Interpretacje do przepisu
art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


66/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

1 2 3

2013.05.23 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-97f/13/AW
     ∟Czy w sytuacji, gdy w ramach Darowizny rzeczowej, Spółka obdarowana wchodząca w skład PGK nabędzie w trakcie istnienia PGK środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji na zasadach określonych w art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę obdarowaną od wartości rynkowej ww. środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (począwszy od miesiąca następującego po miesiącu ich wprowadzenia do stosownej ewidencji) będą stanowiły w całości koszty uzyskania przychodu Spółki obdarowanej, które, jako element składowy dochodu albo straty Spółki obdarowanej, powinny zo...

2013.03.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-732b/12/PS
     ∟W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od majątku przejętego przez spółkę po przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej.

2013.02.20 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-1159/12-2/DG
     ∟Czy C. będący instytucją gospodarki budżetowej ma kontynuować amortyzację środków trwałych przejętych nieodpłatnie od przekształcanych gospodarstw pomocniczych według zasad i wartości przyjętych przez te gospodarstwa pomocnicze przed przekształceniem i czy odpisy amortyzacyjne tychże środków trwałych według przyjętych zasad będą stanowiły koszty uzyskania przychodów C.?

2012.11.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-779/12-2/RS
     ∟1. Czy otrzymanie przez Fundację od podmiotu prywatnego darowizny na pokrycie kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o pdop?2. Alternatywnie, czy otrzymanie przez Fundację od podmiotu prywatnego darowizny z poleceniem na pokrycie kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego wykorzystywanego zarówno w działalności statutowej jak i w działalności gospodarczej, z której dochody przeznaczone są na działalność statutową Fundacji podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop?

2012.11.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-267/12-4/GG
     ∟Czy można zaliczyć w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodu amortyzację od środków trwałych, które to zostały sfinansowane z dotacji z NFOŚiGW na nabycie środków trwałych przez Wnioskodawcę do dnia 31 grudnia 2011 r. działającego jako państwowa jednostka budżetowa, a następnie w myśl przepisów ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, które to zostały przejęte nieodpłatnie przez Wnioskodawcę działającego jako nowy podatnik?

2012.10.01 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-444/12-2/MS
     ∟Czy po nabyciu akcji przez A w SKA odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA będą stanowić koszty uzyskania przychodu, proporcjonalnie do posiadanego przez A udziału w zysku SKA?Czy po nabyciu akcji przez A w SKA i przejęciu SKA, A będzie mogła zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA do kosztów uzyskania przychodu?Czy po nabyciu udziałów przez A i przejęciu Y Sp. z o.o. A będzie mogła zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA do kosztów uzyskania przychodu?

2012.06.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-145c/12/AW
     ∟Czy po rozpoczęciu użytkowania przekazanego Spółce środka trwałego, kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie cały odpis z tytułu zużycia tego środka trwałego za dany okres czy jedynie odpis amortyzacyjny liczony od wartości początkowej środka trwałego, pomniejszonej o tę część wartości początkowej, która odpowiada wydatkom sfinansowanym ze środków publicznych i wspólnotowych, zaś ponoszona następnie opłata inwestycyjna jako forma częściowej odpłatności za środek trwały nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia?

2012.06.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-87/12-5/GG
     ∟Czy amortyzacja od środków nieodpłatnie otrzymanych (przyłączy wodno-kanalizacyjnych otrzymanych od osób fizycznych) jest kosztem uzyskania przychodów?

2012.03.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-619/11/MT
     ∟Odpisy amortyzacyjne dokonywane przez instytucję gospodarki budżetowej od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przejętych w wyniku przekształcenia gospodarstw pomocniczych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a tiret pierwsze updop.

2012.01.31 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-412/11-2/MC
     ∟1.Skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania Spółce użyteczności publicznej środków trwałych.2.Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie będą stanowiły koszty uzyskania przychodu?

2011.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-415c/11/PS
     ∟W zakresie zasad amortyzacji składników majątku wniesionych do Spółki w związku z przekształceniem zakładu budżetowego, który otrzymał je uprzednio nieodpłatnie od gminy.

2011.10.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-252/11-2/MC
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych stanowiących mienie przekształconego zakładu budżetowego.

2011.10.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-347/11/AW
     ∟Czy amortyzacja wszystkich środków trwałych przyjętych aportem po zlikwidowanym samorządowym zakładzie budżetowym na pokrycie kapitału zakładowego stanowi koszt uzyskania przychodu w podatku od osób prawnych w powstałej Spółce?

2011.10.07 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-233/11-4/MC
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kwestii związanych z amortyzacją środków trwałych stanowiących mienie przekształconego zakładu budżetowego.

2011.07.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi - IPTPB3/423-18/11-3/KJ
     ∟Czy przy wprowadzaniu znaków lub innych praw, będących przedmiotem darowizny, do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnioskodawcę, wartość początkowa poszczególnych znaków lub innych praw powinna zostać określona w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej danego znaku lub innego prawa z dnia nabycia tego znaku lub innego prawa przez Wnioskodawcę w drodze darowizny, a odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę od wartości rynkowej ww. składników majątku (począwszy od miesiąca następującego po miesiącu ich wprowadzenia do ww. ewidencji) będą stanowiły w całości koszty uzyskania przychodu Spółki (które to koszty, jako elementy składowe dochodu/straty Wnioskodawcy, zostaną uwzględnione w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych Podatkowej Grupy Kapitałowej)?

2011.06.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-193/11-4/AS
     ∟Czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przejętych przez Jednostkę po gospodarstwach pomocniczych, zakładach budżetowych MSWiA lub przejętych z zasobów Policji będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy i czy będą stanowiły koszt uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych pozyskanych przez Jednostkę nieodpłatnie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?

2010.10.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB4/423-107/10-5/ŁM
     ∟Jak prawidłowo naliczać amortyzację środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów w spółce z o.o?

2010.02.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-1013/09-4/MM
     ∟1. Czy prawidłowe jest założenie Instytutu, że dopiero moment przyjęcia przez zleceniodawcę projektu badawczego (6 PR oraz projekty badawcze, w tym promotorskie) oraz otrzymanie końcowej kwoty środków przyznanych na realizację projektu (UE), zlecanego przedsiębiorstwa (WFOŚiGW) lub moment rozliczenia środków przeznaczonych na działalność wystawienniczą, będzie decydował o uznaniu wpływów jako przychodów podatkowych (zwolnienie przedmiotowe) oraz poniesionych kosztów jako kosztów podatkowych - NKUP?2. Czy „przeniesiona” z Zakładu bilansem zamknięcia do bilansu otwarcia Instytutu nierozliczona kwota dotacji statutowej (czwarta transza) zaksięgowana na koncie PPO będzie dla Instytutu przychodem podatkowym roku 2009 korzystającym ze zwolnienia (art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), czy tez nie należy jej w ogóle ujmować w rozliczeniu podatkowym?3. Czy „przeniesione” bilansem zamknięcia sald PPO oraz RMK z Zakładu do Instytutu – dotyczące projektów ramowych badawczych UE (6PR – Priorytet 6.3) oraz projektów badawczych krajowych, zakończonych w Instytucie można zaliczyć wraz z otrzymanymi już w Instytucie zaliczkami (UE), transzami (MNiSW) i wniesionym wkładem własnym oraz poniesionymi w Instytucie kosztami – w całości do przychodów i kosztów podatkowymi (przychód objęty zwolnieniem, koszty NKUP)?4. Czy zatrzymana na PPO kwota niewykorzystanej dotacji statutowej (koszty < dotacji), aktywowana w przychody roku następnego, może zostać zaliczona w roku ich aktywowania do przychodów podatkowych korzystających ze zwolnienia przedmiotowego?5. Czy w przypadku gdy: otrzymana dotacja statutowa lub dotacja z WFOŚiGW wraz z wkładem własnym albo środki otrzymane od PAN na działalność wystawienniczą wraz z częścią wkładu własnego albo środki otrzymane na realizację 6 PR ramowego badawczego od MNiSzW wraz z UE i wkładem własnym – są niższe aniżeli koszty poniesione na ich realizację, to czy w całości powinny buc uznane za koszty podatkowe – NKUP mimo, że z rozliczenia końcowego wynika, iż w całości nie zostały pokryte przychodami zwolnionymi z podatku (koszty > przychodów)?6. Czy przekazane środki trwałe z Zakładu do Instytutu, których zakup został sfinansowany dotacją i które po dniu przekazywania są nadal amortyzowane, należy traktować w Instytucie jako środki trwałe z dotacji tzn. czy nadal proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać przeksięgowań z PPO na przychody podatkowe otrzymaną w Zakładzie dotację? Czy uaktywnione przychody będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego a naliczona amortyzacja będzie wydatkiem - NKUP?7. Czy otrzymane środki od PIK podlegają zwolnieniu przedmiotowemu a poniesione wydatki nie są kosztem podatkowym?8. Czy poniesione koszty w Zakładzie związane ze współpraca z PIK, które zostały przeniesione bilansem zamknięcia do Instytutu poprzez RMK, będą kosztem podatkowym dla Instytutu wraz z poniesionymi kosztami w Instytucie i czy otrzymane środki od PIK w Instytucie będą przychodem podatkowym?9. W przypadku gdy do otrzymanej dotacji z WFOŚiGW należy wnieść wkład własny który zostanie pokryty ze środków pozostałych np. osiągniętych ze sprzedaży prac naukowych, z otrzymanych odsetek z konta bankowego lub np. ze sprzedaży złomu to czy poniesione koszty pokryte z tego źródła będą kosztem podatkowym?10. Czy przyjęte postępowanie Instytutu opisane w niniejszym wniosku dot. inwestycji budowlanej nie będzie naruszało przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2010.01.27 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-1299/09/SD
     ∟Czy nieodpłatnie przekazane nakłady inwestycyjne podnoszą wartość początkową nowych środków trwałych, które podlegają amortyzacji u Spółki, czy też stanowią oddzielną podstawę amortyzacji, jako odrębny środek trwały albo też czy podlegają amortyzacji, jedynie na podstawie art. 32 ustawy o rachunkowości bez zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu?

2009.11.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-677/09-2/AO
     ∟Czy amortyzacja liczona od środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w spółce, skoro zakładowi przekazano je nieodpłatnie już po podpisaniu aktu założycielskiego spółki, ale przed rejestracją spółki w KRS i nie są zapisane w załączniku do aktu notarialnego (nie pokrywają kapitału zakładowego spółki).

2009.06.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPBI/2/423-393/09/BG
     ∟1. Czy środki trwałe powstałe w ramach inwestycji związanej z budową drogowej trasy przyjęte na stan ewidencyjny Miasta a następnie przekazane przez Miasto na rzecz Spółki stanowią przychód podatkowy? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1) 2. W sytuacji uznania iż powstaje przychód, w jaki sposób ustalić wartość otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych na potrzeby przychodu określonego w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2) 3. Czy Spółce przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości nieodpłatnie przekazanych środków trwałych ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 3)

2009.05.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/423-129/09/AW
     ∟Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z zapisami art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od otrzymanych nieodpłatnie obiektów infrastruktury portowej stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów?

2009.02.11 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-191/08-2/PS
     ∟Czy w świetle przypisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonana nieodpłatnie na rzecz Spółki przebudowa linii energetycznej oraz modernizacja transformatora, będzie stanowiła dla Spółki przychód podatkowy w wysokości kwoty brutto wynagrodzenia Wykonawcy? Czy nieodpłatne wykonanie prac ulepszających środki trwałe Spółki (linię energetyczną i transformator), będzie powodowało konieczność zwiększenia przez Spółkę wartości początkowej tych środków trwałych? Czy odpisy amortyzacyjne od powiększonej wartości początkowej, będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów?

2009.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/423-143/08-4/IŚ
     ∟dochód równy amortyzacji nie stanowiącej kosztu uzyskania przychodu dokonywanej od sprzętu komputerowego wykorzystywanego na cele statutowe, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

2008.11.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-1180/08-2/JG
     ∟odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej (ustalonej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy) nabytych praw do znaków towarowych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Spółki.

2008.11.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-1180/08-4/JG
     ∟wartość początkową praw do znaków towarowych należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy, gdzie ceną nabycia praw do znaków towarowych będzie wartość rynkowa otrzymanych praw do znaków towarowych (równa wartości otrzymanej dywidendy, przysługującej Spółce na podstawie art. 191 § 1 KSH). Odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy będą stanowiły koszty uzyskania przychodu

2008.11.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-1180/08-3/JG
     ∟przychód związany z objęciem podwyższonej wartości udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa użytkowania wieczystego nieruchomości podlega opodatkowaniu zarówno w przypadku objęcia nowych udziałów jak i podwyższenia wartości istniejących udziałów. Występuje tu bowiem ten sam skutek: kapitał zakładowy zostaje podwyższony, a podatnik posiada udziały o wyższej wartości nominalnej

2008.11.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/423-1180/08-5/JG
     ∟w opisanym przypadku do ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych ze zbyciem praw do znaków towarowych będzie miał zastosowanie powołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z powyższym w momencie zbycia przedmiotowych praw, skutkującym powstaniem przychodu na podstawie art.12 ust.1 pkt 1 (z zastrzeżeniem art.14), Spółka powinna rozpoznać koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości początkowej zbywanych praw do znaków towarowych pomniejszonej o dokonaną przed sprzedażą tych praw, sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust.1 pkt 1 ustawy

2008.09.16 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB3/423-372/08-5/EK
     ∟Czy odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowych środków trwałych bądź też od zwiększonej wartości początkowej środków trwałych otrzymanych przez Spółkę w związku z usunięciem kolizji przez Inwestora stanowią w całości koszt uzyskania przychodów?

2008.03.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB3/423-387/CzP
     ∟Czy nowoutworzony NZOZ, który rozpoczął działalność 01 sierpnia 2007r. może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środków trwałych wprowadzonych do ewidencji tego podmiotu 01 listopada 2007r., a przekazanych przez Gminę na podstawie umowy cywilno-prawnej, w oparciu o art. 16k ustawy o podatku dochodowym od osób ?

1 2 3

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj