Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1187/11-4/JW
z 18 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1187/11-4/JW
Data
2012.01.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
dostawa towarów
książka
stawka preferencyjna
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czynności Wnioskodawcy polegające na wytworzeniu produktu (książki/czasopisma) w oparciu o własne materiały należy uznać za dostawę towarów, która będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%, zgodnie z art. 41 ust. 2a w związku z załącznikiem nr 10 do powołanej ustawy. Bowiem jak wskazał Wnioskodawca książki/czasopisma specjalistyczne drukowane oznaczone są stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN i ISSN oraz mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1 i ex 58.14.1. Natomiast dostawa czasopism wymienionych w załączniku nr 3 poz. 74 do ustawy o podatku od towarów i usług oznaczonych, zgodnie z tym co wskazał Wnioskodawca stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISSN oraz mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.14.1 również podlegają opodatkowaniu preferencyjna stawką podatku VAT w wysokości 8%. W odniesieniu do sytuacji, gdy w procesie produkcji Wnioskodawca zużywa surowce i komponenty dostarczone Stronie przez zamawiającego, o ile stanowią 100% materiałów zużytych przy wykonaniu danego produktu bądź przeważającą część w stosunku do materiałów własnych, przedmiotowe czynności należy uznać jako świadczenie usług, do których nie znajdzie zastosowania preferencyjna stawka podatku. W związku z powyższy przedmiotowe świadczenie usług wyprodukowania książki/czasopisma opodatkowane będzie podstawową stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.



Wniosek ORD-IN 483 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 3.10.2011r. data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 10.10.2011 r., (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 17.10.2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 5.01.2012 r. (data wpływu 9.01.2012r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 28.12.2011 r. sygn. IPPP2/443-1187/11-2/JW, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla wytworzenia i dostawy książek i czasopism - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.10.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla wytworzenia i dostawy książek i czasopism.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Drukarnia zajmuje się produkcją poligraficzną polegającą m. in. na wytwarzaniu metodami poligraficznymi książek i czasopism, oznaczonych odpowiednio symbolami PKWiU ex. 58. 11.1 i ex. 58.14.1. Na zlecenia wydawców Drukarnia dokonuje procesu produkcyjnego składającego się z wielu różnorodnych czynności, w wyniku których powstaje gotowy wyrób: książka lub czasopismo posiadające symbol ISBN lub ISSN. Do jego wytworzenia Drukarnia zużywa materiały (papier, karton, farby, kleje, nici itp.) stanowiące jej własność. Zamawiającymi książki lub czasopisma są podmioty posiadające prawa do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). W wyniku procesu produkcyjnego Drukarni powstaje nowe dobro materialne przeznaczone już bez przeprowadzenia dalszych procesów technologicznych wprost do ostatecznego odbiorcy. Drukarnia dysponując wykonanym nakładem książek lub czasopism stawia wykonany produkt do dyspozycji zamawiającego (wydawcy), przekazując jednocześnie prawo do dysponowania nim. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na wydawcę (zamawiającego) prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanej książki lub czasopisma. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła, przysługują one wydawcy (zamawiającemu) lub samemu autorowi. Drukarnia nie dysponując prawem autorskim nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji, lecz realizuje jedynie dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc w tym zakresie odpłatnie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Drukarnia wystawia przy tym fakturę VAT określając w niej przedmiot sprzedaży jako książka PKWiU 58.11.1 lub czasopismo PKWiU 58.14.1. Nabywca kupując wydrukowaną przez drukarnię książkę lub czasopismo staje się jej właścicielem bez względu na to, jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych. Mimo, iż w ocenie Drukarni wykonywane czynności druku przy użyciu własnych materiałów winno być kwalifikowane jako dostawa towarów opatrzonych symbolami ISBN i ISSN, to biorąc pod uwagę różniące się w tym zakresie interpretacje poszczególnych Izb Skarbowych, Drukarnia stosowała dotąd 23 % (wcześniej 22 %) stawkę VAT. Sytuacja ta sprawia, że Drukarnia staje się niekonkurencyjna, gdyż wydawcy (zamawiający) zdecydowanie wybierają drukarnie stosujące 5 % (wcześniej 0 %) lub 8 % (wcześniej 0 %) stawkę VAT. Utrzymanie tego stanu rzeczy spowoduje trudności w utrzymaniu się na rynku druku książek i czasopism.

Drukarnia realizuje również opisaną produkcję książek i czasopism wykorzystując materiały powierzone przez zleceniodawcę. W takich przypadkach, gdy materiały powierzone przez zleceniodawcę stanowią przeważającą część materiałów użytych do wytworzenia książki lub czasopism, całość procesu produkcji uznaje się za świadczenie usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Drukarnia realizując zlecenie produkcji książek lub czasopism zaliczanych odpowiednio do grupowań PKWiU ex 58.11.1 i ex. 58.14.1 oraz opisanych symbolami ISBN i ISSN z wykorzystaniem materiałów stanowiących w całości własność Drukarni - w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – dokonuje dostawy towaru i ma prawo do zastosowania preferencyjnej, tj. 5 % stawki podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2a dla książek wymienionych w załączniku nr 10 poz. 32 i czasopism specjalistycznych poz. 34 do ustawy o podatku od towarów i usług i 8 % stawki VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 dla czasopism i pozostałych periodyków wymienionych w załączniku nr 3 poz. 74 do ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy Drukarnia realizując zlecenie produkcji książek lub czasopism zaliczanych odpowiednio do grupowań PKWiU ex. 58.11.1 i 58.14.1 oraz opisanych symbolami ISBN I ISSN z wykorzystaniem materiałów w przeważającej części powierzonych przez zleceniodawcę świadczy - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - usługi i powinna stosować stawkę 23 %...

Zdaniem Wnioskodawcy, produkcja książek lub czasopism w oparciu o własne materiały jest procesem wytwarzania nowego dobra materialnego (rzeczy) o funkcji całkiem odmiennej od tej związanej z wykorzystywanymi materiałami, które stają się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę (zlecającego) do rozporządzania nim jak właściciel. Bez znaczenia jest przy tym kwestia własności praw autorskich, gdyż nie są one w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tego utworu, jakim jest książka lub czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki lub czasopisma są rzeczami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel Drukarnia musi przenieść na niego prawo do ich posiadania. Drukarnia wyzbywa się własnych materiałów, które w ramach procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek lub czasopism. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę (zlecającego) wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku - art. 155 par. 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), czyli przeniesienia ich posiadania na wydawcę (zlecającego), co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym następuje w takim przypadku przeniesienie przez Drukarnię na wydawcę (zlecającego) prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez drukarnię z własnych materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym, że produkowane przez Drukarnię, w oparciu o własne materiały, książki i czasopisma mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex. 58. 11. 1 i ex 58. 14. 1 oraz oznaczone są symbolami ISBN i ISSN zgodnie z art. 41 ust. 2a dla książek wymienionych w załączniku nr 10 poz. 32 i czasopism specjalistycznych poz. 34 do ustawy o podatku od towarów i usług do dostawy ww. książek i czasopism specjalistycznych należy stosować 5% stawkę podatku od towarów i usług i zgodnie z art. 41 ust. 2 dla czasopism wymienionych w załączniku nr 3 poz. 74 do ustawy o podatku od towarów i usług do dostawy wymienionych czasopism należy stosować 8% stawkę podatku od towarów i usług.

Przytoczona wyżej argumentacja nie ma — w opinii Drukarni — zastosowania w przypadku produkcji książek i czasopism z materiałów, których przeważająca część stanowi własność zleceniodawców, w tym przypadku całość procesu produkcji książek i czasopism należy uznać za świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i zastosować 23 % stawkę VAT.

Drukarnia wskazuje, iż przedstawione stanowisko jest analogiczne ze stanowiskiem wyrażonym przez Dyrektorów Izb Skarbowych w interpretacjach indywidualnych znak: IPPP2/443-578/09-2/AZ, IPPP2/443-535/09-2/BM, IPPP2/443-500/09-4/AZ, IPPP1/443-344/09-2/JB, IPPP2/443-371/09-2/AZ, IPPP2/443-349/09-2/AZ, IPPP2/443-189/09-2/AZ, ILPP2/443-229/09-2/TW, ILPPI/443-583/09-3/AK, ILPP1/443-187/07-3/IN, ILPP1/443-123/07-4/HW.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W oparciu o art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towarów rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W tym miejscu wskazać należy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. ( Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Należy również wskazać, iż stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

Z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W związku z przytoczonymi wyżej przepisami, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Proces wydrukowania książki/czasopisma w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia na wydawcę prawa do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest książka/czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki/czasopisma są rzeczami, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do których Podatnik – aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę. Kiedy mowa o „przeniesieniu prawa do rozporządzania” nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi. W tym przypadku Wnioskodawca niewątpliwie wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek czy też czasopism. Przeniesienie własności tych towarów na zleceniodawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku – art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na klienta, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez Wnioskodawcę na klienta prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez Podatnika z jego materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy.

Z analizy powyższych przepisów prawa wynika, iż w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą. W związku z powyższym, w przypadku, gdy w wyniku wykonanych czynności zostaje wytworzony, z własnego materiału, nowy produkt – książka czy też czasopismo, a następnie przeniesione zostaje prawo do rozporządzania tym produktem na zleceniodawcę, to taką czynność należy uznać za dostawę towarów.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Stosownie do art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
  3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
  4. stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f podlegają, objęte symbolem PKWiU 2008 - ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., zastrzeżeniem art. 146f podlegają, objęte symbolem PKWiU 2008 - ex 58.14.1 - czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.

W objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług w pkt 1, wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

W związku z tym, że dostawa książek objętych kodem PKWiU 58.11.1 i dostawa czasopism specjalistycznych objętych kodem PKWiU 58.14.1 jest opodatkowana niższą stawką podatku od towarów i usług niż stawka, której dotyczy załącznik nr 3 do ustawy, nie ma on zastosowania do tych towarów.

Artykuł 41 ust. 2a ustawy stanowi, że dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5 %.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, objęte symbolem PKWiU - ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Gdzie ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 34 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają czasopisma specjalistyczne.

Zgodnie z art. 2 pkt 27f ustawy, przez czasopisma specjalistyczne, należy rozumieć drukowane wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 58.14.1 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej lub twórczej, edukacyjnej, naukowej lub popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej lub lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1. periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych lub zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników,
  2. publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,
  3. wydawnictw, w których co najmniej 33 % powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,
  4. wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie,
  5. publikacji, w których więcej niż 20 % powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,
  6. publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego,
  7. czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce – nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek/czasopism, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek/czasopism i późniejszego ich dostarczenia do zamawiającego należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy czy też jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy.

W niniejszej sprawie, jak wynika to z przywołanych wyżej przepisów, preferencyjna stawka podatku od towarów i usług może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zajmuje się produkcją poligraficzną polegającą m. in. na wytwarzaniu metodami poligraficznymi książek i czasopism, oznaczonych odpowiednio symbolami PKWIU ex. 58. 11.1 i ex. 58.14.1. Na zlecenia wydawców Wnioskodawca dokonuje procesu produkcyjnego składającego się z wielu różnorodnych czynności, w wyniku których powstaje gotowy wyrób: książka lub czasopismo posiadające symbol ISBN lub ISSN. Do jego wytworzenia Wnioskodawca zużywa materiały (papier, karton, farby, kleje, nici itp.) stanowiące jego własność. Zamawiającymi książki lub czasopisma są podmioty posiadające prawa do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). W wyniku procesu produkcyjnego Drukarni powstaje nowe dobro materialne przeznaczone już bez przeprowadzenia dalszych procesów technologicznych wprost do ostatecznego odbiorcy. Wnioskodawca dysponując wykonanym nakładem książek lub czasopism stawia wykonany produkt do dyspozycji zamawiającego (wydawcy), przekazując jednocześnie prawo do dysponowania nim. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na wydawcę (zamawiającego) prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanej książki lub czasopisma. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła, przysługują one wydawcy (zamawiającemu) lub samemu autorowi. Wnioskodawca nie dysponując prawem autorskim nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji, lecz realizuje jedynie dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc w tym zakresie odpłatnie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Wnioskodawca wystawia przy tym fakturę VAT określając w niej przedmiot sprzedaży jako książka PKWiU 58.11.1 lub czasopismo PKWiU 58.14.1. Nabywca kupując wydrukowaną przez Wnioskodawcę książkę lub czasopismo staje się jej właścicielem bez względu na to, jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych. Mimo, iż w ocenie Wnioskodawcy wykonywane czynności druku przy użyciu własnych materiałów winno być kwalifikowane jako dostawa towarów opatrzonych symbolami ISBN i ISSN, to biorąc pod uwagę różniące się w tym zakresie interpretacje poszczególnych Izb Skarbowych, Wnioskodawca stosował dotąd 23 % (wcześniej 22 %) stawkę VAT.

Wnioskodawca realizuje również opisaną produkcję książek i czasopism wykorzystując materiały powierzone przez zleceniodawcę. W takich przypadkach, gdy materiały powierzone przez zleceniodawcę stanowią przeważającą część materiałów użytych do wytworzenia książki lub czasopism, całość procesu produkcji Wnioskodawca uznaje za świadczenie usługi.

Należy wskazać, iż o kwalifikacji danej czynności jako dostawy towarów, bądź świadczenia usług, rozstrzyga każdorazowo zindywidualizowany stan faktyczny. O przedmiocie świadczenia przesądza zakres oraz specyfika wykonywanych czynności, użytych materiałów, obowiązujące klasyfikacje statystyczne oraz treść umów zawartych każdorazowo przez podatnika i jego kontrahenta. Jedynie analiza czynników takich jak m.in. przedmiot świadczenia, udział materiałów własnych oraz udział materiałów powierzonych przez kontrahenta w ogólnym zużyciu materiałów, obowiązki stron, sposób wzajemnego rozliczenia, pozwala określić, czy wykonywane czynności powinny być traktowane jako usługa, czy też jako dostawa towarów.

Zasady kwalifikacji danej czynności jako dostawy towaru doprecyzował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 2 maja 1996 r. – sprawa C-231/94 Faaborg – Gelting Linien, w którym uznał, że wytworzenie towaru z materiału własnego zleceniobiorcy i przekazanie zleceniodawcy należy traktować jako dostawę towarów. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności, czy podatnik efekt swoich czynności osiągnął w wyniku realizacji własnej woli, czy też działał on na zlecenie zleceniodawcy. Definicje zawarte w ustawie o VAT należy interpretować autonomicznie, nie należy dostawy towarów na gruncie ustawy o VAT utożsamiać z cywilnoprawną umową dostawy.

Proces wydrukowania książki bądź czasopisma w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które stają się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki/czasopisma są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do których drukarnia – aby zamawiający mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Natomiast w przypadku gdy drukarnia otrzymuje od zamawiającego 100% materiałów bądź materiały powierzone stanowią przeważającą część w stosunku do materiałów własnych usługodawcy zużytych przy wykonaniu danego produktu to w tej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że czynności Wnioskodawcy polegające na wytworzeniu produktu (książki/czasopisma) w oparciu o własne materiały należy uznać za dostawę towarów, która będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%, zgodnie z art. 41 ust. 2a w związku z załącznikiem nr 10 do powołanej ustawy. Bowiem jak wskazał Wnioskodawca książki/czasopisma specjalistyczne drukowane oznaczone są stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN i ISSN oraz mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1 i ex 58.14.1. Natomiast dostawa czasopism wymienionych w załączniku nr 3 poz. 74 do ustawy o podatku od towarów i usług oznaczonych, zgodnie z tym co wskazał Wnioskodawca stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISSN oraz mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.14.1 również podlegają opodatkowaniu preferencyjna stawką podatku VAT w wysokości 8%.

W odniesieniu do sytuacji, gdy w procesie produkcji Wnioskodawca zużywa surowce i komponenty dostarczone Stronie przez zamawiającego, o ile stanowią 100% materiałów zużytych przy wykonaniu danego produktu bądź przeważającą część w stosunku do materiałów własnych, przedmiotowe czynności należy uznać jako świadczenie usług, do których nie znajdzie zastosowania preferencyjna stawka podatku. W związku z powyższy przedmiotowe świadczenie usług wyprodukowania książki/czasopisma opodatkowane będzie podstawową stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj