Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1350/10/BG
z 14 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1350/10/BG
Data
2010.10.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara
kara
kara umowna
kara umowna
kontrahenci
kontrahenci
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
moment
moment
nieterminowość
nieterminowość
odstąpienie od umowy
odstąpienie od umowy
umowa
umowa


Istota interpretacji
w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej w związku ze sprzedażą wyrobów Spółki kontrahentom niewymienionym w załączniku do umowy



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 lipca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 15 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej w związku ze sprzedażą wyrobów Spółki kontrahentom niewymienionym w załączniku do umowy (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej w związku ze sprzedażą wyrobów Spółki kontrahentom niewymienionym w załączniku do umowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka podpisała umowę z firmą X. Przedmiotem umowy była wzajemna współpraca w zakresie sprzedaży wyrobów chlorowych będących produktami Spółki. Spółka udzieliła kontrahentowi wyłączności na sprzedaż i zobowiązały się pod rygorem kar umownych, że nie będą sprzedawać swoich produktów innym odbiorcom niż tym, którzy zostali określeni w załącznikach do umowy. Spółka realizowała początkowo sprzedaż zgodnie z umową. Z uwagi na fakt, że firma X nie płaciła Spółce za całą zrealizowaną sprzedaż o której mowa w przedmiotowej umowie, a dokonywane zapłaty następowały z dużym opóźnieniem (przekraczającym w wielu przypadkach 60 dni), ponadto kontrahent nie odbierał wszystkich produktów, Spółka zmuszona była w celu utrzymania wypłacalności dokonywać sprzedaży wyrobów chlorowych do innych kontrahentów nie wymienionych w załącznikach do umowy.

Spółka dokonywała sprzedaży innym kontrahentom ponieważ niepłacenie należności przez firmę X powodowało narastanie zadłużenia i utratę płynności finansowej przez Spółkę. W związku z tym, że sprzedaż była niezgodna z zapisami umowy firma X naliczyła Spółce w 2006 roku kary umowne. Następnie firma X w 2006r. dokonała potrącenia swoich zobowiązań wynikających z faktur wystawionych przez Spółkę z należnościami z tytułu naliczonych kar umownych. Spółka nie zgodziła się na potrącenie należności wynikających z faktur z naliczonymi karami, uważając że to firma X przyczyniła się w znacznym stopniu do zabronionej umową sprzedaży do innych kontrahentów, dlatego Spółka nie księgowała not obciążeniowych do kosztów. Przez kilka lat trwały spory dotyczące zasadności naliczenia kar i ich wysokości. Obecnie rozważana jest możliwość zawarcia porozumienia w którym Spółka uznałaby powyższe potrącenie, jednak kwota kary naliczona przez firmę X i uznanej przez Spółkę w porozumieniu byłaby niższa niż pierwotnie naliczona.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie kary te będą kosztem uzyskania przychodów...

(pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo na dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Przedmiotowe kary będą kosztem podatkowym w 2010 roku. Kara jest kosztem pośrednim, nie jest związana tylko z przychodami osiągniętymi w wyniku sprzedaży wyrobów chlorowych ale z zapewnieniem płynności w firmie i ograniczeniu kosztów dochodzenia należności od firmy X. W 2006 roku tj. w momencie naliczenia kar przez firmę X, kary nie zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki ponieważ Spółka nie zgadzała się z ich wysokością. W księgach rachunkowych na część kary utworzono rezerwę. Po podpisaniu ugody kary zostaną zaksięgowane i skompensowane z należnościami Spółki. Z uwagi na powyższe Spółka uważa, że kary będą kosztem uzyskania przychodów w 2010 roku tj. w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 14 października 2010r. Znak IBPBI/2/423-927/10/BG zapłacona kara umowna za sprzedaż wyrobów chlorowych do kontrahentów niewymienionych w załącznikach do umowy, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „updop”) stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 1 ustawy updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Literalne brzmienie przepisu art. 15 ust. 1 updop nie pozostawia wątpliwości, że nie wszystkie wydatki poniesione przez podatnika, stanowiące z ekonomicznego punktu widzenia koszty działalności, są kosztem uzyskania przychodów.

Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło przychody. Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie bezpośredniego związku między tym wydatkiem a przychodem. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednie związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu, każdorazowo spoczywa na podatniku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała umowę z firmą X. Przedmiotem umowy była wyłączność sprzedaży wyrobów Spółki i zobowiązanie się pod rygorem kar umownych, iż wyroby nie będą sprzedawane innym odbiorcom niż tym, którzy zostali określeni w załącznikach do umowy. Spółka realizowała początkowo sprzedaż zgodnie z umową. Z uwagi na fakt, że firma X nie płaciła Spółce za całą zrealizowaną sprzedaż, a zapłaty następowały z dużym opóźnieniem (przekraczającym w wielu przypadkach 60 dni), jak również kontrahent nie odbierał wszystkich produktów. Spółka zmuszona była w celu utrzymania wypłacalności dokonywać sprzedaży wyrobów chlorowych do innych kontrahentów nie wymienionych w załącznikach do umowy. Niepłacenie należności przez firmę X powodowało narastanie zadłużenia i utratę płynności finansowej przez Spółkę. W związku z tym, że sprzedaż była niezgodna z zapisami umowy firma X naliczyła Spółce w 2006 roku kary umowne.

Jak wskazała Spółka we własnym stanowisku w sprawie przedmiotowe kary będą kosztem podatkowym w 2010 roku. Kara umowna jest kosztem pośrednim, nie jest związana tylko z przychodami osiągniętymi w wyniku sprzedaży wyrobów chlorowych ale z zapewnieniem płynności w firmie i ograniczeniu kosztów dochodzenia należności od firmy X. W 2006 roku tj. w momencie naliczenia kar przez firmę X, kary nie zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki ponieważ Spółka nie zgadzała się z ich wysokością. W księgach rachunkowych na część kary utworzono rezerwę. Po podpisaniu ugody kary zostaną zaksięgowane i skompensowane z należnościami Spółki. Z uwagi na powyższe Spółka uważa, że kary będą kosztem uzyskania przychodów w 2010 roku tj. w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych.

W nawiązaniu do powyższego zasadne jest twierdzenie Spółki, iż „kara jest kosztem pośrednim” a wydatki ponoszone w związku z jej zapłatą należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.

Koszty te, na podstawie art. 15 ust. 4d updop, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zgodnie z art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Reasumując, stwierdzić należy, iż nałożona na Spółkę kara umowna z tytułu sprzedaży wyrobów chlorowych do kontrahentów niewymienionych w załącznikach do umowy, na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e updop, winna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej ujęcia w księgach rachunkowych, czyli w przedmiotowej sprawie w 2010r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pyt. nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj