Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-142/14-4/DS
z 12 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki reprezentowana przez pełnomocnika z dnia 5 marca 2014 r. (data wpływu 12 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna stanie się podatnikiem – jest prawidłowe,
  • określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna zobowiązana będzie do wywiązania się z obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z 26 maja 2014 r. i z 10 czerwca 2014 r. oraz o dodatkową opłatę w wysokości 40 zł – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna stanie się podatnikiem,
  • określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna zobowiązana będzie do wywiązania się z obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną [Spółka] z siedzibą w Polsce.
  2. Dotychczasowy rok obrotowy i podatkowy Spółki obejmował okres od 1 października do 30 września.
  3. 14 sierpnia 2013 r. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników Spółki, które postanowiło dokonać zmiany roku obrotowego i podatkowego Spółki na okres od dnia 1 września do dnia 30 sierpnia, z tym że „pierwszy rok po kończącym się w dniu 30 (trzydziestego) września 2013 r. (dwa tysiące trzynastego) roku trwać będzie od dnia 1 (pierwszego) października 2013 r. (…) do dnia 31 (…) sierpnia 2015 roku”. Jednocześnie dokonano odpowiedniej zmiany umowy Spółki (zmiana par. 20 ust. 1 umowy Spółki). Zmiana umowy została dokonana w formie aktu notarialnego.
  4. Ww. zmiana została zgłoszona do Sądu Rejestrowego (zgłoszenie zostało dokonane w sierpniu 2013 r. – tj. przed końcem roku obrotowego i podatkowego Spółki). Sąd rejestrowy wydał postanowienie wpisujące zmianę umowy Spółki do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) do dnia 30 października 2013 r.
  5. Spółka zawiadomiła, w terminie do 30 października 2013 r., właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego i obrotowego Spółki.
  6. Możliwe, że w najbliższym czasie Spółka działając jako płatnik zobowiązana będzie do przesłania urzędowi skarbowemu informacji, o której mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 updop – w terminie „do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat”.

W piśmie uzupełniającym z 26 maja 2014 r. Spółka wskazała, że jej akcjonariuszem jest Z Sp. z o.o., natomiast komplementariuszem jest Y Sp. z o.o. Nie ma osób fizycznych. Ponadto Spółka wyjaśniła, że przedmiotem wniosku jest zaistniały stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Ponadto pismem uzupełniającym z 10 czerwca 2014 r. Spółka wyjaśniła, że zmiana roku podatkowego została zarejestrowana przez Krajowy Rejestr Sądowy w dniu 18 października 2013 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy obecnym/bieżącym rokiem obrotowym i podatkowym Spółki jest okres od 1 października 2013 r. do 31 sierpnia 2015 r. (a kolejne obejmują okres od 1 września do 31 sierpnia każdego roku), co oznacza, że:

  1. od 1 września 2015 r. – zgodnie z art. 4 ust. 1 Ustawy nowelizującej updop – do Spółki zastosowanie będą miały przepisy updop w brzmieniu nadanym przez Ustawę nowelizującą updop;
  2. Spółka zobowiązana będzie do wywiązania się z obowiązków płatnika, o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 updop w terminie do końca trzeciego miesiąca roku po zakończeniu obecnego roku obrotowego (i podatkowego) Spółki kończącego się 31 sierpnia 2015 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy zmiana roku obrotowego (który będzie jednocześnie rokiem podatkowym Spółki) w 2013 r. była skuteczna, a zatem pierwszy po zmianie rok obrotowy (a zatem również podatkowy) Spółki rozpoczął się 1 października 2013 r. a zakończy 31 sierpnia 2015 r. co oznacza, że:

    • zgodnie z art. 4 ust. 1 Ustawy nowelizującej updop Spółka stanie się podatnikiem pdop od 1 września 2015 r. oraz
    • zobowiązana będzie do wypełnienia obowiązków płatnika (o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 updop) w terminie 3 miesięcy od zakończenia tego roku obrotowego (i podatkowego) Spółki.

Uzasadnienie.

  1. Spółki komandytowo-akcyjne co do zasady od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 updop są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, do których zastosowanie mają przepisy updop.
  2. Zgodnie jednak z art. 4 ust. 1 Ustawy nowelizującej updop „w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej (…) oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce (…) przepisy ustawy wymienionej w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszym ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.”.
  3. Istotne jest zatem ustalenie, kiedy w przypadku SKA rozpoczyna się jej pierwszy rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2013 r.
  4. Ustalenie właściwego roku obrotowego i podatkowego Spółki jest istotne również np. w związku z koniecznością wywiązania się przez Spółkę w odpowiednim terminie z obowiązków płatnika tzw. podatku u źródła. Zgodnie bowiem np. z art. 26 ust. 3 pkt 2 updop Spółka zobowiązana jest przekazać do urzędu skarbowego określone informacje – w terminie „do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat”.
  5. Zgodnie z uoRach (art. 3 ust. 1 pkt 9 uoRach) rok obrotowy to „rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy”.
  6. Zgodnie zatem z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 9 uoRach do zmiany roku obrotowego Spółki wystarczająca jest zmiana umowy Spółki. UoRach nie przewiduje jakichkolwiek terminów na zgłoszenie takiej zmiany do organów podatkowych lub innych organów; uoRach nie wymaga również, aby dla dokonania zmiany roku obrotowego konieczna była rejestracja w KRS. Należy zatem przyjąć, że zmiana roku obrotowego Spółki (w stanie opisanym w stanie faktycznym) – została skutecznie dokonana, a pierwszy po zmianie rok obrotowy Spółki rozpocznie się 1 września 2015 r. będzie to pierwszy rok obrotowy Spółki rozpoczynający się po 31 grudnia 2013 r. (o którym mowa w art. 4 ust. 1 Ustawy nowelizującej updop) – a zatem od tego roku (tj. od 1 września 2015 r.) – Spółka stanie się podatnikiem pdop.
  7. Rok obrotowy Spółki (kończący się 31 sierpnia 2015 r.) będzie również rokiem podatkowym Spółki (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 UoRach – rok obrotowy Spółki stosowany jest bowiem również dla celów podatkowych), zatem Spółka zobowiązana będzie do wypełnienia obowiązków płatnika, o których mowa w art. 26 ust. 3 updop w terminie 3 miesięcy od końca tego roku obrotowego (i podatkowego) Spółki. Nawet gdyby uznać, że w tym przypadku konieczne jest ustalenie roku podatkowego Spółki na podstawie przepisów updop, to wnioski będą takie same.
  8. Na gruncie podatkowym ogólną definicję roku podatkowego zawiera art. 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749), który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.
  9. Zgodnie z art. 8 ust. 1 updop „Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych”.
  10. Natomiast art. 8 ust. 3 updop stanowi, że „W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe”.
  11. Ponadto, zgodnie z normą art. 8 ust. 4 updop, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.
  12. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w ocenie Spółki, w celu dokonania skutecznej zmiany roku obrotowego (który w przypadku Spółki, zgodnie z uoRach jest jednocześnie stosowany dla celów podatkowych) Spółka powinna:
    1. podjąć uchwałę zmieniającą postanowienia umowy Spółki dotyczących roku podatkowego (co zostało dokonane w formie aktu notarialnego z 14 sierpnia 2013 r.),
    2. wystąpić z wnioskiem do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu w rejestrze przedsiębiorców (co zostało dokonane przed końcem obecnego roku obrotowego i podatkowego Spółki),
    3. dokonać zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku obrotowego i podatkowego (Spółka takie zawiadomienie złożyła w tym terminie).
  13. W związku z tym zmiana roku obrotowego i podatkowego była skuteczna, a następny rok obrotowy i podatkowy Spółki zakończy się 31 sierpnia 2015 r.
  14. Stanowisko takie jest również akceptowane przez organy podatkowe, np.:
    • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 czerwca 2013 r. (ILPB3/423-100/13-2/JG);
    • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lutego 2013 r. (IBPBI/2/423- 1454/12/AP);
    • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lutego 2013 r. (IPPB3/423-971/12-2/PK1);
    • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2012 r. (IBPI/2/423- 295/12/CzP).

Podsumowując, zdaniem Spółki, jej rok obrotowy rozpoczynający się 1 października 2013 r. zakończy się 31 sierpnia 2015 r., a zatem zgodnie z art. 4 ust. 1 Ustawy nowelizującej updop Spółka stanie się podatnikiem pdop od 1 września 2015 r. oraz zobowiązana będzie do wypełnienia obowiązków płatnika (o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 updop) w terminie 3 miesięcy od zakończenia tego roku obrotowego (i podatkowego) Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego:

  • stanu faktycznego w zakresie określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna stanie się podatnikiem – jest prawidłowe,
  • zdarzenia przyszłego w zakresie określenia dnia, od którego spółka komandytowo-akcyjna zobowiązana będzie do wywiązania się z obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj