Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-727/10-4/MK1
z 3 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-727/10-4/MK1
Data
2010.11.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
objęcie (nabycie) akcji
podstawa opodatkowania
podstawa opodatkowania
składnik majątkowy
składnik majątkowy
umorzenie akcji
umorzenie akcji
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Opodatkowanie dochodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny.



Wniosek ORD-IN 490 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.08.2010 r. (data wpływu 16.08.2010 r.) oraz piśmie z dnia 17.09.2010 r. (data nadania 17.09.2010 r. data wpływu 20.09.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-727/10-2/MK1 z dnia 14.09.2010 r. (data nadania 14.09.2010 r., data doręczenia 16.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zgodnie z art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) , umorzyć (w trybie umorzenia przymusowego) albo nabyć za wynagrodzeniem celem umorzenia (umorzenie dobrowolne) akcje od osoby fizycznej .

Przewidziane do umorzenia akcje Podatnik otrzyma tytułem darowizny od osoby bliskiej będącej akcjonariuszem Spółki. Osobą bliską Podatnika będzie jedna z osób wskazanych w art. 4a upsd, tj. wstępny.

Wartość darowanych Akcji będzie odpowiadać ich wartości rynkowej na dzień nabycia (dzień darowizny).

Wynagrodzenie za umorzenie Akcji może być określone w gotówce lub jej odpowiedniku - w naturze, jako nieruchomości będące własnością Spółki lub posiadane przez nią udziały w spółkach zależnych <łącznie: Składniki Majątkowe>.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 updof Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia Akcji jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 updof.

W dniu 14 września 2010 r. pismem Nr IPPB2/415-727/10-2/MK1 Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

  • dostarczenie dokumentu - oryginał lub urzędowo poświadczona kopia za zgodność z oryginałem - (odpowiednio odpis z Krajowego Rejestru Sądowego), z którego wynika prawo Pana Marka P. do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego, tj. stosowne umocowanie, dla osoby która przedmiotowy wniosek podpisała.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 16.09.2010 r. W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione (data nadania 17.09.2010 r., data wpływu 20.09.2010 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W jaki sposób należy obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku przekazania osobie fizycznej wynagrodzenia w postaci gotówki i/lub Składników Majątkowych z tytułu umorzenia akcji, jeżeli Podatnik nabył akcje Spółki tytułem darowizny...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W opinii Płatnika, przy kalkulowaniu podstawy opodatkowania osobie fizycznej, na mocy art. 30a pkt 4 updof przychodem będzie wartość otrzymanego wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji wskazana w uchwale walnego zgromadzenia Spółki dotyczącej umorzenia akcji zgodnie z art. 359 § 2 ksh, natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie wartość darowanych akcji odpowiadająca ich wartości rynkowej na dzień darowizny zgodnie z art. 24 ust. 5d updof.

Uzasadnienie stanowiska:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 7 updof są kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 updof za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 updof dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia akcji oraz dochód z umorzenia akcji. W związku z powyższym, cena za umarzane akcje określona w uchwale walnego zgromadzenia, zgodnie z art. 359 § 2 ksh, stanowić będzie dla Podatnika przychód z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych bez względu czy wypłata następuje w gotówce i/lub w naturze.

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych precyzuje art. 30a ust. 1 pkt 4 updof, który stanowi, że od tak uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 updof Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia akcji jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 updof.

Jak stanowi art. 30a ust. 6 updof zryczałtowany podatek, o którym mowa powyżej, pobiera się zasadniczo bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 5a i 5d updof. Sięgając do treści art. 24 ust. 5d updof, zauważyć należy, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; zaś jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Art. 24 ust. 5 pkt 2 updof, zawarty jest w rozdziale 5 zatytułowanym: „Szczególne zasady ustalania dochodu”, dlatego też do ustalania dochodu - podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia albo ich umorzenia, należy zastosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d updof, będącą normą o charakterze szczegółowym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, zarówno tej dotyczącej ustalania dochodu (art. 9 updof) jak i tej dotyczącej podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust. 6 updof).

Co więcej art. 24 ust. 5 updof stanowi, iż opodatkowaniu podlega dochód, a więc przychód minus koszty. Wykładnia systemowa i celowościowa prowadzi zatem do wniosku, że opodatkowaniu w takiej sytuacji podlega dochód. Określenie podstawy opodatkowania w przypadku umorzenia akcji/zbycia akcji w celu umorzenia jako przychodu bez uwzględnienia kosztów uzyskania tego przychodu, czyli tylko na podstawie art. 30a ust. 6 updof, czyniłoby art. 24 ust 5d updof martwym, a nie takie było zamierzenie ustawodawcy.

Na gruncie ksh nie ma również żadnych przeszkód, aby część lub całość wynagrodzenia Podatnika z tytułu nabycia jego akcji w celu umorzenia/umorzenia akcji przyjęło formę niepieniężną. Powyższe stanowisko jest w pełni akceptowane w doktrynie prawnej i praktyce na gruncie ksh. Zastosowanie takiej formy wynagrodzenia akcjonariusza nie powoduje zmiany charakteru operacji umorzenia tzn. wydanie Składników Majątkowych tytułem wynagrodzenia za umarzane akcje nie stanowi odrębnej transakcji, gdyż jest jedynie realizacją obowiązku wynikającego z umorzenia akcji jako tytułu prawnego. Otrzymane wynagrodzenie przez osobę fizyczną jest bowiem jego prawem stanowiącym pochodną praw majątkowych inkorporowanych w akcjach, które są unicestwiane.

Mając powyższe na względzie Podatnik przedstawi Spółce jako płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia akcji celem umorzenia albo ich umorzenia (art. 41 ust. 4 updof), przed dokonaniem wypłaty należnych kwot/wydania Składników Majątkowych, informacje jakie koszty uzyskania przychodu znajdą zastosowanie w jego przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Płatnik stoi na stanowisku, że w przypadku przekazania Podatnikowi wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji przez Spółkę w celu umorzenia (ewentualnie umorzenia) w postaci wydania Składników Majątkowych i/lub gotówki, dla ustalenia kup zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 5d updof. W konsekwencji w przypadku nabycia przez Podatnika akcji w drodze darowizny - ustalenie kup następuje zgodnie z art. 24 ust 5d updof w wysokości wartości z dnia nabycia darowizny.

Zdaniem Płatnika, za koszt uzyskania przychodów należy uznać wartość darowizny określoną umową stron umowy darowizny określoną zgodnie z art. 8 upsd.

Dla określenia przychodu, ksh w odniesieniu do spółki akcyjnej wprowadza reguły określające minimalną wielkość kwot umorzeniowych jedynie w stosunku do procedury przymusowego umorzenia akcji. Można więc przyjąć, że w pozostałych przypadkach wysokość i termin zapłaty należnych kwot określi uchwała walnego zgromadzenia. Przepisy ksh uzależniają transakcję umorzenia od uchwały walnego zgromadzenia Spółki jednocześnie określając treść tej uchwały. Co więcej, wysokość wynagrodzenia za akcję należy podać w przypadku każdego rodzaju umorzenia, chyba że następuje ono bez wynagrodzenia (co z mocy wyraźnego zakazu ustawowego nie może dotyczyć umorzenia przymusowego). Stanowisko takie zaprezentował A. Kidyba Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom II. 2010. Zatem, skoro art. 359 § 2 ksh jednoznacznie nakazuje na wskazanie wysokości wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi umorzonych akcji w uchwale - przychodem Podatnika w dacie otrzymania będzie wynagrodzenie za akcje wskazane w uchwale walnego zgromadzenia Spółki bez względu czy wypłacone będzie w gotowce i/lub w naturze. W przypadku przychodu w naturze wartość ta zostanie określona w cenie nie niższej niż wartość rynkowa wydawanych składników majątkowych.

Analogiczne stanowisko opodatkowania powyższej transakcji wyrażają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 lipca 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-497/10/HS), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB2/415-391/09-4/AS), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 lutego 2009 r. (sygn. ILPB2/415-772/08-3/MK), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 maja 2008 r. (sygn. ITPB2/415-208/08/PS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych - wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj