Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/4510-1-283/15-4/EK
z 10 września 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – reprezentowanej przez pełnomocnika – przedstawione we wniosku z 9 czerwca 2015 r. (data wpływu 10 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z 18 sierpnia 2015 r. – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, w ramach którego wytwarza produkty roślinne i zwierzęce w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw albo hodowli lub chowu. Spółka oprócz prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie prowadzi pozarolniczej działalności. W związku z powyższym, Spółka w poprzednim roku podatkowym, tj. w 2014 r., osiągnęła udział przychodów z działalności rolniczej, obejmującej wytwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych, w wysokości 100% całości osiąganych przez Spółkę przychodów.

Spółka wprawdzie nie zamierza w przyszłości rozszerzać przedmiotu swojej działalności o prowadzenie pozarolniczej działalności, jednak nie można wykluczać, że w przyszłości może uzyskać przychód niezwiązany z działalnością rolniczą.

Spółka w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej nabyła w 2009 r. gospodarstwo rolne, finansując zakup z pożyczki zaciągniętej od innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Pożyczkodawca). Umowa pożyczki została zawarta w 2009 r., a jej spłatę ustalono w umowie na 2015 r. Zawarta umowa uwzględnia spłatę pożyczki zgodnie z harmonogramem spłaty wraz z należnymi pożyczkodawcy odsetkami. Spółka dotychczas spłaciła część całkowitej kwoty pożyczki. Bieżąca działalność Spółki finansowana jest wypracowanymi w toku działalności rolniczej dochodami.

Obecnie Spółka wraz z pożyczkodawcą rozważają możliwość umorzenia przez pożyczkodawcę pozostałej do spłaty kwoty pożyczki wraz z odsetkami. Spółka w związku z umorzeniem jej zobowiązania przez pożyczkodawcę uzyska przychód z pozarolniczej działalności, który zadeklaruje w zeznaniu podatkowym CIT-8, składanym za rok podatkowy. Spółka zadeklaruje równocześnie w tym samym zeznaniu podatkowym CIT-8 wydatkowanie tego przychodu na cele działalności rolniczej, stanowiącej główny i jedyny przedmiot działalności Spółki.

Wydatkowanie przychodów na działalność rolniczą Spółka zamierza udokumentować, prowadząc oddzielną ewidencję dla działalności rolniczej oraz działalności pozarolniczej. Spółka w księgach rachunkowych wyodrębni przychody dotyczące działalności rolniczej oraz przychody dotyczące pozarolniczej działalności, a także koszty związane z działalnością rolniczą i odrębnie koszty uzyskania przychodu działalności pozarolniczej. W związku z tym, także wynik bilansowy za dany rok obrotowy obejmie sumę wyniku bilansowego uzyskanego z działalności rolniczej i wyniku bilansowego z działalności pozarolniczej za ten sam okres.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przychód z tytułu umorzenia pożyczki przez pożyczkodawcę, udzielonej na nabycie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej przez Spółkę wraz z odsetkami, przeznaczony i wydatkowany w całości na działalność rolniczą, będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany przez niego przychód z umorzenia przez pożyczkodawcę pozostałej do spłaty pożyczki wraz z odsetkami będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka prowadzi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z powołaną normą prawną, za działalność rolniczą należy uznawać działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

− licząc od dnia nabycia.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody uzyskiwane z prowadzenia tak zdefiniowanej działalności rolniczej podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z umorzeniem przez pożyczkodawcę udzielonej Spółce pożyczki, po stronie Spółki powstanie przychód z pozarolniczej działalności. Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem są w szczególności wartości umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Zdaniem Spółki, powstały przychód z umorzenia zobowiązania Spółki z tytułu zaciągniętej pożyczki nie mieści się w definicji działalności rolniczej wynikającej z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – wyliczenie dokonane przez ustawodawcę w przedmiotowym przepisie ma charakter wyczerpujący i nie obejmuje przychodu z tytułu umorzonego zobowiązania wynikającego z zaciągniętej pożyczki. W konsekwencji Spółka uzyska przychód z pozarolniczej działalności, który nie podlega wyłączeniu przedmiotowemu z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka stoi na stanowisku, że w odniesieniu do przychodu z tytułu umorzenia istniejącego zobowiązania Spółki zastosowanie znajdzie zwolnienie podatkowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku dochodowego są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Kryteriami uprawniającymi podatników do skorzystania z ww. zwolnienia są występujące równocześnie dwie okoliczności:

  • osiągnięcie przez nich w roku poprzedzającym rok podatkowy udziału przychodów z działalności rolniczej, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, w wysokości co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności,
  • przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą.

Z racji, że Spółka prowadzi jedynie działalność rolniczą, w roku poprzedzającym rok podatkowy, tj. w 2014 r., uzyskała wyłącznie przychody z działalności rolniczej, a więc udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej zwierzęcej, stanowi 100% (obliczenie wg sprawozdania finansowego) przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności, to za spełniony należy uznać pierwszy warunek uprawniający do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawodawca wskazując, iż dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania niezbędne jest przeznaczenie dochodu na ściśle określony cel, nie określił przy tym terminu, w jakim podatnik powinien dokonać wydatkowania dochodu na te cele. Nie określił ponadto zamkniętego katalogu wydatków, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia.

Spółka przeznaczy w najbliższych latach swojej działalności w całości uzyskany przychód z tytułu umorzenia pożyczki na działalność rolniczą, rozumianą ściśle z definicją tej działalności wynikającą z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka sfinansuje z tego przychodu wydatki, które ponosi w celu oraz w związku z wytwarzaniem produktów roślinnych oraz zwierzęcych, w tym m.in. na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, modernizację gospodarstwa rolnego, zwiększenie hodowli, produkcji roślinnej, sfinansowanie obsługi administracyjnej oraz płac zatrudnionych pracowników, a więc wydatki bezpośrednio służące prowadzeniu działalności rolniczej i stanowiące koszty uzyskania przychodów tej działalności.

Spółka dopuszcza możliwość poniesienia innych wydatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością rolniczą i niestanowiących kosztów uzyskania przychodów tej działalności. Sfinansowane będą z przychodów z bieżącej działalności rolniczej, co w ocenie Spółki, nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia pożyczki, a więc przychodu z działalności pozarolniczej.

Wprawdzie ustawodawca nie uregulował w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych sposobu udokumentowania faktu przeznaczenia dochodów z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą, w celu zwolnienia przychodów z działalności pozarolniczej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e tej ustawy, to w ocenie Spółki obowiązek taki wynika z art. 9 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

W tym celu Spółka prowadzić będzie ewidencję finansowo-księgową pozwalającą na wyodrębnienie dochodów uzyskiwanych z działalności pozarolniczej oraz rolniczej oraz ponoszonych kosztów tych działalności. Ewentualne dokonanie wydatków na cele inne niż prowadzona działalność rolnicza możliwe będzie w sytuacji dodatniego salda z działalności rolniczej.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że uzyskane przysporzenie majątkowe z tytułu umorzenia udzielonej Spółce pożyczki wraz z odsetkami, odpowiadające wysokości umorzonej pożyczki i odsetek, zwolnione będzie z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Możliwość zwolnienia z opodatkowania powstałych przychodów z umorzenia zobowiązań, ich przedawnienia, lub nieodpłatnych świadczeń potwierdzają stanowiska organów podatkowych, np.:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 czerwca 2013 r. (ITPB3/423-118b/13-3/DK) uznał, że:
    „Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e omawianej ustawy, o ile przeznaczy i wydatkuje uzyskany w związku z umorzeniem odsetek od pożyczki przychód na prowadzoną działalność rolniczą”;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 30 lipca 2009 r. (ILPB3/423-351/09-2/DS) uznał, że:
    „Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli uzyskany z tytułu przedawnionego zobowiązania dotyczącego niespłaconej pożyczki dochód Spółka przeznaczy na działalność rolniczą, w rozumieniu art. 2 ust. 2 tej ustawy”;
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2014 r. (ITPB3/423-515a/13/PS)
    „otrzymanie nieoprocentowanych pożyczek powoduje powstanie przychodów z tyt. nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), które będą mieć wpływ na powstanie dochodów z działalności pozarolniczej. Dochody te mogą być zwolnione przedmiotowo z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy w zakresie, w jakim zostaną przeznaczone na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy podatkowej oraz jeżeli w latach poprzedzającym rok podatkowy, w których osiągnięto te dochody, udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj