Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-581/11-4/SP
z 25 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-581/11-4/SP
Data
2011.10.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
członek zarządu
Hiszpania
miejsce zamieszkania
obowiązek podatkowy
ograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie
podatek
przychód
spółki
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenia


Istota interpretacji
Opodatkowanie wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie aktu powołania w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Hiszpanii



Wniosek ORD-IN 433 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2011 r. (data wpływu 03.08.2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 05.10.2011 r. (data nadania 10.10.2011 r., data wpływu 12.10.2011 r.) na wezwanie z dnia 29.09.2011 r. Nr IPPB4/415-581/11-2/SP (data nadania 29.09.2011 r., data doręczenia 03.10.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie aktu powołania w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Hiszpanii – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie aktu powołania w polskiej spółce przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Hiszpanii.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-581/11-2/SP z dnia 29.09.2011 r. (data nadania 29.09.2011 r., data doręczenia 03.10.2011 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego oraz dostarczenie pełnomocnictwa lub innego dokumentu (oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu), z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez osobę, która podpisała przedmiotowy wniosek.

Pismem z dnia z dnia 05.10.2011 r. (data nadania 10.10.2011 r., data wpływu 12.10.2011 r.) Wnioskodawczyni za pośrednictwem pełnomocnika uzupełniła wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamieszkała w T. (Hiszpania) zamierza z innymi osobami fizycznymi zamieszkałymi w Polsce założyć w Polsce spółkę z o.o. z siedzibą w K. Spółka ta ma zamiar świadczyć usługi między innymi w zakresie telekomunikacji przewodowej, bezprzewodowej, satelitarnej i pozostałej, prowadzić działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki, technologii informatycznych i komputerowych oraz zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, jak również zajmować się przetwarzaniem danych, zarządzaniem stronami internetowymi (hosting) i pozostałym doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Wnioskodawczyni zostanie powołana do zarządu tej spółki i z tego tytułu (tj. aktu powołania) otrzymywać będzie za pełnienie funkcji w tym organie spółki wynagrodzenie.

Wnioskodawczyni posiada certyfikat rezydencji potwierdzający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, wydany przez właściwy dla niej miejscowo urząd skarbowy w Hiszpanii. W okresie podatkowym będącym przedmiotem zapytania centrum interesów życiowych Wnioskodawczyni będzie znajdowało się w Hiszpanii, a Jej pobyt na terytorium Polski nie będzie dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego prawidłowe będzie zaliczenie wypłacanego Wnioskodawczyni wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu spółki na podstawie aktu powołania do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 10 ust .1 pkt 2 w połączeniu z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego prawidłowe będzie opodatkowanie ww. przychodów stawką 20% podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ww. ustawy w połączeniu z art. 16 umowy z Hiszpanią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 15 listopada 1979 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. W ocenie Wnioskodawczyni, prawidłowe będzie zaliczenie wypłacanego wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu Spółki na podstawie aktu powołania zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 w połączeniu z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
  2. W ocenie Wnioskodawczyni, prawidłowe będzie opodatkowanie ww. przychodów na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ww. ustawy w połączeniu z art. 16 umowy z Hiszpanią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 15 listopada 1979 r. stawką 20% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzasadnienie:

Na wstępie należy stwierdzić, że zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwanej dalej ustawą – ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Ponieważ Wnioskodawczyni nie posiada w Polsce miejsca zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 1a ustawy – jej ośrodek interesów życiowych znajduje się w Hiszpanii, gdzie też fizycznie przebywa (mieszka na stałe) a do Polski przyjeżdża sporadycznie w celach turystycznych, by odwiedzić rodzinę i/lub znajomych – to objęta jest w Polsce ograniczonym obowiązkiem podatkowym, tzn. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu jedynie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2 ustawy). Do takich przychodów należą między innymi zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 2 ustawy przychody z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.

Stosownie do art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych, członkowie zarządu spółki z o.o. są powołani i odwoływani uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie oznacza nawiązania stosunku pracy, gdyż mimo zbieżności terminologicznej jest to tylko powierzenie danej osobie piastowania funkcji organu spółki.

Powołanie członka zarządu spółki nie może oznaczać nawiązania stosunku pracy z powołania w rozumieniu art. 68 i nast. Kodeksu pracy, choćby z tej przyczyny, że prawo pracy w dacie uchwalenia Kodeksu handlowego nie znało takiej instytucji (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 04 października 1994 r., I PZP 42/1994 i wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 1995 r., I PRN 14/1995). Wynagrodzenie wypłacane Wnioskodawczyni w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu spółki z o.o. na podstawie samego tylko aktu powołania należy więc do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Art. 13 pkt 7 ustawy stanowi bowiem, że do przychodów z działalności wykonywanej osobiście należą „przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych”. W piśmie Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat z dnia 14 kwietnia 1994 r. (PO 5/6-804-0463/94), w którym stwierdzono między innymi, że „…jeżeli pracownik spółki lub osoba nie będąca pracownikiem, otrzymuje również wynagrodzenie z tytułu udziału w zarządzie (z reguły są to wynagrodzenia za posiedzenia) przyznane przez władze spółki, wynagrodzenie to należy traktować jako przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7…”.

Na mocy art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym przychody z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 opodatkowuje się w formie ryczałtu stawką 20% podatku dochodowego. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (ust. 2 powołanego artykułu).

Zgodnie z art. 16 (obowiązującej) umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 15 listopada 1979 r. (Dz. U. z dnia 18 czerwca 1982 r. – zwanej dalej umową) w tym miejscu należy przypomnieć, że postanowienia umowy nie są podatkotwórcze, lecz dzielą jedynie roszczenia podatkowe między umawiającymi się państwami – wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tu: w Hiszpanii – patrz wyżej) osiąga z tytułu członkowstwa w radzie nadzorczej albo radzie zarządczej spółki mającej siedzibę w drugim umawiającym się państwie (tu: w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (tu: w Polsce). W celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w państwie zamieszkania (tu: w Hiszpanii) w odniesieniu do tych wynagrodzeń znajdzie zastosowanie metoda zwolnienia z zastrzeżeniem progresji (art. 23 ust. 2 pkt a) Umowy). Oznacza to, że wynagrodzenia wypłacane Wnioskodawczyni w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu na podstawie aktu powołania mogą być opodatkowane w Polsce, a wykonanie tego prawa nastąpi na bazie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji oznacza to opodatkowanie tych wynagrodzeń w Polsce stawką 20% podatku dochodowego od osób fizycznych (por. Pismo Ministerstwa Finansów Departament Podatków Bezpośrednich i Opłat z dnia 13 września 1994 r., PO 5/4-804-01024/94); w Hiszpanii wynagrodzenia te będą natomiast zwolnione z opodatkowania, mogą być one jednak uwzględnione przy ustalaniu stawki hiszpańskiego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe będzie, gdy Wnioskodawczyni, podlegająca w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu:

  • zaliczy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 w połączeniu z art. 13 pkt 7 ustawy wypłacane Jej wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu spółki z o.o. na podstawie aktu powołania do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, i
  • przychody te na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy w połączeniu z art. 16 umowy opodatkuje w formie ryczałtu stawką 20% podatku dochodowego od osób fizycznych (płatnikiem podatku będzie spółka).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywistego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj