Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-526/15/BG
z 24 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 września 2015 r., (data wpływu do tut. Biura 14 września 2015 r.), uzupełnionym 22 września 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dni od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2015 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dni od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, świadczącą usługi doradztwa finansowego. W celu osiągania dodatkowych przychodów Spółka planuje inwestowanie swoich aktywów w instrumenty finansowe m.in. takie jak obligacje spółek kapitałowych (dalej: „Obligacje”).

Istnieje taka możliwość, że w związku z takimi transakcjami może się zdarzyć, że niektóre płatności należne z tytułu nabytych Obligacji zostaną uregulowane po upływie 30 dni od dnia ustalonego terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni).

Wnioskodawca planuje również, że w niedalekiej przyszłości (jeszcze w tym samym roku podatkowym) może dokonać sprzedaży zakupionych Obligacji. Jest prawdopodobnym, że sprzedaż Obligacji odbędzie się zanim płatność należna z tytułu nabycia Obligacji zostanie uregulowana.

Transakcje zakupu i sprzedaży Obligacji przez Wnioskodawcę mogą być dokonywane zarówno z podmiotami powiązanymi, jak i niepowiązanymi z Wnioskodawcą.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dni od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności? (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dnia od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności.

Uprawnienie do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Na wstępie Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że w momencie nabycia Obligacji, Wnioskodawca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwoty wydatkowanej na zakup Obligacji. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W myśl przywołanego przepisu, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. W związku z tym, Wnioskodawca rozpozna wydatki na nabycie Obligacji jako koszty uzyskania przychodów dopiero w momencie ich sprzedaży.

Zgodnie z argumentacją przedstawioną powyżej, Wnioskodawca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwoty wydatkowanej na zakup Obligacji w momencie ich nabycia. Wnioskodawca powinien rozpoznać wydatki na nabycie jako koszty uzyskania przychodów dopiero w momencie ich sprzedaży.

Zgodnie z art. 15b ust. 8 updop, jeżeli zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, nastąpi po upływie 30 dni od daty upływu terminu płatności, to zaliczenie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z ogólnymi zasadami, będzie niemożliwe.

Może się zdarzyć, że należność z tytułu zakupu Obligacji przez Wnioskodawcę nie zostanie uregulowana w terminie 30 dni od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), przy czym termin 30-dniowy upłynie jeszcze przed sprzedażą Obligacji.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dnia od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W odniesieniu do wydatków poniesionych na nabycie obligacji zastosowanie znajduje art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Stosownie do treści tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Należy podkreślić, że przepis ten nie wyłącza definitywnie z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych za zakup obligacji, a jedynie odracza moment ich rozpoznania. Oznacza to, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych jedynie w określonym w tym przepisie momencie, tj. w momencie zbycia tych papierów wartościowych lub ich wykupu przez emitenta.

Mocą art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342), do updop został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2013 r. przepis art. 15b.

Zgodnie z art. 15b ust. 1 updop, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

W myśl art. 15b ust. 8 updop, jeżeli zgodnie z art. 15 updop zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z dokumentów, o których mowa w ust. 1, nastąpi po upływie terminu określonego w ust. 1 lub 2, to zaliczenie tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów następuje z uwzględnieniem art. 15, z tym że nie wcześniej niż w miesiącu jej uregulowania.

Art. 15b ust. 8 updop wskazuje, że warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych (zgodnie z art. 15 updop) po upływie terminów określonych w ust. 1 i 2, jest uregulowanie płatności. Termin z ust. 1, do którego odsyła ust. 8, to termin 30 dni od daty upływu terminu płatności zobowiązania.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przypadku, nieuregulowania kwoty z tytułu nabycia Obligacji, w terminie 30 dnia od dnia upływu terminu płatności (przy założeniu, że termin płatności będzie krótszy niż 60 dni), przy czym termin 30-dniowy upłynie jeszcze przed sprzedażą Obligacji, Wnioskodawca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli w momencie ich sprzedaży minął termin 30 dni od dnia upływu terminu płatności. Ujęcie przedmiotowego kosztu w kosztach uzyskania przychodów może nastąpić najwcześniej w miesiącu uregulowania płatności.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj