Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-594/14-2/DS
z 17 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2014 r. (data wpływu 24 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej pozostając polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej „CIT”) od całości osiąganych dochodów.

Wnioskodawca będzie jedynym akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej „SKA”). Komandytariuszem SKA będzie natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, której jedynym udziałowcem będzie Wnioskodawca. Rok obrotowy SKA rozpoczęty przed 12 grudnia 2013 r. zostanie zakończony w 2015 r. Na gruncie art. 4 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387; dalej „ustawa nowelizująca”), do tego momentu SKA nie będzie podatnikiem CIT. [Status podatkowy SKA stanowi element zdarzenia przyszłego i nie jest objęty przedmiotem zapytania Wnioskodawcy].

Planuje się, iż Wnioskodawca otrzyma od SKA pożyczki, które przeznaczone będą na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej i/lub inwestycyjnej. Umowy pożyczki zostaną zawarte na okres przekraczający rok podatkowy i będą przewidywały, iż płatność odsetek za cały przewidywany okres trwania pożyczek nastąpi z góry. Faktyczna zapłata odsetek będzie miała miejsce przed uzyskaniem przez SKA podmiotowości podatkowej na gruncie podatku dochodowego.

Wnioskodawca nie wystąpi do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z zawiadomieniem o wyborze stosowania zasad rozliczania odsetek od pożyczek określonych w art. 15c ustawy o CIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy do odsetek od pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez SKA znajdą zastosowanie ograniczenia wynikające z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji, tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy do odsetek od pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez SKA nie znajdą zastosowania ograniczenia wynikające z przepisów o tzw. niedostatecznej kapitalizacji, tj. art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.

Uzasadnienie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie będzie spełniona dyspozycja przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki – w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek.

Warunkiem zastosowania powyższego przepisu jest, by pożyczka była udzielona spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki. Wnioskodawca otrzyma pożyczki od SKA. SKA nie posiada bezpośrednio ani pośrednio żadnych akcji Wnioskodawcy. W związku z tym art. 16 ust. 1 pkt 60 nie znajdzie zastosowania w opisywanym zdarzeniu przyszłym.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inna spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę – w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek.

Warunkiem zastosowania powyższego przepisu jest zatem, by pożyczka była udzielona spółce przez inną spółkę, gdy w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji). Jednocześnie, zgodnie z treścią z art. 4a pkt 21 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce, oznacza to spółkę będącą podatnikiem.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.), spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, nieposiadającą osobowości prawnej. Co do zasady, spółki komandytowo-akcyjne uzyskały status podatników CIT w efekcie wejścia w życie ustawy nowelizującej. Jak jednak wskazuje art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej, w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2 ustawy o CIT, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.

Mając na uwadze powyższy przepis oraz fakt, że zgodnie ze statutem SKA, jej obecny rok obrotowy rozpoczęty przed dniem 12 grudnia 2013 r., zakończy się już po dokonaniu przez Wnioskodawcę faktycznej zapłaty odsetek na rzecz SKA, w stosunku do SKA zastosowanie znajdą przepisy ustawy o CIT w wersji sprzed nowelizacji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. W efekcie, SKA w okresie dokonywania faktycznej zapłaty odsetek nie będzie jeszcze posiadała statusu podatnika CIT.

W związku z powyższym nie będzie spółką w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy o CIT. Skoro nie dojdzie do udzielenia Wnioskodawcy pożyczki przez spółkę, nie zaistnieją przesłanki przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o CIT.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w przypadku odsetek płaconych przez Wnioskodawcę z tytułu pożyczek udzielonych mu przez SKA. W konsekwencji płacone przez Wnioskodawcę odsetki od pożyczek udzielonych przez SKA nie będą podlegały ograniczeniom wynikającym z tych przepisów.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w orzecznictwie i wydawanych interpretacjach indywidualnych, w tym m.in.:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 czerwca 2014 r. (sygn. ITPB3/423-164b/13/PS), w której Minister Finansów uznał, iż „Stanowisko Spółki, w świetle którego odsetki od pożyczek udzielonych Spółce przez spółkę osobową oraz spłacanych do tej spółki nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji”;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 lutego 2014 r. (sygn. ITPB3/423-526/13/PST), w której Organ zgodził się z wnioskodawcą, iż „W odniesieniu do odsetek spłacanych przez Wnioskodawcę do spółki osobowej (…) nie znajdą zastosowania ograniczenia wynikające z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 updop”;
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 lipca 2014 r. (sygn. ILPB3/423-168/14-3/EK), w której Organ potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym „spółki komandytowe – jako spółki niemające osobowości prawnej – nie są więc podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a tym samym spółkami w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj