Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-699/16-2/AJ
z 7 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 14 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania Ceny Nabycia Akcji SCSp jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej (nabytych w wyniku likwidacji SCSp) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania Ceny Nabycia Akcji SCSp jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej (nabytych w wyniku likwidacji SCSp).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką prawa holenderskiego opodatkowaną od całości swoich przychodów w Holandii, tj. rezydentem podatkowym Holandii (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca zostanie w przyszłości wspólnikiem jednej lub kilku spółek prawa luksemburskiego Société en Commandite Spéciale (dalej: SCSp). SCSp jest spółką, o której mowa w art. 4a pkt 14 UPDOP, tj. Spółką niebędącą podatnikiem podatku dochodowego, w której podatnikami w odniesieniu do jej przychodów (dochodów) są każdorazowo jej wspólnicy.

Wnioskodawca nabędzie akcje SCSp (tj. papiery wartościowe wyemitowane zgodnie z prawem luksemburskim) od dotychczasowego akcjonariusza na podstawie umowy sprzedaży (dalej: Akcje SCSp). Cena sprzedaży Akcji SCSp zostanie uregulowane przez Wnioskodawcę poprzez przelew środków pieniężnych lub potrącenie, na podstawie art. 498 Kodeksu cywilnego, wierzytelności zbywcy o zapłatę przez Wnioskodawcę ceny Akcji SCSp z wierzytelnością wzajemną Wnioskodawcy względem zbywcy (dalej odpowiednio: Cena Nabycia Akcji SCSp, Potrącenie). Obie wierzytelności będące przedmiotem ww. potrącenia będą miały charakter pieniężny, będą wymagalne, nieprzedawnione oraz będą mogły być dochodzone przed sądami lub innymi organami państwowymi.

SCSp jest jednym ze wspólników spółek osobowych z siedzibą w Polsce (innych niż spółki komandytowo-akcyjne). SCSp może być także wspólnikiem spółek kapitałowych z siedzibą w Polsce. Spółki, w których SCSp będzie wspólnikiem, mogą z kolei być wspólnikami w kolejnych spółkach osobowych lub kapitałowych z siedzibą w Polsce. Majątek spółek polskich może składać się w więcej niż 50% z nieruchomości zlokalizowanych w Polsce.

SCSp została wspólnikiem spółek osobowych z siedzibą w Polsce (innych niż spółki komandytowo-akcyjne) w wyniku nabycia ogółu praw i obowiązków wspólnika tych spółek na podstawie umowy sprzedaży lub wniesienia ogółu praw i obowiązków tych spółek do SCSp w formie wkładu niepieniężnego w zamian za akcje SCSp wydane podmiotowi wnoszącemu przedmiotowy wkład.

W przyszłości, możliwa jest likwidacja SCSp przeprowadzona zgodnie z prawem luksemburskim. W wyniku likwidacji, SCSp przestanie istnieć, a Wnioskodawca otrzyma majątek likwidacyjny SCSp, stosownie do posiadanego udziału w zysku SCSp. W skład majątku likwidacyjnego SCSp wchodzić może m.in. ogół praw i obowiązków wspólnika polskich spółek osobowych (innych niż spółki komandytowo-akcyjne), których wspólnikiem była SCSp w chwili jej likwidacji (dalej pojedynczo lub łącznie: Spółki osobowe).

Wnioskodawca otrzymał interpretację indywidualną nr IPPB5/4510-1181/15-5/AJ/AK, zgodnie z którą, likwidacja SCSp w wyniku której nastąpi przeniesienie własności udziałów (zbycie zakładu) w polskich spółkach osobowych (niebędących podatnikami podatku dochodowego) należy zakwalifikować do dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 13 ust. 2 Umowy, tj. dochodów z przeniesienia praw własności polskiego zakładu Wnioskodawcy („Interpretacja”). W świetle tej interpretacji nabycie majątku likwidacyjnego SCSp podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce jednak jest zwolnione od podatku CIT w Polsce, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3a (środki pieniężne) i 3b (inne składniki majątkowe) UPDOP.


Niewykluczone, że po likwidacji SCSp, Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia, w tym w ramach umowy sprzedaży, ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółek osobowych na rzecz innego podmiotu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania Ceny Nabycia Akcji SCSp jako kosztu uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków Spółki osobowej nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji SCSp ?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki osobowej, będzie on uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu kwoty równej Cenie Nabycia Akcji SCSp.


  1. W świetle uzyskanej Interpretacji, zbycie przy ogółu praw i obowiązków w Spółkach osobowych stanowić będzie przychód ze zbycia własności polskiego zakładu Wnioskodawcy.
  2. Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W konsekwencji, aby określony wydatek stanowił koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione trzy podstawowe warunki:
    1. celem jego poniesienia musi być uzyskanie przychodów lub zabezpieczenie ich źródeł;
    2. wydatek musi zostać faktycznie poniesiony przez podatnika;
    3. wydatek nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 UPDOP.
  3. W omawianym zdarzeniu przyszłym, powyższe warunki zaliczenia Ceny Nabycia Akcji SCSp jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia ogół prawa i obowiązków w Spółce osobowej będą spełnione:

Po pierwsze, Wnioskodawca uzyska przychody ze zbycia własności polskiego zakładu (zgodnie ze wskazaną wyżej Interpretacją). Jednocześnie, zakład ten został nabyty przez Wnioskodawcę odpłatnie w drodze zakupu Akcji SCSp. W konsekwencji, w omawianym zdarzeniu przyszłym zaistnieje bezpośredni związek między nabyciem Akcji SCSp przez Wnioskodawcę a przychodami uzyskanymi ze zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki osobowej. Nabycie Akcji SCSp jest bowiem warunkiem koniecznym uzyskania przez Wnioskodawcę statusu wspólnika Spółki osobowej w wyniku późniejszej likwidacji SCSp. W konsekwencji, wydatki na nabycie Akcji SCSp zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodu ze zbycia ogółu praw i obowiązków Spółki osobowej. Będzie to także jedyny moment, w którym możliwe dla Wnioskodawcy będzie rozpoznanie jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie prawa własności polskiego zakładu w rozumieniu przepisów Umowy. Spełniony zostanie zatem pierwszy warunek uznania omawianych wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Po drugie, wydatek w postaci Ceny Nabycia Akcji SCSp zostanie faktycznie poniesiony przez Wnioskodawcę i zarówno w przypadku zapłaty poprzez przelew środków pieniężnych, jak i Potrącenia. W efekcie, w wyniku opisanych rozliczeń między Wnioskodawcą a zbywcą Akcji SCSp nastąpi poniesienie kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 1 UPDOP. Na gruncie tego przepisu, faktyczne poniesienie wydatku to poniesienie go w taki sposób, aby nastąpiło obciążenie podatnika kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale także w znaczeniu realnym. Innymi słowy, koszt musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika. Definitywność kosztu oznacza natomiast, że wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona albo zrefundowana. Zgodnie natomiast z art. 498 KC, w sytuacji gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie - dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia, obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. W konsekwencji, dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania na skutek spełnienia świadczenia. Mając na uwadze powyższe regulacje, wskutek zapłaty lub potrącenia Ceny Nabycia Akcji SCSp z inną pieniężną i wymagalną wierzytelnością Wnioskodawcy wobec zbywcy Akcji SCSp nastąpi uszczuplenie majątku Wnioskodawcy o kwotę umarzanej wierzytelności (przysługującej mu wobec zbywcy). Tym samym Cena Nabycia Akcji SCSp zostanie pokryta/uregulowana z majątku Wnioskodawcy. Jednocześnie, Wnioskodawca nie otrzyma zwrotu całości ani części przedmiotowej kwoty od jakiegokolwiek innego podmiotu (osoby trzeciej). W konsekwencji, Wnioskodawca poniesie definitywnie ciężar uregulowania Ceny Nabycia Akcji SCSp w momencie potrącenia z wzajemną wierzytelnością lub zapłaty na rzecz zbywcy. Tym samym, spełniony zostanie drugi warunek uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Wreszcie, żaden przepis art. 16 ust. 1 UPDOP (który wymienia poszczególne rodzaje wydatków nienależących do kosztów uzyskania przychodów) nie wyłącza z katalogu kosztów podatkowych wydatków nierezydenta na nabycie prawa własności polskiego zakładu na gruncie Umowy (tutaj w postaci Ceny Nabycia Akcji SCSp) w momencie zbycia tego zakładu przez nierezydenta. W szczególności, w sprawie Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8f UPDOP. Przepis ten stanowi, że nie zalicza się do kosztów podatkowych wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, otrzymanego przez wspólnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tego składnika majątku; przepis art. 15 ust. 1t stosuje się odpowiednio. Przepis ten nie odnosi się jednak do kosztów nabycia polskiego zakładu, które nierezydent może rozpoznać w przypadku zbycia własności tego zakładu do podmiotu trzeciego. W tym zakresie brak jest w UPDOP regulacji szczegółowych. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8f UPDOP, jako wyjątek od ogólnej zasady wynikającej z art. 15 ust. 1 UPDOP, należy z kolei interpretować ściśle (bez możliwości rozszerzającego stosowania).


  1. Na marginesie Wnioskodawca wskazuje, ze w omawianym przypadku zastosowania nie znajdą również żadne inne przepisy szczególne UPDOP dotyczące rozpoznawania kosztów podatkowych. W szczególności, zastosowania nie znajdzie art. 15 ust. 1t UPDOP, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki. Zdarzenie przyszłe będące przedmiotem niniejszego wniosku nie dotyczy bowiem zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki osobowej przez SCSp, a zbycia tego składnika majątkowego przez Wnioskodawcę, po jego nabyciu w wyniku likwidacji SCSp. Zastosowania nie znajdzie także art. 16g ust. 1a UPDOP, z uwagi na fakt, że ogół praw i obowiązków wspólnika Spółki osobowej nie podlega amortyzacji ani na poziomie SCSp, ani nie będzie podlegał amortyzacji przez Wnioskodawcę.
  2. Reasumując, spełnione zostaną wszystkie przesłanki uznania kwoty równej Cenie Nabycia Akcji SCSp za koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy ze zbycia ogółu praw i obowiązków Spółki osobowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego – jest nieprawidłowe.


W niniejszej sprawie przedmiotem rozstrzygnięcia jest kwestia możliwości rozpoznania kosztu uzyskania przychodów z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków Spółki osobowej nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji luksemburskiej spółki SCSp niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.; dalej: updop).


W przypadku wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną, w tym w wyniku zbycia ogółu praw i obowiązków w niej, zastosowanie znajdują przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b updop.


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a updop do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

  1. likwidacji takiej spółki,
  2. wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3b powołanej ustawy do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku:

  1. odpłatnego zbycia tych składników majątku - ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio,
  2. spłaty otrzymanej wierzytelności - przychód uzyskany z tej spłaty.

W uzasadnieniu ustawy wprowadzającej ww. przepisy (por. druk sejmowy nr 3500 VI kadencji) wskazano, że „w zakresie dotyczącym likwidacji spółki projekt zakłada zróżnicowanie zasad opodatkowania otrzymanego przez wspólnika likwidowanej spółki majątku, w zależności od tego, w jakiej formie majątek ten jest przez wspólnika otrzymywany – tj. w formie pieniężnej czy niepieniężnej. I tak, w przypadku otrzymania przez wspólnika:

  1. środków pieniężnych – ich wartość nie będzie stanowiła przychodu; przyjęcie tego rozwiązania zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania, na które wskazywało przywołane wyżej orzecznictwo. W związku z powyższym z przychodów podlegających opodatkowaniu wyłączono przychód odpowiadający wartości środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki;
  2. innych składników majątku – ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu. Propozycja ta uwzględnia utrzymanie braku podmiotowości w podatku dochodowym spółek niebędących osobami prawnymi. Koncepcja opodatkowania faktycznie uzyskanego przychodu (w momencie jego realizacji np. sprzedaży) upraszcza system podatkowy.

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną również należy rozróżnić sytuację, w której występujący wspólnik otrzymuje tytułem spłaty swojego udziału środki pieniężne i sytuację, w której wspólnik otrzymuje niepieniężne składniki majątku.

Pierwszą z omawianych sytuacji należy jednak potraktować odmiennie niż wówczas, gdy dochodzi do likwidacji spółki. W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną ustalana jest wartość zbywcza jej majątku. Wartość ta odpowiada wartości jaką wspólnicy uzyskaliby sprzedając na wolnym rynku całe swoje przedsiębiorstwo (spółkę). Wartość zbywcza jest dzielona tak, aby ustalić część przypadającą na występującego wspólnika.


W części należnej występującemu wspólnikowi zawiera się zarówno:

  1. wkład wniesiony przez tego wspólnika w chwili przystąpienia do spółki,
  2. nadwyżka wartości rynkowej majątku nad jego wartością podatkową oraz
  3. pozostawione przez wspólnika zyski, wcześniej na bieżąco przez niego opodatkowane, które zostały reinwestowane (np. w środki trwałe).

W związku z powyższym przyjęto, że w przypadku otrzymania środków pieniężnych przez wspólnika występującego ze spółki niebędącej osobą prawną ich wartość nie będzie stanowiła przychodu tylko w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce. Rozwiązanie takie wyklucza podnoszony w orzecznictwie zarzut podwójnego opodatkowania dochodu u wspólnika.


W przypadku otrzymania przez występującego wspólnika innych, niż środki pieniężne, składników majątku zasady opodatkowania będą takie jak przy likwidacji spółki”.


Należy zauważyć, że w analizowanej sprawie istotny jest przyjęty w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych system opodatkowania dochodów generowanych przez spółki niebędące osobami prawnymi. Zakłada on m.in. przesunięcie momentu opodatkowania dochodu z wystąpienia ze spółki do czasu faktycznej jego realizacji - w przypadku otrzymania innych niż środki pieniężne wartości. Przyjęte ustawowo rozwiązanie jest zatem odmienne od regulacji odnoszących się do uczestnictwa w spółkach kapitałowych (art. 12 ust. 1 pkt 7, art. 15 ust. 1j, art. 16 ust. 1 pkt 8, art. 16 ust. 1 pkt 8e updop).


W przedmiotowej sprawie mamy zatem do czynienia w pierwszej kolejności z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną – luksemburskiej spółki SCSp. W wyniku tej likwidacji Wnioskodawca nabędzie ogół praw i obowiązków w polskiej spółce osobowej.


Wnioskodawca uzyska przychód dopiero w momencie zbycia tego składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki.


W przypadku sprzedaży ogółu praw i obowiązków w polskiej spółce osobowej zastosowanie będzie miał natomiast art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b updop.


Nieprawidłowe jest zatem stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie rozliczenia wydatków na nabycie ogółu praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej w sytuacji zbycia tych praw i obowiązków. Przede wszystkim w analizowanej sprawie nie wystąpi w ogóle kategoria kosztu podatkowego, w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop, a wniosek taki wynika wprost z treści art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b) updop. Skoro wydatki na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej pomniejszają przychód podatkowy, to nie mogą równocześnie stanowić kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy podatnik dokonuje zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej i otrzymuje wynagrodzenie w niższej wysokości niż poniesione przez niego wydatki na ich nabycie, to wówczas – stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b) updop – całe uzyskane wynagrodzenie z tytułu zbycia nie podlega zaliczeniu do przychodów podatnika. Jednocześnie wydatki na nabycie lub objęcie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej w całości nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Należy zatem zdecydowanie odróżnić pojęcie „wydatków na nabycie prawa do udziałów w takiej spółce” określone w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b) updop (pomniejszających bezpośrednio przychód przychód) od kategorii kosztów określonej w art. 15 ust. 1 updop (mającej wpływ na wartość dochodu określoną w art. 7 ust. 2 updop).

W konsekwencji Wnioskodawca rozpoznając przychód podatkowy z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej powinien wyłączyć od opodatkowania tę wartość przychodu, która odpowiada wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (w niniejszej sprawie nie będzie to oczywiście całość wydatków na nabycie akcji SCSp, lecz tylko część tej wartości – w takiej proporcji jak stosunek wartości rynkowej akcji likwidowanej SCSp należących do Wnioskodawcy, których wartość będzie pochodziła z wartości ogółu praw i obowiązków w polskiej spółce osobowej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego do wartości rynkowej otrzymanego majątku likwidacyjnego SCSp).

W tym stanie rzeczy stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki osobowej, będzie on uprawniony do rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu kwoty równej Cenie Nabycia Akcji SCSp – należy uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj