Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-60/07
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-60/07
Data
2007.09.20



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
obowiązek płatnika
przychód z kapitału pieniężnego
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ustalić dochód do opodatkowania uzyskany przez Podatnika z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki celem ich umorzenia?
Tożsamy z
67595


03.07.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony 30.08.2007r.

W roku 1997 Podatnik objął 2 700 udziałów Wnioskodawcy (dalej: Spółka lub Płatnik).

Powyższe udziały w Spółce zostały objęte przez Podatnika w zamian za gotówkę - 1 udział oraz w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa - 2 699 udziałów.

W grudniu 2006 roku Podatnik nabył kolejne 436 udziały w Spółce. Udziały te zostały nabyte przez Podatnika na podstawie umowy zamiany, w zamian za posiadane przez niego udziały w spółce z o.o. „X”.

Zgromadzenie Wspólników Spółki zamierza podjąć uchwałę w sprawie umorzenia 436 udziałów Podatnika nabytych w drodze umowy zamiany w 2006 roku. Udziały te zostaną umorzone za zgodą Podatnika w drodze ich nabycia przez Wnioskodawcę celem umorzenia (umorzenie dobrowolne).

Jednostka wskazuje, iż umorzenie udziałów ma nastąpić za wynagrodzeniem w trybie art. 199 § 1 KSH.

W oparciu o przedstawiony powyżej stan faktyczny, Wnioskujący zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób należy ustalić dochód do opodatkowania uzyskany przez Podatnika z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki celem ich umorzenia...

Zdaniem Wnioskującej, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym również z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki celem ich umorzenia. Zyski z udziału osób prawnych podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt. 2 ustawy o PIT). Podatek pobierany jest przez płatnika - spółkę, która nabywa udziały celem ich późniejszego umorzenia.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 powołanej ustawy, dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie otrzymany z tego udziału, w tym także dochód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia.

Na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, dochodem jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów, a kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o PIT, Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia udziałów jest obowiązana pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu obliczonego zgodnie z powyżej opisanymi zasadami. W opisanym przypadku, Podatnik zamierza zbyć na rzecz Spółki w celu umorzenia tylko część - 436 posiadanych przez siebie udziałów. Udziały posiadane przez Podatnika zostały nabyte w różny sposób - w drodze objęcia i w drodze umowy zamiany.

Wnioskująca wskazuje, iż w tym stanie rzeczy w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych z umarzanymi udziałami konieczna jest ich identyfikacja i ustalenie ich ceny nabycia.

Zgodnie z art. 24 ust. 10 ustawy o PIT, jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych. przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej (tzw. zasada FIFO).

W opinii Spółki, powyższy przepis odnosi się wyłącznie do papierów wartościowych - m.in. akcji, jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych. Treść przepisu art. 24 ust. 10, zezwala na stosowanie zasady FIFO wyłącznie w stosunku do papierów wartościowych.

Nie ma on natomiast zastosowania w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia, ponieważ udziały nie są papierami wartościowymi.

Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Wspólników, Spółka nabędzie w celu umorzenia 436 udziałów Podatnika nabytych przez niego wcześniej na podstawie umowy zamiany.

W sytuacji, gdy znane są ceny nabycia udziałów przeznaczonych do zbycia w celu ich umorzenia, dla ustalania podstawy opodatkowania należy uwzględnić te ceny.

W opisanym przypadku Podatnik zamierza zbyć na rzecz Spółki w celu umorzenia 436 udziałów nabytych w drodze umowy zamiany.

Dochodem do opodatkowania z tego tytułu, będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów, a kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Przychodem będzie wynagrodzenie wypłacone Podatnikowi przez Spółkę z tytułu nabycia przez nią udziałów w celu umorzenia.

Kosztami uzyskania przychodów będą wydatki poniesione przez Podatnika na nabycie 436 udziałów w drodze zamiany (cena nabycia udziałów określona w umowie zamiany oraz inne poniesione przez Podatnika wydatki np. taksa notarialna).

W świetle powołanych przepisów ustawy o PIT, dochodem Podatnika będzie uzyskane przez niego wynagrodzenie z tytułu odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu ustalone zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, tj. cenę nabycia udziałów określoną w umowie zamiany oraz inne wydatki poniesione na nabycie tych udziałów przez Podatnika.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r., Nr 94, poz. 1037, ze zm.), udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

    a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    c) podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
    d) wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Z treści art. 24 ust. 5d ustawy podatkowej wynika, iż dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W art. 22 ust. 1f ustawy podatkowej stanowi się, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

    1) nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
    2) wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Zauważyć jednak należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym powyższy przepis nie znajdzie zastosowania, albowiem udziałowiec zbywa za wynagrodzeniem na rzecz Spółki w celu umorzenia udziały nabyte w drodze umowy zamiany nie zaś objęte.

Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem, w świetle powołanych wyżej przepisów, w opisanym stanie faktycznym dochodem z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia będzie nadwyżka przychodu otrzymanego z tego tytułu nad kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, tj. wydatkami na nabycie udziałów.

Zauważyć należy, iż przez wydatki na nabycie udziałów rozumieć należy ogół nakładów, które udziałowiec poniósł, aby stać się właścicielem tych udziałów.

W kontekście powyższego zgodzić należy się z poglądem Wnioskującej, iż dochodem udziałowca będzie uzyskane przez niego wynagrodzenie z tytułu odpłatnego zbycia udziałów celem ich umorzenia, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu ustalone zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, tj. cenę nabycia udziałów określoną w umowie zamiany oraz inne wydatki poniesione na nabycie tych udziałów przez udziałowca.

W ten sposób ustalony dochód stanowi podstawę opodatkowania 19%-wym zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak bowiem wskazuje przepis art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Jednocześnie, na Wnioskującej będzie ciążył obowiązek, pobrania i wpłacenia do właściwego organu podatkowego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 4 ustawy podatkowej, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Nadto, stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj