Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-340/13-2/JG
z 18 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 16 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia, czy Oddział stanowiący majątek wydzielany w związku z podziałem Spółki oraz Oddziały pozostające w Spółce po podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe,
  • powstania przychodu w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia, czy Oddział stanowiący majątek wydzielany w związku z podziałem Spółki oraz Oddziały pozostające w Spółce po podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • powstania przychodu w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi obecnie działalność polegającą na budowie elektrowni wiatrowych na terytorium Polski w województwach „a” i „b”.

Spółka prowadzi działalność zgodnie z PKD w zakresie:

  • 35.11.Z – wytwarzanie energii elektrycznej,
  • 35.12.Z – przesyłanie energii elektrycznej,
  • 35.13.Z – dystrybucja energii elektrycznej,
  • 35.14.Z – handel energią elektryczną.

Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej i osiąganie przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej przez budowane elektrownie wiatrowe planowane jest na przełomie 2013/2014 roku, lecz może to ulec opóźnieniu. Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej elektrowni wiatrowych nastąpi poprzez stację elektroenergetyczną W., na podstawie umowy przyłączenia zawartej przez spółkę z „P” S.A. w sierpniu 2010 r.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 2.456.000 zł i dzieli się na 200 udziałów o wartości nominalnej 12.280 zł każdy. Wspólnikami Spółki są:

  1. „B" Spółka z o.o. s.k.a., posiadająca 80 udziałów w kapitale zakładowym, w której akcjonariuszami są osoby fizyczne, a komplementariuszem spółka „C” sp. z o.o.
  2. „T” (Renewables Holding) Limited z Republiki Irlandii posiadająca 120 udziałów w kapitale zakładowym.

W związku z powyższym „T” (Renewables Holding) Limited z Republiki Irlandii posiada powyżej 25% głosów w Spółce.

Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Po podwyższeniu kapitału zakładowego i objęciu nowych udziałów „T” (Renewables Holding) Limited będzie posiadała także powyżej 25% głosów w Spółce.

Działalność Spółki, w tym budowa elektrowni wiatrowych, finansowana jest przede wszystkim ze środków stanowiących wkłady na kapitał zakładowy Spółki oraz pożyczką od wspólnika „T’ (Renewables Holding) Limited z Republiki Irlandii. Ze względów organizacyjnych, biorąc pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych Zespołów Elektrowni Wiatrowych (ZEW) i ich specyfikę, zostały podjęte uchwały – w dniu 7 grudnia 2012 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki oraz w dniu 10 grudnia 2012 r. Zarządu Spółki – celem powołania oddziałów Spółki:

  1. Oddział W.,
  2. Oddział Z.,
  3. Oddział W.

Oddziały zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 3 stycznia 2013 r. Oddziały otrzymały numery identyfikacji podatkowej NIP oraz numery statystyczne REGON. Na mocy uchwał Zarządu Spółki, podjętych w dniu 3 stycznia 2013 r., z mocą obowiązująca od dnia 4 stycznia 2013 r., Oddział W., Oddział W. oraz Oddział Z. zostały wyodrębnione organizacyjnie i finansowo w strukturach Spółki.

Wyodrębnienie organizacyjne obejmowało w szczególności przydzielenie oddziałom materialnych i niematerialnych składników majątkowych, takich jak decyzje, zezwolenia, umowy itp. oraz przydzielenie oddziałom pracowników, i tak:

  1. uchwałą Zarządu „A” Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału W. w K., Zarząd przypisał do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa stanowiącej Oddział W. w K. umowy dzierżawy nieruchomości – szt. 24, umowy ustanowienia służebności przesyłu – szt. 63 oraz decyzję – pozwolenia na budowę – szt. 48;
  2. uchwałą Zarządu „A” Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału W. w K., Zarząd przypisał do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa stanowiącej Oddział W. w K. umowy dzierżawy nieruchomości – szt. 7, umowy ustanowienia służebności przesyłu – szt. 12 oraz decyzję –pozwolenia na budowę – szt. 24;
  3. uchwałą Zarządu „A” Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału Z. w K, Zarząd przypisał do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa stanowiącej Oddział Z. w K. umowy dzierżawy nieruchomości – szt. 12, umowy ustanowienia służebności przesyłu – szt. 50 oraz decyzję – pozwolenia na budowę – szt. 44;
  4. uchwałą Zarządu „A’ Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału W. w K., Zarząd wyznaczył do kierowania wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa stanowiącą Oddział W. w K. Pana Z.;
  5. uchwałą Zarządu „A” Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału W. w K., Zarząd wyznaczył do kierowania wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa stanowiącą Oddział W. w K. Pana N.;
  6. uchwałą Zarządu „A”: Spółki z o.o. z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego „A” Sp. z o.o. Oddziału Z. w K., Zarząd wyznaczył do kierowania wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa stanowiącą Oddział Z. w K. Pana Z.

– tak więc wydzielone części przedsiębiorstwa posiadają autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących wyodrębnionych części przedsiębiorstwa.

Ponadto wyodrębnione części (oddziały) przedsiębiorstwa posiadają również tytuł prawny (umowę podnajmu z dnia 12 grudnia 2012 r.) do lokalu użytkowego, znajdującego się w K., i tak:

  • „A” Sp. z o.o. Oddział Z. podnajmuje lokal nr 4/2
  • ”A” Sp. z o.o. Oddział W. podnajmuje 1/2 lokalu nr 4/3
  • ”A” Sp. z o.o. Oddział W. podnajmuje lokal nr 4/1.


Jednocześnie na mocy uchwał zarządu, z dniem 4 stycznia 2013 r. Oddział W., Oddział W. oraz Oddział Z. stały się oddziałami samodzielnie sporządzającymi sprawozdanie finansowe (art. 51 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości) i założyły odrębne księgi rachunkowe (wyodrębnienie finansowe). W związku z wyodrębnieniem finansowym, oddziały posiadają wydzielone środki pieniężne, odrębne rachunki bankowe oraz zostały przypisane oddziałom zobowiązania (długi) związane funkcjonalnie z ich działalnością.

Każdy z oddziałów prowadzi działalność i realizuje swoje zadania na obszarze kilku gmin województw „a” i „b”.

1.

Oddział W. prowadzi budowę elektrowni wiatrowych w województwie „a” w gminach D., P. i S. Planowane jest, iż Oddział W. będzie posiadał docelowo 38 elektrowni wiatrowych, tworzących Zespoły Elektrowni Wiatrowych (ZEW):

  1. ZEW B.o położony w obrębach B., K., gmina D.,
  2. ZEW G.-G. położony w obrębach G., G., R. i S.N., gmina P.,
  3. ZEW W.-K. położony w obrębach L., W.-K., gmina S.,
  4. ZEW K. położony w obrębach K., W.-K., gmina S., wraz z liniami kablowymi 30 KV, liniami kablowymi 110 KV, stacjami transformatorowymi oraz drogami dojazdowymi do elektrowni wiatrowych.

2.

Oddział Z. prowadzi budowę elektrowni wiatrowych w województwie zachodniopomorskim w gminach M. i S. Planowane jest, iż Oddział Z. będzie posiadał docelowo 43 elektrownie wiatrowe, tworzące Zespoły Elektrowni Wiatrowych (ZEW):

  1. ZEW P. położony w obrębie P., gmina M.,
  2. ZEW B. położony w obrębie B., gmina M.,
  3. ZEW S. położony w obrębach S., B., gmina M., wraz z liniami kablowymi 30 KV, linią kablową 110 KV, stacją transformatorową oraz drogami dojazdowymi do elektrowni wiatrowych.

3.

Oddział W. prowadzi budowę elektrowni wiatrowych w województwie pomorskim w gminie P. Planowane jest, iż Oddział W. będzie posiadał docelowo 17 elektrowni wiatrowych, tworzących Zespół Elektrowni Wiatrowych (ZEW) Wieliszewo, położony w obrębach W., N.D., K., wraz z linią kablową 30 KV, linią kablową 110 KV, stacją transformatorową oraz drogami dojazdowymi do elektrowni wiatrowych.

Każdy z przedstawionych we wniosku zespołów składników materialnych i niematerialnych, przypisanych do wyodrębnionych części przedsiębiorstwa, tj. Oddziału W. w K., Oddziału Z. w K. i Oddziału W. w K. jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań przez te oddziały.

W chwili obecnej „A” Spółka z o.o. ma zawartą umowę z operatorem sieci elektroenergetycznej dotyczącą przesyłu energii elektrycznej. Umowa ta przewiduje wybudowanie trzech odrębnych linii 110 KV, z przeznaczeniem dla każdego z oddziałów. Każda z tych trzech linii zostanie podłączona do stacji transformatorowej operatora sieci elektroenergetycznej. Operator sieci elektroenergetycznej zamierza wyodrębnić dla każdej z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa (oddziałów) trzy oddzielne pola w rozdzielni i trzy odrębne liczniki, dla każdej z tych linii 110 KV. Tak więc, przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych składających się na oddziały jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań.

Przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych każdego oddziału jest wyodrębniony funkcjonalne. Uchwały z dnia 3 stycznia 2013 r. Zarządu „A: Spółki z o.o. zawierają opis funkcjonowania wyodrębnionych części przedsiębiorstwa (oddziałów). Funkcja poszczególnych oddziałów początkowo polega na budowie elektrowni wiatrowych na przypisanych do wyodrębnionych części przedsiębiorstwa dzierżawionych gruntach, a następnie po ukończeniu budów elektrowni odrębność funkcjonalna polegać będzie na wytwarzaniu energii i jej przesyle odrębną linią 110 KV do stacji transformatorowej operatora sieci elektroenergetycznej. Ilość dostarczanej energii mierzona będzie odrębnym licznikiem właściwym dla każdej sieci.

Ze względów organizacyjnych i ekonomicznych, w szczególności w związku z zamiarem pozyskania w przyszłości inwestorów, rozważane było dokonanie podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie) poprzez przeniesienie, zgodnie z planem podziału, Oddziału Z. i Oddziału W., każdego z nich, na odrębną spółkę nowo zawiązaną. W związku z tym w dniu 6 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • określenia, czy oddziały stanowiące majątek wydzielany w związku z podziałem Spółki oraz oddział pozostający w Spółce po podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku od osób prawnych,
  • powstania przychodu w związku z podziałem Spółki.

W dniu 11 czerwca 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację indywidualną, zgodnie z którą stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania, iż Oddział W. i Oddział Z., które to oddziały będą stanowić majątek wydzielany, przenoszony do spółek nowo zawiązanych oraz majątek pozostający w Spółce (Oddział Wschód) stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z pouczenia zawartego w interpretacji indywidualnej wynika, iż interpretacja ta rozstrzyga tylko w kwestii wyczerpująco przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, a w przeciwnym wypadku interpretacja ta traci swoją aktualność. W związku z tym, iż w chwili obecnej Zarząd „A” Spółki z o.o. oraz Jej wspólnicy rozważają nową koncepcję podziału Spółki, polegającą na podziale „A” Spółki z o.o. przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w taki sposób, że w wyniku podziału zostanie wydzielona tylko jedna spółka nowo zawiązana, do której zostanie przeniesiony Oddział Z. Na tę nowo zawiązaną spółkę zostaną przeniesione wszystkie składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, stanowiące majątek Oddziału Z., który zostanie przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną. Oddział W. i Oddział W. pozostaną w Spółce dzielonej.

Udziały w nowo zawiązanej spółce będą przyznane dotychczasowym wspólnikom „A” Sp. z o.o. (Spółka dzielona), którzy obejmą udziały w spółce nowo zawiązanej w takich samych proporcjach, w jakich posiadać będą udziały w spółce dzielonej w dniu podziału oraz będą posiadali prawo głosu proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Podział Spółki nie będzie się wiązał z dopłatami, o których mowa w art. 529 § 3 i § 4. Po dokonaniu podziału oraz po ukończeniu budów elektrowni wiatrowych przez „A” Sp. z o.o. oraz spółkę wydzieloną – „A’ Sp. z o.o. będzie dostarczać energię elektryczną wyprodukowaną przez siebie oraz będzie świadczyć usługi przesyłu energii elektrycznej na rzecz spółki wydzielonej, na podstawie umowy zawartej przez „A” Sp. z o.o. z „P” S.A.

Zakłada się, że podział Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych i przeniesienie do spółki nowo zawiązanej Oddziału Zachód nastąpi przed zakończeniem budowy elektrowni wiatrowych i przed rozpoczęciem produkcji energii elektrycznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym Oddział Wnioskodawcy samodzielnie sporządzający sprawozdanie finansowe, który będzie stanowić majątek wydzielany w związku z podziałem tej Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i przenoszony do spółki nowo zawiązanej oraz Oddziały samodzielnie sporządzające sprawozdania finansowe, stanowiący majątek pozostający w Spółce po podziale, są zorganizowanymi częściami – art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w świetle art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podział Spółki przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie powodował powstania obowiązku podatkowego po stronie Wnioskodawcy, w podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest „organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż wyodrębnienie organizacyjne oddziałów „A” Sp. z o.o., tj. Oddziału W., Oddziału W. oraz Oddziału Z. polega na przypisaniu poszczególnym oddziałom materialnych i niematerialnych składników majątkowych, takich jak decyzje, zezwolenia umowy itp. oraz przydzielenie oddziałom pracowników. Jednocześnie wyodrębnienie organizacyjne cechuje terytorialność oddziałów, która poprawia ekonomię zarządzania i nadzorowania prowadzonych budów, a w przyszłości eksploatację elektrowni wiatrowych. Celem tego wyodrębnienia jest osiągnięcie więc realizacji określonych zadań gospodarczych, w postaci zakończenia budów, a następnie eksploatacji elektrowni wiatrowych.

Wyodrębnienie finansowe zaznacza się odrębnością sprawozdań finansowych, co daje możliwość przypisania poszczególnym oddziałom podstawowych danych finansowych takich jak: przychody, koszty, należności i zobowiązania. Każdy z oddziałów posługuje się też odrębnymi rachunkami bankowymi, na których to rachunkach zostały wyodrębnione środki do prowadzenia działalności przez te oddziały.

Cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym zadania gospodarcze. Przy tym, w zakresie pojęcia „przedsiębiorstwo” ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 4a pkt 3 zawiera odesłanie do definicji zawartej w art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, oddziały są organizacyjnie samodzielne w strukturze przedsiębiorstwa „A” Sp. z o.o. i pomimo, że nie osiągają jeszcze własnych przychodów ponoszą własne koszty związane z realizowaną działalnością gospodarczą i inwestycyjną. Ponieważ każdy z wydzielonych oddziałów sporządza samodzielnie sprawozdanie finansowe (bilans), prowadzona dokumentacja księgowa zapewnia przyporządkowanie majątku, ponoszonych kosztów oraz powstałych zobowiązań związanych z każdym z oddziałów.

Wobec powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż oddziały: Oddział W., Oddział Z. i Oddział W. spełniają wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym i finansowym, pozwalające uznać każdy z tych oddziałów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązanej ustalona na dzień podziału lub wydzielenia, przepis art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio. A contrario, jeśli majątek przejmowany i pozostający w spółce na skutek podziału przez wydzielenie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane, ustalona na dzień wydzielenia, nie będzie przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak, więc w przypadku podziału „A” Sp. z o.o. przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i przeniesienie do spółki nowo zawiązanej oddziału Z. oraz gdy w składzie majątku spółki dzielonej, po podziale, pozostanie Oddział W. i Oddział W., które to oddziały, zdaniem Wnioskodawcy, spełniają kryteria „zorganizowanych części przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie Spółki dzielonej nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w zakresie określenia, czy Oddział stanowiący majątek wydzielany w związku z podziałem Spółki oraz Oddziały pozostające w Spółce po podziale stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • prawidłowe – w zakresie powstania przychodu w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi obecnie działalność polegającą na budowie elektrowni wiatrowych na terytorium Polski w województwach „a” i „b”.

Biorąc pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych Zespołów Elektrowni Wiatrowych (ZEW) i ich specyfikę, zostały podjęte uchwały – w dniu 7 grudnia 2012 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki oraz w dniu 10 grudnia 2012 r. Zarządu Spółki – celem powołania oddziałów Spółki:

  1. Oddział W.,
  2. Oddział Z.,
  3. Oddział W.

Jak wskazano w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca rozważa dokonanie podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych w taki sposób, że w wyniku podziału zostanie wydzielona jedna spółka nowo zawiązana, do której zostanie przeniesiony Oddział Z.. Na tę nowo zawiązaną spółkę zostaną przeniesione wszystkie składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, stanowiące majątek Oddziału Z., który zostanie przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną. Oddział W. i Oddział W. pozostaną w Spółce dzielonej.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ww. ustawy, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek handlowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 tejże ustawy, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych).

W związku z powyższym, w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych uregulowane zostały skutki podatkowe podziału spółek. Skutki te zależne są od faktu, czy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce – stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też nie.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa – wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Powyższa regulacja znajdzie więc zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • gdy na każdą ze spółek przejmujących lub nowo zawiązanych nie przechodzi zorganizowana część przedsiębiorstwa (przy podziale przez przejęcie) lub
  • gdy na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną przeniesione zostają składniki majątku nie stanowiące zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub na spółkę tę zostaną przeniesione składniki majątkowe stanowiące zorganizowaną część przedsiębiorstwa, lecz składniki majątkowe pozostałe w spółce dzielonej nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy podziale przez wydzielenie).

Na mocy art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 5522 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż w Spółce wyodrębnione zostały 3 oddziały:

  1. Oddział W.,
  2. Oddział Z.,
  3. Oddział W.

Wnioskodawca rozważa dokonanie podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych w taki sposób, że w wyniku podziału zostanie wydzielona jedna spółka nowo zawiązana, do której zostanie przeniesiony Oddział Z. Na tę nowo zawiązaną spółkę zostaną przeniesione wszystkie składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, stanowiące majątek Oddziału Z., który zostanie przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną.

Po dokonaniu podziału oraz po ukończeniu budów elektrowni wiatrowych przez „A” Sp. z o.o. oraz spółkę wydzieloną – „A” Sp. z o.o. będzie dostarczać energię elektryczną wyprodukowaną przez siebie oraz będzie świadczyć usługi przesyłu energii elektrycznej na rzecz spółki wydzielonej, na podstawie umowy zawartej przez „A” Sp. z o.o. z „P” S.A.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, oddziały zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 3 stycznia 2013 r. Oddziały otrzymały numery identyfikacji podatkowej NIP oraz numery statystyczne REGON. Na mocy uchwał Zarządu Spółki, podjętych w dniu 3 stycznia 2013 r., z mocą obowiązującą od dnia 4 stycznia 2013 r., Oddział W., Oddział W. oraz Oddział Z. zostały wyodrębnione organizacyjnie i finansowo w strukturach Spółki.

Wyodrębnienie organizacyjne obejmowało w szczególności przydzielenie oddziałom materialnych i niematerialnych składników majątkowych, takich jak decyzje, zezwolenia, umowy, środki pieniężne oraz zobowiązania, wydzielone Zespoły Elektrowni Wiatrowych w budowie wraz z liniami kablowymi 30 KV, liniami kablowymi 110 KV, stacjami transformatorowymi oraz drogami dojazdowymi do elektrowni wiatrowych, a także przydzielenie oddziałom pracowników. Wyodrębnione w ramach Spółki oddziały posiadają też dla celów funkcjonowania własne pomieszczenia lokalowe.

Ponadto, na mocy uchwał Zarządu w sprawie wydzielenia organizacyjnego i finansowego Spółki poszczególnych oddziałów, Zarząd przypisał do wyodrębnionych części przedsiębiorstwa stanowiących odpowiednio Oddział W. w K., Oddział W. w K. oraz Oddział Z. w K. umowy dzierżawy nieruchomości, umowy ustanowienia służebności przesyłu oraz decyzje – pozwolenia na budowę.

Wydzielone części przedsiębiorstwa posiadają autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących poszczególnych części przedsiębiorstwa, bowiem na mocy podjętych uchwał Zarząd wyznaczył do kierowania wyodrębnioną częścią przedsiębiorstwa stanowiącą Oddział W. w K. – Pana Z., Oddział W. w K. – Pana N., Oddział Z. w K. – Pana Z.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika także, że na mocy uchwał zarządu, z dniem 4 stycznia 2013 r. Oddział W., Oddział W. oraz Oddział Z. stały się oddziałami samodzielnie sporządzającymi sprawozdanie finansowe (art. 51 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości) i założyły odrębne księgi rachunkowe (wyodrębnienie finansowe). W związku z wyodrębnieniem finansowym oddziały posiadają wydzielone środki pieniężne, odrębne rachunki bankowe oraz zostały przypisane oddziałom zobowiązania (długi) związane funkcjonalnie z ich działalnością.

Opisany we wniosku zespół składników majątkowych każdego oddziału jest wyodrębniony funkcjonalnie. Funkcja poszczególnych oddziałów początkowo polega na budowie elektrowni wiatrowych na przypisanych do wyodrębnionych części przedsiębiorstwa dzierżawionych gruntach, a następnie po ukończeniu budów elektrowni odrębność funkcjonalna polegać będzie na wytwarzaniu energii i jej przesyle odrębną linią do stacji transformatorowej operatora sieci elektroenergetycznej. Ilość dostarczanej energii mierzona będzie odrębnym licznikiem właściwym dla każdej sieci.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, każdy z przedstawionych we wniosku zespołów składników materialnych i niematerialnych, przypisanych do wyodrębnionych części przedsiębiorstwa Oddziału W. w K., Oddziału Z. w K. i Oddziału W. w K. jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań przez te oddziały.

W chwili obecnej Spółka ma zawartą umowę z operatorem sieci elektroenergetycznej dotyczącą przesyłu energii elektrycznej. Umowa ta przewiduje wybudowanie trzech odrębnych linii 110 KV, z przeznaczeniem dla każdego z oddziałów. Każda z tych trzech linii zostanie podłączona do stacji transformatorowej operatora sieci elektroenergetycznej. Operator sieci elektroenergetycznej zamierza wyodrębnić dla każdej z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa (oddziałów) trzy oddzielne pola w rozdzielni i trzy odrębne liczniki, dla każdej z tych linii 110 KV. Tak więc, przedstawiony we wniosku zespół składników majątkowych składających się na oddziały jest wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań.

Jak wskazano we wniosku, przedmiotem wydzielenia do nowo zawiązanej spółki będą wszystkie składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania, stanowiące majątek Oddziału Z., który zostanie przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną. Oddział W. i Oddział W. pozostaną w Spółce dzielonej.

W świetle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że część przedsiębiorstwa w postaci Oddziału Z. wydzielona jest w ramach Spółki w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny oraz stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji ściśle określonych zadań gospodarczych. Tym samym, opisany we wniosku Oddział przenoszony na spółkę nowo zawiązaną spełnia warunki określone w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Również majątek pozostający w Spółce po podziale (tj. Oddział W. i Oddział W.) odpowiada definicji określonej w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z podziałem Spółki przez wydzielenie. Zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przenoszony na spółkę nowo zawiązaną stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że na skutek podziału Spółki przez wydzielenie, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna rozstrzyga tylko w kwestii wyczerpująco przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją aktualność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ustosunkowując się natomiast do powołanej przez Spółkę interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że jest ona rozstrzygnięciem stanowiącym w konkretnej sprawie, osadzonym w określonym zdarzeniu przyszłym i tylko do niego się odnoszącym, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj