Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-535/09-2/BM
z 10 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-535/09-2/BM
Data
2009.07.10


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
książka
opodatkowanie
stawki podatku
symbol


Istota interpretacji
stawka podatku VAT właściwej dla czynności polegających na wytworzeniu i dostawie książek (PKWiU 22.11)



Wniosek ORD-IN 521 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009r. (data wpływu 19 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT właściwej dla czynności polegających na wytworzeniu i dostawie książek (PKWiU 22.11) - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT właściwej dla czynności polegających na wytworzeniu książek i dostawie książek (PKWiU 22.11).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w ramach której drukuje, na zlecenie odbiorców, książki, katalogi, foldery, gazety na zlecenie odbiorców, wykorzystując do tego własne materiały (papier, farby, blachy, itp.), zakupione na terytorium kraju). Produkt finalny jest dostarczany do wydawcy, podatnika VAT, prowadzącego działalność gospodarczą na terenie Polski. Zazwyczaj po wydrukowaniu, książki są dostarczane przez Wnioskodawcę, jego własnym transportem, do zamawiającego. Przy czym, jak podkreśla Podatnik, po wydrukowaniu i dostawie nakładu książki do wydawcy, to wydawca czyli nabywca ma prawo do rozporządzania tym produktem.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług druk książek posiadających numer ISBN (PKWiU 22.11), a także druk czasopism posiadających numer ISSN (PKWiU 22.13) Wnioskodawca zaczął traktować jako usługę opodatkowaną stawką VAT 22%. Natomiast wielu wydawców, którzy chcieliby korzystać z usług świadczonych przez Wnioskodawcę (usługa drukowania) twierdzi, że Wnioskodawca powinien wystawiać im faktury ze stawką 0%, traktując druk jako dostawę towaru (tak postępuje wiele drukarni).

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie tego, jak traktować druk książek – jako usługę opodatkowaną stawka VAT 22% czy też jako dostawę towaru ze stawką 0%.

W dniu 08 maja 2009r. firma Wnioskodawcy brała udział w przetargu nieograniczonym dotyczącym zamówienia publicznego na „usługę druku książek dla Ministra Edukacji Narodowej”, jego oferta została odrzucona ze względu na zastosowanie 22% stawki VAT. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia przetargu Ministerstwo powołało się na § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - ww. przepis odnosi się do dostaw książek, zatem przedmiotową usługę druku potraktowano jako dostawę. Jednakże jak podnosi Wnioskodawca, przedmiotem zamówienia była sam druk poradników tematycznych posiadających numer ISBN, mimo, że w ogłoszeniu zostało napisane „usługa druku i składu”. W toku zapytań podmiotów przystępujących do przetargu wyjaśniono, że książki zostaną przekazane drukarni już gotowe w formie PDF w rozdzielczości drukarskiej czyli już złożone i przygotowane do druku. Również w projekcie umowy przedmiotem zamówienia jest tylko druk i dostawa książek do siedziby zamawiającego, bez jakiejkolwiek adnotacji o ewentualnym składzie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku gdy Wnioskodawca projektuje i przygotowuje książkę na zlecenie odbiorcy (skład, łamanie, opracowywanie graficzne, druk na własnych surowcach, oprawa, prace introligatorskie) oraz dostarcza finalny produkt do nabywcy...

  2. Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku gdy Wnioskodawca drukuje książkę już przygotowaną do wydruku (dodruk wydania albo nowe wydanie, ale już przygotowane do wydruku, skład komputerowy robi bezpośrednio sam wydawca) na własnych surowcach i ją wykańcza (oprawa, prace introligatorskie), a następnie dostarcza produkt finalny do nabywcy...

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. sytuacjach dokonywana jest dostawa towarów, która powinna zostać opodatkowana stawką VAT 0%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publiczne, a także grunty.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Z przepisów art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT wynika zatem, że towary i usługi, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji.

Zasadą jest przy tym, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Mając na uwadze ww. przepisy, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Proces wydrukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których drukarnia – aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Kiedy mowa o „przeniesieniu prawa do rozporządzania” nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami) jak właścicielowi.

W tym przypadku niewątpliwie Wnioskodawca (drukarnia) wyzbywa się własności użytych do tej produkcji materiałów, które w ramach tego procesu produkcyjnego przybrały postać rzeczową książek. Przeniesienie własności tych towarów na wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku - art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym następuje w takim przypadku przeniesienie przez Wnioskodawcę na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanym przez drukarnię z jej materiałów majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że jeżeli w wyniku wykonanych czynności wytworzone są z materiału własnego nowe produkty w postaci książek, a następnie Zainteresowany przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tymi produktami jak właściciel, to należy uznać te czynności za dostawę towarów.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku. I tak, stosownie do ust. 2 tego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 48 tego załącznika wymieniono książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 22.11.

Natomiast stosownie do zapisu zawartego w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwanym dalej rozporządzeniem, 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

W świetle objaśnienia do powoływanego wyżej załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika (tu: przepisy wynikające z aktu wykonawczego).

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, przedmiotem czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę jest przygotowanie do druku i drukowanie na zamówienie produktów w postaci książek, które to czynności realizowane są przy użyciu własnych sił i środków. Wnioskodawca, na zlecenie swojego kontrahenta, sam przygotowuje książki i drukuje je na własnych materiałach, albo też drukuje (także na własnych materiałach) książki już przygotowane do wydruku (tak jest w przypadku dodruku wydania, albo gdy skład komputerowy robi sam wydawca), a następnie oprawia je, wykonuje prace introligatorskie i dostarcza produkt finalny do odbiorcy. Sfinalizowanie procesu technologicznego, którego efektem są przedmiotowe książki wiąże się z jednoczesnym przenoszeniem - w zamian za zapłatę umówionego wynagrodzenia - na zamawiającego prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Skoro zatem w wyniku wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności wytworzone zostają, z materiału własnego nowe produkty (towary), a następnie przeniesione zostaje na nabywcę (zamawiającego) prawo do rozporządzania tymi produktami (towarami) jak właściciel, to należy uznać te czynności za dostawę towarów.

W związku z powyższym, czynności będące przedmiotem zapytania, polegające na wytworzeniu i dostarczeniu do zamawiającego książek, które zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku, mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 22.11, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, podlegają opodatkowaniu 0% stawką podatku.

Jednocześnie wskazuje się, że Dyrektor Izby Skarbowej nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów, w związku z tym powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pragnie zaznaczyć, że organ podatkowy nie jest uprawniony do oceny załączonych do wniosku o udzieleniu interpretacji załączników.

W niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi w zakresie stawki podatku VAT właściwej dla czynności polegających na wytworzeniu i dostawie książek (PKWiU 22.11), natomiast nie odniesiono się do kwestii stawki podatku właściwej dla druku czasopism specjalistycznych, poruszonej przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym, ponieważ nie była ona przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj