Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-357/13-2/IR
z 6 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2013 r. (data wpływu 17 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii regulaminowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii regulaminowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. (dalej: ,,Spółka”) zatrudnia pracowników i jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Spółka jest także podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rozlicza przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów (dalej: ,,KUP”). Rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy. Spółka rozlicza się w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ,,podatek CIT”) w sposób uproszczony. Spółka wpłaca zaliczki na podatek CIT w 2013 r. w wysokości stałej obliczonej zgodnie z podatkiem CIT zapłaconym w 2011 r.

Spółka posiada Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (dalej: ,,ZUZP”) dotyczący zasad wypłaty wynagrodzeń pracownikom. W Protokole dodatkowym nr 1/2011 do ZUZP z dnia 20 grudnia 2011 r. Spółka ustaliła następujące zasady wypłaty pracownikom premii zawarte w art. 15(1):

  1. ,,Każdy pracownik, który przepracował w Sp. z o.o. cały miesiąc kalendarzowy bez żadnego dnia nieobecności, z wyjątkiem nieobecności spowodowanych: urlopami wypoczynkowymi, urlopami okolicznościowymi, opieką (2 dni) nad dzieckiem do lat 14, szkoleniami, delegacjami, oddelegowaniem (wg art. 174¹ KP), otrzymuje premię miesięczną w wysokości 5% przysługującego mu wynagrodzenia zasadniczego, wypłacaną po zakończeniu danego kwartału.
  2. Za urlopy okolicznościowe uważa się urlopy udzielane pracownikom na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60 poz. 281 z póżn. zm).
  3. Pracownicy, którzy przepracują w Sp. z o.o. cały rok kalendarzowy bez żadnego dnia nieobecności, z wyjątkiem nieobecności wymienionych w ust. 1 oprócz premii miesięcznych otrzymują premię roczną w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego za ostatni miesiąc danego roku.”

Z powyższych uregulowań wewnętrznych wynika, że premia ma charakter regulaminowy: po spełnieniu określonych powyżej przesłanek pracownik ma zawsze prawo do premii i nie może ona być niewypłacona pracownikowi. Brak wypłaty premii w przypadku, gdy pracownik przepracował cały miesiąc lub rok bez nieobecności skutkuje roszczeniem pracownika w stosunku do Spółki o wypłatę tej premii jako należnej.

Z dokumentów wewnętrznych Spółki wynika także, że powyżej opisana premia jest wypłaca razem z wynagrodzeniem, tj.:

  • do dnia 10-tego miesiąca po zakończeniu kwartału w przypadku premii miesięcznych;
  • do dnia 10-tego stycznia po zakończeniu roku w przypadku premii rocznej.

Spółka wypłaca premie zawsze terminowo i nie ma tutaj opóźnień w wypłatach.

W praktyce, Spółka postępuje w następujący sposób:

  1. premia miesięczna jest naliczana miesięcznie w wysokości 5% przysługującego pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego. Premia miesięczna jest wypłacana kwartalnie po zakończeniu danego kwartału do 10-tego miesiąca następującego po kwartale, np. premia za miesiące styczeń-marzec jest wypłacona do dnia 10 kwietnia;
  2. premia roczna jest naliczona w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego, należnego pracownikowi za ostatni miesiąc danego roku kalendarzowego. Premia roczna jest wypłacana do dnia 10 stycznia następnego roku po roku, za który przysługuje.

Spółka premię roczną wprowadziła do ZUZP Protokołem dodatkowym dnia 20 grudnia 2011 r. obowiązującym od 2012 r., co oznacza, że pierwszy raz wypłata premii rocznej przez Spółkę pracownikom nastąpiła do dnia 10 stycznia 2013 r. Spółka wypłaconą do dnia 10 stycznia 2013 r. premię roczną nie zaliczyła do KUP 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy premia regulaminowa miesięczna wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika kwartalnie w terminie do dnia 10-tego miesiąca następującego po danym kwartale stanowi KUP w momencie jej wypłaty czy też w okresie, za który przysługuje, tj. ostatniego dnia kwartału?
  2. Czy premia regulaminowa roczna wypłacona lub postawiona do dyspozycji pracownika w terminie do dnia 10-tego stycznia następującego po roku, za który premia przysługuje, stanowi KUP w momencie jej wypłaty czy też w okresie, za który przysługuje, tj. ostatniego dnia roku kalendarzowego, za który przysługuje?
  3. Czy dla zaliczania wydatku związanego z premią do KUP ma znaczenie okres, za jaki jest wypłacana, np. premia miesięczna wypłacana po kwartale a premia roczna wypłacana do 10-tego stycznia następnego roku?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) - dalej: ustawa o PIT oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią KUP w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi należności stanowią KUP w momencie ich faktycznej wypłaty.

Według Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że premia wypłacana pracownikowi zgodnie z zapisami ZUZP stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, w tym m.in. nagrody.

W omawianym stanie faktycznym, w ocenie Wnioskodawcy, podstawowe znaczenie ma również fakt, że premie: kwartalna i roczna jest wypłacana przez Spółkę zawsze zgodnie z zasadami wewnętrznymi podmiotu, tj. do dnia 10-tego następnego miesiąca:

  • po kwartale, za który premia przysługuje;
  • po zakończeniu roku, za który premia przysługuje.

W opinii Spółki, terminowość wypłat premii miesięcznych i rocznych oraz zaliczenie wypłacanych premii do kosztów pracowniczych przesądza o momencie jej zaliczenia do KUP.

W przypadku wypłacanych premii, tak jak innych składników wynagrodzenia, premia ta - pod warunkiem jej terminowej wypłaty zgodnie z uregulowaniami wewnętrznymi - stanowi KUP za okres, za który przysługuje. W opinii Spółki takie zaliczenie premii do KUP dotyczy zarówno premii miesięcznych, jak i premii rocznych wypłacanych przez Spółkę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wypłaca premię terminowo, co skutkuje zaliczeniem wypłacanej premii do kwartału lub danego roku, za który premia jest wypłacana.

W konsekwencji:

  • w przypadku premii miesięcznych wypłacanych po kwartale, za który premia przysługuje - premia stanowi KUP z ostatnim dniem danego kwartału, np. premia wypłacona za pierwszy kwartał 2012 r. i wypłacona do dnia 10 kwietnia 2012 r. stanowi KUP dnia 31 marca 2012 r.;
  • w przypadku premii rocznej wypłaconej po zakończeniu roku, za który premia przysługuje - premia stanowi KUP z ostatnim dniem danego roku podatkowego, tj. premia wypłacona za 2012 r. i wypłacona do dnia 10 stycznia 2013 r. stanowi KUP dnia 31 grudnia 2012 r.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska w sprawie są według Wnioskodawcy interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2010 r., nr IBPB1/2/423-1434/10/M uznał: „Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka zgodnie z przepisami kodeksu pracy i regulaminem wynagradzania stawia do dyspozycji pracownika (wypłaca środki z tytułu premii kwartalnych przyznawanych dyrektorom zakładów i ich zastępcom do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, za który ta premia jest należna. W związku z faktem, iż należności z tytułu premii kwartalnych przyznawanych dyrektorom zakładów i ich zastępcom przyznawane są za kwartał, należy uznać, że są należne na koniec każdego kwartału, za który przysługują (tj. w ostatnim miesiącu kwartału). (…) wydatki na premię kwartalną należną dyrektorom zakładów i ich zastępcom mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne pod warunkiem, że zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z uregulowań zawartych w regulaminie wynagradzania i premiowania.”

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji z dnia 1 czerwca 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej, nr IPPB5/423-153/09-2/AS: ,,(…) Zgodnie z Zakładowym Regulaminem Wynagradzania pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego za miesiąc bieżący przysługuje premia uznaniowa za miesiąc poprzedni, wypłacana łącznie z wynagrodzeniem za bieżący miesiąc. Ponadto, pracownikom przysługują nagrody kwartalne lub półroczne, płatne w terminie wypłaty wynagrodzeń za ostatni miesiąc kwartału lub półrocza. (…) Termin wypłaty wynagrodzeń reguluje Zakładowy Regulamin Wynagradzania. Wynagrodzenia są wypłacane pracownikom do 28-go każdego miesiąca za miesiąc bieżący. (…) należy stwierdzić, iż wydatki na wypłatę wynagrodzenia zasadniczego za marzec 2009 r. i premii za luty 2009 r. oraz nagrody kwartalnej za I kwartał 2009 r. mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia staną się należne, tj. w miesiącu marcu 2009 r. - pod warunkiem, że zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z Zakładowego Regulaminu Wynagradzania.

Jeżeli jednak pracodawca uchybi temu terminowi, wypłacane wynagrodzenia zasadnicze za marzec i premie za luty 2009 r. oraz nagrody kwartalne za I kwartał 2009 r. zaliczy do kosztów podatkowych w miesiącu ich faktycznej wypłaty. (…) Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć wydatki na zapłatę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek finansowanych przez płatnika oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - do kosztów uzyskania przychodów marca 2009 r. od wynagrodzenia zasadniczego za marzec 2009 r. i premii za luty 2009 r. oraz nagrody kwartalnej za I kwartał 2009 r. (…).”

Zdaniem Spółki z uwagi na powyższe uregulowania prawne oraz stanowiska organów podatkowych należy uznać, że Spółka - wypłacając premię regulaminową - ma prawo do zaliczenia premii do KUP:

  • w ostatnim dniu kwartału, za który premia przysługuje;
  • w ostatnim dniu danego roku kalendarzowego, za który premia przysługuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj