Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-934/09-7/ŁM
z 29 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-934/09-7/ŁM
Data
2010.01.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
agencja
dofinansowanie
dotacja
dotacja rozwojowa
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
środek trwały
usługi doradcze
wartość początkowa środka trwałego
wniosek
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Istota interpretacji
1. Czy usługi firmy doradczej stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności spółki czy podwyższają wartość początkowa składników majątku nabytego przy wykorzystaniu dotacji?
2. W przypadku uznania usług firmy doradczej za koszty uzyskania przychodów, czy stanowią one koszt podatkowy jednorazowo w momencie poniesienia kosztu?
3. Czy w przypadku nie uzyskania dotacji można zaliczyć wydatki na usługi firmy doradczej do kosztów uzyskania przychodów?
4. W przypadku uzyskania dotacji, czy jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 524 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2009 r. (data wpływu – 16.10.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 06 stycznia 2010 r. (data wpływu 07.01.2010 r.) oraz 18 stycznia 2010 r. (data wpływu 20.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne oraz opisy zdarzeń przyszłych.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji maszyn rolniczych. w 2009 r. rozpoczęła starania o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej rozbudowy istniejącego przedsiębiorstwa w oparciu o innowacyjną technologię cynkowania ogniowego produktów stalowych. Dotacja ma finansować nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W tym celu Spółka zawarła z firmą doradczą umowę o:

  1. optymalizację podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie,
  2. przygotowanie pełnej dokumentacji aplikacyjnej,
  3. reprezentację Spółki w procesie oceny dokumentacji,
  4. doprowadzenie do podpisania umowy o dofinansowanie pomiędzy Spółką, a instytucją wdrażającą. Projekt ma być sfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.4: Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.


Usługi świadczone przez firmę doradczą nie są kosztami kwalifikowanymi, finansowanymi z dotacji. Obecnie wniosek Spółki został rekomendowany do dofinansowania i w najbliższym czasie ma być podpisana umowa o dofinansowanie.

Pismem z dnia 06.01.2010 r. Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny o następujące informacje:

  • podstawa prawna, na podstawie której pozyska środki finansowe to ustawa z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. u. z 2004 r. Nr 116, poz. 1206 ze zm.),
  • projekt „Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4:4 nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” jest współfinansowany w ramach funduszu o nazwie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego,
  • w przedstawionym stanie faktycznym / opisie zdarzenia przyszłego mowa jest o dotacji rozwojowej na realizację projektów w nowym okresie programowania 2007 – 2013, o której mowa w art. 106 ust. 2 pkt 3a ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. u. Nr 249, poz. 2104 ze zm.),
  • rolę beneficjenta pełni Wnioskodawca, Instytucja Wdrażająca lub Instytucja Pośrednicząca II Stopnia to Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Instytucja Zarządzająca to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a Instytucja Pośrednicząca to Ministerstwo Gospodarki, wykonawcą przedmiotowych projektów, tj. beneficjentem ostatecznym jest Wnioskodawca.


Natomiast pismem z dnia 18.01.2010 r. Spółka sprostowała, iż podstawa prawna, na podstawie której pozyska środki finansowe to ustawa z dnia 06.12.2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. u. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658 ze zm.),

Ponadto, Spółka wskazała, że w dniu 30.12.2009 r. podpisała umowę o dofinansowanie, a dotację otrzyma po 31.12.2009 r., tj. w 2010 r. lub w latach następnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy usługi firmy doradczej stanowią koszty uzyskania przychodów bieżącej działalności Spółki czy podwyższają wartość początkową składników majątku nabytego przy wykorzystaniu dotacji...
  2. W przypadku uznania usług firmy doradczej za koszty uzyskania przychodów, czy stanowią one koszt podatkowy jednorazowo w momencie poniesienia kosztu...
  3. Czy w przypadku nie uzyskania dotacji można zaliczyć wydatki na usługi firmy doradczej do kosztów uzyskania przychodów...
  4. W przypadku uzyskania dotacji, czy jest ona zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie trzecie dotyczące opisu zdarzenia przyszłego.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami, i tak:

  • w zakresie pytania pierwszego i drugiego dotyczącego stanu faktycznego w dniu 29 stycznia 2010 r. nr ILPB3/423-934/09-6/ŁM,
  • w zakresie pytania czwartego dotyczącego opisu zdarzenia przyszłego w dniu 29 stycznia 2010 r. nr ILPB3/423-934/09-8/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, uznanie wydatków za zakup ww. usług doradczych za koszty pośrednie powoduje, że nawet w przypadku nie uzyskania dotacji będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, gdyż są to wydatki zmierzające do zabezpieczenia źródła przychodu (art. 15 ust. 1 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Cytowany wyżej art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie nakłada na podatnika bezwarunkowego obowiązku uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, w następstwie poniesionych kosztów.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka wystąpiła o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacja ma finansować nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W tym celu Spółka zawarła z firmą doradczą umowę o:

  1. optymalizację podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie,
  2. przygotowanie pełnej dokumentacji aplikacyjnej,
  3. reprezentację Spółki w procesie oceny dokumentacji,
  4. doprowadzenie do podpisania umowy o dofinansowanie pomiędzy Spółką, a instytucją wdrażającą.


Wydatki na ww. usługi świadczone przez firmę doradczą nie są kosztami kwalifikowanymi, finansowanymi z dotacji.

W interpretacji indywidualnej z dnia 29 stycznia 2010 r. ILPB3/423-934/09-6/ŁM przedmiotowe wydatki uznano za pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Kwalifikacja ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów Spółki będzie miała miejsce również w sytuacji, gdy Spółka nie uzyska dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Wobec powyższego, w przypadku nie otrzymania przez Spółkę dotacji, wydatki na wskazane usługi firmy doradczej będą stanowiły - w myśl art. 15 ust. 1 w związku z ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj