Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.467.2017.2.IZ
z 25 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 grudnia 2017 r. (data wpływu 12 grudnia 2017 r.), uzupełnionym 16 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów z umorzenia pożyczek wraz z odsetkami przeznaczonych na:

  • cele związane z działalnością rolniczą oraz cele związane z ogólną działalnością Spółki w związku z prowadzeniem działalności rolniczej – jest prawidłowe,
  • inne cele – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów z umorzenia pożyczek wraz z odsetkami.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 grudnia 2017 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.467.2017.1.IZ wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 stycznia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”), zajmuje się prowadzeniem działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343 z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”), w ramach której wytwarza produkty roślinne i zwierzęce w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu. Spółka, oprócz prowadzenia działalności rolniczej, nie prowadzi obecnie innej działalności.

W związku z powyższym, Spółka w poprzednim roku podatkowym, tj. 2016 r. osiągnęła udział przychodów z działalności rolniczej, obejmującej wytwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych, w wysokości 99,99% całości osiąganych przez Spółkę przychodów.

Spółka wprawdzie nie zamierza rozszerzać przedmiotu swojej działalności o prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże nie można wykluczać, że w przyszłości uzyska przychód niezwiązany z działalnością rolniczą.

Bieżąca działalność Spółki finansowana jest co do zasady wypracowanymi w toku działalności rolniczej dochodami.

Niemniej jednak, Spółka na przestrzeni ostatnich kliku lat otrzymała kilka pożyczek od swojego większościowego udziałowca (dalej: „Pożyczkodawca”) w łącznej kwocie 3.000.000 PLN na cele związane z prowadzoną działalnością. Zwrot kwoty poszczególnych pożyczek wraz z odsetkami miał nastąpić dla części z nich najpóźniej do 31 grudnia 2019 r., a dla części najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. Zawarte umowy uwzględniają jednorazową spłatę poszczególnych pożyczek wraz z odsetkami. Spółka dotychczas nie dokonała spłaty żadnej z udzielonych jej przez Pożyczkodawcę pożyczek.

Obecnie Pożyczkodawca rozważa możliwość umorzenia kwoty wszystkich udzielonych Spółce pożyczek wraz z odsetkami. Pożyczkodawca planuje dokonać przedmiotowego umorzenia z końcem 2017 r.

Jeśli pożyczki zostałyby umorzone z końcem 2017 r., Spółka w związku z umorzeniem jej zobowiązania przez Pożyczkodawcę uzyska w 2017 r. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który zadeklaruje w zeznaniu podatkowym CIT-8, składanym za 2017 r. Co ważne, prowadzenie działalności rolniczej niezmiennie pozostanie głównym źródłem przychodów Spółki. W szczególności, zachowany zostanie co najmniej 60% udział przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem, o którym to mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

Spółka zadeklaruje równocześnie w tym samym zeznaniu podatkowym CIT-8 za 2017 r. wydatkowanie tego przychodu na cele działalności rolniczej, stanowiącej główny i jedyny przedmiot działalności Spółki.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 12 stycznia 2018 r. (wpływ do Organu 16 stycznia 2018 r.), doprecyzowano opis sprawy wskazując zestawienie wydatków pogrupowanych na poszczególne kategorie, które zostały sfinansowane z pożyczek udzielonych Spółce przez Pożyczkodawcę:

  1. Wydatki stricte związane z działalnością rolniczą, tj.:
    • zakup paliw do maszyn rolniczych, ciągników,
    • zakup nasion, nawozów i środków ochrony roślin,
    • zakup materiałów i serwis parku maszynowego,
    • zakup usług weterynaryjnych i unieszkodliwianie bydła,
    • zakup materiałów/hodowla bydła,
    • zakup maszyn i urządzeń,
    • modernizacja budynków inwentarskich,
    • opłaty za zakup stada hodowlanego,
    • usługi rolne,
    • dzierżawa łąk.
  2. Wydatki związane z ogólną działalnością Spółki w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, tj.:
    • zakup energii,
    • wynagrodzenia,
    • składki ZUS i świadczenia dla pracowników,
    • podatek od osób fizycznych,
    • prowizje i opłaty bankowe, tj. prowizje za wypłaty gotówkowe, opłaty za karty bankomatowe, abonamenty za korzystanie z systemu ECORPONET, opłaty za prowadzenie rachunków bankowych, prowizje za przelewy, prowizje za sms,
    • usługi rachunkowe i prawno-organizacyjne,
    • opłaty za użytkowanie nieruchomości,
    • pozostałe podatki i opłaty, tj. podatek od nieruchomości, PCC - umowa kupna sprzedaży, podatek rolny, opłata za wykorzystanie materiału siewnego, opłata do starostwa powiatowego, dopłata dot. podatku rolnego, dopłata PCC - umowa kupna, odszkodowanie za materiał siewny, opłata za zaświadczenie o niezaleganiu, opłata za gospodarowanie odpadami, opłata sądowa, opłata za pobranie próbek do badań,
    • spłata odsetek od pożyczek zaciągniętych na cele rolnicze,
    • zakup usług telekomunikacyjnych,
    • polisy ubezpieczeniowe dot. ubezpieczenia za ciągniki, przyczepy, maszyny rolnicze, bydło, wóz paszowy,
    • spłata rat kredytu, oraz odsetek od udzielonych kredytów, tj. spłata odsetek dot. kredytu klęskowego, kredytu inwestycyjnego, pożyczki na bronę talerzową,
    • opłaty leasingowe za wóz paszowy, ciągnik rolniczy, zgrabiarkę dwukaruzelową,
    • usługi BHP,
  3. Inne wydatki (łączna wartość wydatków – 300.000 zł), tj.:
    • zwrot dopłat dla udziałowca.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przychód osiągnięty w 2017 r. z tytułu umorzenia przez Pożyczkodawcę udzielonych Spółce pożyczek wraz z odsetkami przeznaczony i wydatkowany przez Spółkę w całości na działalność rolniczą, będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez niego w 2017 r. przychód z umorzenia udzielonych przez Pożyczkodawcę pożyczek wraz z odsetkami będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

Spółka prowadzi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, przez działalność rolniczą rozumie się działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

-licząc od dnia nabycia.

Stosownie do art. 2 ust. 1 Ustawy CIT, przychody uzyskiwane z prowadzenia tak zdefiniowanej działalności rolniczej podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a Ustawy CIT, przychodem są w szczególności wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. W związku z umorzeniem przez Pożyczkodawcę pożyczek wraz z odsetkami, po stronie Spółki powstanie przychód z działalności pozarolniczej, który zdaniem Spółki nie podlega wyłączeniu przedmiotowemu z zakresu Ustawy CIT. Spółka stoi na stanowisku, że wyliczenie dokonane przez ustawodawcę w przepisie art. 2 ust. 2 Ustawy CIT, ma charakter wyczerpujący i nie obejmuje przychodu z tyt. umorzonego zobowiązania wynikającego z zaciągniętej pożyczki.

Jednakże, w odniesieniu do przychodu z tytułu umorzenia istniejącego zobowiązania Spółki, zdaniem Wnioskodawcy, zastosowanie znajdzie zwolnienie podatkowe. Bowiem, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT, wolne od podatku dochodowego są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Stosownie do art. 17 ust. 1b Ustawy CIT, zwolnienie, o którym mowa powyżej, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Mając na uwadze powyższe, warunkiem niezbędnym do skorzystania ze wskazanego powyżej zwolnienia jest:

  • osiągnięcie dochodu z działalności pozarolniczej,
  • przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą,
  • aby, w roku w poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności, udział przychodów z działalności rolniczej, wynosił co najmniej 60% wszystkich osiągniętych przychodów przez dany podmiot.

Należy wskazać, że przychód z umorzenia pożyczki wraz z odsetkami nie mieści się w definicji działalności rolniczej wynikającej z art. 2 ust. 2 Ustawy CIT, w związku z czym Spółka uzyska przychód z pozarolniczej działalności, który nie podlega wyłączeniu przedmiotowemu z zakresu Ustawy CIT. Tym samym, został spełniony pierwszy z niezbędnych warunków do zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

Ponadto, Spółka w najbliższych latach działalności przeznaczy w całości uzyskany dochód z działalności pozarolniczej (czyli z tytułu umorzenia pożyczek wraz z odsetkami) na działalność rolniczą, rozumianą ściśle z definicją wynikającą z art. 2 ust. 2 Ustawy CIT, która jest jej głównym źródłem przychodów. Spółka sfinansuje z tego dochodu wydatki, które ponosi w celu oraz w związku z wytwarzaniem produktów roślinnych oraz zwierzęcych, w tym m.in. na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, modernizację gospodarstwa rolnego, zwiększenie hodowli, produkcji roślinnej, a więc wydatki bezpośrednio służące prowadzeniu działalności rolniczej. Tym samym, został spełniony drugi z niezbędnych warunków do zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

W związku z faktem, że Spółka prowadziła prawie wyłącznie działalność rolniczą, w roku poprzedzającym rok podatkowy, tj. w 2016 r., uzyskała przychody prawie wyłącznie z działalności rolniczej, a więc udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14 Ustawy CIT, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił 99,99% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Tym samym, został spełniony ostatni z niezbędnych warunków do zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

Wprawdzie ustawodawca nie uregulował w Ustawie CIT sposobu udokumentowania faktu przeznaczenia dochodów z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą, w celu zwolnienia przychodów z działalności pozarolniczej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy, to w ocenie Spółki obowiązek taki wynika z art. 9 ust. 1 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Tym samym, to na podatniku spoczywa obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w taki sposób, który pozwoli na ustalenie:

  • kwot przychodów (oraz kwot niestanowiących przychodów podatkowych),
  • kosztów odpowiadających uzyskanym przychodom (oraz odpowiednio wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ) oraz
  • dochodów wolnych od podatku.

Zasadą jest więc takie prowadzenie rachunkowości, aby można było z łatwością wyodrębnić przychody i koszty związane z działalnością opodatkowaną/zwolnioną/wolną od podatku CIT.

W tym celu Spółka prowadzić będzie ewidencję finansowo-księgową pozwalającą na wyodrębnienie dochodów uzyskiwanych z działalności pozarolniczej oraz rolniczej oraz ponoszonych kosztów tych działalności.

Reasumując, zdaniem Spółki, uzyskany przez nią w 2017 r. przychód w związku z umorzeniem przez Pożyczkodawcę udzielonych Spółce pożyczek wraz z odsetkami, będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e Ustawy CIT.

Takie podejście jest również prezentowane przez organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 listopada 2016 r. o sygn. IPPB5/4510-826/16-4/BC: Wskazać należy, że przychód z umorzenia części odsetkowej pożyczki lub części kapitałowej pożyczki wraz z odsetkami nie mieści się w definicji działalności rolniczej wynikającej z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...). W konsekwencji Spółka uzyska przychód z pozarolniczej działalności, który nie podlega wyłączeniu przedmiotowemu z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...). Dodatkowo Wnioskodawca uzyskane dochody z działalności pozarolniczej zamierza przeznaczyć w całości na działalność rolniczą, która jest jego głównym źródłem przychodów a także wskazuje, że zachowany został warunek co najmniej 60% udziałów przychodów z działalności rolniczej w przychodach ogółem. Przenosząc zatem powołane uregulowania prawne oraz powyższe wyjaśnienia na grunt rozpoznawanej sprawy należy stwierdzić, że zostały przez Wnioskodawcę spełnione wszystkie warunki zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4e u.p.d.o.p., które umożliwiają zastosowanie zwolnienia przedmiotowego dochodów z działalności pozarolniczej,
  • interpretacja indywidulna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 września 2015 r. o sygn. ILPB3/4510-1-283/15-4/EK, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko Spółki: Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez niego przychód z umorzenia przez pożyczkodawcę pozostałej do spłaty pożyczki wraz z odsetkami będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 czerwca 2013 r., o sygn. ITPB3/423-118b/13-3/DK: Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e omawianej ustawy, o ile przeznaczy i wydatkuje uzyskany w związku z umorzeniem odsetek od pożyczki przychód na prowadzoną działalność rolniczą z uwzględnieniem przepisów art. 17 ust. 1a, 1b, 1e i 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 lipca 2009 r., o sygn. ILPB3/423-351/09-2/DS: Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli uzyskany z tytułu przedawnionego zobowiązania dotyczącego niespłaconej pożyczki dochód Spółka przeznaczy na działalność rolniczą, w rozumieniu art. 2 ust. 2 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „updop”), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej – w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14 powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Z treści art. 2 ust. 1 pkt 1 updop wynika natomiast, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy.

Wskazaną powyżej działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 updop, który stanowi, że działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  • miesiąc - w przypadku roślin,
  • 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  • 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt, licząc od dnia nabycia.

Jak wynika z analizy brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 4e updop, warunkiem niezbędnym do zastosowania tego zwolnienia jest:

  • przede wszystkim osiągnięcie dochodu z działalności pozarolniczej;
  • przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą;
  • w roku w poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, wynosił co najmniej 60% wszystkich osiągniętych przychodów przez dany podmiot.

Podatnicy spełniający te kryteria mają prawo do nieopodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych osiągniętego dochodu z działalności pozarolniczej, niezależnie od tego czy na prowadzonej przez siebie działalności rolniczej osiągnęli dochód, czy ponieśli stratę.

Podkreślenia wymaga, że ramy omawianego zwolnienia wyznaczone zostały przez art. 17 ust. 1b i art. 17 ust. 1a pkt 2 cytowanej ustawy podatkowej.

Konsekwencję powyższego stanowi treść art. 17 ust. 1b updop, zgodnie z którym zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Z kolei, w myśl art. 17 ust. 1a pkt 2 updop – zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Przedmiotowe zwolnienie znajduje więc zastosowanie w odniesieniu do podatników, którzy prowadzą poza działalnością rolniczą jednocześnie inną działalność gospodarczą. Tym samym, zwolnieniu podlega ta część dochodów z innej działalności, która została przeznaczona na działalność rolniczą w sposób określony w art. 17 ust. 1b ustawy. Przy czym, warunkiem stosowania tego zwolnienia jest odpowiedni poziom produkcji rolnej w ogólnej wartości przychodów w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności w pierwszym podatkowym roku tej działalności. Wartość przychodów ustalona zgodnie z art. 12 -14 updop i powiększona o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, musi stanowić co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Kwestią do rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie jest ustalenie, czy przychód z umorzenia przez Pożyczkodawcę części kapitałowej pożyczki wraz z odsetkami będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e updop.

Wskazać należy, że przychód z umorzenia części kapitałowej pożyczki wraz z odsetkami nie mieści się w definicji działalności rolniczej wynikającej z art. 2 ust. 2 updop - wyliczenie dokonane przez ustawodawcę w przedmiotowym przepisie ma charakter wyczerpujący i nie obejmuje przychodu z tyt. umorzonego zobowiązania wynikającego z zaciągniętej pożyczki.

W konsekwencji, Spółka uzyska przychód z pozarolniczej działalności, który nie podlega wyłączeniu przedmiotowemu z zakresu updop. Jednakże, podkreślenia wymaga, że wyłącznie przychód (dochód) przeznaczony na działalność rolniczą nie podlega opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione w uzupełnieniu wniosku, przychód (dochód) z każdej innej działalności niż działalność rolnicza, którego cel przeznaczenia nie wiąże się z działalnością rolniczą nie będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e updop.

Przenosząc zatem powołane uregulowania prawne oraz powyższe wyjaśnienia na grunt rozpoznawanej sprawy należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie w związku z umorzeniem pożyczek Spółka uzyska dochód, który ma niejako „wirtualny” charakter, w związku z czym nie można go wydatkować. Zatem, aby ocenić możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania tego dochodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e updop, należy wziąć pod uwagę na jaki cel została wykorzystana pożyczka, która została umorzona. Zatem, w sytuacji wydatkowania przez Spółkę kwot pożyczek udzielonych przez udziałowca na zwrot dopłat dla udziałowca, nie zostaną spełnione warunki zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4e updop, które umożliwiają zastosowanie zwolnienia przedmiotowego dochodów z działalności pozarolniczej. W konsekwencji, w ww. przypadku nie nastąpi przesłanka przeznaczenia dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności na prowadzoną działalność rolniczą.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e updop, do przychodów z umorzenia pożyczek wraz z odsetkami przeznaczonych na:

  • cele związane z działalnością rolniczą oraz cele związane z ogólną działalnością Spółki w związku z prowadzeniem działalności rolniczej uznano za prawidłowe,
  • inne cele uznano za nieprawidłowe.

Końcowo, odnosząc się do powołanych – na poparcie stanowiska Wnioskodawcy – interpretacji organów podatkowych należy zauważyć, że interpretacje te zostały wydane w odmiennych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych. Odnosiły się one co prawda do zagadnienia dotyczącego możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 4e updop, jednak żadna z nich nie dotyczyła sytuacji analogicznej do będącej przedmiotem niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2017 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj