Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1035/13-2/MS1
z 26 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o CIT Wnioskodawca („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”) mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Spółka ma formę prawną jednej ze spółek kapitałowych — spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie jedynym udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegająca w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) („Udziałowiec”).

Planowane jest obecnie przeprowadzenie restrukturyzacji właścicielskiej, w ramach której Udziałowiec przeniesie na Wnioskodawcę pakiet udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce („Spółka 1”). Spółka 1 jest również, zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podatnikiem podatku CIT.

Udziały w Spółce 1 zostaną przeniesione na Spółkę jako wkład niepieniężny (aport) w zamian za nowoutworzone udziały w Spółce. Pakiet udziałów stanowiący przedmiot aportu będzie reprezentował większość (lub całość) kapitału zakładowego oraz będzie dawał większość (lub całość) praw głosu w Spółce 1. W zamian za wniesiony aport Udziałowiec obejmie nowoutworzone udziały Spółki. W efekcie, Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce kapitałowej, której udziały otrzyma w drodze aportu dokonanego przez Udziałowca (Spółka 1).

Cała wartość ww. wkładu niepieniężnego zostanie przekazana na kapitał zakładowy Spółki. Wartość wkładu niepieniężnego w postaci pakietu udziałów w Spółce 1 zostanie ustalona na poziomie wartości rynkowej tych udziałów. Wartość nominalna udziałów w Spółce wydanych przez Spółkę Udziałowcowi w zamian za aport będzie zatem odpowiadała wartości rynkowej wnoszonego aportu, tj. pakietowi udziałów w Spółce 1.

Zgodnie z Aktem Założycielskim Spółki 1, udziały w kapitale zakładowym Spółki 1 mogą być umorzone. Udziały mogą być umarzane z czystego zysku lub poprzez obniżenie kapitału zakładowego, za zgodą wspólnika, którego udziały mają zostać umorzone.

W przyszłości nie jest wykluczone, iż Spółka wycofa część swoich udziałów ze Spółki 1. Spółka 1 przeprowadzi wówczas procedurę dobrowolnego umorzenia części udziałów posiadanych przez Spółkę w zamian za wynagrodzenie ustalone na poziomie rynkowym (tj. w wysokości wartości rynkowych umarzanych udziałów w Spółce 1). Umorzenie zostanie przeprowadzone w trybie art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. 2013, Nr 1030, t.j. z późń. zm.) poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki 1 lub/i z czystego zysku. Wówczas Spółka 1 zawrze ze swoim udziałowcem, tj. Spółką umowę nabycia części swoich udziałów w celu ich umorzenia.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż Wnioskodawca z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce 1 w trybie dobrowolnego umorzenia uzyska przychód podatkowy w wysokości wartości wynagrodzenia za umarzane udziały określonego w umowie nabycia udziałów (tj. wartości rynkowej umarzanych udziałów w Spółce 1 pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, o koszt nabycia udziałów w Spółce 1 przez Wnioskodawcę?
  2. Przy czym czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszt nabycia udziałów w Spółce 1 powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 8e ustawy o CIT, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce 1?

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce 1 w trybie dobrowolnego umorzenia uzyska przychód podatkowy w wysokości wynagrodzenia za umarzane udziały określonego w umowie nabycia udziałów (tj. wartości rynkowej umarzanych udziałów w Spółce 1) pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, o koszt nabycia udziałów w Spółce 1 przez Wnioskodawcę. Przy czym koszt nabycia udziałów w Spółce 1 powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 8e ustawy o CIT, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Wobec powyższego, jeżeli zostaną spełnione przesłanki art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, to wówczas na moment transakcji wymiany udziałów spółka nabywająca nie rozpozna przychodu z tytułu otrzymanych udziałów w spółce zbywającej.


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, tj. w katalogu zawierającym wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.

W przypadku wymiany udziałów, koszty uzyskania przychodu reguluje art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT. Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (skorygowane o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nabędzie udziały w Spółce 1 w ramach wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Wnioskodawca nabędzie udziały w Spółce 1 w wyniku otrzymania aportu, w konsekwencji poniesie koszt w postaci wartości nominalnej udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych wnoszącemu aport, tj. Udziałowcowi. Wnioskodawca nie wyklucza, że udziały, które nabędzie w drodze wymiany udziałów zostaną w późniejszym czasie zbyte celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne w trybie art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Zasady umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 199 § 1 ww. ustawy, udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów/akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów/akcji (umorzenie dobrowolne) w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. objęte były dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, a więc traktowane były jako przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Klasyfikacja taka oznaczała, iż dochody takie był odmiennie opodatkowane od dochodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu zakupu i sprzedaży udziałów (akcji) podmiotom trzecim.

Z dniem 01 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, został uchylony. W świetle powyższej zmiany, umorzenie dobrowolne udziałów/akcji, tj. odpłatne zbycie udziałów/akcji na rzecz spółki w celu umorzenia na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest rozliczane przez płatnika, lecz podlega opodatkowaniu przez podatnika na zasadach ogólnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Dokonując jednak wykreślenia pkt 2 z art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, ustawodawca nic dokonał zmian w treści art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy. W konsekwencji, należy stwierdzić, iż zasady ogólne w zakresie opodatkowania dobrowolnego umorzenia udziałów będą limitowane treścią wyżej wskazanego przepisu.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż skutek zbycia udziałów lub akcji spółki tej spójce celem ich umorzenia w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie analogiczny, jak w przypadku odpłatnego zbycia przez podatnika posiadanych udziałów lub akcji podmiotom trzecim. W tym drugim przypadku podatnik rozpoznaje bowiem przychód podatkowy w wysokości całego uzyskanego wynagrodzenia i koszt jego uzyskania, określony zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w przypadku nabycia udziałów/akcji w celu umorzenie zbywanych, w drodze wymiany udziałów, w zamian za własne udziały/akcje, koszt podatkowy ustalany jest przez podatnika na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e tej ustawy).

W przypadku zaś zbycia udziałów/akcji nabytych w drodze wymiany udziałów, w celu ich umorzenia, należy uwzględnić regulacje art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. Bowiem zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Treść powyższego przepisu oznacza, że jeżeli podatnik dokonuje zbycia na rzecz spółki udziałów bądź akcji celem umorzenia i za zbywane udziały lub akcje uzyskuje wynagrodzenie w wyższej wysokości niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów lub akcji, to do przychodów tego podatnika (przychodów w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o CIT) podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów (akcji). Jednakże przepisy ustawy o CIT, a w szczególności art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy, nie precyzują jak należy rozumieć określenie „koszt nabycia bądź objęcia” udziałów w drodze wymiany udziałów.

Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (http://sip.pwn.pl) - nabyć - nabywać oznacza „otrzymać coś na własność, płacąc za to” lub „zyskać coś lub zdobyć”. Podobnie Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN, tom K-0, 2003 - nabyć- nabywać to „otrzymać coś na własność, zwykle za pieniądze, kupić (kupować)” oraz „osiągnąć (osiągać) coś, dojść (dochodzić) do czegoś, zyskać (zyskiwać) coś, zdobyć (zdobywać).”

Zdaniem Wnioskodawcy do ustalenia wysokości „kosztu nabycia” udziałów należy, per analogia, zastosować art. 16 ust 1 pkt 8e ustawy o CIT. Przepis ten, co do zasady, dotyczy sytuacji odpłatnego zbycia udziałów. Należy jednak podkreślić, iż umorzenie udziałów jest transakcją w wyniku której dochodzi do „wyzbycia” się przez podatnika pewnego aktywa (udziałów). Zatem przepisy te znajdą również zastosowanie w analizowanym stanie faktycznym. Jakkolwiek więc przepis ten odnosi się, co do zasady, do „odpłatnego zbycia udziałów”, to jednak zdaniem Wnioskodawcy, brak jest podstaw do tego, aby różnicować sytuację podatników, których udziały są umarzane, w tym odpłatnie zbywane na rzecz spółki w celu ich umorzenia od podatników zbywających udziały w spółce w inny sposób, a co za tym idzie w odmienny sposób interpretować określenia „koszt nabycia” z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT i „wydatki na nabycie”, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT.

Zatem skoro zbycie udziałów w celu ich umorzenia stanowi również formę ich zbycia, oznacza to, iż koszt nabycia bądź objęcia udziałów zbywanych w celu ich umorzenia, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, stanowić będą wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 8e tej ustawy — wydatki poniesione przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów, w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (powiększone o ewentualna zapłatę w gotówce).

Należy również podkreślić, iż zdaniem Wnioskodawcy wydatek na nabycie lub objęcie udziałów nie powinien być utożsamiony tylko i wyłącznie z wydatkowaniem środków pieniężnych. Kosztem nabycia udziałów mogą być również udziały wydawane w zamian za aport, na co wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2009 r. (IPPB3/423-295/09-2/AG) stwierdzając, że „Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji wskazany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku polegającej na nabyciu w ramach wymiany udziałów akcji innej spółki (następnie zbytych w przyszłości przez wnioskodawcę) w zamian za określoną liczbę udziałów własnych wnioskodawcy, które to udziały stanowią swego rodzaju wynagrodzenie za wnoszony aport w postaci akcji w innej spółce kapitałowej.”

Powyższa teza znalazła potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 28 kwietnia 2008 r. (I SA/Bk 155/08) gdzie stwierdzono, że „wydatek odzwierciedla jakąś wartość (sumę) pieniężną, nie oznacza to jednak, że tylko pieniądz stanowi o wydatku (...) Trzeba przy tym zauważyć i podkreślić, że o ile w przypadku funkcji miernika wartości pieniądz wydaje się być niezastąpiony tak funkcję środka płatniczego przy wymianie dóbr i usług coraz częściej pełnią także inne instytucje w tym weksel, czeki, akredytywy. Już powyższe daje podstawy do stwierdzenia, że pojęcie „wydatek” nie może być ograniczane jedynie do pieniędzy, jako że obok pieniędzy funkcjonują też inne rodzaje środków płatniczych. Oczywiście trudno przypisać klasyczną funkcję środka płatniczego akcjom jako że inkorporują one nie tylko uprawnienia majątkowe, ale także organizacyjne. Jednak akcje podobnie jak wymienione wcześniej dokumenty przedstawiają pewną wartość, która jest wyrażona w jednostkach pieniężnych. Zbycie akcji oznacza zatem wyzbycie się prawa majątkowego, którego wartość została określona jako pewna suma jednostek pieniężnych. Wszystko to prowadzi do wniosku, że wydanie akcji własnych w zamian za wkład niepieniężny może być uznane za wydatek w rozumieniu przepisu art. 16 ust 1 pkt 8 u.p.d.p.”

Nie ulega zatem wątpliwości, że kosztem nabycia udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT będzie nominalna wartość udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w wyniku nabycia udziałów w Spółce 1 w drodze tzw. wymiany udziałów.

W konsekwencji w omawianym zdarzeniu przyszłym koszty nabycia udziałów Spółki 1, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, powinny odpowiadać nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych w zamian za otrzymane udziały Spółki 1. Udziały te stanowią bowiem wynagrodzenie wydawane w zamian za otrzymane przez Wnioskodawcę udziały Spółki 1.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, mogą wystąpić dwie sytuacje:

  1. wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów Spółki 1 będzie wyższe niż poniesione przez Wnioskodawcę wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcy Spółki w zamian za udziały nabyte w ramach wymiany udziałów, lub
  2. wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów Spółki 1 będzie niższe lub równe poniesionym ww. wydatkom.

W pierwszym z ww. przypadków, do przychodów Wnioskodawcy zaliczeniu podlegać będzie tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za udziały Spółki 1 nabyte w ramach wymiany udziałów. W drugim przypadku, całe uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie nie będzie podlegało zaliczeniu do jego przychodów.

Wnioskodawca wskazuje, iż powyżej przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. Przykładowo:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2012 r., nr IPPB3/423-586/12-2/AG oraz w interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2012r., nr IPPB3/423-970/11-4/AG: „W konsekwencji zastosowania w niniejszej sprawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na nabycie udziałów PolCo (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych w zamian za udziały PolCo nabyte w ramach wymiany udziałów) — zarówno w części pokrywającej, jak i przekraczającej otrzymane wynagrodzenie - w momencie ich zbycia w celu umorzenia, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki te pomniejszają jedynie przychód podatkowy wykazywany na tej transakcji. Jeżeli zaś wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów PolCo w celu umorzenia, jest niższe niż wydatki poniesione na nabycie tych udziałów (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych w zamian za udziały PolCo nabyte w ramach wymiany udziałów), to Spółka nie wykaże w ogóle przychodu podatkowego.

W efekcie, należy uznać, iż podstawą opodatkowania w ramach opisanego zdarzenia przyszłego będzie nadwyżka uzyskanego przez Spółkę wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów PolCo celem umorzenia ponad wydatki na nabycie tych udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów w Spółce wydanych w ramach wymiany udziałów za udziały PolCo, w przypadku gdy wynagrodzenie uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów PolCo będzie wyższe niż poniesione przez Spółkę przedmiotowe wydatki. Jednocześnie wydatki na nabycie udziałów PolCo w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów w Spółce wydanych w ramach wymiany udziałów za udziały PolCo nie będą mogły stanowić kosztu uzyskania przychodów.”

Analogiczne stanowisko w podobnych stanach faktycznych dotyczących umorzenia udziałów zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych: z dnia 12 kwietnia 2013 r., nr IPPB3/423-33/13-2/PK1, z dnia 21 maja 2013 r., nr IPPB3/423-123/13-2/PK1, z dnia 3 października 2013 r., nr IPPB3/423-508/13-2/MS1; Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2013 r., nr ITPB4/423-96/13/TK.

Reasumując, w opisanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce 1 w trybie dobrowolnego umorzenia uzyska przychód podatkowy w wysokości określonej w umowie (tj. wartości rynkowej umarzanych udziałów w Spółce 1) pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, o koszt nabycia udziałów w Spółce 1 przez Wnioskodawcę. Przy czym koszt nabycia udziałów w Spółce 1 powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 8e ustawy o CIT, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za aport w postaci udziałów w Spółce 1.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj