Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-351/09-2/DS
z 30 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-351/09-2/DS
Data
2009.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
działalność rolnicza
sprzedaż
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Jeżeli Spółka nie zwróci pożyczki, a zobowiązanie z tego tytułu uległo przedawnieniu, czy Spółka ta będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, przeznaczając uzyskany w ten sposób dochód na działalność rolniczą?
2. Czy dla ustalenia 60% wskaźnika udziału przychodów z prowadzonej działalności rolniczej w przychodach ogółem, o którym mowa w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4e, należy uwzględnić wyłącznie przychód uzyskany przez Spółkę z tytułu produkcji rolniczej w poprzednim roku podatkowym, czy powinien to być cały przychód uzyskany przez Spółkę w poprzednim roku podatkowym w związku z prowadzoną działalnością rolniczą?



Wniosek ORD-IN 322 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest:

  • prawidłowe w przedmiocie pytania nr 1
  • nieprawidłowe w przedmiocie pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcję warzywniczą gruntową; całość wytworzonych produktów jest sprzedawana stałym odbiorcom.

Niewielką część przychodu uzyskuje Spółka z tytułu dzierżawy gruntów rolnych.

Ponadto, sporadycznie Spółka dokonuje sprzedaży środków trwałych z związku z modernizacją posiadanego parku maszynowego.

W roku 2008 udział przychodów z działalności rolniczej, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej, stanowił około 90% przychodów osiągniętych przez Wnioskodawcę ze wszystkich rodzajów działalności. Podobnie udział ten będzie kształtował się w roku 2009.

Poza tym, Spółka nie prowadzi innej działalności, w szczególności nie uzyskuje przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W dniu 16 sierpnia 2001 r. Spółka, jako pożyczkobiorca, zawarła umowę pożyczki kwoty pieniężnej. Zwrot pożyczki miał nastąpić najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005 r. Pożyczka dotychczas nie została zwrócona przez Spółkę. W związku z tym, że umowa pożyczki została zawarta pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, termin przedawnienia pożyczki wynosi trzy lata. Zatem, z dniem 31 grudnia 2008 r., w związku z niezwróceniem pożyczki przez Wnioskodawcę do tej daty, zobowiązanie z tytułu zaciągniętej pożyczki uległo przedawnieniu.

Spółka nie zwróciła i nie planuje zwrócić zaciągniętej pożyczki, albowiem pożyczkodawca został zlikwidowany i brak jest podmiotu, któremu można byłoby zwrócić pożyczkę; nikt również nie dochodzi od Niej zwrotu pożyczki. Wobec powyższego, w związku z przedawnieniem zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki, Spółka uzyska w roku 2009 przychód pochodzący z działalności pozarolniczej.

Wnioskodawca planuje wartość przedawnionego zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (dochód) przeznaczyć w całości na prowadzoną działalność rolniczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jeżeli Spółka nie zwróci pożyczki, a zobowiązanie z tego tytułu uległo przedawnieniu, czy będzie Ona mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, przeznaczając uzyskany w ten sposób dochód na działalność rolniczą...
  2. Czy dla ustalenia 60% wskaźnika udziału przychodów z prowadzonej działalności rolniczej w przychodach ogółem, o którym mowa w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4e, należy uwzględnić wyłącznie przychód uzyskany przez Spółkę z tytułu produkcji rolniczej w poprzednim roku podatkowym, czy powinien to być cały przychód uzyskany przez Spółkę w poprzednim roku podatkowym, w związku z prowadzoną działalnością rolniczą...


Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nadejściem terminu przedawnienia zobowiązania z tytułu udzielonej Spółce pożyczki, po Jej stronie powstał przychód, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód ten będzie stanowił przychód Spółki z działalności pozarolniczej.

Na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskany przez Spółkę przychód z działalności pozarolniczej (w tym również z tytułu przedawnionego zobowiązania z tytułu udzielonej Spółce pożyczki), wolny będzie od podatku w przypadku przeznaczenia go na prowadzoną działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale pod warunkiem, że w poprzednim roku podatkowym udział przychodów ustalonych zgodnie z art. 12 - 14 wspomnianej ustawy, powiększonych o wartość zużytych do prowadzonego przetwórstwa rolnego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej stanowi co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Zgodnie bowiem z tym przepisem, zwolnienie od podatku uzależnione jest od celu na jaki dochód zostanie przeznaczony, a nie od źródła jego uzyskania.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem wystąpienia określonych w tym przepisie przesłanek, uzyskany w ten sposób dochód będzie wolny od podatku, w części, w jakiej zostanie on przeznaczony przez Spółkę na działalność rolniczą.

Przedstawione stanowisko jest zgodne m.in. z wytycznymi zwartymi z Piśmie Ministerstwa Finansów – Podsekretarza Stanu z dnia 19 listopada 2002 r. nr PB3-IP-8214-256/2002.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Przepisy nie definiują pojęcia przychodów z działalności rolniczej, lecz jedynie działalność rolniczą. Pojęcie to należy zatem interpretować stosunkowo szeroko i uznać, że przychodami z działalności rolniczej są wszelkie przychody uzyskiwane w związku z tą działalnością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w zakresie pytania nr 1,
  • nieprawidłowe w zakresie pytania nr 2.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy. Stanowi on, iż działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zatem działalność prowadzona w gospodarstwie rolnym przez jego właściciela lub posiadacza jest działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli odpowiada kryteriom definicji, zawartej w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl tego przepisu działalność rolnicza może być prowadzona w dwojaki sposób, polegający na:

  • wytwarzaniu produktów roślinnych i zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym, czyli naturalnym, z własnych upraw, hodowli lub chowu, w zakresie wymienionym w przepisie,
  • hodowaniu roślin i zwierząt nabywanych od innych producentów, przy czym okresy przetrzymywania zakupionych roślin i zwierząt, w celu ich biologicznego wzrostu nie mogą być krótsze od okresów wskazanych w przepisie.

W oparciu o powyższe, stwierdzić należy, iż przychody z działalności rolniczej – poza dochodami z działów specjalnych – nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast naruszenie zakresu działalności rolniczej oraz sposobu w jaki winna być wykonywana, stanowi o konieczności poddania zakresowi przedmiotowemu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów z czynności, wykraczających poza ustawowy zakres działalności rolniczej. Innymi słowy, działalność pozarolnicza (w tym działy specjalne produkcji rolnej) objęta została podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odpowiedź w zakresie pytania nr 1.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ww. ustawy, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Kryteriami uprawniającymi podatników do skorzystania z ww. zwolnienia są występujące równocześnie okoliczności:

  • osiągnięcie przez nich w roku poprzedzającym rok podatkowy udziału przychodów z działalności rolniczej, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, w wysokości co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności,
  • przeznaczenie uzyskanego dochodu z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej, na prowadzoną działalność rolniczą.

Podatnicy spełniający te kryteria mają prawo do nieopodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych osiągniętego dochodu z działalności pozarolniczej, niezależnie od tego, czy na prowadzonej przez siebie działalności rolniczej osiągnęli dochód czy ponieśli stratę.

Ponadto w myśl art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w związku z przedawnieniem zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki, Spółka uzyska w 2009 r. przychód pochodzący z działalności pozarolniczej. Spółka ma zamiar przeznaczyć wartość uzyskanego w ten sposób dochodu na prowadzoną działalność rolniczą. Spółka wskazała, iż w roku 2008 uzyskała udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów w wysokości ok. 90%.

Wobec powyższego, Spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli uzyskany z tytułu przedawnionego zobowiązania dotyczącego niespłaconej pożyczki dochód Spółka przeznaczy na działalność rolniczą, w rozumieniu art. 2 ust. 2 tej ustawy.

Jednocześnie dodaje się, iż mając na względzie przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz stanowisko Wnioskodawcy uznano, iż wskazując na przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych popełniono oczywistą omyłkę. Przyjęto więc, iż wniosek dotyczy przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiedź w zakresie pytania nr 2.

Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych działalność rolniczą definiuje przepis art. 2 ust. 2 ww. ustawy podatkowej. Pojęcie to, jak wskazano powyżej, określa w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności, zaliczanych do działalności rolniczej.

Zatem przychód z działalności rolniczej stanowi tylko i wyłącznie przychód uzyskany z działalności określonej w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie w związku z prowadzeniem takiej działalności. Innymi słowy, dochód uzyskany przez podatnika z tytułu innego niż działalność rolnicza, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naruszenie zakresu działalności rolniczej oraz sposobu, w jaki winna być wykonywana, stanowi o konieczności poddania zakresowi przedmiotowemu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów z czynności wykraczających poza ustawowy zakres działalności rolniczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka prowadzi przede wszystkim działalność rolniczą. Ponadto uzyskuje Ona przychody z tytułu dzierżawy gruntów rolnych, sporadycznie z tytułu sprzedaży środków trwałych, czy też przedawnienia swoich zobowiązań.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż przychody uzyskiwane z dzierżawy gruntów rolnych, sporadycznej sprzedaży środków trwałych, czy też przysporzenia związanego z przedawnieniem zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki nie stanowią przychodów z działalności rolniczej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności

Reasumując, dla ustalenia 60% wskaźnika udziałów przychodów z prowadzenia działalności rolniczej w przychodach ogółem, o którym mowa w ww. regulacji, należy uwzględnić wyłącznie przychód uzyskany przez Spółkę z tytułu produkcji rolniczej w poprzednim roku podatkowym, powiększony o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęce.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj