Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB5.4510.957.2016.2.BC
z 17 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2016 r. (data wpływu 26 października 2016 r.), uzupełnione pismem z dnia 04 stycznia 2017 r.( data wpływu 11 stycznia 2017 r.) na wezwanie z dnia 22 grudnia 2016 r. (data nadania 23 grudnia 2016 r.) Nr 1462-IPPB5.4510.957.2016.1.BC o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników oraz Współpracowników Spółki – jest prawidłowe.
  • nie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników Spółki-Banku z Grupy– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków na organizacje imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników oraz Współpracowników Spółki a także nie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników Spółki-Banku z Grupy.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) prowadzi działalności gospodarczą w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego w ramach grupy kapitałowej, zwanej dalej „Grupą”, w której skład wchodzi również kilka innych spółek.


W najbliższym czasie Spółka planuje zorganizować imprezę integracyjną, podczas której nastąpi podsumowanie działalności, dokonań firmy oraz wytyczenie planów działania na najbliższe lata. Na imprezę integracyjną będą zaproszone osoby (dalej: „Uczestnicy”) związane ze Spółką. Do Uczestników Spółka zalicza:

  • pracowników Spółki (umowa o pracę),
  • pracowników Spółki-Banku z Grupy,
  • współpracowników Spółki (umowy o współpracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło).

Zarówno uczestnictwo pracowników, pracowników Spółki-Banku i współpracowników w tym spotkaniu nie będzie obowiązkowe i nie poniosą oni żadnych kosztów związanych z uczestnictwem a czas przeznaczony na spotkanie firmowe będzie wliczać się do czasu pracy.


Impreza integracyjna będzie zorganizowana poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne, które na rzecz Spółki wyświadczą:

  • usługi organizacji wstępnej części inicjującej (nagłośnienie, oświetlenie, scena, scenografia, wynajem sali konferencyjnej, praca technika sali) oraz obsługi części artystyczno-rozrywkowej (nagłośnienie, wynajem sceny i zespołu muzycznego),
  • usługi transportu,
  • usługi noclegowe,
  • usługi gastronomiczne (posiłki w formie bufetu, napoje, w tym alkoholowe).

Celem udokumentowania wykonania organizacji imprezy, profesjonalne firmy wystawią na rzecz Spółki fakturę (lub faktury) z naliczonych polskim VAT, która zostanie opłacona ze środków obrotowych Spółki.


Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.


Niniejszym wnioskiem o interpretację, Spółka chce potwierdzić konsekwencje podatkowe ujęcia wydatków związanych z przebiegiem i organizacją imprezy w rachunku kosztów podatkowych i odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z organizacją imprezy.


W piśmie z dnia 11 stycznia Wnioskodawca doprecyzował zdarzenie przyszłe tj. wskazał, że:


Celem organizacji imprezy jest integracja, podsumowanie wyników 2016 oraz kontynuacja obchodów 25-lecia firmy.


Impreza nie będzie organizowana przez jedna firmę w sposób kompleksowy. Firma N świadczyć będzie usługi noclegowe, wynajem sali konferencyjnej, usługi gastronomiczne, aranżacji sali bankietowej. Firma B wyświadczy usługi zorganizowania i skoordynowania imprezy (część artystyczno-rozrywkowa, koszty transportu, identyfikatory, ubezpieczenie, fotograf).


Faktura od firmy N będzie zawierała wyszczególnione (w odrębnych pozycjach) usługi gastronomiczne, usługi noclegowe, aranżacji sali. Będą one zafakturowane na jednej fakturze. Faktura od firmy B będzie opiewała na jedną kwotę obejmującą koszt poszczególnych usług.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka ma prawo do zaliczenia wydatków na organizację imprezy integracyjnej do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia usług gastronomicznych i noclegowych ujętych na fakturze, wystawionych przez zewnętrzne firmy, o których mowa w opisie zdarzenia przyszłego?

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad.1


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Powyższe oznacza, ze wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.


Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),jest definitywny (rzeczywisty), tj. w artość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Analizując dwie pierwsze przesłanki koszt organizacji imprezy integracyjnej będzie opłacony przez Spółkę ze środków obrotowych firmy i w żaden sposób nie zostanie Spółce zwrócony.


Wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Mają na celu poprawę wewnętrznej komunikacji i motywacji do pracy, wzajemne poznanie się, zintegrowanie, wymianę doświadczeń, stworzenie dobrej atmosfery, budowanie poczucia wspólnoty w realizacji celów i strategii, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji stworzy dobrą płaszczyznę do lepszej współpracy w przyszłości, wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy a przez to może wpłynąć na uzyskanie określonych efektów natury ekonomicznej. Wydatki te są ściśle związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą, gdyby nie ten stosunek pracownik nie uczestniczyłby w spotkaniu.

Aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu należy ocenić go pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Pomiędzy kosztami i przychodami musi istnieć związek przyczynowy polegający na tym, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu i nawet wydatki pozostające w pośrednim związku mogą być kosztem podatkowym jeżeli zostały w racjonalny sposób poniesione nawet w przypadku gdy nie doszło do osiągnięcia przychodu. Przykładem pośrednich kosztów podatkowych są koszty m.in, tzw. „koszty pracownicze”, które nie tylko obejmują wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, premie i diety ale także koszty integracji pracowniczej np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, obejmujące swym zakresem koszty zakwaterowania, poczęstunku i transportu.


Wydatki związane z organizacją imprezy integracyjnej będą udokumentowane fakturami VAT z załącznikami wystawionymi przez profesjonalne firmy.


Biorąc pod uwagę zapisy wynikające z art. 16 ust.1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakupy żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.


W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z imprezą integracyjną przypadających na zaproszonych pracowników Spółki-Banku.


W przypadku pozostałych uczestników Spółka uważa, że wydatki takie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych Spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników oraz Współpracowników Spółki – za prawidłowe.
  • nie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników Spółki-Banku z Grupy – za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016r., poz. 1888 z późn. zm.; dalej: updop).


Art. 15 ust. 1 updop stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu lub zabezpieczeniem źródła uzyskiwania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów będą przy tym zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.


A zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest by wydatek łącznie spełniał następujące przesłanki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 updop. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

W tym miejscu należy podkreślić, że to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 updop.

Przesłankę celowości kosztu uważa się za spełnioną, gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem ich uzyskania. Nie ma przy tym znaczenia czy wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Istotne jest, czy w momencie ego ponoszenia podatnik mógł – obiektywnie oceniając – oczekiwać takiego efektu.

Kosztami podatkowymi spełniającymi co do zasady przesłankę celowości są m.in. tzw. „koszty pracownicze”. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji np. w postaci organizacji dla nich spotkań szkoleniowo -integracyjnych (w tym wyjazdowych), spotkań integracyjnych grupy pracowników, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, spotkań informacyjno – integracyjnych. Są one bowiem związane z prowadzona przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawca, co w konsekwencji wpłynie na zwieszenie efektywności ich pracy.).

W każdej sytuacji jednakże trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie spotkania integracyjnego mającego na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firma, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji miedzy pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, że wydatki poniesione na organizacje takiej imprezy maja związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

W tym miejscu należny podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualna korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycja powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Zaznaczyć należny, iż to organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody powinny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami Spółki.

W myśl art. 9 ust. 1 updop, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Należy także pamiętać o wyłączeniach wynikających z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Analiza orzecznictwa wskazuje na występowanie poważnych wątpliwości, co do wykładni normy wynikającej z wyżej wymienionych przepisów updop. Sądy administracyjne w swoich orzeczeniach wyrażały pogląd, że skoro ustawodawca nie zdefiniował w sposób jednoznaczny reprezentacji, należy posiłkować się definicją słownikową, iż reprezentacja to „okazałość”, „wystawność”, „wytworność”.

Powołane rozbieżności w orzeczeniach sądów administracyjnych w zakresie kosztów reprezentacji wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów znalazły swoje podsumowanie w wydanym, w składzie sędziów wyroku NSA z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 702/11. W wyroku tym Sąd ten stwierdził, że ,,reprezentacja” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. stanowi działanie w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. W podanym znaczeniu reprezentacja to przede wszystkim każde działanie skierowane do istniejących lub potencjalnych kontrahentów podatnika lub osoby trzeciej w celu stworzenia oczekiwanego wizerunku podatnika dla potrzeb ułatwienia zawarcia umowy lub stworzenia korzystnych warunków jej zawarcia. W takiej sytuacji wydatki na reprezentację to koszty, jakie ponosi podatnik w celu wykreowania swojego pozytywnego wizerunku, uwypuklenie swojej zasobności, profesjonalizmu.

Należy zaznaczyć, że celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności etc., wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami). Dla uznania wydatków za koszty poniesione na reprezentację nie jest koniecznie, by posiadały one takie cechy jak wystawność, wytworność, czy okazałość. Nie są to bowiem wartości wymierne, nie ma możliwości stworzenia jednakowego miernika dla określenia poziomu wystawności, wytworności, okazałości, czy przepychu dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Oceniając, czy dane koszty mają charakter reprezentacyjny, należy patrzeć przez pryzmat ich celu. Jeśli wyłącznym bądź dominującym celem ponoszonych kosztów jest wykreowanie takiego obrazu podatnika, to koszty te mają charakter reprezentacyjny.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalności gospodarczą w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego w ramach grupy kapitałowej, zwanej dalej „Grupą”, w której skład wchodzi również kilka innych spółek. Spółka planuje zorganizować imprezę integracyjną, podczas której nastąpi podsumowanie działalności, dokonań firmy oraz wytyczenie planów działania na najbliższe lata. Celem organizacji imprezy jest integracja, podsumowanie wyników 2016 oraz kontynuacja obchodów 25-lecia firmy. Na imprezę integracyjną będą zaproszone osoby związane ze Spółką. Do Uczestników Spółka zalicza pracowników Spółki (umowa o pracę), pracowników Spółki-Banku z Grupy oraz współpracowników Spółki (umowy o współpracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło). Uczestnictwo w tym spotkaniu nie będzie obowiązkowe i nie poniosą oni żadnych kosztów związanych z uczestnictwem a czas przeznaczony na spotkanie firmowe będzie wliczać się do czasu pracy. Impreza integracyjna będzie zorganizowana poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Celem udokumentowania wykonania organizacji imprezy, profesjonalne firmy wystawią na rzecz Spółki fakturę (lub faktury) z naliczonych polskim VAT, która zostanie opłacona ze środków obrotowych Spółki.

Organ podatkowy stwierdza, że ponoszone przez Spółkę, wydatki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą pracowników oraz Współpracowników Spółki mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Mają one na celu integrację pracowników a także podsumowanie działalności i dokonań firmy.

Jednocześnie Organ zgadza się ze stanowiskiem Spółki, że wydatki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą pracowników Spółki-Banku z Grupy nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki w tym zakresie dotyczą osób nie związanych bezpośrednio z Wnioskodawcą a jedynie w sposób pośredni jako pracownicy innych Spółek z Grupy. Tym samym mają one na celu stworzenie oraz utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku Wnioskodawcy na zewnątrz a co za tym idzie Wnioskodawca nie będzie miał możliwości wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesieniem wydatków na rzecz pracowników Spółki- Banku z Grupy z uzyskanymi przez Spółkę przychodami.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą pracowników oraz Współpracowników Spółki a także nie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków Spółki na organizację imprezy integracyjnej w zakresie w jakim dotyczą Pracowników Spółki-Banku z Grupy należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, że interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj