Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1069/10/MO
z 18 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1069/10/MO
Data
2010.10.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dofinansowanie
dotacja
dotacja
dotacja unijna
dotacja unijna
koszty dotacji
koszty dotacji
szkolenie
szkolenie
usługi doradcze
usługi doradcze
wniosek
wniosek


Istota interpretacji
Czy wydatki poniesione na usługę szkolenia i przygotowania studium wykonalności w celu pozyskania środków unijnych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i jako takie potrącić w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też traktować te wydatki jako powiększające wartość początkową środków trwałych dla celów amortyzacji podatkowej (art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków za usługę szkolenia i przygotowania stadium wykonalności w celu pozyskania środków unijnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków za usługę szkolenia i przygotowania stadium wykonalności w celu pozyskania środków unijnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wystąpiła z wnioskiem o wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 dla zadania inwestycyjnego - likwidacja kotłowni i przyłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego budynków zlokalizowanych na jednym z osiedli. W ramach ww. projektu Spółka zamierza m.in. zmodernizować kotłownię oraz wybudować nowe środki trwałe (w tym sieci ciepłownicze). W 2008 roku Spółka zleciła wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej posiadającej odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje przeprowadzenie usługi szkoleniowej i przygotowania niezbędnej dokumentacji na potrzeby procesu ubiegania się o dofinansowanie inwestycji. Usługa obejmowała:

  1. szkolenie pracowników w zakresie: przygotowania do aplikacji o wsparcie finansowe z funduszy unijnych, realizacji inwestycji i monitorowania projektu w okresie wymaganej trwałości, przygotowanie wniosku oraz
  2. opracowanie studium wykonalności w wersji wstępnej i ostatecznej dla projektu.

Spółka poniosła koszt z tytułu ww. usługi w listopadzie 2008 roku i zakwalifikowała go do nakładów inwestycyjnych związanych z realizowaną inwestycją.

W 2010 r. w związku ze zmianą m.in. kosztów inwestycji i harmonogramu rzeczowo finansowego, planu inwestycyjnego i polityki taryfowej zleciła tej samej firmie zewnętrznej aktualizację studium wykonalności, ponosząc na ten cel dodatkowe koszty. Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie w 2010 r., który został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i zakwalifikowany do II etapu oceny, którego rozstrzygnięcie nastąpi w IV kwartale bieżącego roku. Spółka rozpoczęła realizację projektu i czeka na rozstrzygnięcie w zakresie pozyskania środków unijnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione na usługę szkolenia i przygotowania studium wykonalności w celu pozyskania środków unijnych należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i jako takie potrącić w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też traktować te wydatki jako powiększające wartość początkową środków trwałych dla celów amortyzacji podatkowej (art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)...

Zdaniem Spółki, ww. wydatki należy w całości traktować jako nieposiadające bezpośredniego związku z nabyciem, czy wytworzeniem środków trwałych, powstających w ramach realizacji unijnego programu dofinansowania. Wydatki te związane są z funkcjonowaniem Spółki i jako takie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Stąd koszty te, zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinny być potrącane w dacie ich poniesienia, tj. listopadzie 2008 oraz w lutym 2010 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Przepisy ww. ustawy podatkowej dokonują podziału kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty pośrednie (inne niż bezpośrednio związane z przychodami). Jako koszty pośrednie przyjmowane są przede wszystkim koszty funkcjonowania podatnika, których ponoszenie jest związane z całokształtem prowadzonej działalności.

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał, iż poniósł wydatki związane ze zleceniem wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej przeprowadzenia usługi szkoleniowej i przygotowania niezbędnej dokumentacji na potrzeby procesu ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Mając na uwadze powyższe, wydatki te zaliczyć należy do kosztów pośrednich, tj. związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, z jej funkcjonowaniem.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 4e ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f – 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem zakwalifikowanie wskazanych powyżej wydatków, jako kosztów pośrednich oznacza, iż podlegać one będą potrąceniu w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d ww. ustawy), a więc w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego (art. 15 ust. 4e ww. ustawy).

Zatem stanowisko Spółki, iż wydatki związane ze wskazaną we wniosku usługą szkolenia i sporządzeniem studium wykonalności, winny zostać potrącone odpowiednio w 2008 i 2010 r., należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj