Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-3.4510.863.2016.1.SK
z 27 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego aktorowi za udział w przedstawieniu realizowanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłacanego aktorowi za udział w przedstawieniu realizowanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Celem działania Fundacji jest działalność kulturalna, oświatowa, naukowa, edukacyjna, jak również społeczna i dobroczynna, a w szczególności:

  1. PKD 85.60.2 - Działalność wspomagająca edukację;
  2. PKD 90.02.Z - Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
  3. PKD 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza;
  4. PKD 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;
  5. PKD 85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji artystycznej;
  6. PKD 58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza;
  7. PKD 88.99.Z - Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana;
  8. PKD 90.01 .Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych;
  9. PKD 93.29.Z - Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Ze względu na formy realizowanej działalności Fundacja jest wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze Stowarzyszeń i w rejestrze Przedsiębiorców.

Fundacja realizuje przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży w części w ramach nieodpłatnej działalności statutowej i w części w ramach działalności gospodarczej.

Dochody z działalności gospodarczej są przeznaczane w całości na działalność statutową. Fundacja w tym zakresie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”)

Przy realizacji przedstawień Fundacja korzysta z pracy aktorów którym wypłaca wynagrodzenie. Jednym z aktorów biorących udział w przedstawieniach jest założyciel Fundacji i prezes zarządu Fundacji. W związku z powyższym w przyszłości będzie mogła pojawić się następująca sytuacja: przedstawienie będzie realizowane odpłatnie w ramach prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej. Koszt przedstawienia (w tym również wypłata wynagrodzenia aktorowi) będą pokrywane z przychodów uzyskiwanych z otrzymanych należności za te przedstawienia. 

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie wypłacane aktorowi (który równocześnie jest założycielem fundacji i pełni funkcję prezesa zarządu fundacji) za udział w przedstawieniu realizowanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (za które fundacja otrzymuje wynagrodzenie) wystawiane przez Fundację będzie stanowiło dla fundacji koszt działalności gospodarczej i będzie mogło zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym w sytuacji opisanej w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W katalogu wyłączeń określonych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie zawarto żadnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby wprost nieuznanie wydatku wypłacanemu aktorowi za udział w spektaklu teatralnym za koszty uzyskania przychodów. Skoro bezpośrednim skutkiem wystawienia spektaklu będzie uzyskanie przychodu z działalności gospodarczej to nie ulega wątpliwości, że spełniona zostanie także przesłanka z art. 15 ust.1 u.p.d.o.p., tj. poniesiony wydatek będzie miał związek z uzyskiwanymi przychodami. Tym samym, honorarium dla aktora, będącego równocześnie założycielem Fundacji i prezesem zarządu, za udział w spektaklu będzie kosztem podatkowym jeżeli z tego tytułu fundacja uzyska przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj