Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-38/11-5/MS1
z 19 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-38/11-5/MS1
Data
2011.04.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
dochód
umorzenie udziałów
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Opodatkowanie dochodu z tytułu umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w trybie tzw. przymusowym w spółce z o.o. nabytych odpłatnie oraz w drodze darowizny.



Wniosek ORD-IN 279 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2011 r. (data wpływu 14.01.2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 05.04.2011 r. (data nadania 07.04.2011 r., data wpływu 11.04.2011 r.) na wezwanie organu Nr IPPB2/415-38/11-2/MS1, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów za wynagrodzeniem w trybie tzw. przymusowym w spółce z o.o. nabytych odpłatnie oraz w drodze darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych odpłatnie oraz w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej jako: „Spółka” lub Wnioskodawca) rozważa umorzenie swoich udziałów (dalej jako: Udziały), które będą stanowiły własność jej wspólników — osób fizycznych, będących polskimi rezydentami podatkowymi (miejsce zamieszkania w Polsce).

Umorzenie (dalej ‚„Umorzenie”) nastąpi w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych bez zgody wspólników (tzw. umorzenie przymusowe).

W zamian za umorzone udziały Spółka wypłaci wspólnikom wynagrodzenie odpowiadające wartości rynkowej umorzonych udziałów.

Spółka zakładane jest, że wspólnicy Spółki przedmiotowe Udziały nabędą w drodze:

  1. odpłatnego nabycia (zakupu) od innych wspólników Spółki,
  2. darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego.

Zakładamy, że cena nabycia udziałów wynikająca z umowy ich nabycia (zakupu) ustalona zostanie na poziomie rynkowym. Zaś umowa darowizny udziałów będzie określała wartość darowanych udziałów na poziomie rynkowym na dzień dokonania darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku przymusowego umorzenia udziałów, na podstawie art. 41 ust. 4 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka jest obowiązana dokonać poboru zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez wspólnika dochodu stanowiącego:

  1. w przypadku Udziałów nabytych odpłatnie (zakupionych) — nadwyżkę kwoty wypłaconej przez Spółkę z tytułu wynagrodzenia za umorzone Udziały nad kosztami poniesionymi na ich nabycie...
  2. w przypadku objęcia Udziałów w drodze darowizny - nadwyżkę przychodu otrzymanego z tytułu wypłaconego przez spółkę wynagrodzenia za umarzane Udziały nad kosztem w wysokości wartości rynkowej umarzanych Udziałów ustalonej na dzień darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1)

Zdaniem Spółki, w sytuacji umorzenia przymusowego za wynagrodzeniem Udziałów nabytych (zakupionych) odpłatnie od innego Wspólnika, Wnioskodawca jako płatnik obowiązany będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem Udziałów nad kosztami uzyskania przychodów w wysokości wydatków na nabycie tych Udziałów w Spółce.

Ad 2)

Natomiast w przypadku umorzenia przymusowego Udziałów nabytych w drodze darowizny, Spółka, jako płatnik, dokonuje poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu z tytułu wypłacanego wynagrodzenia nad kosztem w wysokości rynkowej wartości umarzanych udziałów/akcji z dnia darowizny na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „ustawa PIT”), osoby prawne są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Płatnicy ci obowiązani są na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy PIT przekazać kwotę zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 42 ust. 1a ustawy PIT, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym Spółka, jako płatnik podatku z tytułu umorzenia udziałów, będzie obowiązana przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Spółki, roczną deklarację, według ustalonego wzoru.

Podatek powinien zostać przez Spółkę (jako płatnika) potrącony z wypłaconego tytułem umorzenia Udziałów wynagrodzenia i wpłacony do 20-go dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy PIT źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...) określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT. W świetle art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy PIT, do tej kategorii przychodów zaliczyć należy m.in. faktycznie uzyskany dochód z umorzenia udziałów w spółce będącej osobą prawną.

Od przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy jednocześnie podkreślić, iż w świetle przepisów ustawy PIT, zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Ad 1)

Podstawę opodatkowania w przypadku umorzenia udziałów w spółce mającej osobowość prawną reguluje jednak art. 24 ust. 5d ustawy PIT, który jest przepisem szczególnym. Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy PIT dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 38 ustawy PIT nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że w przypadku umorzenia przymusowego za wynagrodzeniem, dochodem opodatkowanym 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad wydatkami na nabycie udziałów.

Ad 2)

Natomiast w przypadku umorzenia przymusowego udziałów nabytych w drodze darowizny, dochodem opodatkowanym 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad ich wartością rynkową z dnia otrzymania darowizny.

Ustawa PIT nie precyzuje znaczenia pojęcia „wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny” użytego w przytoczonym przepisie. W ocenie Spółki powyższe sformułowanie rozumieć należy jako wartość udziału określoną w umowie darowizny, nie wyższą jednak od jego wartości rynkowej z dnia darowizny. Za interpretacją tą przemawia w szczególności fakt, iż właśnie wartość rynkowa stanowi zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania nabycia udziału podatkiem od darowizn.

W świetle powyższego, we wskazanym w zapytaniu opisie zdarzenia przyszłego podstawą pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego będzie zdaniem Spółki nadwyżka przychodu faktycznie otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad ich wartością rynkową z dnia nabycia w drodze darowizny. Natomiast w przypadku niewystąpienia dochodu, na Spółce nie będą spoczywały obowiązki płatnika z tytułu umorzenia Udziałów.

Na poparcie swojego stanowiska, Wnioskodawca pragnie przytoczyć stanowisko wyrażone w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 lipca 2010 znak IBPBII/2/415-497/10/HS, w której potwierdzono prawidłowość stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym „Zdaniem wnioskodawcy w przypadku umorzenia udziałów/akcji nabytych w drodze darowizny, poboru zryczałtowanego podatku dochodowego Spółka jako płatnik dokonuje od dochodu stanowiącego nadwyżkę przychodu z tytułu wypłacanego wynagrodzenia nad koszt w wysokości rynkowej wartości umarzanych udziałów/akcji z dnia darowizny na podstawie art. 24 ust 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, Spółka jako płatnik ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów wnioskodawcy jako wspólnika, osiąganych z tytułu udziału w jej zyskach.”

Tożsame stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 listopada 2010, znak IPPB2/415-727/10-4/MK1, w której potwierdzona została prawidłowość stanowiska wnioskodawcy, w myśl którego „Podatnik przedstawi Spółce jako płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia akcji celem umorzenia albo ich umorzenia (art. 41 ust 4 updof), przed dokonaniem wypłaty należnych kwot/wydania Składników Majątkowych, informacje jakie koszty uzyskania przychodu znajdą zastosowanie w jego przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Płatnik stoi na stanowisku, że w przypadku przekazania Podatnikowi wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji przez Spółkę w celu umorzenia (ewentualnie umorzenia) w postaci wydania Składników Majątkowych i/lub gotówki, dla ustalenia kup zastosowanie znajdzie art. 24 ust 5d updof. W konsekwencji w przypadku nabycia przez Podatnika akcji w drodze darowizny - ustalenie KUP następuje zgodnie z art. 24 ust 5d updof w wysokości wartości z dnia nabycia darowizny zdaniem Płatnika, za koszt uzyskania przychodów należy uznać wartość darowizny określoną umową stron umowy darowizny określoną zgodnie z art. 8 upsd”.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie również przykładowo w interpretacji z 5 lipca 2010 r. znak IBPBII/2/415-497/10/HS oraz w interpretacji z dnia 27 grudnia 2007 r. znak lBPB2/415-32/08/AA, interpretacji ILPB1/415-479/10-2/KŁ z 20 lipca 2010; ILPB2/415-114/10-2/AJ Z 12 kwietnia 2010 roku.

Tożsame tezy znajdują również potwierdzenie w interpretacjach wydanych wprawdzie na wniosek podatnika, ale odnoszących się miedzy innymi do obowiązków płatnika: z dnia 1 lipca 2010 r. znak: IBPBII/2/415-474/10/ŁCz; z dnia 30 czerwca 2010 r. znak IBPBIl/2/415-476/10/MW oraz z dnia 13 sierpnia 2010 r. znak: IPPB2/415-481/10-4/MG.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie, że zaprezentowane powyżej stanowisko jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, iż Spółka rozważa umorzenie swoich udziałów w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych bez zgody wspólników – tzw. umorzenie przymusowe. W zamian za umorzone udziały Spółka wypłaci wspólnikom wynagrodzenie odpowiadające wartości rynkowej umorzonych udziałów. Jako formy nabycia przedmiotowych udziałów zostały wskazane: odpłatne nabycie (zakup) od innych wspólników Spółki oraz darowizna sporządzona w formie aktu notarialnego.

Instytucja umorzenia akcji (udziałów) wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 359 (w razie umorzenia akcji) i odpowiednio w art. 199 (w razie umorzenia udziałów) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Przepisy te stanowią, że udziały mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków, także w przypadku umorzenia przymusowego, dochodzi do umorzenia udziałów. W każdym z tych przypadków, zgodnie z art. 359 § 2 KSH, umorzenie wymaga uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), określającej w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umarzane udziały bądź uzasadnienie umorzenia bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c).

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in.:

1. dochód z umorzenia udziałów.

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem, w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Ze względu na to, iż art. 24 ust. 5d ww. ustawy znajduje się w rozdziale 5 ustawy „Szczególne zasady ustalania dochodu” trzeba uznać, że przepis ten ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ww. ustawy, czyli w razie umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, koszty uzyskania przychodów ustala się.

Art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Natomiast Zgodnie z art. 42 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 41 przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Reasumując w przypadku umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w drodze umorzenia przymusowego nabytych odpłatnie oraz w drodze darowizny, Spółka zobowiązana jest dokonać poboru zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez wspólnika dochodu stanowiącego nadwyżkę kwoty wypłaconej przez Spółkę z tytułu wynagrodzenia za umorzone udziały nad kosztami uzyskania przychodu. W przypadku udziałów nabytych w drodze darowizny, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny. Natomiast w przypadku udziałów nabytych odpłatnie koszty uzyskania przychodów stanowić będą wydatki poniesione na nabycie tych udziałów.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczyły konkretnych indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Z uwagi na to, iż wniosek z dnia 12.01.2011 r. (data wpływu 14.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy 2 zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu przymusowego umorzenia udziałów nabytych uprzednio odpłatnie oraz skutków podatkowych umorzenia udziałów nabytych uprzednio w drodze darowizny, natomiast opłata została uiszczona w kwocie 160,00 zł, tj. w wysokości odpowiadającej 4 zdarzeniom przyszłym, dodatkowa opłata dokonana w dniu 06.04.2011 r. w wysokości 80,00 zł zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej zostanie zwrócona, na rachunek bankowy Wnioskodawcy wskazany we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj