Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-10/16-2/MW
z 7 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2015 r. (data wpływu 4 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od obligacji w momencie ich zapłaty – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od obligacji w momencie ich zapłaty.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, polskim rezydentem podatkowym [Wnioskodawca, Spółka]. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim w branży hotelowej.
Spółka nabyła udziały w zagranicznych i krajowych spółkach kapitałowych, działających w branży hotelowej [Udziały].

Nabycie udziałów zostało w części sfinansowane ze środków własnych Spółki. Wnioskodawca zaciągnął także kredyt [Kredyt] od banków [Banki] w celu sfinansowania pozostałej części ceny zakupu Udziałów. Nabycie Udziałów spowodowało umocnienie pozycji Spółki jako lidera w branży hotelowej w Europie Wschodniej. Zwiększenie obecności Spółki na rynkach zagranicznych nakierowane było na wzrost jej przychodów z działalności gospodarczej.


Zgodnie z umową Kredytu [Umowa], Kredyt został wypłacony na rzecz Spółki w 2 transzach:

  • transza A, z terminem spłaty 1 rok od daty podpisania Umowy, z opcją przedłużenia o 5 lat;
  • transza B, z terminem spłaty nie dłuższym niż 6 lat od daty podpisania Umowy.


W celu uzyskania środków finansowych na spłatę Kredytu, Spółka wyemitowała obligacje [Obligacje]. W konsekwencji, Kredyt został częściowo spłacony:

  • transza A została spłacona w całości (spłata przed terminem określonym w Umowie);
  • transza B została spłacona w części..


Obligacje są oprocentowane – Spółka zobowiązana będzie do zapłaty na rzecz obligatariuszy odsetek [Odsetki].


Warunki emisji Obligacji przewidują możliwość skorzystania przez Spółkę z opcji przedterminowego wykupu Obligacji po upływie 3 lat od daty ich emisji.


Spółka zakłada, że obligatariuszami nie będą podmioty powiązane ze Spółką w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o pdop i Odsetki nie będą płatne na rzecz podmiotów powiązanych w rozumieniu tych przepisów. Spółka nie dokonała wyboru zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek na zasadach wskazanych w art. 15c ustawy o pdop.

Dla celów bilansowych zobowiązania z tytułu emisji obligacji zostały wycenione według skorygowanej ceny nabycia (zamortyzowanego kosztu), przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej. Metoda polega na zestawieniu wpływów (z tytułu emisji obligacji) i wypływów (odsetki, spłata obligacji, dodatkowe koszty bezpośrednio związane z emisją obligacji) według daty przepływu pieniężnego oraz zdyskontowania tych przepływów, stosując wewnętrzną stopę zwrotu (IRR). Metoda wyceny według zamortyzowanego kosztu uwzględnia wartość pieniądza w czasie (dyskontowanie) oraz powoduje, że koszty emisji obligacji, w tym koszty odsetek są równomiernie rozłożone w okresie trwania ich emisji.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Odsetki od Obligacji mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty?


Zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki od Obligacji powinny zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.


Kosztami uzyskania przychodów są zatem wyłącznie takie koszty, które łącznie spełniają poniższe warunki:

  1. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów,
  2. zostały poniesiony przez podatnika,
  3. są definitywne,
  4. pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  5. nie są wydatkami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy pdop.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na Odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop - w ich przypadku, spełnione są bowiem wszystkie przesłanki wskazane w tym przepisie. W szczególności, wydatki na zapłatę Odsetek niewątpliwie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów - ich poniesienie warunkuje uzyskanie przez Spółkę finansowania. Środki uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu wykupu Obligacji będą przeznaczone na spłatę istniejących zobowiązań Spółki (Kredytu), a zatem będą służyć prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, nakierowanej na osiąganie przychodów. Sfinansowane Kredytem nabycie Udziałów umocniło bowiem pozycję Spółki jako lidera w branży hotelowej, co przekładać się będzie na zwiększenie przychodów Spółki.

Artykuł 16 ust. 1 ustawy o pdop zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się: wydatków na spłatę pożyczek/kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop); naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek/kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop); wydatków na wykup obligacji, pomniejszonych o kwotę dyskonta (art. 16 ust. 1 pkt 23 ustawy o pdop); oznacza to, że sama kwota przeznaczona na wykup obligacji nie jest kosztem podatkowym, natomiast inne wydatki związane z ich wykupem mogą stanowić taki koszt.

Koszty te nie zostały także wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.


W przypadku Spółki bezpośrednio znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 ustawy o pdop.


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Odsetki będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty na rzecz obligatariuszy (bądź ich kapitalizacji).


Pogląd taki prezentowany jest powszechnie przez organy podatkowe. Przykładowo wskazać można na następujące rozstrzygnięcia:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 lipca 2013 r., sygn. ITPB3/423-195/13/MK, w której uznano za prawidłowe następujące stanowisko: „Jednocześnie, na mocy art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Treść powyższego przepisu przemawia zatem za możliwością zaliczenia zapłaconych odsetek od obligacji do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów są bowiem odsetki od zobowiązań, w tym również odsetki od zobowiązań inkorporowanych w obligacjach, pod warunkiem, że zostały one faktycznie zapłacone. (...) Art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT należy zatem uznać jako przepis szczególny, który determinuje moment podatkowego ujęcia wydatków odsetkowych na moment faktycznej zapłaty. (...) Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że w przypadku, gdy emisja obligacji przez podatnika ma związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i dokonywana jest w celu osiągnięcia przychodów podatkowych, względnie zachowania lub zabezpieczenia źródła tych przychodów, wynagrodzenie obligatariuszy za czasową możliwość korzystania przez podatnika z ich środków finansowych w formie odsetek od obligacji, może stanowić w oparciu o przytoczony art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszt uzyskania przychodu podatnika, ujmowany, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11, w momencie zapłaty tych odsetek”;
  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 marca 2014 r., sygn. IPPB3/423-1053/13-2/MC, w której uznano za prawidłowe następujące stanowisko: „(...) ustawodawca dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zobowiązań, w tym również odsetek od zobowiązań inkorporowanych w obligacjach, pod warunkiem, iż zostaną one faktycznie zapłacone. Innymi słowy odsetki od obligacji, analogicznie jak odsetki od pożyczek czy innych zobowiązań będą kosztami uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia tj. faktycznej zapłaty lub kapitalizacji”;
  • tak też interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 kwietnia 2010 r., sygn. IPPB3/423-121/10-3/AG.


Reasumując, Odsetki od Obligacji będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich faktycznej zapłaty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj