Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-70/06/82268
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-70/06/82268
Data
2006.10.25



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
emisja akcji
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Wnioskodawca w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji, poniósł wydatki z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych oraz wypłaty wynagrodzenia dla notariusza. Wydatki te Spółka pokryła z kosztów bieżących. Zapytanie Spółki dotyczy możliwości uznania przedmiotowych wydatków za koszty uzyskania przychodów,w w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatu dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 30.08.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.09.2006 r.) - dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie w zakresie pytania nr 1 nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji, poniósł wydatki z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych oraz wypłaty wynagrodzenia dla notariusza. Wydatki te Spółka pokryła z kosztów bieżących.
Zapytanie Spółki dotyczy możliwości uznania przedmiotowych wydatków za koszty uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Spółki, wskazane we wniosku wydatki związane z emisją akcji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że poniosła liczne wydatki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) zwaną dalej ustawą PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Aby określony koszt można było uznać za koszt uzyskania przychodów między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Zatem kosztem uzyskania przychodów byłyby uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie (w celu) zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.
Wnioskodawca dokonał podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. W związku z tym faktem poniósł wydatki z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych czy wypłaty wynagrodzenia dla notariusza. Kapitał zakładowy Spółki stanowi jej majątek służący działalności gospodarczej. Tut. Organ stoi na stanowisku, że poniesione wydatki na podwyższenie kapitału można uznać za koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku koszty są ponoszone na pozyskanie finansowania w celu prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej.
Pośrednio potwierdzeniem tego jest fakt, że art. 16b ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy PDOP w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2003 roku, wprost regulował kwalifikację podatkową wydatków poniesionych przez spółki akcyjne w związku z emisją akcji, pozwalając na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Amortyzacji podlegały w spółce akcyjnej koszty organizacji poniesione przy założeniu lub późniejszym jej rozszerzeniu, przez które rozumie się koszty poniesione na wyposażenie spółki w kapitał akcyjny lub późniejsze jego podwyższenie; w szczególności do kosztów tych zalicza się opłaty notarialne, skarbowe, sądowe, giełdowe, opłaty ponoszone w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym papierami wartościowymi, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzania, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji, koszty oferowania papierów wartościowych. Uchylenie powołanego przepisu daje podstawę do twierdzenia, że przedmiotowe koszty w sytuacji udokumentowania wydatków i wykazania ich związku z przychodem, mogą być w całości uznane za koszt uzyskania przychodu. Nie podlegają one wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy PDOP, nie są również wyłączone z tych kosztów na podstawie innych przepisów art. 16 ust. 1 ustawy PDOP.
Podsumowując: wydatki poniesione przez Spółkę w związku z emisją akcji stanowią w całości koszt uzyskania przychodów jako koszty związane z pozyskaniem finansowania, a tym samym bezpośrednio z działalnością Spółki i pośrednio z jej przychodami.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Zagadnienie poruszone w zapytaniu Nr 2 podlega rozstrzygnięciu odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj