Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-165/10-4/IB
z 6 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-165/10-4/IB
Data
2010.05.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
książka
płyta CD
płyta DVD
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Spółka powinna traktować dostawę w kraju książek z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD, DVD, które stanowią całość – jako dostawę jednego towaru w postaci książki i zastosować stawkę opodatkowania VAT właściwą dla książki tj. 0%.



Wniosek ORD-IN 422 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.02.2010 r. (data wpływu 19.02.2010 r.) uzupełnionego w dniu 15.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT przy sprzedaży książek wraz z dołączonymi nośnikami danych – płytami CD lub DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.02.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 15.03.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 24.02.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT przy sprzedaży książek wraz z dołączonymi nośnikami danych – płytami CD lub DVD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wydawnictwo (dalej Spółka) jest wydawnictwem książkowym i zleca produkcję książek do drukarni w kraju. Do niektórych książek Spółka dodaje płyty CD/DVD/inne nośniki zawierające dźwięk, filmy, oprogramowanie itp. Płyty są produkowane przez ich wytwórcę na zlecenie Spółki i zafakturowane dla Spółki ze stawką VAT 22%. Następnie są one przekazywane przez Spółkę do drukarni gdzie następuje ich połączenie z wydrukowaną w tej drukarni książką. Płyty są „zespalane” fizycznie z książką w jeden zestaw: poprzez wklejanie w opakowaniu foliowym do okładki książki, umieszczenie w plastikowej obwolucie wklejonej w wycięty w okładce książki otwór, umieszczenie w specjalnej wkładce tekturowej, zafoliowanie wraz z książką itp. Płyty stanowią element książki, zawierając treści korespondujące z ich treścią. Książka zawierająca płytę jest oznaczona numerem ISBN jako jeden towar.

Część drukarń za powyższe zlecenie wystawia dla Spółki fakturę za usługę druku opodatkowaną stawką VAT 22% - z jedną pozycją usługi, tzn. cena jednostkowa zawiera następujące elementy: papier, koszt druku książek, koszt dołączenia płyt do książek, koszt opakowania, transportu itp. oraz marżę producenta. Część drukarń za powyższe zlecenie wystawia dla Spółki fakturę za towar (książkę) opodatkowany stawką VAT 0% - z jedną pozycją towarową, tzn. cena jednostkowa zawiera następujące elementy: papier, koszt druku książek, koszt dołączenia płyt do książek, koszt opakowania, transportu itp., oraz marżę producenta.

Spółka wyprodukowane w sposób opisany wyżej książki z dołączoną płytą sprzedaje odbiorcom hurtowym i detalicznym w kraju.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 15.03.2010 r. Wnioskodawca dodał, iż objęte zakresem wniosku książki z dołączonymi nośnikami danych, zdaniem Spółki mieszczą się w poz. 22.11 „Książki” PKWiU. W szczególności mogą to być poniższe pozycje:

  • PKWiU 22.11.10-00.10 — Książki drukowane w pojedynczych arkuszach
  • PKWiU 22.11.10-00.20 — Broszury, ulotki itp. drukowane w pojedynczych arkuszach
  • PKWiU 22.11.20-10.00 — Podręczniki szkolne
  • PKWiU 22.11.20-20.00 — Książki lub broszury dla dzieci
  • PKWiU 22.11.20-30.00 — Książki lub broszury z literatury pięknej
  • PKWiU 22.11.20-40.00— Książki lub broszury z dziedziny nauk społecznych
  • PKWiU 22.11.20-50.00 — Książki lub broszury z dziedziny nauk i techniki
  • PKWiU 22.11.20-60.20 — Publikacje informacyjne
  • PKWiU 22.11.20-60.30 — Profesjonalne informatory międzynarodowe na temat eksportu
  • PKWiU 22.11.20-60.90 — Książki, broszury i ulotki oraz podobne materiały (z wyjątkiem słowników, encyklopedii), drukowane seryjnie, pozostałe
  • PKWiU 22.11.20-80.00 — Książki dla dzieci z obrazkami do rysowania lub kolorowania
  • PKWiU 22.11.31-00.10 — Słowniki
  • PKWiU 22.11.31-00.20 — Encyklopedie

Wydawnictwo nie publikuje i nie sprzedaje książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek. Wszystkie książki, które publikuje i sprzedaje Spółka oznaczone są symbolami ISBN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Spółka powinna traktować dostawę w kraju książek z dołączonymi nośnikami danych/płytami CD, DVD, które stanowią całość – jako dostawę jednego towaru w postaci książki i zastosować stawkę opodatkowania VAT właściwą dla książki tj. 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa książek z dołączonymi nośnikami powinna być opodatkowana stawką VAT właściwą dla książek, tj. 0%, sprzedaż przez Spółkę książek stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Książki wraz z dołączonymi do nich płytami CD/DVD na których zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki, stanowią jednolity przedmiot dostawy. Książka i płyta są ze sobą funkcjonalnie połączone i nie jest możliwe odrębne nabycie książki i płyty. Należy zatem przyjąć, że Spółka sprzedaje jeden produkt, a ponieważ głównym przedmiotem dostawy jest książka, a nośnik stanowi jedynie jej część składową, to książka wraz z dołączonym nośnikiem stanowi jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, stosownie do art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ww. ustawy. Pod pozycją 48 załącznika wymieniono towary sklasyfikowane w PKWiU pod pozycją ex 22.11 tj. książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

W oparciu o § 39 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799) – w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2010 r. – w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżoną do 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca jest wydawnictwem książkowym, który zleca produkcję książek do drukarni w kraju, a następnie sprzedaje je z dołączoną płytą. Płyty te są w różnorodny sposób „zespalane” fizycznie z książką tworząc jeden zestaw np.: poprzez wklejanie płyty do okładki książki lub też umieszczanie w okładce w specjalnie do tego wykonanym otworze. Płyty stanowią element książki, zawierając treści korespondujące z ich treścią, które stanowią jej uzupełnienie i komplementarną część. Książka zawierająca płytę jest oznaczona numerem ISBN jako jeden towar, zatem płyta nie będzie mogła być sprzedawana bez książki, ani książka bez płyty.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przypadku dostawy produktów, które są ze sobą funkcjonalnie i merytorycznie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, dochodzi w istocie do sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż książki z dołączoną do niej płytą CD należy traktować jako jedną transakcję sprzedaży (dostawy) produktu, jakim jest książka z płytą. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania (odrębnej sprzedaży) płyty CD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część towaru.

Reasumując, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wymienionego we wniosku towaru jest jego właściwa klasyfikacja, zgodna z PKWiU. Jeżeli zatem książka, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, została sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.11 z wyłączeniem PKWiU 22.11.20-60.10 i będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT, na mocy o § 39 ust. 1 pkt 1 lit a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług. Zatem tut. organ podatkowy nie dokonywał oceny poprawności przedstawionych przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj