Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-474/10-2/EK
z 25 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-474/10-2/EK
Data
2010.08.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
nabycie udziałów
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
odsetki skapitalizowane
odsetki skapitalizowane
pożyczka
pożyczka
przychód
przychód
umowa pożyczki
umowa pożyczki
zaliczenie
zaliczenie
zapłata
zapłata


Istota interpretacji
1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich spłaty?
2. Czy w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK, będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji?



Wniosek ORD-IN 592 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2010 r. (data wpływu 28.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego (dalej: SpK). Przedmiotem działalności SpK określonym w umowie spółki SpK, jest m.in. udzielanie pożyczek. Zgodnie z zamierzeniami, w ramach działalności gospodarczej, SpK ma udzielać pożyczek Spółce (swojemu wspólnikowi). Odsetki od tych pożyczek będą wpłacane na konto SpK, zgodnie z postanowieniami umów pożyczki.

W momencie otrzymana odsetek (będących wynagrodzeniem za udostępniony kapitał), SpK wystawiać będzie fakturę VAT, traktując przedmiotową transakcję jako usługę pośrednictwa finansowego podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz korzystającą ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT).

Zaciągnięte od SpK pożyczki Spółka zamierza wykorzystać dla finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej (ewentualnie także na cele inwestycyjne).

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK zgodnie z postanowieniami odpowiednich umów będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich spłaty...
  2. Czy w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki z tytułu pożyczki udzielonej Spółce przez SpK, będą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. Wniosek w części dotyczącej pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 25 sierpnia 2010 r. nr ILPB3/423-474/10-3/EK.

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki:

  1. w przypadku pożyczki zaciągniętej na cele działalności bieżącej – w dacie ich spłaty,
  2. w przypadku pożyczki zaciągniętej na cele inwestycyjne, w związku z art. 16g ust. 3 i 4 ustawy, w formie odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (bądź zgodnie z art. 16 ust. pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w momencie odpłatnego zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej).


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Spółka zamierza zaciągać pożyczki od SpK w celu finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej. W związku z powyższym, stwierdzić należy, że koszty związane ze spłatą odsetek z tytułu zaciągniętych pożyczek ponoszone będą niewątpliwie w celu osiągnięcia przez Spółkę przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, czy i w jakiej wysokości przychody te zostaną zrealizowane. Istotne jest natomiast, aby racjonalna możliwość osiągnięcia przychodów istniała w momencie ponoszenia wydatku.

Ponadto, należy wskazać, że koszty ponoszone z tytułu zapłaty odsetek nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (przepis ten zawiera przy tym specyficzne wyłączenie pewnych kategorii odsetek, np. przepisami art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, które nie będą miały zastosowania w omawianym stanie faktycznym).

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to, że odsetki powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.

W przypadku pożyczki zaciągniętej na cele inwestycyjne, zgodnie z art. 16g ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) do używania podlegają zaliczeniu do wartości początkowej środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej). W takim przypadku, są one efektywnie rozpoznawane jako koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne, zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 16a - 16m ww. ustawy. Należy też wskazać art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym rozpoznanie kosztu nabycia lub wytworzenia środków trwałych lub wartości niematerialnych ich jest odroczone do momentu ich odpłatnego zbycia.

Reasumując, zdaniem Spółki odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez SpK będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w dacie ich zapłaty, przy czym w przypadku pożyczek o charakterze inwestycyjnym, związanych z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), ze względu na fakt, iż odsetki takie naliczone do dnia przekazania środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) do używania podlegają zaliczeniu do wartości początkowej, będą one odnoszone w koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne, zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 16a - 16m ww. ustawy.

Pogląd ten znajduje odzwierciedlenie m. in. w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 listopada 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1325/09/AM),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. ILPB3/423-555/08-2/EK),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1202/08-4/ER).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, iż wydane one zostały w indywidualnej sprawie konkretnego zainteresowanego i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych została wydana w dniu 23 sierpnia 2010 r. odrębna interpretacja indywidualna nr ILPB2/436-118/10-2/AJ.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj