Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-123/09-2/MŚ
z 13 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-123/09-2/MŚ
Data
2009.05.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
dochód
nieruchomości
spółka komandytowo-akcyjna
spółki
sprzedaż akcji


Istota interpretacji
Jak zostanie ustalony dochód O, osiągnięty w wyniku sprzedaży akcji w Spółce Komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za aport w postaci prawa własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych wraz z naniesieniami?



Wniosek ORD-IN 331 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2009r. (data wpływu 09.03.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dochód Spółki osiągnięty w wyniku sprzedaży akcji w Spółce Komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za aport w postaci prawa własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych wraz z naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dochód Spółki osiągnięty w wyniku sprzedaży akcji w Spółce Komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za aport w postaci prawa własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych wraz z naniesieniami .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

O S.A. (dalej „Spółka” lub „O”) jest właścicielem kilku nieruchomości gruntowych z różnorodnym przeznaczeniem w planach zagospodarowania przestrzennego - pod budownictwo jednorodzinne/mieszkaniowe, przemysłowe i rekreacyjne.

Na jednej z działek znajduje się budynek, w którym mieści się siedziba Spółki. Kolejna nieruchomość gruntowa zabudowana jest budynkami gospodarczymi. Na niektórych działkach Spółka poniosła nakłady o charakterze przygotowawczym związane z inwestycją mieszkaniową (np. niwelacja i podział terenu, prace melioracyjne, uporządkowanie terenu, itp.).

Spółka zamierza wnieść prawo własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych (lub części z nich) wraz z naniesieniami (jeżeli w chwili wniesienia aportu będą takowe istniały) do Spółki Komandytowej-akcyjnej w zamian za akcje. Następnie O zamierza sprzedać powyższe akcje objęte w Spółce Komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak zostanie ustalony dochód O, osiągnięty w wyniku sprzedaży akcji w Spółce Komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za aport w postaci prawa własności przedmiotowych nieruchomości gruntowych wraz z naniesieniami...

Zdaniem Spółki zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zm, dalej UPDOP”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Tym samym, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, (...) wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, skoro w wyniku sprzedaży przez O akcji SKA, O uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA, to kosztami uzyskania tego przychodu będą wydatki poniesione przez O na objęcie akcji SKA (art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP).

Akcje SKA zostaną objęte przez O za wkłady niepieniężne w postaci prawa własności nieruchomości wraz z naniesieniami, tj. w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Dlatego, w przypadku odpłatnego zbycia przez O akcji SKA, w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1k pkt 1 URDOP, zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych akcji, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia.

Oznacza to, że w momencie zbycia akcji SKA objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci majątku trwałego, nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, O powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA w wysokości równej wartości nominalnej zbywanych akcji z dnia ich objęcia.

Zważywszy, że powołany przepis art. 15 ust. 1k pkt 1 UPDOP odnosi się ogólnie do akcji ‚„spółek”, a nie wyłącznie do akcji „spółek kapitałowych” (jak to jest jednoznacznie określone np. w art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP), to prawidłowe jest zastosowanie tego przepisu do określenia kosztu zbycia akcji w SKA objętych za wkład inny, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Powyższa wykładnia przepisów UPDOP znajduje potwierdzenie w treści indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez Ministra Finansów (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9.10.2008r. nr IPPB3/423-1 074/08-2/MS, z dnia 1.09.2008r. nr IP-PB3-423-957/08-2/MS oraz z dnia 21 .04.2008r. IP-PB3-423-148108-2/MS), a także w treści interpretacji prawa podatkowego wydawanych wcześniej przez organy podatkowe (w postanowieniu Naczelnika Pierwszego MUS w Warszawie z dnia 24.08.2007r. nr 1471/DPRI/423-61107/MK, w postanowieniu Naczelnika Pierwszego MUS w Warszawie z dnia 19.07.2007r. nr 1471/DPR1/423-55/07/KK, w postanowieniu Naczelnika Drugiego MUS w Warszawie z dnia 10.07.2006r. nr 1472/ROPI/423-120-226/06/AJ), które publikowane są na stronie internetowej http://sip.mf.gov.pl.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje

Analizując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), należy stwierdzić, iż ustawodawca nie przewidział szczególnej metody ustalania dochodu ze sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej.

Z tego też względu oraz uwzględniając fakt, iż Spółka jest osobą prawna, przy ustalaniu jej dochodu z w/w tytułu należy kierować się zasadą ogólną wyrażoną w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z powołanym art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami są m. in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

W niniejszej sprawie nabycie przedmiotowych udziałów nastąpiło za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem w sprawie zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy o pdop, który stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Powyższe oznacza, że za koszt uzyskania przychodu sprzedaży akcji spółki komandytowo-akcyjnej nabytych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, należy uznać wartość nominalną tych akcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj