Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-783/13-2/GJ
z 12 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2013r. (data wpływu 30.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na członków zarządu (pytania nr 1-2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.09.2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Wnioskodawca jest spółką utworzoną i działającą zgodnie z prawem polskim. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca należy do holdingu inwestycyjnego, inwestującego m.in. w produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w szczególności z energii wiatrowej. W ramach swojej działalności Spółka świadczy na rzecz spółek z grupy profesjonalne usługi w zakresie ogólnego zarządzania, analizowania rynku energetyki odnawialnej oraz kompleksowego przygotowania do realizacji, nadzorowania realizacji i eksploatacji inwestycji związanych z produkcją energii ze źródeł odnawialnych na terenie Polski i innych krajów europejskich. Usługi te opodatkowane są stawką podstawową podatku VAT i stanowią 96 % obrotu Spółki. Pozostałe 4 % obrotu Spółki stanowią usługi pośrednictwa finansowego, zwolnione z podatku VAT.

Członkami Zarządu Spółki jest dwoje obcokrajowców, którzy wykonują swoje funkcje na podstawie powołania wynikającego z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 Nr 94, poz. 1037 (dalej: „KSH”). Członkowie zarządu nie posiadają statusu rezydenta ani nie są udziałowcami Spółki.

Jeden z członków zarządu czynnie uczestniczy w zarządzaniu Spółką, w związku z czym często bywa w Spółce. Dla tego członka zarządu, Spółka wynajęła mieszkanie prywatne (lokal mieszkalny), celem umożliwienia noclegów podczas jego wizyt w kraju. Stroną umowy najmu jest Spółka oraz osoba prywatna. Pomiędzy Spółką a wynajmującym nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „UPDOF”). Czynsz najmu Spółka rozlicza miesięcznie, przy czym nie otrzymuje ona faktury VAT (wynajmujący nie jest podatnikiem VAT). Za czynsz Spółka płaci przelewem bankowym. W dalszej części wniosku powyższe wydatki będą określane jako „Najem Lokalu”. Usługi Najmu Lokalu nabywane są na cele osobiste członka zarządu.

Dodatkowo, poza wyżej wymienionym Najmem Lokalu, Spółka wypłaca członkowi zarządu kwoty w gotówce, celem pokrycia dodatkowych kosztów ponoszonych przez niego w trakcie realizacji czynności związanych z zarządem Spółką, takich jak: przejazdy taxi do dworca lotniczego, poczęstunek restauracyjny podczas spotkań biznesowych, koszty rozmów telefonicznych. Wysokość tych kosztów członek zarządu szacuje na koniec każdego miesiąca oraz przedstawia Spółce do zwrotu („Wydatki Gotówkowe”).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „UPDOP”) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na Najem Lokalu...
  2. Czy na gruncie UPDOP można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów, kwoty Wydatków Gotówkowych, wypłaconych Członkowi Zarządu...
  3. Czy na gruncie UPDOF, jest prawidłowe rozpoznawanie wypłaconych Wydatków Gotówkowych oraz Najmu Lokalu jako przychód Członka Zarządu z tytułu działalności wykonywanej osobiście, opodatkowanego ryczałtowo stawką 20%...
  4. Czy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej „UPTU”), prawidłowe jest rozpoznanie Najmu Lokalu jako nieodpłatnego świadczenia usług, zrównanego z odpłatnym świadczeniem usług, na podstawie art. 8 pkt 2 UPTU...
  5. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 4 jest twierdząca, czy prawidłowe jest rozpoznanie świadczenia usługi Najmu Lokalu w ramach art. 8 pkt 2 UPTU jako zwolnionej z opodatkowania VAT...
  6. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 4 jest twierdząca, czy prawidłowe jest nieuwzględnianie w proporcji VAT, o której mowa w art. 90 UPTU obrotu wynikającego ze świadczenia usługi Najmu Lokalu...

Przedmiotem niniejszej interpretacji są pytania oznaczone nr 1-2 ; w zakresie pytania nr 3-6 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 15 ust. 1 UPDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 UPDOP. Zatem, o ile nie ma przepisu szczegółowego, wyłączającego określony wydatek z kosztów uzyskania przychodów, należy uznać, że koszty te będą kosztami podatkowymi, o ile są związane z osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Spółka kapitałowa, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, funkcjonuje za pośrednictwem swoich organów, w tym zarządu. Zgodnie z artykułem 163 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych (Ustawa z dnia 15 września 2000r, Dz. U. 2000 Nr 94, poz. 1037, z późn. zmianami - dalej „KSH”), do powstania Spółki wymagane jest powołanie zarządu. Natomiast zgodnie z art. 201 KSH zarząd spółki prowadzi jej sprawy i ją reprezentuje. Oznacza to, że wydatki ponoszone na rzecz członka zarządu to wydatki związane z ogólnym funkcjonowaniem osoby prawnej, wykazujące pośredni związek z jej przychodami. Na temat ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na rzecz członka zarządu wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30 marca 2012 roku, nr ILPB3/42341/12-2/JG, stwierdzając:

„(...) aby wydatki członka zarządu uznać za koszty uzyskania przychodów, winien łączyć go ze spółką stosunek pracy (lub inny równorzędny). W przypadku, gdy członek zarządu nie jest pracownikiem spółki, konieczność ponoszenia przez spółkę wydatków na jego rzecz winna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), a w przypadku ich braku z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu spółki, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami spółki. (…)”. Zatem dla uznania wydatków na rzecz członka zarządu za stanowiące koszty uzyskania przychodów ważne jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem a pełnioną funkcją w zarządzie. Zdaniem Wnioskodawcy takim związkiem jest fakt prawnie skutecznie podjętej uchwały Zgromadzenia Wspólników powołującej członka zarządu. Uchwała została podjęta w oparciu o KSH oraz Umowę Spółki. Istnieje w tym przypadku również odpłatność świadczeń: z jednej strony członek zarządu świadczy czynności zarządu wobec Spółki, z drugiej otrzymuje za pełnienie tych czynności wynagrodzenie ze strony Spółki w postaci Najmu Lokalu. W szczególności nie można mówić tu o jednostronnych świadczeniach. Przesądza o tym fakt istnienia zależności wypłat świadczeń na rzecz aktywnie działającego członka zarządu.

Wnioskodawca nie znajduje wśród przepisów Art. 16 UPDOP, wyłączeń, które mogłyby być podstawą niezaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na rzecz członka zarządu. W szczególności nie ma zastosowania tu art. 16 pkt 1 ust. 38a UPDOP, który wyłącza wydatki „na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji”. Poza opisaną powyżej odpłatnością świadczeń, Zarząd nie jest organem stanowiącym (czyli uchwałodawczym) osoby prawnej.

Ad. 2.

Podobnie, jak w przypadku pytania nr 1, będzie miała tu zastosowanie zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 UPDOP, na podstawie której za koszt uzyskania przychodów należy uznać wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zdaniem Wnioskodawcy, podobnie jak w przypadku Najmu Lokalu, istnieje tu związek wzajemności świadczeń, tj. członek zarządu pełni funkcję w zarządzie Spółki, za co Spółka wypłaca mu wynagrodzenie w postaci Wydatków Gotówkowych. Dodatkowo wysokość tej kwoty ma odzwierciedlenie w zestawieniu kosztów ponoszonych przez członka zarządu oraz obejmuje wydatki, jakie ponosi on w trakcie podejmowania czynności zarządczych. Najczęściej są to różnego rodzaju usługi, takie jak dojazdy do lotnisk zagranicznych, poczęstunki restauracyjne podczas spotkań biznesowych, koszty połączeń telefonicznych, noclegi w hotelach zagranicznych. Koszty te pokrywa we własnym zakresie oraz z własnych środków finansowych, Spółka nie jest nabywcą tych usług. Członek zarządu przedstawiając Spółce podsumowanie poniesionych kosztów przedstawia tym samym kwotę wynagrodzenia netto, jakie jest mu należne w danym miesiącu rozliczeniowym, w związku w wykonywaniem powierzonych mu obowiązków w zarządzie. To stanowi dla Spółki podstawę do ustalenia wysokości wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Spółka zatem ma prawo rozpoznawać poniesione Wydatki Gotówkowe jako wynagrodzenie za pełnioną funkcję w zarządzie Spółki jako znajdujące uzasadnienie w treści art. 15 ust. 1 UPDOP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie pytań nr 1-2 - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w opisanym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj