Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-742/10/BWo
z 29 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-742/10/BWo
Data
2010.12.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
podatek od towarów i usług
środek trwały
środek trwały
usługi
zwrot zaliczek


Istota interpretacji
obowiązek dokonania zwrotu otrzymanego zaliczkowo zwrotu podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych w okresie od czerwca do listopada 2005 roku



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2010 r. (data wpływu 30 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania zwrotu otrzymanego zaliczkowo zwrotu podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych w okresie od czerwca do listopada 2005 roku – jest prawidłowe.

UZASANIENIE

W dniu 30 września 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania zwrotu otrzymanego zaliczkowo zwrotu podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych w okresie od czerwca do listopada 2005 roku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) wpisany został do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 kwietnia 2005r. W dniu 12 kwietnia 2005r. złożył "Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług" VAT-R do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby Spółki. W złożonym zgłoszeniu VAT-R, z dniem 15 kwietnia 2005r., Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia w podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, i w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy. Spółka stała się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Jednocześnie z końcem kwietnia 2005r. Spółka podjęła działania inwestycyjne polegające na rozpoczęciu budowy Centrum Handlowego w R.

Zgodnie z podstawowym rodzajem działalności Spółki, jakim jest wynajem nieruchomości na własny rachunek, Spółka po zakończeniu procesu inwestycyjnego, oraz przyjęciu i przekazaniu wybudowanego centrum handlowego do użytkowania, rozpoczęła działalność opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku VAT, polegającą na najmie powierzchni handlowej.

W związku z tym, iż Spółka przed rozpoczęciem działalności opodatkowanej dokonywała zakupów inwestycyjnych związanych z budową Centrum Handlowego w R., czyli zakupów towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez Spółkę do środków trwałych podlegających amortyzacji, Spółka występowała o zwrot podatku naliczonego od tych zakupów w formie zaliczek. Spółka występując o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT spełniła określone w art. 93 ustawy o podatku VAT oraz w § 4 do § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. warunki a mianowicie:

  • była zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT;
  • nie wykonywała czynności opodatkowanych;
  • wartość netto nabytych towarów (tj. środków trwałych, energii i gruntów) od dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przekroczyła 250.000 zł, co potwierdzały posiadane przez Spółkę oryginały faktur;
  • składała odpowiednie wnioski o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT do Naczelnika Urzędu Skarbowego
  • należności za nabyte towary i usługi objęte wnioskiem, zostały w całości uregulowane, na potwierdzenie czego Spółka posiadała stosowne dokumenty, takie jak bankowe potwierdzenia przelewu lub oświadczenia sprzedawcy o przyjęciu zapłaty gotówką, lub poświadczenie uregulowania należności w innej formie;
  • składała stosowne oświadczenia, w których deklarowała, że w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania ostatniej faktury objętej wnioskiem wykona czynności opodatkowane lub takie, które - jeżeli byłyby wykonane na terytorium Polski - podlegałyby opodatkowaniu i do tych czynności służyć będą nabyte towary i usługi objęte wnioskiem;
  • składała stosowne oświadczenia, że nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego, z uwagi na wysokość obrotów, w okresie od dnia rozpoczęcia czynności do końca następnego roku.

Wnioski o zaliczkowy zwrot podatku Spółka składała wraz z deklaracjami podatkowymi VAT-7 oraz wymaganymi oświadczeniami do właściwego dla rozliczeń VAT Urzędu Skarbowego za okres od czerwca 2005 do listopada 2005 roku. Zgodnie z decyzjami Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT, Spółka otrzymała na wskazany przez nią we wnioskach rachunek bankowy zaliczkowy zwrot podatku VAT.

W grudniu 2005 roku Spółka podjęła działalność opodatkowaną, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Rozpoczynając w grudniu 2005 roku działalność opodatkowaną polegającą na wynajmie powierzchni handlowej w oddanym do użytkowania Centrum Handlowym, co do której ma zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 1 ustawy, Spółka spełniła warunek określony w art. 93 ust. 2 pkt 4 lit. a dotyczący 6 miesięcznego okresu od daty otrzymania ostatniej faktury objętej wnioskiem, w którym podmiot otrzymujący zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT ma obowiązek podjąć działalność opodatkowaną. Aktualnie, zgodnie z obowiązującym w statucie Spółki wykazem działalności, które Spółka może prowadzić oraz wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka zamierza podjąć działalność polegająca na udzielaniu pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Do działalności tej ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Działalność ta ma być prowadzona tylko i wyłącznie w siedzibie Spółki tj. pod adresem K.. Do prowadzenia tej działalności nie będą wykorzystywane żadne zakupione towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stosunku do których Spółka skorzystała w 2005 r. z zaliczkowego zwrotu podatku VAT, o którym mowa powyżej. Środki te, zarówno poprzednio jak i aktualnie wykorzystywane są przez Spółkę tylko i wyłącznie do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni handlowej w Centrum Handlowym w R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podjęcie przez Spółkę działalności co do której ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 skutkować będzie dla Spółki obowiązkiem zwrotu, o którym mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w związku z art. 93 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy, otrzymanego zgodnie z art. 93 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r., w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., otrzymanego zaliczkowego zwrotu podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, działając zgodnie z treścią, art. 93 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., który mówił, że:

1. W przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej lub czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podmiotom dokonującym nabycia przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki.
2. Zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje na wniosek podmiotu uprawnionego, jeżeli spełnione zostały jednocześnie następujące warunki:

  1. podmiot został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i nie wykonał czynności opodatkowanych z wyjątkiem:
    1. importu towarów,
    2. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
    3. importu usług,
    4. nabycia towarów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5;
  2. wartość nabytych towarów bez podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 3, w okresie po dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego wynosi nie mniej niż 250.000 zł;
  3. podmiot uprawniony uregulował w całości należność za nabyte towary i usługi objęte zwrotem kwoty podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
  4. podmiot złożył oświadczenie, że:
    1. nabyte towary i usługi służyć będą do czynności opodatkowanych lub do czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, które zostaną, wykonane nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania ostatniej faktury stwierdzającej nabycie tych towarów lub usług albo w przypadku importu towarów - od dnia otrzymania ostatniego dokumentu celnego,
    2. w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania czynności, o których mowa w lit. a, do końca następnego roku, nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku określonego w art. 113 ust. 1 lub 8.

3. Zwrot podatku naliczonego następuje w formie zaliczki w trzech równych ratach, przy czym pierwsza rata jest wypłacana w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku, druga rata w ciągu 120 dni, a trzecia w ciągu 180 dni.
4. Kwota podatku naliczonego, która nie może zostać wypłacona w formie zaliczki, podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych.
5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób dokumentowania 1 tryb wypłaty zaliczki oraz przypadki zwrotu zaliczki wraz z oprocentowaniem, uwzględniając specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz potrzebę ochrony interesu budżetu państwa przed nadużyciami"

Wnioskująca Spółka w okresie od czerwca 2005 roku do listopada 2005 roku występowała do właściwego dla rozliczeń VAT Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT z tytułu zakupu towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone do środków trwałych u Wnioskującej, w związku z prowadzoną inwestycją polegająca na budowie Centrum Handlowego w R. Działając zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., który w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 listopada 2O08r. brzmiał, "Wniosek łącznie z oświadczeniem, o których mowa w art. 93 ust. 2 ustawy, należy złożyć wraz z deklaracją podatkową, nie wcześniej niż za okres rozliczeniowy, w którym spełnione zostały wszystkie warunki, o których mowa w art. 93 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, uprawniające do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki." Spółka składała stosowne wnioski i oświadczenia dołączając je do składanych deklaracji VAT-7 za wyżej wymienione okresy.

Stosując się natomiast do § 4 ww. rozporządzenia, który to przepis nakazywał, że "Podmiot występujący o zwrot kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki obowiązany jest posiadać:

  1. oryginały faktur (faktur korygujących) oraz w przypadku importu towarów dokumenty celne potwierdzające, że łączna wartość nabytych towarów bez podatku naliczonego jest nie mniejsza niż określona w art. 93 ust. 2 pkt 2 ustawy;
  2. dokumenty potwierdzające uregulowania należności za nabyte towary i usługi objęte zwrotem kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki, a w przypadku importu towarów potwierdzające zapłatę podatku należnego od tego importu, w tym:
    1. dokumenty bankowe potwierdzające dokonania przelewu lub innego rodzaju płatności,
    2. oświadczenia sprzedawcy o przyjęciu zapłaty gotówką zgodnie z odrębnymi przepisami lub uregulowaniu należności w innej formie, jeżeli zapłata lub uregulowanie należności nie nastąpiło za pośrednictwem banku".


Wnioskująca Spółka przygotowywała stosowną dokumentacje.

Zgodnie z zapisami w § 7 ust. t rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., jeżeli po otrzymaniu zaliczkowego zwrotu podatku podatnik nie dotrzyma zawartych w tych przepisach warunków, obowiązany jest do zwrotu otrzymanej kwoty wraz z odsetkami. Jednocześnie musi powiadomić o zaistniałym takcie naczelnika urzędu skarbowego.

Obowiązek zwrotu powstaje w przypadku gdy:

  1. podatnik nie rozpoczął, pomimo zobowiązania się do tego, w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania ostatniej faktury lub dokumentu celnego – sprzedaży opodatkowanej lub z nią zrównanej.
  2. podatnik skorzystał, niezgodnie z załączonym do wniosku oświadczeniem, ze zwolnienia podmiotowego z podatku.
  3. przed rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych, innych niż import towarów lub usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od podatnika nieposiadającego na terytorium Polski siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania, podatnik:
    • wykorzystał towary i usługi objęte zwrotem do czynności nieuprawniających do obniżenia podatku należnego (np. czynności zwolnione z VAT), lub
    • zakończył działalność, ogłosił upadłość lub została otwarta wobec niego procedura likwidacyjna, lub
    • dokonała zbycia przedsiębiorstwa.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym, Wnioskodawca w grudniu 2005r. podjął działalność opodatkowaną, polegająca na wynajmie powierzchni handlowej w oddanym do użytkowania Centrum Handlowym, co do której ma zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 1 ustawy, spełniając warunek, iż w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania ostatniej faktury wykazanej we wniosku o zaliczkowy zwrot podatku VAT, podejmując sprzedaż opodatkowaną. Nie skorzystał ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT określonego w art. 113 ust. 1 lub ust. 8 do dnia dzisiejszego. Wnioskujący nie ogłosił upadłości, nie zakończył działalności, ani nie dokonała zbycia przedsiębiorstwa przed rozpoczęciem działalności opodatkowanej, jak również nie wykorzystywał i nie będzie wykorzystywać nabytych towarów i usług w stosunku do których otrzymał zaliczkowy zwrot podatku VAT do wykonywania czynności zwolnionych od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskujący stoi na stanowisku, że nie zaistniały żadne z przesłanek określonych w art. 93 ust. 2 pkt 4 lit.) a) ustawy i § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., obowiązujące w stanie prawnym do dnia 30 listopada 2008r., a co za tym idzie, w związku z podjęciem przez Spółkę działalności, co do której ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1, nie będzie ona zobligowana do zwrotu zaliczkowego podatku VAT wraz z należnymi odsetkami, o którym mówi treść § 7 w. rozporządzania Ministra Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 19 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zatem związek zakupu towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełniać podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej lub czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podmiotom dokonującym nabycia przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki.

Prawo do zwrotu podatku naliczonego w formie zaliczki – ze względu na treść powołanego art. 87 ust. 3 ustawy – związane było z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W art. 93 ust. 2 cyt. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.) zawarte zostały szczegółowe warunki i wymogi formalne, od spełnienia których ustawodawca uzależnił zaliczkowy zwrot podatku. Z przepisu tego wynika, że zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje na wniosek podmiotu uprawnionego, jeżeli spełnione zostały jednocześnie następujące warunki:

  1. podmiot został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i nie wykonał czynności opodatkowanych z wyjątkiem:
    1. importu towarów,
    2. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
    3. importu usług,
    4. nabycia towarów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5;
  2. wartość nabytych towarów bez podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 3, w okresie po dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego wynosi nie mniej niż 250.000 zł;
  3. podmiot uprawniony uregulował w całości należność za nabyte towary i usługi objęte zwrotem kwoty podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
  4. podmiot złożył oświadczenie, że:
    1. nabyte towary i usługi służyć będą do czynności opodatkowanych lub do czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, które zostaną wykonane nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania ostatniej faktury stwierdzającej nabycie tych towarów lub usług albo w przypadku importu towarów - od dnia otrzymania ostatniego dokumentu celnego,
    2. w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania czynności, o których mowa w lit. a, do końca następnego roku, nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku określonego w art. 113 ust. 1 lub 8.

Kwestie związane z koniecznością zwrotu otrzymanej zaliczki uregulowane zostały w obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 789 ze zm.).

Zgodnie z § 7 ust. 1 tego rozporządzenia (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), podmiot jest obowiązany do zwrotu otrzymanej zaliczki wraz z odsetkami i jednocześnie powiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli:

  1. nie spełni warunków wynikających ze złożonego oświadczenia, o którym mowa w art. 93 ust. 2 pkt 4 ustawy;
  2. przed rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy:
    1. nabyte towary lub usługi objęte zwrotem podatku naliczonego w formie zaliczki zostały wykorzystane do czynności lub były przedmiotem czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
    2. otwarto likwidację, ogłoszono upadłość lub zakończono działalność,
    3. dokonano zbycia przedsiębiorstwa.

Zgodnie z § 7 ust. 2 tego rozporządzenia (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), podmiot dokonuje zwrotu zaliczki wraz z odsetkami, naliczonymi od dnia otrzymania poszczególnych rat zaliczki, w terminie 15 dni od końca miesiąca, w którym zaistniała przynajmniej jedna z okoliczności uzasadniających zwrot otrzymanej zaliczki.

Na mocy § 7 ust. 3 tego rozporządzenia (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.), do odsetek, o których mowa w ust. 2, stosuje się przepisy dotyczące odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Ze opisu sprawy wynika, iż Spółka podjęła działania inwestycyjne polegające na rozpoczęciu budowy Centrum Handlowego w R. Zgodnie z podstawowym rodzajem działalności Spółki, jakim jest wynajem nieruchomości na własny rachunek, Spółka po zakończeniu procesu inwestycyjnego, oraz przyjęciu i przekazaniu wybudowanego centrum handlowego do użytkowania, rozpoczęła działalność opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku VAT, polegającą na najmie powierzchni handlowej.

W związku z tym, iż Spółka przed rozpoczęciem działalności opodatkowanej dokonywała zakupów inwestycyjnych związanych z budową Centrum Handlowego w R., czyli zakupów towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez Spółkę do środków trwałych podlegających amortyzacji, Spółka występowała o zwrot podatku naliczonego od tych zakupów w formie zaliczek. Spółka występując o zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT spełniła określone w art. 93 ustawy o podatku VAT oraz w § 4 do § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. warunki. Wnioski o zaliczkowy zwrot podatku Spółka składała wraz z deklaracjami podatkowymi VAT-7 oraz wymaganymi oświadczeniami do właściwego dla rozliczeń VAT Urzędu Skarbowego za okres od czerwca 2005 do listopada 2005 roku. Zgodnie z decyzjami Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT, Spółka otrzymała na wskazany przez nią we wnioskach rachunek bankowy zaliczkowy zwrot podatku VAT.

W grudniu 2005 roku Spółka podjęła działalność opodatkowaną, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Rozpoczynając w grudniu 2005 roku działalność opodatkowaną polegającą na wynajmie powierzchni handlowej w oddanym do użytkowania Centrum Handlowym, co do której ma zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 1 ustawy, Spółka spełniła warunek określony w art. 93 ust. 2 pkt 4 lit. a dotyczący 6 miesięcznego okresu od daty otrzymania ostatniej faktury objętej wnioskiem, w którym podmiot otrzymujący zaliczkowy zwrot naliczonego podatku VAT ma obowiązek podjąć działalność opodatkowaną. Aktualnie, zgodnie z obowiązującym w statucie Spółki wykazem działalności, które Spółka może prowadzić oraz wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, Spółka zamierza podjąć działalność polegająca na udzielaniu pożyczek świadczonych poza systemem bankowym. Do działalności tej ma zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy. Działalność ta ma być prowadzona tylko i wyłącznie w siedzibie Spółki tj. pod adresem w K.. Do prowadzenia tej działalności zwolnionej nie będą wykorzystywane żadne zakupione towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez Spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stosunku do których Spółka skorzystała w 2005r. z zaliczkowego zwrotu podatku VAT, o którym mowa powyżej. Środki te, zarówno poprzednio jak i aktualnie wykorzystywane są przez Spółkę tylko i wyłącznie do prowadzenia podstawowej działalności Spółki tj. wynajmu powierzchni handlowej w Centrum Handlowym w R.

Przenosząc przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie na grunt przepisów dotyczących podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż przepis § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., który przewidywał przypadki, w których występuje konieczność zwrotu podatku naliczonego otrzymany w formie zaliczki z dniem 1 grudnia 2008r. przestał obowiązywać. Ponadto z opisu sprawy nie wynika, aby w okresie do 30 listopada 2008r. zaistniały przesłanki wskazane przez ustawodawcę w § 7 cyt. rozporządzenia zobowiązujące Wnioskodawcę do zwrotu otrzymanych zaliczek. Zatem jeżeli u Wnioskodawcy, w okresie obowiązywania tego przepisu, nie wystąpiły żadne z okoliczności w nim wskazane, skutkujące koniecznością zwrotu otrzymanej zaliczki, a także biorąc pod uwagę okoliczność, iż zrealizowana inwestycja zarówno poprzednio jak i aktualnie służy wykonywaniu tylko i wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (najem powierzchni handlowej), to w przedmiotowej sprawie nie wystąpi obowiązek zwrotu podatku naliczonego otrzymanego w formie zaliczki. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Należy przy tym zaznaczyć, iż niniejsza interpretacji nie rozstrzyga kwestii uprawnienia Wnioskodawcy do otrzymywania w okresie od czerwca do listopada 2005r. kwot podatku naliczonego w formie zaliczek, ponieważ nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, a ponadto jak wskazano we wniosku kwestia ta została rozstrzygnięta decyzjami właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Ocena prawna w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj