Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDA/423-1/KD/07
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDA/423-1/KD/07
Data
2007.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt wytworzenia
środek trwały
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki na wyposażenie biura, wydatki na wynagrodzenia, szkolenia i delegacje służbowe zatrudnionej osoby na stanowisku ds. przygotowania i realizacji projektu z funduszy UE są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą miały wpływ na wycenę środków trwałych po zakończeniu inwestycji ?,
Czy:
a) koszty koncepcji pod nazwą „Koncepcja gospodarki wodnej na terenie gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
b) koszty opracowania pod nazwą „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa systemu monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo-kanalizacyjnymi”,
c) opłaty za decyzje lokalizacyjne i środowiskowe,
d) koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych w ramach projektu „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno ściekowej na terenie Gminy ...”
- są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą wpływały na wycenę środków trwałych powstałych po zakończeniu inwestycji ?


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmian. ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia ... uzupełnionym pismem z dnia ... Nr ... i pismem z dnia ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie dotyczącej:

czy, poniesione wydatki na wyposażenie biura, wydatki na wynagrodzenia, szkolenia i delegacje służbowe zatrudnionej osoby na stanowisku ds. przygotwania i realizacji projektu z funduszy UE są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą miały wpływ na wycenę środków trwałych po zakończeniu inwestycji ?,

    czy,
  • a) koszty koncepcji pod nazwą „Koncepcja gospodarki wodnej na terenie gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
  • b) koszty opracowania pod nazwą „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa systemu monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo-kanalizacyjnymi”,
  • c) opłaty za decyzje lokalizacyjne i środowiskowe,
  • d) koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych w ramach projektu „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno ściekowej na terenie Gminy ...”

są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą wpływały na wycenę środków trwałych powstałych po zakończeniu inwestycji ?- jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
1.Przedmiot interpretacji
Pismem z dnia ... Spółka zwróciła się o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie dotyczącej:

czy, poniesione wydatki na wyposażenie biura, wydatki na wynagrodzenia, szkolenia i delegacje służbowe zatrudnionej osoby na stanowisku ds. przygotowania i realizacji projektu z funduszy UE są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą miały wpływ na wycenę środków trwałych po zakończeniu inwestycji ?,

    czy,
  • a) koszty koncepcji pod nazwą „Koncepcja gospodarki wodnej na terenie gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
  • b) koszty opracowania pod nazwą „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa systemu monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo-kanalizacyjnymi”,
  • c) opłaty za decyzje lokalizacyjne i środowiskowe,
  • d)koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych w ramach projektu „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno ściekowej na terenie Gminy...”

są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą wpływały na wycenę środków trwałych powstałych po zakończeniu inwestycji ?

Pismem Nr ... z dnia .... i z dnia ... tutejszy organ podatkowy wezwał Spółkę do uzupełnienia wniosku, i wyczerpującego, zgodnego z rzeczywistością przedstawienia stanu faktycznego.

Spółka uzupełniła wniosek z dnia ... pismem z dnia ... Nr ... oraz pismem z dnia ... uzasadniając swoje stanowisko ze wskazaniem przepisu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmian.)

We wniosku Spółka oświadczyła, że w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmian. ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

2.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, Spółka z o.o. w ... jako spółka gminna prowadzi działalność gospodarczą na terenie gminy ... w zakresie uzdatniania, rozprowadzania wody i odprowadzania ścieków.

W 2005r. Spółka rozpoczęła we własnym zakresie inwestycje polegającą na budowie sieci wodno – kanalizacyjnych na terenie Gminy ... Realizowany przez Spółkę projekt pod nazwą „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy ...” ma na celu dostosowanie poziomu ochrony środowiska do wymagań Unii Europejskiej.

Na realizację projektu Spółka zamierza pozyskać środki finansowe w części z kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - około 20% wartości inwestycji i w pozostałej części ze środków finansowych z Unii Europejskiej – z Funduszu Spójności.

    W związku z realizacją inwestycji poniesione zostały nakłady finansowe na :
  • a) opracowanie dokumentacji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w.... ”,

  • b) opracowanie dokumentacji – studium „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi”;
    W związku z realizacją inwestycji poniesione zostały nakłady finansowe na :
  • a) opracowanie dokumentacji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w.... ”,
  • b) opracowanie dokumentacji – studium „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi”;

  • Nakłady na opracowanie tych dokumentacji poniesione zostały przez Spółkę jako pierwszy etap realizacji projektu. Dokumentacje te będą również służyć jako materiał dla potrzeb dalszych analiz technicznych, ekonomicznych i ekologicznych oraz do wniosku o dofinansowanie projektu ze środków Funduszu Spójności.

Ze względu na charakter planowanych inwestycji wydatki poniesione na realizację dokumentacji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...” spowodują powstanie nowych środków trwałych, natomiast wydatki na dokumentację „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi” w momencie realizacji projektu spowodują ulepszenie istniejących środków trwałych.

  • c) opłaty na decyzje lokalizacyjne i środowiskowe;

  • Nakłady finansowe poniesione na opłaty za decyzje lokalizacyjne i środowiskowe niezbędne są w procesie wykonania projektów budowlanych i dokumentacji projektowej na wykonanie robót budowlanych i dokumentacji projektowej na wykonanie robót budowlanych.
  • d) przygotowanie i realizację przetargów na dokumentacje projektowe;

  • Nakłady na przygotowanie i realizację przetargów na dokumentację projektową związane są z przygotowaniem procesu wykonania projektów budowlanych i dokumentacji projektowej na wykonawstwo.
  • e) utworzenie w Spółce stanowiska ds. Funduszu Spójności;

Są to koszty wyposażenia biura, wydatki na wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku, koszty szkoleń i delegacji służbowych.

Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy koordynacja wszystkich działań prowadzonych przez Spółkę zmierzających do pozyskania środków na inwestycje, przygotowanie przetargów na dokumentację techniczną i udział w realizacji inwestycji w ramach projektu.

3.Stanowisko Wnioskodawcy.
Zdaniem Spółki wydatki poniesione na wyposażenie biura, wydatki na wynagrodzenia, szkolenia i delegacje służbowe zatrudnionej osoby w ramach projektu „Rozwój i modernizacja gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy ...” są kosztami związanymi z realizacją planowanej inwestycji, ponieważ wartość wstępnych prac przygotowujących rzeczowe zadania dla konkretnej inwestycji zwiększają wartość początkową środka trwałego, bez względu na to, z jakich środków inwestycja jest finansowana.

    Wydatki ponoszone przez Spółkę na realizację zadania w ramach projektu, czyli
  • a) koszty opracowania „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi”;
  • b) koszty koncepcji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
  • c) opłaty na decyzje lokalizacyjne i środowiskowe;
  • d) koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu

- są kosztami bezpośrednio związanymi z realizacją planowanej inwestycji i będą wpływały na wycenę środków trwałych powstałych po zakończeniu inwestycji. Zatem na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, dopiero po przyjęciu środków trwałych do użytkowania i do ewidencji, poprzez odpisy amortyzacyjne zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Wymienione wydatki Spółka zakwalifikowała jako wydatki związane z wytworzeniem środków trwałych powstałych w wyniku realizacji inwestycji i zaliczyła do kosztu wytworzenia o którym mowa w art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia jak niżej.

Kwestię kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów normują przepisy art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku o interpretację, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Do dnia 31.12.2006r. przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych zakładał, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a – 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Przepis art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  • a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  • c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych , o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z treścią art. 16 g ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Tak więc do wartości początkowej wytworzonego środka trwałego zalicza się ogół kosztów poniesionych w związku z jego wytworzeniem od momentu rozpoczęcia inwestycji aż do momentu przekazania środka do używania. Użycie przez ustawodawcę zwrotu, iż do kosztu wytworzenia środka trwałego zalicza się „inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych” oznacza, iż katalog wydatków poniesionych w związku z wytworzeniem środka trwałego powiększających jego wartość początkową jest otwarty. Mogą, więc mieć miejsce również inne, nie wymienione wprost w przepisie koszty, które będą miały wpływ na wartość początkową danego składnika majątku.

    O tym, czy wydatki stanowić powinny koszt poprzez odpisy amortyzacyjne decyduje związek kosztu z realizowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym.
    W ocenie tut. Organu podatkowego:
  • a) koszty koncepcji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
  • b) opłaty na decyzje lokalizacyjne i środowiskowe,
  • c) koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu,
  • d) koszty utworzenia w Spółce stanowiska ds. Funduszu Spójności; tj. koszty wyposażenia biura, wydatki na wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku, koszty szkoleń i delegacji służbowych,
    O tym, czy wydatki stanowić powinny koszt poprzez odpisy amortyzacyjne decyduje związek kosztu z realizowanym przedsięwzięciem inwestycyjnym. W ocenie tut. Organu podatkowego:
  • a) koszty koncepcji „Koncepcja gospodarki wodnej i kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy ... w części należącej do aglomeracji oczyszczalni ścieków w ...”,
  • b) opłaty na decyzje lokalizacyjne i środowiskowe,
  • c) koszty przetargu ogłoszonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu,
  • d) koszty utworzenia w Spółce stanowiska ds. Funduszu Spójności; tj. koszty wyposażenia biura, wydatki na wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku, koszty szkoleń i delegacji służbowych,

- są wydatkami związanymi z realizowanym procesem inwestycyjnym, których poniesienie warunkuje rozpoczęcie i kontynuowanie zamierzonej inwestycji.
W świetle powyższego, zdaniem tut. Organu podatkowego, wyżej wymienione wydatki jako inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania mogą być zaliczone do kosztu wytworzenia środków trwałych i nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w inny sposób niż poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie uznając stanowisko Spółki w zakresie pytania dotyczącego kosztów opracowania „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi”; jako powiększających wartość początkową środków trwałych, wyjaśnia , co następuje:

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

W świetle powołanego przepisu, jeżeli w wyniku realizowanej inwestycji nastąpi zarówno ulepszenie istniejących już środków trwałych, jak i wytworzenie nowych obiektów, to Spółka powinna w przypadku wydatków poniesionych na opracowanie „Modernizacja ujęcia wody i stacji uzdatniania wody z rzeki ... oraz budowa monitoringu i sterowania urządzeniami wodociągowo – kanalizacyjnymi”; dokonać stosownego podziału tych wydatków i zaliczyć je w części do kosztu wytworzenia nowo wytworzonych składników majątku i w części do wydatków na ulepszenie istniejących juz środków trwałych.

Niniejszej interpretacji udzielono na podstawie aktualnego stanu prawnego oraz faktycznego przedstawionego przez Jednostkę w zapytaniu.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy – Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj