Interpretacje do przepisu
art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


64/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

1 2 3

2015.04.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/4511-137/15-2/MK1
     ∟Skoro nie jest możliwa identyfikacja umarzanych akcji - papierów wartościowych należy stosować metodę FIFO tj. pierwsze przyszło - pierwsze wyszło, określoną w art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że zgodnie z wyżej wskazaną metodą akcje zbywane są w takiej samej kolejności, w jakiej wcześniej zostały nabyte.

2015.04.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/4511-138/15-2/MK1
     ∟Jak obliczyć koszt uzyskania przychodu w przypadku uzyskania przez Podatnika przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji?

2015.04.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/4511-136/15-2/MK1
     ∟Jak obliczyć koszt uzyskania przychodu w przypadku uzyskania przez Podatnika przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji?

2015.03.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-722/14-2/EK
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

2014.11.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-929/14/AD
     ∟Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji lub certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Czy w przypadku likwidacji spółki, której udziały zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki, kosztem ich nabycia (wolnym od podatku dochodowego) dla Wnioskodawcy będzie wartość rynkowa udziałów w spółce nabytych w związku z likwidacją ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku umarzania części udziałów w spółce lub części udziałów w spółkach otrzymanych w związku z likwidacją spółki, gdy koszt nabycia umarzanych udziałów jest różny?

2014.10.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-605/14-3/MK
     ∟1. Czy w informacji PIT-8C wystawianej klientowi Banku na podstawie art. 39 ust. 3 w związku z art. 30b ust. 2 UPDOF, za poszczególne okresy poczynając: od 1 stycznia 2014 r. Bank wykazuje osiągnięte przez klienta od 1 stycznia 2014 r. przychody z tytułu sprzedaży odziedziczonych przez klienta (spadkobiercę) Papierów wartościowych, niezależnie od daty ich odziedziczenia oraz koszty uzyskania przychodu, stanowiące wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu nabycia lub objęcia Papierów wartościowych, w zakresie posiadanych przez Bank informacji, niezależnie, czy w wyniku sprzedaży tych Papierów wartościowych osiągnięto dochód czy poniesiono stratę? 2. Czy w informacji PIT-8C wystawianej klientowi/klientom Banku spadkobiercy/spadkobiercom), w przypadku sprzedaży odziedziczonych Papierów wartościowych, dla których Bank przy zachowaniu należytej staranności nie jest w stanie określić na podstawie posiadanych informacji kosztu nabycia (np. dla papierów nabytych przez spadkodawcę przed 1 stycznia 2004 r.), Bank powinien umieścić przychód ze sprzedaży tych papierów w informacji PIT-8C wraz z zerową wartością kosztów nabycia? 3. Czy w informacji PIT-8C wystawianej klientowi/klientom Banku (spadkobiercy/spadkobiercom), w przypadku sprzedaży, odziedziczonych Papierów wartościowych jednego emitenta zarejestrowane pod jednym kodem ISIN, zakładając, że zostały one nabyte lub objęte przez spadkodawcę w różny sposób, po różnych cenach i w różnym terminie, jeżeli dokumentacja spadkowa nie wskazuje inaczej, Bank dla poszczególnych Papierów wartościowych ustala oraz wskazuje koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem odpowiednio metody proporcjonalnego przyporządkowania kosztów do poszczególnych Papierów wartościowych, tj. wg średniej arytmetycznej? 4. Czy w informacji PIT-8C wystawianej klientowi/klientom Banku (spadkobiercy/spadkobiercom), w przypadku sprzedaży, której przedmiot stanowią odziedziczone Papiery wartościowe, które spadkodawca nabył/objął również w drodze dziedziczenia (od innego spadkodawcy), Bank wykazuje osiągnięte przez klienta/klientów przychody oraz koszty uzyskania przychodu stanowiące wydatki poniesione przez tego innego spadkodawcę w celu nabycia lub objęcia Papierów wartościowych?

2014.09.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-846/14/AD
     ∟1.Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji lub certyfikatów FIZ nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 2. Czy w przypadku odpłatnego zbycia w celu umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 3. Czy w przypadku umorzenia udziałów/akcji nabytych w wyniku umorzenia udziałów spółki lub likwidacji spółki, kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie ich wartość rynkowa ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 4 .Czy w przypadku likwidacji spółki, której udziały zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją spółki, kosztem ich nabycia (wolnym od podatku dochodowego) dla Wnioskodawcy będzie wartość rynkowa udziałów w spółce nabytych w związku z likwidacją ustalona na dzień ich otrzymania przez Wnioskodawcę? 5. Jak należy ustalić koszt uzyskania przychodów w przypadku umarzania części udziałów w spółce lub części udziałów w spółkach otrzymanych w związku z likwidacją spółki, gdy koszt nabycia umarzanych udziałów jest różny?

2013.10.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/415-758/13-2/JK
     ∟Automatyczne umorzenie udziałów w spółce kapitałowej, która ma siedzibę na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej.

2013.10.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBII/2/415-806/13/NG
     ∟W jaki sposób wnioskodawca powinien ustalić kolejność umarzania udziałów i w związku z tym jaki powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu umorzenia automatycznego udziałów

2013.10.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/415-759/13-2/JK
     ∟Automatyczne umorzenie udziałów w spółce kapitałowej, która ma siedzibę na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej.

2013.10.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBII/2/415-807/13/NG
     ∟W jaki sposób wnioskodawca, jako płatnik podatku, powinien ustalić kolejność umarzania udziałów i w związku z tym jaki powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu umorzenia automatycznego udziałów?

2013.03.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-1091/12-4/MG
     ∟Zakres skutków podatkowych związanych z umorzeniem przymusowym lub automatycznym udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny oraz nabytych (objętych) w inny sposób.

2013.03.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1621/12-3/EC
     ∟Zakres możliwości zastosowania metody FIFO do przymusowego albo automatycznego umorzenia za wynagrodzeniem części lub całości udziałów wspólnika Spółki kapitałowej nabytych w drodze darowizny, oraz nabytych albo objętych w inny sposób.

2013.02.28 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1622/12-4/EC
     ∟Zakres możliwości zastosowania metody FIFO do przymusowego albo automatycznego umorzenia za wynagrodzeniem części lub całości udziałów wspólnika Spółki kapitałowej nabytych w drodze darowizny, oraz nabytych albo objętych w inny sposób.

2012.10.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-993/12-2/ES
     ∟W przypadku otrzymania udziałów spółki w innej spółce jawnej oraz części pozostałych aktywów spółki(towarów i środków pieniężnych) oraz części ciążących na spółce zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, Wnioskodawca na dzień ich otrzymania nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych oraz innych składników majątku z tytułu rozwiązania spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego nie wywołuje skutków prawnych w postaci powstania przychodu podatkowego, gdyż na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to czynność prawna neutralna ...

2012.10.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB1/415-1007/12-2/MT
     ∟W przypadku otrzymania udziałów spółki w innej spółce jawnej oraz części pozostałych aktywów spółki (towarów i środków pieniężnych) oraz części ciążących na spółce zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, Wnioskodawca na dzień ich otrzymania nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych oraz innych składników majątku z tytułu rozwiązania spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego nie wywołuje skutków prawnych w postaci powstania przychodu podatkowego, gdyż na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to czynność prawna neutralna...

2011.08.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-595b/11/TK
     ∟Zakres obliczania dochodu z tytułu zbycia akcji.

2011.08.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-596b/11/TK
     ∟Czy możliwym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, zarówno wydatków poniesionych na nabycie akcji tj. kwoty zapłaconej za nabyte akcje ceny, zapłaconych kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych zawarcia trzech umów pożyczek oraz umowy nabycia akcji, zapłaconych kosztów prowizji maklerskiej związanej z nabyciem akcji, zapłaconych odsetek od udzielonych na nabycie tych akcji pożyczek, w tym pożyczki hipotecznej, jak i wydatków poniesionych na osiągnięcie przychodów z tytułu zbycia tych akcji tj. kosztów zapłaconego pośrednikowi wynagrodzenia prowizyjnego, jak i zapłaconych prowizji maklerskich, proporcjonalnie do liczby zbywanych akcji?

2011.08.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-596a/11/TK
     ∟Czy możliwym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, zarówno wydatków poniesionych na nabycie akcji tj. kwoty zapłaconej za nabyte akcje ceny, zapłaconych kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych zawarcia trzech umów pożyczek oraz umowy nabycia akcji, zapłaconych kosztów prowizji maklerskiej związanej z nabyciem akcji, zapłaconych odsetek od udzielonych na nabycie tych akcji pożyczek, w tym pożyczki hipotecznej, jak i wydatków poniesionych na osiągnięcie przychodów z tytułu zbycia tych akcji tj. kosztów zapłaconego pośrednikowi wynagrodzenia prowizyjnego, jak i zapłaconych prowizji maklerskich, proporcjonalnie do liczby zbywanych akcji?

2011.08.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB1/415-595a/11/TK
     ∟Zakres obliczania dochodu z tytułu zbycia akcji.

2011.06.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-285/11-3/MK
     ∟Możliwości zastosowania metody FIFO do przymusowego albo automatycznego umorzenia za wynagrodzeniem części udziałów wspólnika Spółki kapitałowej nabytych w drodze darowizny, oraz nabytych albo objętych w inny sposób.

2009.11.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-665/09-2/ŁM
     ∟Czy z chwilą zbycia akcji, których nie można przyporządkować do określonej transakcji zakupu, dla ustalenia kosztu podatkowego prawidłowym jest zastosowanie metody FIFO, polegającej na przyjęciu, że każdorazowo przedmiotem sprzedaży są akcje zakupione przez Spółkę najwcześniej?

2008.10.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB2/415-1253/08/MM
     ∟Czy koszty prowizji i odsetek od kredytu brokerskiego zaciągniętego na zakup akcji mogą być odliczone od przychodu osiągniętego ze sprzedaży akcji tego samego rodzaju (zasada FIFO) lecz nabytych za środki własne w rozliczeniu za rok w którym zostały poniesione?

2008.08.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB2/415-651/08/AD
     ∟Zbycie papierów wartościowych.

2008.05.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB2/415-277/08-2/IŚ
     ∟Czy koszt określonych wyżej usług firmy doradczej pomniejsza wysokość dochodu, jaki Wnioskodawca jest zobowiązany zadeklarować na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 1 w związku z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w przedstawiony poniżej opisany sposób w terminie do 30 kwietnia 2008 r.? Czy przedstawiony poniżej sposób obliczenia dochodu, oparty o tzw. metodę pierwsze weszło - pierwsze wyszło” (FIFO) jest prawidłowy ?

2007.09.20 - Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu - ZD/4060-60/07
     ∟W jaki sposób należy ustalić dochód do opodatkowania uzyskany przez Podatnika z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki celem ich umorzenia?

2006.10.13 - Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - 1472/DPC/415-81/06/PK
     ∟Czy zasadę FIFO należy stosować przy odpłatnym zbyciu akcji celem umorzenia? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest podmiotem pośredniczącym w transakcjach których celem jest odpłatne zbycie akcji celem umorzenia. W większości przypadków, spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ogłaszają wezwanie, a następnie skupują akcje od klientów Spółki celem ich umorzenia. Transakcje te odbywają się za pośrednictwem Spółki. Ponadto za jej pośrednictwem są także dokonywane transakcje nabycia i sprzedaży akcji. Z tego tytułu Spółka wypłaca osobom fizycznym przychody z kapitałów pieniężnych i z tego tytułu ma obowiązek...

2006.07.03 - Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu - 1424/2150/4111/415/45/06
     ∟Czy w zeznaniu podatkowym PIT-38 przychód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych nabytych w drodze spadku (darowizny) można pomniejszyć o koszt nabycia poniesiony przez spadkodawcę ? W jaki sposób obliczyć kwotę podatku od spadku i darowizn w części przypadającej na nabyte papiery wartościowe oraz w jaki sposób dokonać odliczenia tej kwoty w PIT-38 ?

2005.08.08 - Izba Skarbowa w Gdańsku - BI/005-1081/04
     ∟-Czy dochody i straty uzyskane z obrotu akcjami na rynku niepublicznym i publicznym w danym roku podatkowym należy sumować w rocznym zestawieniu podatkowym -PIT-38 ?-Czy koszt obsługi kredytu pobranego na zakup akcji ( prowizja uruchamiająca kredyt, koszt wystawienia weksla, koszt odsetek bieżących), prowizja maklerska, koszt prowadzenia rachunku maklerskiego stanowią koszt uzyskania przychodów? Stan faktyczny:Podatnik jest inwestorem giełdowym zajmującym się jednocześnie obrotem akcjami na rynku niepublicznym (między osobami fizycznymi) i na rynku publicznym (giełdzie).Ocena prawna stanu faktycznego:Jednym ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca...

2005.07.18 - Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach - PDII/005/415/I/19/2005/SZ/54023
     ∟Czy sprzedaż akcji pracowniczych nabytych w sposób preferencyjny i bez preferencji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2005 r. (data wpływu 28.04.2005 r.),

1 2 3

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj