Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.648.2018.1.IZ
z 11 stycznia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2018 r. (data wpływu 15 października 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla dostawy książki wraz z dołączoną płytą – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla dostawy książki wraz z dołączoną płytą.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w zakresie świadczenia usług wydawniczych, poligraficznych i reprodukcyjnych, sklasyfikowaną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (dalej: „PKD”) pod kodami: 22.11 Z, 22.12 Z, 22.13 Z, 22.14 Z, 22.15 Z, 22.22 Z, 22.24 Z, 22.25 Z, 22.31 Z, 51.43 Z, 52.63 Z, 74.40 Z oraz 74.84 B.

Sprawa dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku dla sprzedaży zestawu składającego się z książki (drukowanej z wykorzystaniem metod/technik poligraficznych) do której dołączona zostanie płyta CD, na której zostaną zarejestrowane utwory audio. Wnioskodawca zamierza sprzedawać zestawy składające się z jednej książki i płyty CD zwane dalej Płytą. Książka stanowi wiodący towar, a Płyta stanowi jej uzupełnienie. Książki z dołączoną Płytą sprzedawane przez Wnioskodawcę będą zawierały unikatowy numer ISBN nadany przez Bibliotekę Narodową. Numer będzie dotyczył nie tylko samej książki, ale książki z Płytą. Książki z dołączoną Płytą będą zlecane do produkcji przez Wnioskodawcę w profesjonalnych drukarniach, w których następuje ich druk, tłoczenie oraz łączenie w zestawy. Wnioskodawca otrzyma gotowy produkt przeznaczony bezpośrednio do sprzedaży. Należy zaznaczyć, iż istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy treścią książki, a utworami audio zamieszczonymi na Płycie. Przyjęcie rozwiązania, że Płyta załączona do sprzedawanej książki, ma w stosunku do tej książki charakter komplementarny (w efekcie czego następuje dostawa książki, a nie Płyty), wymaga przeprowadzenia analizy każdego przypadku odrębnie.

Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną organów podatkowych, określenie stawki VAT właściwej dla książki (przy dostawie książki z Płytą), możliwe jest wówczas, gdy Płyta dołączona do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką oraz, gdy zawiera ona informacje będące uzupełnieniem treści książki, a pełne korzystanie z książki (de facto zapoznanie się z treścią /informacjami /przekazem książki) możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki, jak i wysłuchaniu lub obejrzeniu materiałów zgromadzonych na Płycie.


Ponadto za uznaniem, iż przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona do nich Płyta (traktowane jako jedna całość) przemawia brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź Płyty - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze. Autor książki opisując w książce konkretne wydarzenia, zaprasza czytelnika do świata dźwięków. Praktycznie w całej treści książki czytelnik odsyłany jest do utworów zawartych na płycie. Można odnieść nieodparte wrażenie, że brak płyty mocno ograniczyłby szerokie spectrum odbioru opisywanego miasta w szerokim przedziale czasowym, jak i twórczości wybitnego artysty. To trochę jak książka opisująca obrazy, bez załączonych reprodukcji samych obrazów. Jedno bez drugiego nie może i nie powinno funkcjonować. W zakresie sprzedaży zestawów, złożonych z książki stanowiącej wiodący produkt i produktu uzupełniającego takiego jak nośnik danych (Płyty), organy podatkowe, jak i sądy administracyjne wypracowały dotychczas jednolite stanowisko, zgodnie z którym jeżeli podatnik jest w stanie wskazać, iż zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny względem treści książki, wówczas dochodzi do dostawy książki, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz nośnik danych (płyta), na którym zapisano funkcjonalnie i merytorycznie związaną z nią część, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowanej. Obecnie stosowana praktyka podatkowa potwierdza, że dostawa książek drukowanych z dołączonymi Płytami stanowiącymi jedną całość powinna być traktowana jako dostawa jednego towaru w postaci książki. Stanowisko wyrażone zostało m.in. w:

  • interpretacji prawa podatkowego wydanej w dniu 23 marca 2011 r. również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-69/11-2/IG,
  • interpretacji prawa podatkowego wydanej w dniu 6 maja 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-165/10-4/IB,
  • interpretacji prawa podatkowego wydanej w dniu 25 stycznia 2010 r. również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1216/09-2/BS.


Według Wnioskodawcy książki drukowane z Płytą lub broszury drukowane z Płytą powinny być klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU „Książki drukowane”. Wnioskodawca wystąpił o PKWiU do Głównego Urzędu Statystycznego w celu otrzymania klasyfikacji i pismem z dnia 2 października 2018 r. nr. x otrzymał informację potwierdzającą mieszczenie się produktów w grupowaniu PKWiU 58.11.1.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowym jest stanowisko, że sprzedaż książki drukowanej będącej wiodącym towarem z dołączoną Płytą stanowiącą uzupełnienie zestawu, w opisanych powyżej zestawach powinna być opodatkowana stawką podstawową podatku VAT w wysokości 5% zgodnie z klasyfikacją 58.11.1 PKWiU „Książki drukowane”?


Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 41 ust. 2a oraz załącznika nr 10 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w świetle którego stawka podatku na książki drukowane będące wiodącym towarem z dołączoną Płytą stanowiącą uzupełnienie zestawu, wynosi 5%, powinna obejmować swoim zakresem także przedmiotowy zestaw (książka i Płyta ), który będzie podlegał sprzedaży. Wobec tego, w niniejszej sprawie wg podanych powyżej przykładów od nr 1 do 11 należy zastosować stawkę podatkową w wysokości 5 % stosownie do ww. przepisów i powinny być klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU „Książki drukowane”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danych towarów istotne jest właściwe ich zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym wydając przedmiotową interpretację tutejszy organ oparł się na podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji.


Wskazać należy, że stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W związku z tym, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów, a dla prawidłowego ich opodatkowania niezbędne jest ich zaklasyfikowanie do prawidłowego grupowania statystycznego, obowiązek ten spoczywa na Wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji towarów sprzedawanych przez Spółkę w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowano towary będące przedmiotem wniosku do odpowiedniego grupowania PKWiU. Tutejszy organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towarów do grupowania statystycznego.


W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU wymienionych we wniosku towarów) lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT” - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na mocy art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Jak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Obecnie obowiązująca klasyfikacja wyrobów i usług została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676, z późn. zm.). Przy czym, jak wynika z § 2 i 3 powołanego rozporządzenia:

  • w ewidencji, dokumentacji i rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej - stosuje się klasyfikację do dnia 31 grudnia 2016 r.,
  • do celów podatkowych - stosuje się do dnia 31 grudnia 2019 r. klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm).


Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Jednocześnie, zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.


W myśl art. 146aa ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Stosownie natomiast do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.


Jednakże z objaśnienia do ww. załącznika wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.


Zauważyć w tym miejscu należy, że część towarów ujętych w ww. załączniku nr 3 wymieniono również w załączniku nr 10 do ustawy, który stanowi katalog towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%. W poz. 32 tego załącznika wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.


Należy w tym miejscu wskazać, że w ramach grupy PKWiU 58.11.1 zawiera się podgrupa PKWiU 58.11.19 „Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i inne publikacje”.


Stosownie do art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów, usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi, towaru z danego grupowania.


Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wydawniczych, poligraficznych i reprodukcyjnych. Wnioskodawca zamierza sprzedawać zestawy składające się z jednej książki i płyty CD zwane dalej Płytą. Książka stanowi wiodący towar, a Płyta stanowi jej uzupełnienie. Książki z dołączoną Płytą sprzedawane przez Wnioskodawcę będą zawierały unikatowy numer ISBN nadany przez Bibliotekę Narodową. Numer będzie dotyczył nie tylko samej książki, ale książki z Płytą. Książki z dołączoną Płytą będą zlecane do produkcji przez Wnioskodawcę w profesjonalnych drukarniach, w których następuje ich druk, tłoczenie oraz łączenie w zestawy. Wnioskodawca otrzyma gotowy produkt przeznaczony bezpośrednio do sprzedaży. Wnioskodawca zaznacza, iż istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy treścią książki, a utworami audio zamieszczonymi na Płycie.

Ponadto za uznaniem, iż przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona do nich Płyta (traktowane jako jedna całość) przemawia brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź Płyty - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze. Opisując w książce konkretne wydarzenia, autor zaprasza czytelnika do świata dźwięków, a które jak wynika z okoliczności sprawy znajdują się na dołączonej Płycie.


Według Wnioskodawcy książki drukowane z Płytą powinny być klasyfikowane w grupowaniu 58.11.1 PKWiU „Książki drukowane”. Wnioskodawca wystąpił o PKWiU do Głównego Urzędu Statystycznego w celu otrzymania klasyfikacji i pismem z dnia 2 października 2018 r. nr x otrzymała informację potwierdzającą mieszczenie się produktów w grupowaniu PKWiU 58.11.1.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zastosowania obniżonej 5% stawki podatku VAT do sprzedaży książki drukowanej wraz z Płytą.


Należy zauważyć, że z koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie podatku od towarów i usług wynika, że jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Odnosząc przytoczone przepisy do okoliczności przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że dla określenia stawki podatku VAT dla dostawy książki drukowanej wraz z dołączoną Płytą, istotny jest fakt, że Płyta dołączona do książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z tą książką oraz zawiera informacje będące uzupełnieniem jej treści lub przedstawia dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książce. W efekcie, pełne korzystanie z książki (de facto zapoznanie się z treścią/informacjami/przekazem książki) możliwe jest dopiero po przeczytaniu publikacji, jak i wysłuchaniu utworów zgromadzonych na Płycie. Zatem z powyższych okoliczności wynika, że mamy do czynienia ze sprzedażą zestawu, na który składać się będzie książka z dołączoną do niej Płytą, przy czym książka jest towarem wiodącym a Płyta stanowi jej uzupełnienie. Z wniosku wynika, że książki z dołączoną Płytą sprzedawane przez Agencję będą zawierały unikatowy numer ISBN nadany przez Bibliotekę Narodową. Numer ten będzie dotyczył nie tylko samej książki, ale książki z Płytą. Wnioskodawca ponadto wskazał, że zgodnie z klasyfikacja Głównego Urzędu Statystycznego sprzedawane produkty (tj. Książka z Płytą) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.1.


Należy zatem stwierdzić, że sprzedaż zestawu w postaci książki drukowanej wraz z dołączoną Płytą stanowiącą uzupełnienie zestawu, będzie opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 5%, stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do tej ustawy.


W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Zauważyć należy, że zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta (względnie usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

Tut. organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego towarów i usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Podkreślić należy, że kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Tak więc niniejszą interpretację wydano na podstawie grupowanie PKWiU wskazanego przez Wnioskodawcę we wniosku.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


W szczególności należy zaznaczyć, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy, z którego wynika, że planowana sprzedaż dotyczyć będzie książki jako towaru wiodącego oraz płyty będącej jej uzupełnieniem zakwalifikowane zgodnie z posiadaną przez Wnioskodawcę opinią Głównego Urzędu Statystycznego do grupy PKWiU 58.11.1 „Książki drukowane” jak również posiadające nadany przez Bibliotekę Narodową unikatowy numer ISBN. Zatem niniejsza interpretacja traci swoją aktualność w przypadku stwierdzenia np. w toku postępowania podatkowego stanu faktycznego odmiennego od opisu przedstawionego we wniosku.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach

(art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj