Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB6/4510-423/16-3/SO
z 18 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lipca 2016 r. (data nadania 1 sierpnia 2016 r., data wpływu 4 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, w związku z czym podlega i na moment zaistnienia stanu faktycznego również podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wyłącznym udziałowcem Spółki jest spółka O. Sp. z o.o. (dalej: „O.”), która również jest polskim rezydentem podatkowym.

Spółka zawarła z O. umowę pożyczki, w ramach której O. pożyczyła na rzecz Wnioskodawcy określoną w umowie kwotę. Wnioskodawca został zobowiązany do zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami, których wysokość i termin zapłaty zostały uregulowane w umowie. W umowie pożyczki znalazło się postanowienie, na podstawie którego odsetki będą kapitalizowane lub płacone.


Celem tej pożyczki było sfinansowanie m.in. nabycia przez Spółkę udziałów w innej spółce z siedzibą na terytorium Polski.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Wnioskodawcę na nabycie udziałów w innej spółce mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61?


Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Wnioskodawcę na nabycie udziałów w innej spółce mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji dla celów podatkowych.


Zgodnie z wykształconą praktyką kosztem uzyskania przychodów będzie taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca otrzymał finansowanie celem nabycia udziałów w spółce w związku z rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od udzielonego finansowania będą stanowić wydatki związane z pozyskaniem środków finansowych w związku z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy.

Innymi słowy, zdaniem Wnioskodawcy, będzie istnieć związek pomiędzy kosztem poniesionym na nabycie udziałów w spółce – w formie odsetek od udzielonego finansowania – a szeroko rozumianymi przychodami z działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Taki związek przedmiotowych odsetek z przychodami zostanie zachowany, gdyż poniesienie kosztu w postaci odsetek umożliwi Wnioskodawcy dalszy rozwój działalności gospodarczej w zakresie działalności w Polsce. Ponadto, nabycie udziałów będzie skutkować nabyciem przez Wnioskodawcę kontroli nad nabywaną spółką. Uzyskana kontrola stanowi narzędzie pozwalające na zabezpieczenie źródła przychodów Wnioskodawcy w przyszłości.

W art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT uregulowane zostały zasady uznawania wydatków poniesionych na nabycie udziałów za koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z nim, nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia „wydatków na nabycie udziałów”. Przyjmując jednak literalną wykładnię tego przepisu, przez wydatki na nabycie udziałów powinny być rozumiane koszty bezpośrednio związane, a nawet warunkujące nabycie udziałów. Zatem, powinny to być wydatki, bez poniesienia których nie byłoby możliwe skuteczne ich nabycie lub objęcie, w szczególności zapłacona cena, opłaty notarialne, czy też koszty prowizji maklerskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odsetek związanych z finansowaniem nie powinny być zaliczane do wydatków na nabycie udziałów, gdyż nie są kosztami, bez których nabycie udziałów byłoby niemożliwe. Koszty są jedynie związane ze sposobem uzyskania środków pieniężnych na zapłatę ceny, a co za tym idzie nie stanowią wydatków na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Należy jednoznacznie rozróżnić wydatki na nabycie udziałów warunkujące ich nabycie od wydatków związanych ze źródłem ich finansowania. Odsetki od zaciągniętego finansowania na nabycie udziałów stanowią koszty uzyskania takiego finansowania, natomiast nie są kosztami bezpośrednio warunkującymi nabycie wspomnianych udziałów. W konsekwencji, odsetki te nie będą stanowić „wydatków na nabycie udziałów”, a będą jedynie kosztem związanym z finansowaniem. Jednocześnie bezsprzeczne jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy takimi kosztami a potencjalnymi przychodami Wnioskodawcy jaki wiązać się może z nabyciem udziałów (np. z odpłatnego zbycia tych udziałów).


Stanowisko Wnioskodawcy, że odsetki nie stanowią wydatków na nabycie udziałów potwierdzone zostało zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w wydanych przez Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych:


  1. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 września 2004 roku, (FSK 324/04):

„Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.


  1. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2006 roku (II FSK 229/05):

„Przez wydatki na nabycie akcji, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.


  1. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 grudnia 2014 roku (IBPBI/2/423-1206/14/AP):

„Natomiast odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągnięte w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. (...) W tym kontekście odsetek nie należy traktować jako bezpośrednich wydatków na nabycie udziałów/akcji, a zatem do omawianych odsetek nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Mając powyższe na względzie, wydatków związanych z odsetkami od zaciągniętej pożyczki w celu nabycia udziałów nie zalicza się do wydatków związanych bezpośrednio z nabyciem tych udziałów, a co za tym idzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.


W myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ww. ustawy nie uznaje się za koszty podatkowe wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym, że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

  • pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
  • pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.


Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się również naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Oznacza to a contrario, że nie wyłączono z katalogu uzyskania przychodów (powinno być „kosztów uzyskania przychodów” – przyp. Organu) zapłaconych odsetek od kredytów.


Powyższe przepisy wskazują, że co do zasady odsetki od zaciągniętego finansowania stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.


Mając na względzie powyższe przepisy, aby zaliczyć odsetki od pożyczki do kosztów uzyskania przychodu odsetki te muszą mieć związek z osiągnięciem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, a ponadto odsetki te powinny zostać faktycznie zapłacone lub skapitalizowane.


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy będzie miał on prawo zaliczyć kwotę odsetek od finansowania zaciągniętego na nabycie udziałów do kosztów uzyskania przychodów.


Biorąc pod uwagę fakt, że odsetki będą jedynie wydatkami na finansowanie, zdaniem Wnioskodawcy powinny zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.


Możliwość rozpoznania wydatków na odsetki od pożyczki na nabycie udziałów w momencie ich faktycznego poniesienia lub skapitalizowana potwierdzona została również w licznych interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów:

  1. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 stycznia 2016 roku (IPPB6/4510-446/15-2/AK),
  2. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2015 roku (IBPBI/2/423-279/15/BD),
  3. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lipca 2014 roku (IPPB3/423-400/14-2/MC),
  4. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 czerwca 2014 roku (IPPB3/423-322/14-4/AG),
  5. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 czerwca 2014 roku (IBPBI/2/423-272/14/MO),
  6. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 grudnia 2013 roku (IPPB3/423-819/13-3/MC).

Mając na względzie fakt, że przedmiotowa pożyczka udzielona została przez wyłącznego udziałowca Wnioskodawcy, uznanie odsetek od pożyczki za koszt uzyskania przychodu powinno nastąpić z uwzględnieniem przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, co jednak nie jest objęte zakresem przedmiotowego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki udzielonej na zakup udziałów w innej spółce będą stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji zgodnie z art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj