Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-192/16/DK
z 20 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym w dniu 7 lipca 2016 r. – w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów w drodze transakcji wymiany udziałów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów w drodze transakcji wymiany udziałów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką akcyjną będącą rezydentem podatkowym w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT. Spółka prowadzi sprzedaż gazu ziemnego oraz energii elektrycznej w oparciu o infrastrukturę stron trzecich.

Jedynym akcjonariuszem Spółki jest spółka akcyjna będąca rezydentem podatkowym w Polsce i spółką dominującą w grupie kapitałowej, do której należy Spółka (dalej: „Spółka Matka”). Spółka Matka posiada również akcje w innych spółkach akcyjnych podlegających obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W związku z planowaną restrukturyzacją działalności grupy kapitałowej rozważane jest uproszczenie i uporządkowanie struktury grupy. W ramach reorganizacji rozważane są dwa scenariusze, w których uczestniczyć będzie jako spółka przejmowana jedna ze spółek akcyjnych, w których akcje posiada obecnie Spółka Matka (dalej: „Spółka Przejmowana”). Spółka Matka jest akcjonariuszem większościowym Spółki Przejmowanej. Wobec powyższego, na chwilę obecną Spółka oraz Spółka Przejmowana są ”spółkami siostrzanymi”.

W ramach planowanego scenariusza połączenia zakładane jest przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą w zamian za akcje, które Spółka Przejmująca wyda Spółce Matce (dalej: „Połączenie Horyzontalne”). W tej sytuacji w momencie dokonywania Połączenia Horyzontalnego akcjonariuszem większościowym Spółki Przejmowanej oraz jedynym akcjonariuszem Spółki Przejmującej będzie Spółka Matka.

W zależności od decyzji grupy co do preferowanej struktury kapitałowej, do przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą może także dojść bez jednoczesnego wydania akcji przez Spółkę Przejmującą (dalej: „Połączenie Wertykalne”). W tej sytuacji, w momencie dokonywania Połączenia Wertykalnego akcjonariuszem większościowym Spółki Przejmowanej będzie Spółka Przejmująca, a w konsekwencji nie będzie konieczne wydanie akcji przez Spółkę Przejmującą. Połączenie Wertykalne poprzedzi zatem przeniesienie akcji Spółki Przejmowanej przez Spółkę Matkę do Spółki Przejmującej.

Zarówno Połączenie Horyzontalne, jak i Połączenie Wertykalne nastąpi w trybie i na zasadach przewidzianych w art. 492 § 1 pkt 1 i następnych ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej: „KSH”). W obu przypadkach nie dojdzie do otrzymania dopłat w gotówce, o których mowa w art. 492 § 2 KSH. W przypadku Połączenia Wertykalnego znajdzie w szczególności zastosowanie przepis art. 515 § 1 KSH, stosownie do którego połączenie może być przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, jeżeli spółka przejmująca ma akcje spółki przejmowanej.

Jednocześnie Spółka wskazuje, iż niezależnie od tego czy połączenie ze Spółką Przejmowaną nastąpi w drodze Połączenia Wertykalnego czy Połączenia Horyzontalnego, niniejsze połączenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych z uwagi na podstawowy cel biznesowy grupy (do której należą Wnioskodawca oraz Spółka Przejmowana), którym jest uporządkowanie i uproszczenie jej struktury kapitałowej (poprzez m.in. zmniejszenie liczby podmiotów prawnych, a co za tym idzie obciążeń administracyjnych), zarówno wskutek dokonanych w przeszłości akwizycji podmiotów prawnych (w tym Spółki Przejmowanej), jak i w ramach realizowania celów korporacyjnych określonych przez inwestora strategicznego.

Wśród składników majątkowych, które Spółka Przejmująca przejmie wskutek połączenia ze Spółką Przejmowaną znajdować się będzie m.in. 100% udziałów w kapitałach zakładowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółki Zależne”). Spółka Przejmowana poniosła historyczne wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych, o których mowa odpowiednio w art. 16 ust. 1 pkt 8 albo w art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT (w zależności od konkretnego przypadku nabycia / udziałów w danej spółce zależnej).

W szczególności. Spółka pragnie wskazać, że udziały w jednej ze Spółek Zależnych (dalej: „Spółka Zależna A”) zostały nabyte przez Spółkę Przejmowaną w ramach transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT. W tym przypadku Spółka Przejmowana w zamian za otrzymanie wkładu niepieniężnego w formie udziałów w Spółce Zależnej A (dających prawo do bezwzględnej większości praw głosu w Spółce Zależnej A) wydała akcje w swoim podwyższonym kapitale zakładowym na rzecz zagranicznej spółki kapitałowej z siedzibą w kraju członkowskim Unii Europejskiej i funkcjonującej w formie prawnej wymienionej w załączniku nr 3 do Ustawy o CIT (dalej: „Wspólnik”). Zostały spełnione także pozostałe warunki przewidziane dla transakcji wymiany udziałów w przepisach Ustawy o CIT (w szczególności, wszystkie podmioty uczestniczące w powyższej wymianie udziałów podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w kraju UE, a także wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce Zależnej A został przeznaczony częściowo na kapitał zakładowy Spółki Przejmowanej). W rezultacie Spółka Przejmowana poniosła w tym przypadku wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych wspólnikowi Spółki Zależnej A, której udziały zostały nabyte w ramach wymiany udziałów. Nie doszło do zapłaty w gotówce.

W konsekwencji Połączenia Horyzontalnego albo Połączenia Wertykalnego Spółka Przejmująca stanie się zatem wspólnikiem Spółek Zależnych. W przyszłości możliwe jest dokonanie odpłatnego zbycia udziałów Spółek Zależnych, w tym Spółki Zależnej A.

Mając na względzie przedstawiony powyżej opis zdarzenia przyszłego, Spółka powzięła wątpliwość w zakresie konsekwencji podatkowych Połączenia Horyzontalnego oraz Połączenia Wertykalnego w zakresie możliwości rozpoznawania jako kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Spółkę Przejmowaną wydatków na nabycie lub objęcie udziałów w Spółkach Zależnych na gruncie przepisów Ustawy o CIT.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, w które wpłynęło do tutejszego organu w dniu 7 lipca 2016 r. Spółka doprecyzowała, że w opisywanym przypadku dojdzie najprawdopodobniej do Połączenia Horyzontalnego.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku dokonania Połączenia Horyzontalnego, w wyniku którego Spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej przewidziane w przepisach prawa podatkowego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę Przejmowaną na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, w szczególności wydatków poniesionych w ramach wymiany udziałów w wysokości wartości nominalnej akcji wydanych przez Spółkę Przejmowaną na rzecz Wspólnika w zamian za udziały w Spółce Zależnej A?


We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazał, że w przypadku dokonania Połączenia Horyzontalnego, w wyniku którego Spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Spółka będzie uprawniona do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę Przejmowaną na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, w szczególności wydatków poniesionych w ramach wymiany udziałów w wysokości wartości nominalnej akcji wydanych przez Spółkę Przejmowaną na rzecz Wspólnika w zamian za udziały w Spółce Zależnej A.

Na gruncie prawa handlowego, połączenie spółek kapitałowych, zgodnie z art. 494 § 1 KSH skutkuje sukcesją generalną, czyli wstąpieniem przez spółkę przejmującą w ogół praw i obowiązków spółki przejmowanej na gruncie prawa prywatnego. Sukcesja ta następuje z dniem połączenia, tj. zgodnie z art. 493 § 2 KSH, od dnia. w którym sąd rejestrowy dokona wpisu połączenia spółek w aktach rejestrowych spółki przejmującej, z urzędu, wykreślając jednocześnie z KRS spółkę przejmowaną.

Analogiczne rozwiązanie przewidziane zostało w przepisach Ordynacji podatkowej. W świetle art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jednocześnie, zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 lit. a) Ordynacji podatkowej, regułę określoną § 1 należy stosować odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych). Powyższe oznacza, że na gruncie przepisów prawa podatkowego w wyniku połączenia przez przejęcie dochodzi do sukcesji generalnej praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego podmiotu przejmowanego, czyli Spółki Przejmowanej na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, przez podmiot przejmujący, czyli Spółkę Przejmującą.

Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy zatem dokonać wpierw oceny, czy prawo do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów jest istniejącym po stronie Spółki Przejmowanej prawem przewidzianym w przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 zdanie pierwsze Ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji). Zdanie drugie stanowi natomiast, że wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Podobna regulacja prawna została zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT w związku z przepisami regulującymi transakcję wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT. Z treści tego przepisu wynika, że transakcja wymiany udziałów jest szczególną postacią aportu (wkładu niepieniężnego), którego przedmiotem są udziały lub akcje w innej spółce. W szczególności wymiana udziałów spełniająca warunki wskazane w tym przepisie nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie podmiotu dokonującego aportu oraz otrzymującego aport (spółki nabywającej), a realizacja wszelkich konsekwencji w podatku dochodowym zostaje przesunięta w czasie, np. do momentu odpłatnego zbycia otrzymanych tą drogą udziałów lub akcji.

Wspomniany przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT określa zasady ustalania wartości kosztu uzyskania przychodu dla spółki nabywającej w przypadku odpłatnego zbycia udziałów lub akcji nabytych w wyniku wymiany udziałów. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te – w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d – są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Z powołanego przepisu wynika, że:


  • koszt nabycia udziałów innej spółki, w przypadku wymiany udziałów, stanowi dla spółki nabywającej wartość nominalna udziałów własnych wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane powiększona o ewentualną zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT,
  • koszt poniesiony przez spółkę nabywającą na nabycie udziałów innej spółki, w przypadku wymiany udziałów, może zostać uwzględniony (potrącony) w momencie ich odpłatnego zbycia.


Takie rozumienie kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT było wielokrotnie prezentowane w interpretacjach przepisów prawa podatkowego, a w szczególności w:


  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 grudnia 2015 r. (sygn. IBPB-1-1/4510-111/15/BK), w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:


„W przypadku zbycia Udziałów w Spółce Kapitałowej Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości udziałów własnych (Udziałów Wnioskodawcy) wyemitowanych na rzecz Udziałowca w ramach wymiany udziałów.”


  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2015 r. (sygn. IBPB-1-3/4510-278/15/TS), w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w opisanej transakcji sprzedaży udziałów Spółki J, kosztem uzyskania przychodów – będzie nominalna wartość udziałów własnych, objętych przez Wspólników w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki I”
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2015 r. (sygn. ILPB3/4510-1-3/15-2/JG). w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: ”biorąc pod uwagę jako, że wniesienie Akcji w Spółce Akcyjnej do Spółki zarówno przez Spółki Kapitałowe, jak i przez Udziałowców stanowić będzie transakcję kwalifikowanej wymiany udziałów, to w przypadku zbycia przez Spółkę Akcji, Spółka uprawniona będzie do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości nominalnej udziałów wydanych na rzecz Spółek Kapitałowych oraz Udziałowców w zamian za nabycie Akcji.”


Jak wskazano w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, w związku z planowaną restrukturyzacją działalności grupy kapitałowej rozważane jest uproszczenie i uporządkowanie struktury grupy przez dokonanie przeniesienia całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą w ramach Połączenia Horyzontalnego przeprowadzonego w trybie i na zasadach przewidzianych w art. 492 § 1 pkt 1 i następnych KSH.

Spółka wskazała, że wśród składników majątkowych, które Spółka Przejmująca przejmie wskutek połączenia ze Spółką Przejmowaną znajdować się będzie m.in. 100% udziałów w kapitałach zakładowych Spółek Zależnych, a Spółka Przejmowana poniosła wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT, ponieważ udziały w Spółce Zależnej A zostały objęte przez Spółkę Przejmowaną w ramach transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o CIT.

W konsekwencji, w ocenie Spółki, w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia udziałów w Spółkach Zależnych. Spółka Przejmowana byłaby uprawniona do rozpoznania, jako koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT, zależnie od sposobu nabycia określonych udziałów w danej Spółce Zależnej.

Podsumowując powyższe, z uwagi na brzmienie przepisów ustawy o CIT Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia udziałów Spółek Zależnych nabytych lub objętych przez Spółkę Przejmowaną koszty uzyskania przychodu należałoby określić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy o CIT. W szczególności, w przypadku zbycia udziałów w Spółce Zależnej A wartość kosztów uzyskania przychodów odpowiadałaby wartości nominalnej wydanych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmowanej na rzecz Wspólnika, w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki Zależnej A (wskutek którego Spółka Przejmowana otrzymała udziały dające bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej A).

Prawo do rozpoznania powyższych kosztów uzyskania przychodów byłoby w ocenie Wnioskodawcy istniejącym po stronie Spółki Przejmowanej prawem przewidzianym w przepisach prawa podatkowego, o którym mowa w Ordynacji Podatkowej. Należy bowiem uwzględnić okoliczność, że zgodnie z sytuacją przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego Spółka Przejmowana nie dokona odpłatnego zbycia udziałów Spółek Zależnych przed dokonaniem Połączenia Horyzontalnego ze Spółką, co oznacza, że nie rozpozna ona przed połączeniem kosztów uzyskania przychodów wynikających z wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów w Spółkach Zależnych.

Jednocześnie, na skutek Połączenia Horyzontalnego Spółki Przejmowanej ze Spółką nie dojdzie do unicestwienia prawa do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych. W tym miejscu podkreślenia wymaga bowiem to, że z dniem Połączenia Horyzontalnego Wnioskodawca stanie się sukcesorem praw i obowiązków Spółki Przejmowanej przewidzianych w przepisach prawa podatkowego na podstawie art. 93 § 1 i § 2 lit. a) Ordynacji podatkowej, czyli z mocy prawa.

W rezultacie, gdy Spółka Przejmująca dokona odpłatnego zbycia tych udziałów w danej Spółce Zależnej na rzecz innego podmiotu po Połączeniu Horyzontalnym, zdaniem Spółki, na gruncie Ustawy o CIT powyższe skutkować będzie obowiązkiem Spółki do rozpoznania przychodu z tytułu zbycia udziałów skorelowanym z prawem do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę Przejmowaną na objęcie lub nabycie udziałów w Spółce Zależnej, której udziały będą zbywane.

W szczególności, w przypadku dokonania odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zależnej A. które zostały nabyte przez Spółkę Przejmowaną w ramach transakcji wymiany udziałów Spółka Przejmująca będzie miała obowiązek rozpoznania przychodu oraz prawo do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę Przejmowaną na nabycie udziałów w Spółce Zależnej A w wysokości wartości nominalnej wydanych akcji na rzecz Wspólnika.

Mając na uwadze powyższy przykład. Spółka pragnie podkreślić, że w przypadku, gdyby przy odpłatnym zbyciu udziałów Spółki Zależnej A. Spółka nie miała prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez poprzednika prawnego na ich nabycie, wystąpiłaby sytuacja, w której nie doszłoby w ogóle do realizacji kosztu podatkowego na zbyciu udziałów (w Spółkach Zależnych). Wskutek tego, Wnioskodawcę obciążałby obowiązek rozpoznania przychodu przy braku możliwości uwzględnienia dla potrzeb podatkowych kosztów związanych z tym przychodem odpowiadających wydatkom na nabycie udziałów, które zostały faktycznie poniesione przez Spółkę Przejmowaną. Taki stan rzeczy skutkujący brakiem rozpoznania dla celów podatkowych tych kosztów byłby, w ocenie Spółki, sprzeczny z zasadą sukcesji generalnej praw i obowiązków na gruncie prawa podatkowego określoną w art. 93 Ordynacji podatkowej.

W konsekwencji, w ocenie Spółki, w przypadku dokonania Połączenia Horyzontalnego, w wyniku którego Spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Spółka będzie uprawniona do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę Przejmowaną na objęcie lub nabycie udziałów w Spółkach Zależnych w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, w szczególności wartości nominalnej akcji wydanych przez Spółkę Przejmowaną na rzecz Wspólnika w ramach wymiany udziałów, ponieważ gdyby odpłatne zbycie udziałów Spółki Zależnej A zostało dokonane przed Połączeniem Horyzontalnym, Spółka Przejmowana byłaby uprawniona w ocenie Spółki do rozpoznania przedmiotowych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.


Stanowisko wyrażone przez Spółkę znajduje potwierdzenie w wielu interpretacjach przepisów prawa podatkowego, a w szczególności w:


  • interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 listopada 2015 r. (sygn. ITPB3/4510-504/15-3/DK). w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:


„po połączeniu przez przejecie dotychczasowego (wyłącznego) wspólnika Spółki zależnej B, Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów, na moment sprzedaży udziałów Spółki zależnej B, wydatków poniesionych przez Spółkę zależną A na ich nabycie, tj. wartości nominalnej udziałów Spółki zależnej A wydanych w zamian za udziały Spółki zależnej B.”;


  • interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 czerwca 2014 r. (sygn. IPPB3/423-378/14-2/MS), w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:


„W momencie dokonanej przez Wnioskodawcę, po połączeniu z E. sprzedaży akcji własnych Wnioskodawcy uprzednio zakupionych przez E. Wnioskodawca:


  • będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w wysokości ceny, za którą sprzeda akcje;
  • będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania tego przychodu w wysokości poniesionych przez E. wydatków na zakup akcji Wnioskodawcy, w szczególności ceny zapłaconej przez E. poprzednim akcjonariuszom Wnioskodawcy.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do przedstawionego pytania jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Przedmiotowa interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj