Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1745/10/MS
z 28 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1745/10/MS
Data
2011.02.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nocleg
nocleg
poczęstunki
poczęstunki
reprezentacja
reprezentacja
szkolenie
szkolenie
wyżywienie
wyżywienie
zakwaterowanie
zakwaterowanie


Istota interpretacji
Czy wymienione przez Wnioskodawcę koszty, związane z organizacją wewnętrznych szkoleń, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 02 grudnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z organizacją wewnętrznych szkoleń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z organizacją wewnętrznych szkoleń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie tłumaczeń. Zatrudnia pracowników. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca zamierza organizować zamknięte szkolenia dla swoich pracowników. Szkolenia zamknięte nie są organizowane dla osób nie będących pracownikami firmy i osoby takie w szkoleniach nie będą mogły uczestniczyć. Wszelkie szkolenia są bądź to związane z bieżącą działalnością Wnioskodawcy, bądź też wyrabiają u pracowników umiejętności generalnie cenione na zajmowanych przez nich stanowiskach, podnoszące jakość i efektywność ich pracy. Generalnie orzec można, iż wszystkie opisane szkolenia są związane ze stosunkiem pracy, działalnością Wnioskodawcy, z wykonywanymi przez pracowników zadaniami, z ogólnymi walorami pracowniczymi.

Szkolenia organizowane przez Wnioskodawcę to np. szkolenia audytorów wewnętrznych ISO, BHP, przeciwpożarowe, zarządzania czasem, kierowania ludźmi, Exell dla zaawansowanych, obsługa nowych systemów i funkcjonalności wprowadzonych w firmie (nowe oprogramowanie, nowe systemy do komunikacji, systemy operacyjne), szkolenie jednych działów z pracy wykonywanej przez inne działy w celu lepszej kooperacji. Szkolenia wewnętrzne mogą być prowadzone przez pracownika Wnioskodawcy albo przez osobę z zewnątrz, której Wnioskodawca powierzy prowadzenie szkolenia.

W wypadku szkoleń o charakterze wewnętrznym, Wnioskodawca może ponosić następujące koszty:

  • wynajem odpowiedniego pomieszczenia wraz ze sprzętem audiowizualnym (nagłaśniającym),
  • poczęstunek dla uczestników i prowadzących uzależniony od długości trwania szkolenia (np. lunch, kanapki, przekąski, słodycze, napoje), na ogół dostarczany przez firmę zewnętrzną,
  • dojazd uczestników/szkolących do miejsca przeprowadzenia szkolenia,
  • upominek w podziękowaniu za przeprowadzenie szkolenia dla osoby szkolącej (drobiazg o nieznacznej wartości taki jak pióro, notes, przewodnik, kalendarz),
  • wynagrodzenie osoby szkolącej (jeśli nie jest to pracownik Wnioskodawcy),
  • zakwaterowanie i wyżywienie osoby szkolącej (jeśli nie jest to pracownik Wnioskodawcy), koszty dojazdu do miejsca szkolenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wymienione przez Wnioskodawcę koszty, związane z organizacją wewnętrznych szkoleń, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione przez niego wydatki, związane z organizacją wewnętrznych szkoleń będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymienione przez Wnioskodawcę koszty, związane z organizacją wewnętrznych szkoleń, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Organizacja szkoleń wewnętrznych związana jest z bieżąca działalnością Wnioskodawcy. Wszystkie szkolenia mają za zadanie wyrobienie u pracowników umiejętności bądź to niezbędnych (jak obsługa programów funkcjonujących w firmie) bądź to cenionych na zajmowanych przez nich stanowiskach. Wszystkie szkolenia mają umożliwiać wykonanie zadań służbowych lub też podnosić jakość i efektywność ich pracy. Jednocześnie wszelkie koszty o charakterze organizacyjnych (sala, sprzęt, catering, ew. transport do miejsca szkolenia), są kosztami ściśle powiązanymi z organizacją szkolenia, umożliwiają jego przebieg lub podnoszą komfort w celu polepszenia efektywności szkolenia i zbudowania pozytywnego nastawienia pracowników do tego typu przedsięwzięć.

Podobnie wszelkie ponoszone w związku z przybyciem osoby szkolącej z innego miasta czy kraju (zakwaterowanie, dojazd do miejsca szkolenia, upominek) mają pełne uzasadnienie z punku widzenia sprawnej organizacji szkolenia i zachęcenia takiej osoby do współpracy na przyszłość. Koszty zakwaterowania i dojazdu do miejsca szkolenia to koszty tego typu, iż gdyby Wnioskodawca nie zobowiązał się ich ponieść, zapewne zostałyby one doliczone do ceny usługi. W kwestii natomiast upominków Wnioskodawca podkreśla, iż są to przedmioty drobne, o niewygórowanej wartości. Mieszczą się one w zwyczajowo przyjętych normach i nie noszą oznak wystawności. W wypadku własnych pracowników mają one za zadanie zrekompensować pracownikowi dodatkowy czas włożony w przygotowanie szkolenia.

Na prawidłowość stanowiska Wnioskodawca wskazuje np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 maja 2010r., ITPB3/423-124b/10/PS. W interpretacji tej stwierdzono: „Innymi słowy wydatki dotyczące zakupu artykułów spożywczych oraz zakwaterowania osoby szkolącej nie pełnią w tym przypadku funkcji reprezentacji firmy, a więc nie podlegają ograniczeniom w zakresie zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy. Wydatki te, jeśli są kosztami zorganizowania szkolenia na zwyczajowo przyjętym poziomie i są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione (podkr. aut.), mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania (art. 9 ust. 1 ustawy)”. Podobne stanowisko wyrażono w interpretacji z dnia 31 sierpnia 2009r. (Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ITPB3/423-304/09/MT) w odniesieniu do imprez o mieszanym, szkoleniowo-integracyjnym charakterze. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy winno być uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zm. – zwanej dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną. Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łącznie dwóch warunków, tj.:

  1. konieczność faktycznego, co do zasady, poniesienia wydatku,
  2. poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Tak więc dany podmiot gospodarczy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami – pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 updop. Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Z uwagi na fakt, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują ani pojęcia „reprezentacji”, ani „reklamy”, należy – zgodnie z zasadami wykładni językowej przepisów prawa – odnieść się do definicji słownikowej tych pojęć. W internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl) pojęcia te zostały zdefiniowane następująco:

  1. reklama jest działaniem mającym na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu konkretnych towarów lub do skorzystania z określonych usług; np. plakat, napis, ogłoszenie, krótki film itp., służące temu celowi,
  2. reprezentacja to „okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną”.

Zgodnie z przyjętym od lat poglądem doktryny prawa podatkowego, za reprezentację uznaje się „występowanie w imieniu podatnika (firmy), wiążące się z okazałością i wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów” (Brzeziński B., Kalinowski M., Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Warszawa 1997, str. 159). Z powyższego wynika, iż o reprezentacji można mówić w odniesieniu do działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami (ich przedstawicielami), gośćmi i potencjalnymi klientami.

Obejmuje ona zarówno działania zmierzające do:

  • stworzenia oczekiwanego wizerunku, pozycji podatnika jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, jak i
  • stworzenia korzystnych warunków w celu nawiązania nowych lub też podtrzymania (rozszerzenia) dotychczasowych kontaktów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza organizować zamknięte szkolenia dla swoich pracowników. Szkolenia wewnętrzne mogą być prowadzone przez pracownika Wnioskodawcy albo przez osobę z zewnątrz.

W związku z powyższym, Wnioskodawca może ponosić następujące koszty:

  • wynajmu odpowiedniego pomieszczenia wraz ze sprzętem audiowizualnym,
  • poczęstunku dla uczestników i prowadzących (np. lunch, kanapki, przekąski, słodycze, napoje),
  • dojazdu uczestników/szkolących do miejsca przeprowadzenia szkolenia,
  • upominku w podziękowaniu za przeprowadzenie szkolenia dla osoby szkolącej (drobiazg o nieznacznej wartości taki jak pióro, notes, przewodnik, kalendarz),
  • wynagrodzenie osoby szkolącej (jeśli nie jest to pracownik Wnioskodawcy),
  • zakwaterowanie i wyżywienie osoby szkolącej (jeśli nie jest to pracownik Wnioskodawcy).

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż przedmiotowe koszty dotyczące wewnętrznych szkoleń, obejmujące wydatki dotyczące wynajmu odpowiedniego pomieszczenia wraz ze sprzętem audiowizualnym, poczęstunku dla uczestników i prowadzących, dojazdu uczestników/szkolących do miejsca przeprowadzenia szkolenia, upominku (o niewielkiej wartości) dla osoby szkolącej, wynagrodzenia osoby szkolącej, zakwaterowania i wyżywienia osoby szkolącej, nie noszą znamion okazałości - zatem mogą stanowić koszty uzyskania przychodu dla Spółki, jeżeli szkolenie zostanie przeprowadzone w celu osiągnięcia przychodów stosownie do omawianego art. 15 updop (wydatki poniesione przez Wnioskodawcę będą racjonalne i będą wykazywać związek przyczynowo - skutkowy z przychodami) oraz zostaną właściwie udokumentowane dla celów podatkowych, zgodnie z art. 9 ust. 1 tejże ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w świetle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego uznaje się zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj