Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-92/12-2/BM
z 25 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-92/12-2/BM
Data
2012.04.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek
paragon fiskalny
termin
wystawienie faktury


Istota interpretacji
Termin, w którym występuje obowiązek wystawienia faktury na rzecz podatnika, w przypadku uprzedniego udokumentowania sprzedaży paragonem fiskalnym.



Wniosek ORD-IN 196 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz klientów prowadzących działalność gospodarczą, dla których sprzedaż uprzednio została udokumentowana paragonem fiskalnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz klientów prowadzących działalność gospodarczą, dla których sprzedaż uprzednio została udokumentowana paragonem fiskalnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej poprzez sieć placówek handlowych na terenie całego kraju. Klientami Spółki w przeważającej większości są osoby fizyczne, którym po dokonaniu zakupów wydawany jest paragon z kasy fiskalnej potwierdzający zawarcie transakcji.

W przypadku zakupów dokonywanych przez klientów, którzy nie ujawnią się jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą, wnioskująca Spółka jako sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania faktur, gdyż nie ma, co do zasady, obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż taka jest ewidencjonowana na podstawie paragonu z kasy fiskalnej. Powyższe dotyczy także klientów prowadzących, co prawda działalność gospodarczą, lecz zakupów dokonujących prywatnie. Obowiązek taki sprzedawca ma na żądanie tych osób. Częstokroć klienci spółki zgłaszają się do sklepu po upływie kilku, kilkunastu dni a nawet kilku miesięcy z żądaniem wystawienia faktury. Spółka wystawia fakturę na podstawie okazanego paragonu w terminie 7 dni zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Po upływie tego terminu Spółka wystawia faktury jedynie w wyjątkowych przypadkach, o ile klient zgłosi takie żądanie w terminie 3 miesięcy od daty dokonania sprzedaży. Po tym terminie faktury nie są wystawiane.

Mając na względzie niejednoznaczność zapisów ustawowych w tym temacie a co się z tym wiąże różnoraką praktykę w zakresie wystawiania faktur na podstawie paragonów Spółka formułuje następujące pytanie:

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim terminie Spółka jest zobowiązana do wystawienia faktur VAT na rzecz swoich klientów prowadzących działalność gospodarczą, którzy dokonali zakupów a sprzedaż została udokumentowana za pomocą paragonu fiskalnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zakupów dokonywanych przez osoby, które nie ujawnią się jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą, Spółka nie ma obowiązku wystawiania faktur, gdyż podatnicy (sprzedawcy) nie mają, co do zasady, obowiązku wystawiania faktur podmiotom nieprowadzącym działalności gospodarczej (w tym osobom fizycznym lub reprezentantom osób prawnych lub innych podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą, lecz zakupów dokonujących prywatnie). Obowiązek taki sprzedawcy mają na żądanie tych osób. Podatnicy VAT dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych powinni zaewidencjonować tą czynność przy wykorzystaniu kasy fiskalnej - oczywiście, jeżeli są do tego zobligowani przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarowi usług (t.j. Dz. U. z 2011 r Nr 177 poz.1054) i rozporządzeń do niej.

Nabywca towaru lub usługi otrzymuje wówczas paragon fiskalny, który stanowi dowód dokonania zakupu. Osoba fizyczna (lub reprezentant osoby prawnej) ma jednak także możliwość otrzymania od sprzedawcy faktury VAT. Przepisy rozporządzenia wykonawczego z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360) stanowią, że fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Żadne przepisy nie określają natomiast, w jakim terminie żądanie wystawienia faktury może być złożone. Spółce znane są poglądy zgodnie z którymi w takich okolicznościach zastosowanie powinny mieć przepisy Ordynacji podatkowej, stanowiące, że sprzedawca nie ma obowiązku spełnienia żądania nabywcy i wystawienia rachunku, jeżeli żądanie to zostało zgłoszone po 3 miesiącach od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zgodnie z tymi regulacjami żądanie to powinno być spełnione w terminie 7 dni od dnia złożenia tego żądania. W ocenie Wnioskodawcy przepisy dotyczące faktur zawarte w ustawie o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym stanowią lex specialis wobec ogólnych reguł związanych z wystawianiem rachunków zawartych w ustawie Ordynacja podatkowa. Stąd też - w ocenie wnioskującej Spółki - na wystawienie faktury sprzedawca ma 7 dni od dnia dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

Wnioskodawca stwierdził, iż powyższy pogląd znajduje aprobatę wśród organów administracji podatkowej (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 października 2008 r., IPPP1-443-1616/08-4/RK). Wnioskodawca podaje, że - jak czytamy we wskazanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej – „należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, bowiem w świetle obowiązujących przepisów nie ma on obowiązku wystawienia faktury VAT na żądanie podatnika podatku VAT po przekroczeniu 7 dniowego terminu od dnia dokonania sprzedaży. Wystawienie faktury VAT po przekroczeniu tego terminu zależne będzie od dobrej woli Wnioskodawcy”.

Dodatkowo w każdym przypadku nabywca powinien przedstawić sprzedawcy paragon fiskalny, który otrzymał w momencie dokonywania zakupu. Sprzedawca powinien podpiąć ten paragon pod kopię faktury VAT wystawianej na żądanie nabywcy (zob. przykładowo stanowisko Urzędu Skarbowego w w piśmie z dnia 13 kwietnia 2005 r. PP-XII-4430/17/05 oraz Urzędu Skarbowego w Pile w piśmie z dnia 31 maja 2005 r., PP/443/33/05).

Reasumując powyższe należy uznać, że nabywca który chce otrzymać od sprzedawcy fakturę VAT w miejsce paragonu fiskalnego powinien przede wszystkim posiadać przedmiotowy paragon fiskalny potwierdzający dokonanie zakupu. W takim wypadku sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury w terminie 7 dni od dnia dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Po tym terminie wystawienie faktury nie jest obligatoryjne i sprzedawca ma prawo odmówić wystawienia faktury.

Mając na względzie powyższe Spółka uprzejmie prosi o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Stosownie do art. 87 § 3 ww. ustawy, podatnicy wymienieni w § 1, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru, wystawiają rachunek nie później niż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru. Jeżeli jednak żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Natomiast stosownie do zapisu art. 87 § 4 Ordynacji podatkowej, Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na gruncie podatku od towarów i usług, obowiązek wystawienia faktury wynika z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast stosownie do art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Stosownie do zapisu § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży (§ 5 pst. 1 pkt 4 rozporządzenia).

Z treści § 7 ust. 3 powołanego rozporządzenia, w przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Natomiast jak wynika z § 9 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

Jednym z podstawowych obowiązków podatników podatku od towarów i usług jest prawidłowe, rzetelne i terminowe dokumentowanie sprzedaży. Powołane wyżej przepisy wskazują, iż faktura VAT jest podstawowym dokumentem, jaki, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, obowiązany jest wystawić zarejestrowany i czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Powołany wyżej przepis § 9 ust. 1 rozporządzenia, określający termin, w którym należy wystawić fakturę VAT, ma charakter instrukcyjny. Wyznaczenie w nim 7-dniowego terminu na wystawienie faktury, licząc od dnia wykonania usługi (w przypadku Wnioskodawcy), jest ściśle związane z zasadami ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towarów

Jak bowiem wynika z zapisu art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z kolei z treści art. 19 ust. 4 ustawy wynika, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w przypadku zakupów dokonywanych przez klientów, którzy nie ujawnią się jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą, Spółka jako sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania faktur, gdyż nie ma, co do zasady, obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Sprzedaż taka jest ewidencjonowana na postawie paragonu z kasy fiskalnej. Powyższe dotyczy także klientów prowadzących, co prawda działalność gospodarczą, lecz zakupów dokonujących prywatnie. Obowiązek wystawienia faktury sprzedawca ma na żądanie tych osób. Częstokroć klienci spółki zgłaszają się do sklepu po upływie kilku, kilkunastu dni a nawet kilku miesięcy z żądaniem wystawienia faktury. Spółka wystawia fakturę na podstawie okazanego paragonu w terminie 7 dni zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Po upływie tego terminu Spółka wystawia faktury jedynie w wyjątkowych przypadkach, o ile klient zgłosi takie żądanie w terminie 3 miesięcy od daty dokonania sprzedaży. Po tym terminie faktury nie są wystawiane.

Wskazać należy, iż podatnicy nie mają obowiązku każdorazowego weryfikowania statusu swoich klientów, to oni bowiem powinni określić, czy dokonują zakupu jako osoba prywatna, czy też jako firma. Zatem, skoro w momencie dokonania sprzedaży klient nie określił, czy dokonuje zakupu jako osoba fizyczna czy też jako podatnik, to znaczy, że Spółka nie posiadała wiedzy o tym, iż dokonuje sprzedaży dla osoby posiadającej status podatnika od towarów i usług. W świetle powyższego, prawidłowo udokumentowała transakcję paragonem fiskalnym.

Odnosząc powołane przepisy do opisanego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że w momencie pozyskania informacji, iż dokonana uprzednio sprzedaż – udokumentowana prawidłowo paragonem fiskalnym – dotyczy podmiotu gospodarczego, to na podstawie zwróconego przez ten podmiot paragonu dotyczącego tej sprzedaży, Wnioskodawca ma obowiązek wystawienia faktury, jeżeli nabywca zgłosi żądanie wystawienia faktury VAT nie później niż w terminie 7 dni od dnia dokonania sprzedaży. Jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury po 7 dniach od dokonania sprzedaży, Wnioskodawca może wystawić fakturę.

Nie można bowiem stwierdzić, iż faktura wystawiona bez zachowania terminu określonego w § 9 ust. 1 rozporządzenia jest dokumentem nieważnym, czy też nieprawidłowo wystawionym, w stopniu pozwalającym zakwestionować jej legalność. W istocie odzwierciedla ona faktycznie dokonaną sprzedaż i nie ma przeszkód prawnych do jej wystawienia. Wystawienie faktury VAT na żądanie nabywcy będącego podatnikiem VAT, na podstawie paragonu potwierdzającego dokonanie sprzedaży jest więc możliwe po upływie wskazanego terminu.

Należy wskazać, iż fakt późniejszego zgłoszenia żądania wystawienia faktury, jak też sam fakt jej wystawienia, nie wywołują zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego. Wystawienie faktury po upływie 7-dniowego terminu nie wywołuje negatywnych skutków prawnych po stronie sprzedawcy, pozostając bez wpływu na jego rozliczenia podatkowe, o ile w dacie powstania obowiązku podatkowego dokonano rozliczenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj