Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-919/15-2/AG
z 30 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2015 r. (data wpływu 30 października 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 30 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji tzw. wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca („Wnioskodawca”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”).

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest SPRZEDAŻ HURTOWA NIEWYSPECJALIZOWANA (PKD 46, 90, Z). Przedmiotem pozostałej działalności gospodarczej SPV1 jest m.in.: (i) DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA WSPOMAGAJĄCA TRANSPORT LĄDOWY (PKD 52, 21, Z), (ii) PRZEŁADUNEK TOWARÓW W POZOSTAŁYCH PUNKTACH PRZEŁADUNKOWYCH (PKD 52, 24, C), (iii) MAGAZYNOWANIE I PRZECHOWYWANIE POZOSTAŁYCH TOWARÓW (PKD 52, 10, B) oraz (iv) DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z WYSZUKIWANIEM MIEJSC PRACY I POZYSKIWANIEM PRACOWNIKÓW (PKD 78, 10, Z).


Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy (posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy nieprzerwanie od początku istnienia - tj. od 28.04.2009r. jest spółka akcyjna z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski i podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT („Spółka"). Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki jest TRANSPORT KOLEJOWY TOWARÓW (PKD 49, 20, Z).

Przedmiotem pozostałej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest m.in. (i) DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA WSPOMAGAJĄCA TRANSPORT LĄDOWY (PKD 52, 21, Z), (ii) TRANSPORT KOLEJOWY PASAŻERSKI MIĘDZYMIASTOWY (PKD 49, 10, Z) oraz (iii) MAGAZYNOWANIE I PRZECHOWYWANIE PALIW GAZOWYCH (PKD 52, 10, A).

Spółka jest też wspólnikiem różnych spółek kapitałowych prowadzących działalność gospodarczą o różnym profilu, tj. działalność spedycyjną, działalność terminalową, utrzymanie i naprawa taboru, obsługa bocznic, remonty i utrzymanie infrastruktury torowej, zarządzanie infrastrukturą kolejową, obsługa celna oraz działalność rekultywacyjna.


Spółka jest zatem jedynym wspólnikiem innych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski i podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT (łącznie te spółki jako ,,SPVT’). Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej SPV1 jest zwykle przeładunek towarów. Przedmiotem pozostałej działalności gospodarczej SPV1 jest zwykle składowanie towarów oraz inna działalność wspomagająca transport lądowy.


Planowane jest - w ramach jednej transakcji - wniesienie posiadanych przez Spółkę udziałów w kapitale zakładowym SPV1 („Udziały”) do Wnioskodawcy jako wkład niepieniężny (aport) w zamian za udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, przekazane na rzecz Spółki (tzw. „wymiana udziałów”). Transakcja nastąpi bez dokonania żadnej zapłaty w gotówce. Wnioskodawca nie posiadał, aktualnie nie posiada i do dnia dokonania Transakcji nie będzie posiadał żadnych udziałów w kapitale zakładowym żadnej z SPV1. Na skutek dokonanej Transakcji, Wnioskodawca uzyska całość praw głosów w SPV1. Udziały SPV1 zostaną przekazane na rzecz Wnioskodawcy po cenie nominalnej równej wartości rynkowej (tj. bez agio) Udziałów na dzień ich przekazania Wnioskodawcy.

Udziały SPV1 wniesione do Wnioskodawcy będą przeznaczone w całości na podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy zgodnie z art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 1030 ze zm.), („KSH") poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących.

Wnioskodawca wskazuje, iż Spółka, Wnioskodawca i SPV1 wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej („GK”). Uzasadnieniem ekonomicznym Transakcji jest uproszczenie struktury GK tak, by Wnioskodawca, stał się spółką holdingową w stosunku do spółek SPV1, które prowadzą tylko jednorodną rodzajowo działalność w zakresie prowadzenia działalności terminalowej, co także doprowadzi do ułatwienia zarządzania i wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami GK (w tym Spółką, Wnioskodawcą i SPV1).


Nie jest też wykluczone, iż po zakończeniu Transakcji całość lub część udziałów niektórych spośród SPV1 zostaną zbyte przez Wnioskodawcę („Odpłatne Zbycie Udziałów”).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, wartość Udziałów SPV1, wniesionych jako wkład niepieniężny (aport) przez Spółkę na skutek Transakcji tzw. „wymiany udziałów” do Wnioskodawcy - nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu w podatku CIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT na moment wniesienia Udziałów ?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, na moment Odpłatnego Zbycia Udziałów przez Wnioskodawcę, kosztem uzyskania przychodów w podatku CIT Wnioskodawcy z tytułu Odpłatnego Zbycia Udziałów będzie nominalna wartość udziałów w kapitale za­kładowym Wnioskodawcy, wydanych Spółce w związku z Transakcją - jako wspólnikowi SPV1, której Udziały zostały nabyte przez Wnioskodawcę na skutek Transakcji - w proporcji zbywanych udziałów do kwoty podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy ?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, wartość Udziałów SPV1, wniesionych jako wkład niepieniężny (aport) przez Spółkę na skutek Transakcji tzw. „wymiany udziałów” do Wnioskodawcy - nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu w podatku CIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT na moment wniesienia Udziałów.

Ad. 1)


Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. dalej: „ustawy o CIT:), ustawa o CIT reguluje opodatkowanie podatkiem CIT dochodów m.in, osób prawnych, do których należą m.in. spółka z o.o. oraz spółka akcyjna (art. 12 KSH). Nadto, jak wynika z art . 4a pkt 21) ustawy o CIT „ilekroć w [ustawie o CIT] jest mowa o: (...) 21) spółce - oznacza to spółkę będącą podatnikiem [podatku CIT].” Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT „podatnicy [podatku CIT], jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całość swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.”


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem CIT jest, co do zasady, dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem w podatku CIT jest co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2 ustawy o CIT). Ustawa o CIT zawiera otwarty katalog przychodów w podatku CIT, o czym świadczy sposób sformułowania art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, iż „przychodami [w podatku CIT], z zastrzeżeniem (...) są w szczególności (...).” Nadto, zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r. Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

    - do przychodów w podatku CITI nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej łub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).” Nadto, jak wynika z art . 12 ust. 11 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r.) „przepis art. 12 ust. 4d [ustawy o CIT] stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (...) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do [ustawy o CIT] (...) oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem [podatku CIT] i wnoszone przez niego udziały (...) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej. "

Przepis art. 12 ust. 4d stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia m.in. udziałów, przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie - jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT (art. 12 ust. 12 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r.).


Wnioskodawca wskazuje, iż jak wynika z literalnego brzmienia przepisów ustawy o CIT, aby transakcja tzw. „wymiany udziałów” - w przypadku udziałów spółek z o.o. - nabycie przez spółkę od wspólnika innej spółki udziałów tej innej spółki oraz w zamian za udziały tej innej spółki przekazanie jej wspólnikowi własnych udziałów - pozostała po stronie spółki nabywającej udziały neutralna podatkowo na moment nabycia udziałów muszą zostać spełnione następujące warunki:

  1. spółka nabywająca udziały uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo spółka nabywająca udziały, posiadająca już bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, zwiększa ilość udziałów w tej spółce (art. 12 ust 4d pkt 1) i pkt 2) ustawy o CIT);
  2. podmioty biorące udział w transakcji wymiany udziałów podlegają m.in. w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;
  3. spółka nabywająca udziały oraz spółka, której udziały są nabywane, są m.in. podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT (a więc również spółkami z o.o. - poz. 29 załącznika nr 3 do ; ustawy o CIT), (tak również w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów, w imieniu którego organem upoważnionym do wydawania interpretacji jest Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 stycznia 2015 r. nr IBPBI/2/423-1296/14/AP).


Istota powyższych przepisów sprowadza się zatem zasadniczo do odroczenia opodatkowania podatkiem CIT, podmiotów biorących udział w transakcji wymiany udziałów do momentu zbycia udziałów uzyskanych w ramach takiej transakcji.

Odnosząc ww. regulacje ustawy o CIT do przedstawionego we Wniosku zdarzenia przyszłego należy wskazać, iż - zdaniem Wnioskodawcy - w opisywanym we Wniosku zdarzeniu przyszłym wszystkie ww. warunki zostały spełnione.


Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, przedstawionego we Wniosku:

  1. Wnioskodawca nabędzie udziały SPV1 od Spółki (jako wspólnika SPV1) w zamian za przekazanie udziałów Wnioskodawcy na rzecz Spółki;
  2. W wyniku ww. nabycia Wnioskodawca, który na moment dokonywania Transakcji nie będzie posiadał udziałów w kapitale zakładowym SPV1, uzyska bezwzględną większość praw głosów w SPV1;
  3. w zamian za otrzymane przez Wnioskodawcę udziały w kapitale zakładowym SPV1, nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy;
  4. podmioty biorące udział w tej transakcji (tj. Spółka, Wnioskodawca i SPV1) podlegają w Polsce (państwie członkowskim Unii Europejskiej), opodatkowaniu podatkiem CIT od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia oraz są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT, tj. stanowią spółki utworzone według prawa polskiego, określane jako: „spółka akcyjna” i "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" (poz. 29 załącznika nr 3 do ustawy o CIT;
  5. Spółka (wspólnik SPV2 i Wnioskodawcy) jest podatnikiem podatku CIT i wnoszone przez niego Udziały będą stanowić wkład niepieniężny (aport) przeznaczony w całości na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej (Wnioskodawcy).


Przy tym ww. warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT zostaną spełnione, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w ramach jednej Transakcji. Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku znajdzie zastosowanie norma wynikająca z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT – w świetle ww. ustaleń dokonanych w zakresie opisu zdarzenia przyszłego. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, wartość Udziałów SPV1, wniesionych jako wkład niepieniężny (aport) przez Spółkę na skutek Transakcji tzw. „wymiany udziałów” do Wnioskodawcy - nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu w podatku CIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT na moment wniesienia Udziałów.

Ad. 2)


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym, przedstawionym we Wniosku, na moment Odpłatnego Zbycia Udziałów przez Wnioskodawcę, kosztem uzyskania przychodów w podatku CIT Wnioskodawcy z tytułu Odpłatnego Zbycia Udziałów będzie nominalna wartość udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych Spółce w związku z Transakcją - jako wspólnikowi SPV1, której Udziały zostały nabyte przez Wnioskodawcę na skutek Transakcji - w proporcji zbywanych udziałów do kwoty podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT „podatnicy [podatku CIT], jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.” Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem CIT jest, co do zasady, dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Dochodem w podatku CIT jest, co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 7 ust. 2 ustawy o CIT). Ustawa o CIT zawiera otwarty katalog przychodów w podatku CIT, o czym świadczy sposób sformułowania art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, iż „przychodami [w podatku CITI, z zastrzeżeniem (...) są w szczególności (...).”

Jak wynika z art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów w podatku CIT są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Niemniej jednak, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e) ustawy o CIT „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów w podatku CITI: (...) 8e) wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów: wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane (...) - są jednak kosztem uzyskania przychodu [w podatku CIT] z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).”

11.1. Wnioskodawca wskazuje iż jak wynika z ww. przepisów ustawy o CIT, aby dany koszt został zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu w podatku CIT musi on być: (i) poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, (ii) musi być definitywny (rzeczywiście poniesiony przez podatnika podatku CIT), (iii) należycie udokumentowany, a także (iv) niewskazany w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, który określa koszty niepodlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w podatku CIT.

Nadto, jak zostało wyraźnie wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 8e) ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów w podatku CIT wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą udziały przy wymianie udziałów. Niemniej jednak, wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane są jednak kosztem uzyskania przychodu w podatku CIT z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Zdaniem Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 8e) ustawy o CIT wynika, iż w sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się na Odpłatne Zbycie Udziałów, otrzymanych w wyniku Transakcji - wówczas Wnioskodawca będzie mógł uwzględnić w transakcji Odpłatnego Zbycia Udziałów koszty uzyskania przychodu w podatku CIT z tytułu Odpłatnego Zbycia w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane - tj. w wysokości odpowiadającej wartości nominalnych udziałów wydanych Spółce, jako wspólnikowi SPV1. Stanowisko zgodne z ww. stanowiskiem Wnioskodawcy zajął Minister Finansów (w imieniu którego organem upoważnionym do wydawania interpretacji jest Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi) w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2013 r. (nr IPTPB3/423-448/13-2/PM).

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, na moment Odpłatnego Zbycia Udziałów przez Wnioskodawcę, kosztem uzyskania przychodów w podatku CIT Wnioskodawcy z tytułu Odpłatnego Zbycia Udziałów będzie nominalna wartość udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, wydanych Spółce w związku z Transakcją - jako wspólnikowi SPV1, której Udziały zostały nabyte przez Wnioskodawcę na skutek Transakcji - w proporcji zbywanych udziałów do kwoty podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy.

Proporcja ta powinna być obliczona w sposób następujący: Wnioskodawca nabędzie udziały spółki A (wartość rynkowa 20 jednostek), udziały spółki B (wartość rynkowa 30 jednostek) i udziały spółki C (wartość rynkowa 50 jednostek), w zamian za podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy o kwotę 100 jednostek. W razie zbycia 1/2 udziałów spółki A, kosztem będzie zatem ½ x 20 jednostek, tj. 10 jednostek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art . 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj