Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1021/10/BWo
z 29 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-1021/10/BWo
Data
2010.12.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta
korekta
odliczenia
odliczenia
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
środek trwały
środek trwały
usługi
usługi
zwrot zaliczek
zwrot zaliczek


Istota interpretacji
obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku budową centrum handlowego



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku budową centrum handlowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z budową centrum handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) wpisany został do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 kwietnia 2005r. W dniu 12 kwietnia 2005r. złożył "Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług" VAT-R do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby Spółki. W złożonym zgłoszeniu VAT-R, z dniem 15 kwietnia 2005r., Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia w podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, i w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy. Spółka stała się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Jednocześnie z końcem kwietnia 2005r. Spółka podjęła działania inwestycyjne polegające na rozpoczęciu budowy Centrum Handlowego.

Zgodnie z podstawowym rodzajem działalności Spółki, jakim jest wynajem nieruchomości na własny rachunek, Spółka po zakończeniu procesu inwestycyjnego, oraz przyjęciu i przekazaniu wybudowanego centrum handlowego do użytkowania, rozpoczęła działalność opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku VAT, polegającą na najmie powierzchni handlowej.

W związku z tym, iż Spółka przed rozpoczęciem działalności opodatkowanej dokonywała zakupów inwestycyjnych związanych z budową Centrum Handlowego, czyli zakupów towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez Spółkę do środków trwałych podlegających amortyzacji, Spółka występowała o zwrot podatku naliczonego od tych zakupów w formie zaliczek. Spółka występując o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT spełniła określone w art. 93 ustawy o podatku VAT oraz w § 4 do § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. warunki a mianowicie:

  • była zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT;
  • nie wykonywała czynności opodatkowanych;
  • wartość netto nabytych towarów (tj. środków trwałych, energii i gruntów) od dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przekroczyła 250.000 zł, co potwierdzały posiadane przez Spółkę oryginały faktur;
  • składała odpowiednie wnioski o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT do Naczelnika Urzędu Skarbowego
  • należności za nabyte towary i usługi objęte wnioskiem, zostały w całości uregulowane, na potwierdzenie czego Spółka posiadała stosowne dokumenty, takie jak bankowe potwierdzenia przelewu lub oświadczenia sprzedawcy o przyjęciu zapłaty gotówką, lub poświadczenie uregulowania należności w innej formie;
  • składała stosowne oświadczenia, w których deklarowała, że w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania ostatniej faktury objętej wnioskiem wykona czynności opodatkowane lub takie, które - jeżeli byłyby wykonane na terytorium Polski - podlegałyby opodatkowaniu i do tych czynności służyć będą nabyte towary i usługi objęte wnioskiem;
  • składała stosowne oświadczenia, że nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego, z uwagi na wysokość obrotów, w okresie od dnia rozpoczęcia czynności do końca następnego roku.

Wnioski o zaliczkowy zwrot podatku Spółka składała wraz z deklaracjami podatkowymi VAT-7 oraz wymaganymi oświadczeniami do właściwego dla rozliczeń VAT Urzędu Skarbowego za okres od czerwca 2005 do listopada 2005 roku. Zgodnie z decyzjami Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT, Spółka otrzymała na wskazany przez nią we wnioskach rachunek bankowy zaliczkowy zwrot podatku VAT.

W grudniu 2005 roku Spółka podjęła działalność opodatkowaną, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Rozpoczynając w grudniu 2005 roku działalność opodatkowaną polegającą na wynajmie powierzchni handlowej w oddanym do użytkowania Centrum Handlowym, co do której ma zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 1 ustawy, Spółka spełniła warunek określony w art. 93 ust. 2 pkt 4 lit. a dotyczący 6 miesięcznego okresu od daty otrzymania ostatniej faktury objętej wnioskiem, w którym podmiot otrzymujący zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT ma obowiązek podjąć działalność opodatkowaną. Aktualnie, zgodnie z obowiązującym w statucie Spółki wykazem działalności, które Spółka może prowadzić oraz wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka zamierza podjąć działalność polegająca na udzielaniu pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Do działalności tej ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Działalność ta ma być prowadzona tylko i wyłącznie w siedzibie Spółki. Do prowadzenia tej działalności nie będą wykorzystywane żadne zakupione towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stosunku do których Spółka skorzystała w 2005 r. z zaliczkowego zwrotu podatku VAT, o którym mowa powyżej. Środki te, zarówno poprzednio jak i aktualnie wykorzystywane są przez Spółkę tylko i wyłącznie do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni handlowej w Centrum Handlowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podjęcie przez Spółkę działalności co do której ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 skutkować będzie dla Spółki obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. w stosunku do towarów – wydatków inwestycyjnych związanych z budową Centrum Handlowego, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone do środków trwałych i wykorzystywane są tylko do prowadzenia przez Spółkę działalności opodatkowanej...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z wykazem działalności jakie Spółka może prowadzić umieszczonym w statucie Spółki, Wnioskujący zamierza podjąć działalność polegającą na udzielaniu pożyczek świadczonych poza systemem bankowym (PKWiU 65.22.1). Do działalności tej ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Zgodnie z opisanym powyżej stanem przyszłym, działalność Spółka ma zamiar prowadzić tylko i wyłącznie w siedzibie Spółki. Do prowadzania tej działalności nie będą angażowane żadne zakupione towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stosunku do których Spółka otrzymała zaliczkowy zwrot podatku VAT i które wykorzystywane są do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni handlowej w Centrum Handlowym.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. „w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego".

Wnioskujący będzie prowadzić rejestry zakupu, w których odpowiednio będzie rejestrować zakupy towarów i usług związane z podstawową działalnością Spółki, jaką jest wynajem powierzchni handlowej w Centrum Handlowym oraz osobno te zakupy towarów i usług, które związane będą z działalnością udzielania pożyczek, która jest zwolniona z podatku VAT. W przypadku zakupu towarów i usług, co do których nie można jednoznacznie określić w jakiej części dotyczą działalności opodatkowanej, a w jakiej zwolnionej zastosowanie będzie miał art. 90 ust. 2, w którym mówi się o zastosowaniu proporcji podziału kwoty podatku naliczonego odpowiednio do działalności opodatkowanej jak i zwolnionej. Po zakończeniu roku, w którym Spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokona ona korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego

W związku z faktem, iż działalność; co do której ma zastosowanie zwolnienie z podatku VAT, polegającej na udzielaniu pożyczek poza systemem bankowym, będzie prowadzona w siedzibie Spółki, oraz że do prowadzenia tej działalności nie będą wykorzystywane towary i usługi, które zgodnie z przepisami o podatku dochodowym Spółka zaliczyła do środków trwałych podlegających amortyzacji i w stosunku do których uzyskała zaliczkowy zwrot podatku VAT a służą one prowadzaniu przez Wnioskującego podstawowej działalności polegającej na wynajmie powierzchni handlowej w Centrum Handlowym, Wnioskujący stoi na stanowisku, że nie będzie zobligowany do dokonywania rocznych korekt podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 2, który to artykuł stanowi, „że w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak wskazano wyżej, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku natomiast gdy towary i usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - art. 90 ust. 1 ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT), a sposób obliczenia proporcji regulują dalsze przepisy art. 90 ustawy o VAT.

Jak stanowi ust. 3 tego artykułu proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 4, 5 i 6 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (najem powierzchni handlowych), ale zamierza podjąć działalność polegającą na udzielaniu pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Do działalności tej ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy. Działalność ta ma być prowadzona tylko i wyłącznie w siedzibie Spółki. Do prowadzenia tej działalności zwolnionej nie będą wykorzystywane żadne zakupione towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stosunku do których Spółka skorzystała w 2005r. z zaliczkowego zwrotu podatku VAT, o którym mowa powyżej. Środki te, zarówno poprzednio jak i aktualnie wykorzystywane są przez Spółkę tylko i wyłącznie do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni handlowej w Centrum Handlowym. Wnioskodawca będzie prowadzić rejestry zakupu, w których odpowiednio będzie rejestrować zakupy towarów i usług związane z podstawową działalnością Spółki, jaką jest wynajem powierzchni handlowej w Centrum Handlowym oraz osobno te zakupy towarów i usług, które związane będą z działalnością udzielania pożyczek, która jest zwolniona z podatku VAT. W przypadku zakupu towarów i usług, co do których nie można jednoznacznie określić w jakiej części dotyczą działalności opodatkowanej, a w jakiej zwolnionej zastosowanie będzie miał art. 90 ust. 2. Po zakończeniu roku, w którym Spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dokona ona korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy, z których wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wyłącznie w takim zakresie w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych należy stwierdzić, że postępowanie Wnioskodawcy jest prawidłowe w zakresie odrębnego ewidencjonowania zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną (wynajem powierzchni handlowej) oraz zakupów towarów i usług, które związane będą ze sprzedażą zwolnioną (udzielanie pożyczek). Ponadto słuszne jest również postępowanie w przypadku zakupu towarów i usług, co do których nie można jednoznacznie określić w jakiej części dotyczą działalności opodatkowanej, a w jakiej zwolnionej kiedy to zastosowanie znajdzie art. 90 ust. 2.

Natomiast zasady dotyczące obowiązku dokonywania korekt podatku naliczonego zostały określone w treści art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl ust. 1 powołanego art. 91, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 powołanej ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu, korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia wynika, że zrealizowana przez Wnioskodawcę inwestycja Centrum Handlowego zaliczona do środków trwałych była i jest wykorzystywana tylko do prowadzenia działalności opodatkowanej. Z kolei przepis art. 91 ust. 2 ustawy o VAT określa, jakie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają wieloletniej korekcie podatku naliczonego od ich nabycia (odpowiednio 10-letniej dla nieruchomości oraz 5-letniej dla pozostałych środków trwałych) w sytuacji gdy są wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych. Zatem w przedmiotowej sytuacji, gdy nieruchomość jest wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych, w okresie obowiązywania korekty (10 lat) na dzień wydania interpretacji nie nastąpiła sprzedaż bądź zmiana przeznaczenia tej nieruchomości przepisy dotyczące korekty podatku naliczonego nie będą mieć zastosowania.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Dodatkowo należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja traci swą aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego, a w szczególności gdy nieruchomość będzie wykorzystywana do czynności zwolnionych.

Ocena prawna w zakresie obowiązku dokonania zwrotu otrzymanego zaliczkowo zwrotu podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych w okresie od czerwca do listopada 2005r. została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj