Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1236/11-2/JF
z 30 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1236/11-2/JF
Data
2011.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
opodatkowanie, obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego



Wniosek ORD-IN 644 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.09.2011 r. (data wpływu 12.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, obowiązku podatkowego i podstawy opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, obowiązku podatkowego, i podstawy opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (Wnioskodawca) jest producentem wyrobów cukierniczych. Głównym przedmiotem działalności jest produkcja wyrobów czekoladowych (czekolad, czekoladek, batonów). Ponadto Spółka zajmuje się również produkcją innych wyrobów cukierniczych takich jak cukierki, wafle, chałwa, sezamki oraz żelki. Spółka nieustannie rozszerza swoją działalność wprowadzając na rynek nowe produkty w ramach oferowanych kategorii produktowych oraz rozważa możliwość rozszerzenia działalności o całkiem nowe kategorie wyrobów cukierniczych.

W związku z planowanym dalszym rozwojem działalności gospodarczej, w celu poprawienia jej efektywności, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu reorganizacji działalności Spółki. W ramach planowanej restrukturyzacji działalności, Spółka zamierza skoncentrować posiadane obecnie prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawa własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), w tym w szczególności zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP lub/i w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) prawa do znaków towarowych, jak również prawa do wzorów użytkowych, w jednym podmiocie (dalej jako „Prawa własności przemysłowej”).

Spółka zamierza wnieść wkład w postaci aktywów obejmujących prawa własności przemysłowej do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Nowa Spółka”), której będzie wspólnikiem. Oprócz praw własności przemysłowej do Spółki zostaną przeniesieni także pracownicy Departamentu Marketingu istniejącego obecnie w strukturach Spółki, umowy niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług marketingowych oraz zarządzania prawami własności przemysłowej. Niemniej jednak, opisany powyżej zespół składników majątkowych obejmujący prawa własności przemysłowej, pracowników Departamentu Marketingu oraz umowy niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług marketingowych oraz zarządzania prawami własności przemysłowej nie zostanie formalnie wyodrębniony w Spółce jako odrębna jednostka organizacyjna.

Jednocześnie należy podkreślić, że wnoszone aportem do Nowej Spółki prawa własności przemysłowej nie stanowią obecnie aktywów formalnie przypisanych do Departamentu Marketingu. Ponadto, z aportu wykluczone zostaną wszelkie pozostałe składniki materialne i niematerialne związane z Departamentem Marketingu, w tym w szczególności środki trwałe wykorzystywane przez Departament Marketingu (komputery, oprogramowanie, wyposażenie biura, etc.), środki trwałe w leasingu i odpowiadające im zobowiązania leasingowe oraz zobowiązania handlowe i zobowiązania wobec pracowników.

W szczególności, prawa ochronne do znaków towarowych, które zostały zarejestrowane i które będą wchodzić w skład aportu (dalej jako „znaki towarowe”), zostaną wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne w zakresie udziału w rynku, wpływu na ceny, dominacji w kanałach dystrybucji i odporności na działania konkurencji.

Nowa Spółka będzie wykorzystywać wniesione prawa własności przemysłowej, w szczególności znaki towarowe, w ramach swojej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie ze znaków towarowych i innych praw własności przemysłowej lub oddanie ich do używania w ramach umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ustawy o CIT. Ponadto, dzięki otrzymanym składnikom majątkowym Spółka będzie mogła przejąć wszystkie zadania wspólnika z zakresu marketingu oraz zarządzania markami. Wspólnik natomiast będzie mógł skupić swe działania wyłącznie na produkcji wyrobów cukierniczych oraz ich sprzedaży.

W wyniku wniesienia wkładu nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego w Nowej Spółce o wartość rynkową przedmiotu aportu poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów w trybie art. 257 § 2 ustawy z dnia 5 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (t. jedn. Dz. U z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). W akcie notarialnym dotyczącym wniesienia wkładu do Nowej Spółki zostanie określone, iż wartość wkładu odpowiadać będzie wartości rynkowej praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, powiększonej o należny podatek od towarów i usług. Podatek VAT zostanie rozliczony między stronami w gotówce w dniu podwyższenia kapitału zakładowego Nowej Spółki, tj. w dniu podwyższenia wartości nominalnej udziałów Nowej Spółki posiadanych przez Spółkę. Spółka wystawi fakturę VAT z tytułu wniesienia wkładu do Nowej Spółki w postaci praw własności przemysłowej.

Po podjęciu uchwały w formie aktu notarialnego, Spółka złoży wymagane prawem oświadczenie o objęciu podwyższenia wartości nominalnej posiadanych udziałów. Następnie podwyższenie kapitału zakładowego zostanie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy czynność wniesienia wkładu w postaci praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 w związku z art. 28l pkt 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania części lub całości zapłaty, czyli w dacie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w Nowej Spółce i złożenia oświadczenia przez Spółkę o objęciu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów, stanowiących wynagrodzenie w zamian za wnoszony wkład...
  2. Czy podstawę opodatkowania VAT na fakturze, którą Spółka wystawi z tytułu aportu, stanowić będzie suma wartości rynkowej wnoszonych aportem praw własności przemysłowej w szczególności znaków towarowych oraz należnego podatku VAT pomniejszona o ten podatek...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia wkładu w postaci praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 w związku z art. 28l pkt 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania części lub całości zapłaty, czyli w dacie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w Nowej Spółce i złożenia oświadczenia przez Spółkę o objęciu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów, stanowiących wynagrodzenie w zamian za wnoszony wkład.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami są natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) rzeczami mogą być tylko przedmioty materialne. Prawa własności przemysłowej, w szczególności znaki towarowe, jako wartości niematerialne i prawne nie stanowią więc rzeczy w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, a zatem nie mogą zostać uznane za towary w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji, przeniesienie własności praw własności przemysłowej w wyniku aportu nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym należy uznać, że czynność wniesienia wkładu w postaci praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, stanowić będzie na gruncie podatku VAT odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. A zatem ustawodawca wprost wskazał, że przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych w jakiejkolwiek formie stanowi odpłatne świadczenie usług. W związku z tym, przeniesienie praw do praw własności przemysłowej, w szczególności Znaków Towarowych, stanowiących wartości niematerialne i prawne w wyniku aportu stanowić będzie odpłatne świadczenie usług.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż odpłatność za czynność świadczenia usług nie musi mieć postaci pieniężnej. Może również przybrać postać rzeczową. Zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną — zapłata może być w części pieniężna, a w części rzeczowa. Dla uznania czynności za odpłatną istotne jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność, która w tym przypadku zostanie precyzyjnie określona poprzez wskazanie wysokości podwyższenia kapitału zakładowego.

Dla świadczenia na terytorium kraju usług wymienionych w art. 281 pkt 1 ustawy o VAT, tj. usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT obowiązek podatkowy dla tego typu usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż obowiązek podatkowy w przypadku przeniesienia praw własności przemysłowej związany jest w pierwszej kolejności z płatnością.

W analizowanym przypadku należy wskazać, że zapłata za wykonaną usługę następuje w formie wydania podwyższonej wartości nominalnej udziałów w kapitale zakładowym Nowej Spółki. Jednocześnie zgodnie z art. 257 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej KSH, „jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki.” Natomiast zgodnie z art. 258 § KSH objęcie podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów wymaga złożenia stosownego oświadczenia przez wspólnika w zakresie objęcia podwyższenia. Z powyższych przepisów wynika, iż w celu podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia podwyższonej wartości udziałów stanowiących wynagrodzenie w zamian za wniesienie wkładu konieczne jest wykonanie dwóch czynności: podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego oraz złożenie przez wspólnika wymaganego prawem oświadczenia o objęciu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów. Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż czynności te nastąpią bezpośrednio po sobie. W konsekwencji, stwierdzić należy, iż zapłata wynagrodzenia tytułem świadczonych usług nastąpi w dacie dokonania wskazanych wyżej czynności. Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zarówno wartość wkładu odpowiadająca wartości rynkowej praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, powiększona o należny podatek od towarów i usług zostanie zapłacona w dniu podwyższenia jej kapitału zakładowego, tj. w dniu podwyższenia wartości nominalnej jej udziałów, posiadanych przez Spółkę. A zatem, obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia przez Spółkę aportu w postaci Praw własności przemysłowej, w szczególności Znaków Towarowych, powstanie w dacie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w Nowej Spółce i złożenia przez Spółkę oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Nowej Spółki.

Przedstawione wyżej stanowisko jest zgodne z poglądami prezentowanymi w praktyce organów podatkowych, jak np.

  1. W interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28.01.2010 r., sygn. IBPP3/443-55/10/IK wskazano: „Ponieważ przedmiotem aportu będzie wkład niepieniężny w postaci znaków towarowych, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w sposób określony w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 281 pkt 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Natomiast w przypadku otrzymania części zapłaty, np. kwoty na pokrycie podatku VAT we wcześniejszym okresie niż upływ terminu płatności, o którym mowa wyżej, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Jak wskazał Wnioskodawca, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych odbędzie się po zawiązaniu spółki SpK, poprzez zmianę umowy tej spółki. Wniesienie aportu jest czynnością odpłatną, zaś wynagrodzenie wspólnika stanowią udziały w spółce komandytowej bądź jawnej, wydane w zamian za wniesiony majątek w dacie zmiany umowy spółki. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do znaków towarowych, o których mowa we wniosku, wnoszonych aportem do spółki komandytowej bądź jawnej powstanie w dacie zawarcia zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego — ten dzień bowiem uważa się za dzień otrzymania zapłaty, w postaci udziałów, w spółce jawnej lub komandytowej, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym należy się zgodzić z Wnioskodawcą, że obowiązek podatkowy dla przedmiotowej transakcji powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, tj. z chwilą otrzymania przez Spółkę całości lub części zapłaty za dokonaną czynność wniesienia wkładu. Niemniej należy zauważyć, iż w tym momencie obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do całej wartości transakcji (wartość wkładu oraz kwota podatku). Wyjątkiem od takiej sytuacji będzie przypadek w którym Wnioskodawca otrzymałby kwotę odpowiadającą podatku VAT przed dokonaniem stosownych zmian w umowie spółki, i zgodnie z art. 19 ust. 15 powodowałoby to powstanie obowiązku podatkowego w tej części.”
  2. W interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21.01.2010 r., sygn. ILPP1/443-1352/09-4/HW, organ podatkowy stwierdził, iż: „Na podstawie ww. przepisów należy przyjąć, że mamy do czynienia z wyraźną normą, której skutkiem jest uznanie, że prawa, które wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki, uznaje się za przeniesione na spółkę. Zobowiązanie wspólnika w umowie spółki co do wniesienia wkładów oznacza, że z tą chwilą są one własnością spółki. Spółka ma prawo żądania wydania danego prawa, jak również pożytków, które ono niesie. Zatem, również z chwilą zawarcia umowy spółki wspólnik uzyskuje korzyść w postaci udziałów w tej spółce. Ponieważ przedmiotem aportu będzie wkład niepieniężny w postaci znaków towarowych, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w sposób określony w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 281 pkt 1 - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Jak wskazał Wnioskodawca, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych odbędzie się po zawiązaniu spółki SpK, poprzez zmianę umowy tej spółki. Wniesienie aportu jest czynnością odpłatną, zaś wynagrodzenie wspólnika stanowią udziały w spółce komandytowej bądź jawnej, wydane w zamian za wniesiony majątek w dacie zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do znaków towarowych, o których mowa we wniosku, wnoszonych aportem do spółki komandytowej bądź jawnej, powstanie w dacie zawarcia zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego ten dzień bowiem uważa się za dzień otrzymania zapłaty, o którym mowa w art. 19 ust 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
  3. Z kolei w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12.01.2010 r., sygn. IPPP3-443-942/09-4/JF stwierdzono: „Ponieważ przedmiotem aportu będzie wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie w sposób określony w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 281 pkt 1 ustawy — obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Jak wskazał Wnioskodawca, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaku towarowego odbędzie się po zawiązaniu Spółki Komandytowej, poprzez zmianę umowy tej Spółki, która winna być potwierdzona aktem notarialnym. Wniesienie aportu jest czynnością odpłatną, zaś wynagrodzenie wspólnika stanowią udziały w spółce komandytowej bądź jawnej, wydane w zamian za wniesiony majątek w dacie zmiany umowy spółki. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do znaku towarowego, o którym mowa we wniosku, wnoszonego aportem do spółki komandytowej bądź jawnej powstanie w dacie zawarcia zmiany umowy Spółki w formie aktu notarialnego. Ten dzień bowiem uważa się za dzień otrzymania zapłaty, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.”

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Wnioskodawcy, iż czynność wniesienia wkładu w postaci Praw własności przemysłowej, w szczególności Znaków Towarowych, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 w związku z art. 281 pkt 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania części lub całości zapłaty, czyli w dacie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w Nowej Spółce i złożenia oświadczenia przez Spółkę o objęciu podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów, stanowiących wynagrodzenie w zamian za wnoszony wkład, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawę opodatkowania VAT na fakturze, którą Spółka wystawi z tytułu aportu, stanowić będzie suma wartości rynkowej wnoszonych aportem praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, oraz należnego podatku VAT pomniejszona o ten podatek.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawodawca nie przewidział odrębnych zasad opodatkowania VAT dla aportów, w tym dotyczących ustalania podstawy opodatkowania. A zatem, zdaniem Spółki, zastosowanie powinny znaleźć w tym wypadku ogólne regulacje dotyczące określenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT „Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.” Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak wskazano w uzasadnieniu do pytania 1, czynność wniesienia wkładu w postaci praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Jednocześnie, w akcie notarialnym dotyczącym wniesienia wkładu do Nowej Spółki zostanie określone, iż wartość wkładu odpowiadać będzie wartości rynkowej praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, powiększonej o należny podatek od towarów i usług. A zatem, w analizowanym przypadku, ceną za dokonaną przez Spółkę czynność wniesienia praw własności przemysłowej będzie określona w PLN wartość podwyższenia nominalnej wartości istniejących udziałów w Nowej Spółce odpowiadająca wartości rynkowej praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, powiększonej o należny podatek od towarów i usług. W konsekwencji, podstawę opodatkowania stanowiącą obrót z tytułu wniesienia aportem do Nowej Spółki praw własności przemysłowej, czyli kwotę należną z tytułu sprzedaży pomniejszoną o podatek VAT, stanowić będzie wartość rynkowa przedmiotu aportu.

Przedstawione wyżej stanowisko potwierdzają przykładowo następujące interpretacje organów podatkowych:

  1. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 stycznia 2011 roku, sygn. IPPP1-443-1093/10-2/EK, w której organ podatkowy wskazał, że „Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. (...) Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku aportów wnoszonych do spółek kapitałowych podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, jest kwota należna (czyli cena) pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług. (...) Reasumując, skoro strony transakcji określiły wartość transakcji w pieniądzu (tj. określono cenę), zatem Wnioskodawca wnosząc aport, obowiązany będzie w myśl art. 106 ust. I wystawić fakturę VAT, której podstawę opodatkowania stanowić będzie obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, tj. wartość netto ceny aportu.”
  2. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 roku, sygn. IPPP1/443-251/11-2/BS, w której stwierdzono: „w przypadku aportów wnoszonych do spółek kapitałowych podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, jest kwota należna (czyli cena) pomniejszona o kwotę podatku VAT. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 Ustawy o cenach z dnia 5 lipca 2001 r. (Dz. U Nr 97 poz. 1050), cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.”

Ponadto, organy podatkowe podzielały powyższe stanowisko w następujących indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lipca 2010 roku, sygn. IPPP1-443-466/10-4/AS,
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 stycznia 2010 roku, sygn. ITPP1/443-1000b/09/KM,
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 stycznia 20W roku, sygn. IBPP3/443-794/09/IK,
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2011 roku, sygn. IPPP1-443-1089/10-2/IL.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Spółki, zgodnie z którym podstawę opodatkowania VAT na fakturze, którą Spółka wystawi z tytułu aportu, stanowić będzie wartość rynkowa wnoszonych aportem praw własności przemysłowej, w szczególności znaków towarowych, należy uznać w całości za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj