarówno w części finansowanej przez pracowników jak i pracodawcę)należy uznać okres zgodny z okresem naliczania i wypłaty wynagrodzeń pracownikom (czyli okres, którego te wynagrodzenia faktycznie dotyczą), czy też miesiąc następny, czyli okres w którym zostaje dokonana faktyczna wpłata składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS.

Według stanowiska Spółki:

Ustawodawca wprowadzając zasadę zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń w momencie ich faktycznej wypłaty - kierował się intencją zmobilizowania pracodawców do terminowego wypłacania wynagrodzeń oraz rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne. W związku z tym składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika jak i części finansowanej przez pracodawcę powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu faktycznego naliczania i wypłaty wynagrodzeń. Takie działanie jest zgodne z zasadą współmierności kosztów i przychodów.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia co następuje:

Ustawą z dnia 18 listopada 2004r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr. 254, póz. 2533) wprowadzono nowe brzmienie art. 16 ust. 1 pkt. 57 i dodano pkt. 57a do art. 16 ust. 1 updop. W myśl przepisów przejściowych ustawy nowelizującej zmiana ta wchodzi życie z dniem l stycznia 2005r i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych do tego dnia. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 updop w nowym brzmieniu nie uważa za koszty uzyskania przychodu niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych, do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. l i 6 , art. 13 pkt 2 i 4 -9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto na podstawie dodanego do art. 16 ust. 1 ustawy pkt. 57a - do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć nieopłaconych do ZUS składek z zastrzeżeniem pkt. 40 określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Wprowadzenie więc tego przepisu powoduje, że zaliczenie składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika odbywa się od l stycznia 2005r zawsze w oparciu o metodę kasową -składki te stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich faktycznego opłacania, niezależnie od tego, którego roku podatkowego dotyczą.

Na podstawie art. 31 ust. 1 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr. 14, poz. 176 z p.zm) spółka jako zakład pracy, występująca w roli płatnika jest obowiązana obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od pracowników, którzy w ramach stosunku pracy, uzyskują przychody m.in. z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz przekazywać w terminie do dnia 20 m-ca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki.

Zgodnie z art. 46 w zw. z art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13.10.1998ro systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr. 137, póz. 887 z p.zm) płatnik składek jest obowiązany obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy do 15 dnia następnego miesiąca.

W świetle więc powyższych przepisów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacane (postawione do dyspozycji) wynagrodzenie należne pracownikowi. Przez wynagrodzenie należne pracownikowi rozumie się wynagrodzenie brutto, w skład którego wchodzi również część wynagrodzenia potrącona zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych jako składka na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika.

Wobec powyższego składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty - postawienia do dyspozycji należnego pracownikowi wynagrodzenia a składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika stanowią k.u.p w momencie ich faktycznego opłacenia. Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj