Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-1129/12-4/KS
z 8 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2012 r. (data wpływu 13.11.2012 r.) oraz w piśmie z dnia 27.12.2012 r. (data nadania 27.12.2012 r., data wpływu 31.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po przekształceniu Spółki z formy prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, Spółka będzie miała prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 Ustawy CIT) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które w Spółce kapitałowej znajdowały się na kapitale zapasowym, tj. nie znajduje zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy CIT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13.11.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po przekształceniu Spółki z formy prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, Spółka będzie miała prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 Ustawy CIT) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które w Spółce kapitałowej znajdowały się na kapitale zapasowym, tj. nie znajduje zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy CIT.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W związku z dynamicznym rozwojem działalności gospodarczej C. S.A. (dalej C., Wnioskodawca) dokona podwyższenia kapitału zakładowego. Nowo wyemitowane akcje obejmie osoba fizyczna (dalej: Wspólnik). W zamian za objęte akcje Wspólnik wniesie 100% udziałów w jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa). Wartość rynkowa Spółki będzie przekraczać nominalną wartość objętych akcji. Nadwyżka wartości rynkowej udziałów zasili kapitał zapasowy Spółki (tzw. agio). W Spółce kapitałowej, w której Wnioskodawca nabędzie udziały, część wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych będzie zapisana na kapitałach zapasowych. Spółka kapitałowa nabyła te środki w ramach aportu przedsiębiorstwa, do kosztów uzyskania przychodów zalicza więc odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości.

Wnioskodawca przewiduje, że dokona przekształcenia Spółki kapitałowej z formy prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową (dalej: Spółka osobowa). W wyniku przekształcenia Spółki C. stanie się wspólnikiem Spółki osobowej.

W piśmie z dnia 27.12.2012 r. Wnioskodawca uzupełnił przedstawione zdarzenie przyszłe poprzez wskazanie, że w Spółce kapitałowej, w której nabędzie udziały, będą się znajdować środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (dalej: aktywa). Spółka kapitałowa nabędzie te aktywa w ramach aportu przedsiębiorstwa, które następnie zostaną przekazane w ramach wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w całości na kapitał zakładowy Spółki kapitałowej albo w części na kapitał zakładowy Spółki kapitałowej i w części na kapitał zapasowy (agio) Spółki kapitałowej. Oznacza to, że w momencie nabycia przez Wnioskodawcę 100% udziałów w Spółce kapitałowej wszystkie jej aktywa będą się znajdować na kapitale zakładowym Spółki kapitałowej albo część będzie się znajdować na kapitale zakładowym Spółki kapitałowej a część na kapitale zapasowym Spółki kapitałowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po przekształceniu Spółki z formy prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 Ustawy CIT) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które w Spółce kapitałowej znajdowały się na kapitale zapasowym, tj. nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, po przekształceniu Spółki kapitałowej w osobową C. będzie miała prawo zaliczać do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która w Spółce kapitałowej znajdowała się na kapitale zapasowym. W szczególności zastosowania nie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W świetle brzmienia wskazanej regulacji nie powinno budzić wątpliwości, iż dotyczy ona wyłącznie zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych spółce kapitałowej. Przekształcona zaś Spółka kapitałowa przybierze postać spółki komandytowej, czyli spółki osobowej. Ograniczenie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy o CIT dotyczy wyłącznie wartości środków trwałych znajdujących się na kapitale zapasowym spółki kapitałowej i w związku z tym nie dotyczą spółki osobowej, jaką jest spółka komandytowa.

Ponadto Wnioskodawca zauważa, iż spółki osobowe nie posiadają kapitału zakładowego i zapasowego. Nie jest możliwe wskazanie części wartości początkowej, która nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca wskazuje również, iż przepisy Ustawy o CIT w sposób szczegółowy regulują zasady amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w spółce osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 3 Ustawy o CIT podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2 - 7.


Zdaniem Wnioskodawcy, z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustawodawca nakazał spółce osobowej stosować metodę kontynuacji w zakresie:

  • ustalenia wartości początkowej;
  • ustalenia metody amortyzacji;
  • uwzględnienia wysokości odpisów dokonanych przez podmiot przekształcany.


W przypadku zaś Spółki kapitałowej, z której przekształcenia powstanie Spółka osobowa zwrócić należy uwagę, że aport na agio został wniesiony w wyniku wniesienia wkładu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z tego względu kwestia odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od składników majątku wniesionych w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest objęta art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT, ale oddzielną regulacją. Zgodnie z art. 16g ust. l0a Ustawy CIT w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego należy stosować odpowiednio regulacje dotyczące przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów określone w art. 16 g ust. 9 Ustawy CIT. Zgodnie ze wskazaną regulacją wartość początkową należy ustalić zgodnie z zasadą kontynuacji, czyli z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacją metody amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport.

Wskazana zasada kontynuacji wyceny składników majątków wnoszonych aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa znajduje także zastosowanie w odniesieniu do sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład (art. 16h ust. 3a Ustawy CIT) stosować należy odpowiednio zasady przewidziane dla podmiotów powstałych z przekształcenia czy podziału. Jak wynika z art. 16h ust. 3 Ustawy CIT podmioty takie dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów.

Jeżeli zatem Spółka kapitałowa dokonywała odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości, to zgodnie z zasadą kontynuacji prawo takie mają również wspólnicy Spółki osobowej.

Podsumowując, po przekształceniu Spółki kapitałowej w osobową, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 Ustawy CIT) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które w Spółce kapitałowej znajdowały się na kapitale zapasowym. W szczególności zastosowania nie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT.

W piśmie z dnia 27.12.2012 r. Wnioskodawca uściślił własne stanowisko w świetle uzupełnionego zdarzenia przyszłego, tj. podał, iż według Niego w przypadku nabycia przez Spółkę kapitałową aktywów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który zostanie w całości przekazany na kapitał zakładowy Spółki kapitałowej, Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 Ustawy CIT) pełne odpisy amortyzacyjne od aktywów. W szczególności zastosowania nie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) Ustawy CIT ze względu na przekazanie całości wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki kapitałowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj