Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-371/11-2/AF
z 18 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-371/11-2/AF
Data
2011.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
sprzedaż


Istota interpretacji
Skoro transakcja nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Stanowisko Wnioskodawcy uznano w części za nieprawidłowe, bowiem podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość rynkowa nabytych udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli, a nie jak wskazał Wnioskodawca wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 455 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.08.2011 r. (data wpływu 30.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie:

  • opodatkowania nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości i prawa własności budowli - jest prawidłowe,
  • w pozostałym zakresie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości i prawa własności budowli.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. jest spółką z siedzibą w Polsce (dalej: Nabywca” lub „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) jako czynny podatnik VAT. Na podstawie Umowy sprzedaży z dnia 22 lipca 2011 r., małżonkowie T. i D. W. (działający na zasadach ustawowej wspólności majątkowej) oraz Pan S. T. - działający jako współużytkownicy wieczyści w częściach po 1/2 każdy (dalej: Współużytkownicy” lub Sprzedający”) działki gruntu nr 169/1 o powierzchni 0,3500 ha położonej w G., (dalej: Nieruchomość”) dokonali przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy w zamian za ustalone wynagrodzenie.

Sąd Rejonowy prowadzi dla Nieruchomości Księgę Wieczystą. Z wypisu z rejestru gruntów wydanego z upoważnienia Prezydenta Miasta w dniu 19 lipca 2011 r. wynika, że Nieruchomość stanowi zurbanizowany teren niezabudowany. Dodatkowo, z zaświadczenia wydanego z upoważnienia Prezydenta Miasta w dniu 05 sierpnia 2010 r. wynika, że zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Nieruchomość stanowi teren komercyjno-produkcyjny.

Nieruchomość zabudowana jest parkingiem (dalej: „Budowla”), który został wybudowany przez Wnioskodawcę, który sfinansował budowę z własnych środków pieniężnych i oddany do używania w listopadzie 2010 r. Budowla używana jest przez Wnioskodawcę na potrzeby sąsiadującego kompleksu handlowego należącego do Wnioskodawcy. Sprzedający nie ponieśli żadnych wydatków w związku z budową Budowli i nie jest ona wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Pan T. W. i Pan S. T. prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i są zarejestrowani w Polsce, jako czynni podatnicy VAT.

Sprzedający deklarują zgodnie, że Nieruchomość używana jest w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości, podlegającej opodatkowaniu VAT, i nie jest używana dla celów prywatnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy transakcja nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli powinna być traktowana jako odpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT...
  2. Czy w przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie, nabycie udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli powinno być traktowane, jako dostawa towarów podlegająca zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT...
  3. Czy w przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na drugie pytanie, nabycie udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli powinno podlegać opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 16.11.2011 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP3/443-1183/11-2/JF.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli będzie podlegała PCC na podstawie regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli.

Sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli będzie podlegała PCC na podstawie regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, ponieważ, jakkolwiek transakcje korzystające ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, co do zasady, nie podlegają opodatkowaniu PCC, to jednak takie wyłączenie opodatkowania nie dotyczy transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zwolnionego z VAT.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC podlegają m.in.: umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z niego zwolniona, za wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części, albo prawo użytkowania wieczystego.

Z uwagi na fakt, że rozważana transakcja sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz prawa własności Budowli podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, będzie ona podlegała PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Na mocy art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy spoczywa po stronie kupującego (Wnioskodawcy).

Podstawę opodatkowania niniejszej transakcji będzie stanowiła zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości.

Na mocy art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, do transakcji zastosowanie znajdzie podatek PCC ze stawką 2%.

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się w zakresie opodatkowania nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości i prawa własności budowli za prawidłowe, natomiast w pozostałym zakresie za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Równocześnie, w myśl art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Polsce. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT. Na podstawie Umowy sprzedaży z dnia 22 lipca 2011 r., małżonkowie T. i D.W. (działający na zasadach ustawowej wspólności majątkowej) oraz Pan S. T. - działający jako współużytkownicy wieczyści w częściach po 1/2 każdy (dalej: Współużytkownicy” lub Sprzedający”) działki gruntu nr 169/1 o powierzchni 0,3500 ha położonej w G., (dalej: Nieruchomość”) dokonali przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy w zamian za ustalone wynagrodzenie. Nieruchomość zabudowana jest parkingiem (dalej: „Budowla”), który został wybudowany przez Wnioskodawcę, który sfinansował budowę z własnych środków pieniężnych i oddany do używania w listopadzie 2010 r. Budowla używana jest przez Wnioskodawcę na potrzeby sąsiadującego kompleksu handlowego należącego do Wnioskodawcy. Sprzedający nie ponieśli żadnych wydatków w związku z budową Budowli i nie jest ona wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług Nr IPPP3/443-1183/ 11-2/JF Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż transakcja nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli powinna być traktowana jako dostawa towarów podlegająca zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Reasumując należy stwierdzić, iż skoro transakcja nabycia udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Stanowisko Wnioskodawcy uznano w części za nieprawidłowe, bowiem podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość rynkowa nabytych udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i prawa własności Budowli, a nie jak wskazał Wnioskodawca wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj